РАЗХОД ВЪЗДУХ/ГАЗ, СПОРЕД ТЕМПЕРАТУРА,КАЛИБЪР, МОЩНОСТ

A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Въпросът на кикодт е уместен.
Наистина, в края на този конфузор ще има едновременно повишаване на скоростта и налягането на въздушния поток в сравнение с тези на входа му. Но веднага след изхода му?
От една страна ще има рязко спадане едновременно и на налягането, и на скоростта на въздушния поток.
От друга, едно такова стеснение по пътя на въздуха няма ли да намали общия обем пропуснат към цевта въздух?
Това ми напомня един спор за ППП. Имаше идея пропускният отвор да се направи във вид на ... сопло ли беше, тръба ли беше на не се сещам кой. Обосновката беше аналогична - да се получи свръхзвукова скорост на преминаващите газове, което да увеличи скорростта на чашката при равни други условия. Май никой не се съгласи с това.

А още по-уместен е въпросът на бенчрест.
Има две противоречащи си предложения. Едното - за увеличаване площта на клапана. Другото - намаляване сечението на щока.
На пръв поглед противоречие няма, и двете водят до увеличаване на проходното сечение.
Но повишена сила на удара, който да преодолее налягането върху това по-голямо сечение и едновременно с това намалена здравина на щока...
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

А въпроса ми беше, това моментно ускорение само в една част на проходния канал "дюзата" и послдвалото забавяне с какво допринася за цялостната картинка?

Както и след започване движението на проектила в цевта и последвалото от това постоянно увеличаване на обена зад проектила, как този по малък отвор ще пропуска достатъчно количество за да може максимално бързо да компенсира спада на налягането, естественно че то няма да се запази постоянно, с по големия отвор ще може да се реагира по бързо на тази промяна на обема в цевта. т.е. по високо налягане ще деиства по дълго време, вместо да го "подаваме по лъжичка на час". Пък и в крайна сметка май целта е да закараме възможно по-високо налягане (имам предвид по малко загуби) в цевта непосредствено зад чашката и преди нейното потегляне, за да можем да постигнем резултатите на "колата която ускорява за 3 секунди до 100км/ч, а не тези на другата кола която прави същото за 7 секунди"?

ПС. С КОлегата Dejmos сме писали по едно и също време, За това сопло на лавал май че никой който се пробва да направи не получи очакваните резултати, незная дали е заради грешно изпълнение или поради друга причина, но в крайна сметка ефект нямаше .... :cheers:
 

s73r01d

Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Ползата от сопло ще е единствено първите няколко сантиметра в ускорението на чашката, след това известни сантиметри ще е без значение и после ще пречи.

Но въпреки, че при PCP ускорението е сравнително равномерно за разлика от ППП на практика най-голямото ускорение е в началото на цевта, за това и много производители не прекаляват с дългите цеви и ги режат на 40-45см.

Аз лично докато не експериментирам с някаква чиста постановка не мога да кажа кое ще е по-добре, само с теория няма да стане.
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Колега май че трябва да се съглася с теб ??? Без експеримент няма да стане. :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Лошото е, че този експеримент практически означава да се изработи едно ПЦП, с много дублиращи се части към него, които са взаимозаменяеми, но с малки разлики. Нклк БК, нклк пропускни възела...
Това ще е по-трудно в сравнение с едно нормално ПЦП, а на всичко отгоре с него няма да се стреля, а само ще се правят тестове. Задача, която е напълно във възможностите на една развойна лаборатория към фирма за производство на ПО. Но дали е реалистично (а и нормално) с това да се занимае някой ентусиаст, да не кажа аматьор?

А как ще се избегне влиянието на пропускния възел и проектила върху работата на БК? Айде, с проектила е лесно, ще се стреля с еднакви чашки. Обаче след като целта е тестване именно на пропускния възел и той ще се сменя?...
Единственото, за което се сещам, е да се направи пред БК втори клапан, който да е с много голяма пропускливост, самият БК се блокира в отворено положение и изстрелът се контролира с допълнителния клапан. Въздухът се подава от камера с малък обем, който се пълни наново преди всеки изстрел до точно определено налягане и се изпразва напълно по време на изстрела.

Независимо как ще се реализира, ще трябват серии изстрели с различни обеми на камерата, с различни налягания, с различно отваряне на БК... за всеки различен БК и пропускащ възел. Това е адски голям настрел. Нека всяко нещо (обем на камерата, налягане, отваряне на БК, диаметър на БК, пропускателен отвор) да има 5 различни възможности, като налягането и обема варират в широки граници. Това са над 3000 изстрела за получаване на груба представа за това, коя комбинация е най-удачна. И още доста изстрели, при които вече ще се работи по-плавно с налягането и обема, до постигане на най-добрия резултат.
Числото 5 е случайно избрано, може да са само 2-3 варианта на БК и пропускния възел и повече за налягането и обема. Но пак ще падне бая стрелба.
 

братушка

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Първо: ЗАБРАВЕТЕ за НАЛЯГАНЕТО. Не налягането засилва чашката. В струя със скорост близка до звуковата има дори зони на вакуум.
Прочетет они теми:
http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ic.php?t=7
http://talks.guns.ru/forummessage/30/432146.html
http://talks.guns.ru/forummessage/30/526489.html
http://talks.guns.ru/forummessage/30/562202.html

Имам теория "На дебитите". Колкото е по-глям дебита на входа и колкото по-бързо той се ускорява - толкова по-голяма скорост на изхода.
При скорост на чашката 280м/с в калибър 5,5 какъв трябва да е диаметъра на дюзата, ако от нея се подава въздух със скорост 480м/с? Например....

Каква струя ще носи повече сумарна кинетична енергия: Ф2,5 при скорост 480м/с или Ф4,0 при скорост 300м/с?

Въпросите са хипотетични, не искам отговор в цифри, а само да покажа идеята. Увеличаването на скоростта на потока на входа на цевта е на квадрат по-ефикасно от увеличаването на масата му.
mV2

За практическите резултати: не съм обещавал чудеса. Но получените от мен разходи, публикувани в тази тема.... При това не с тежки чашки на стандартно дълги цеви.
Освен това при подготовката на малкия си Хатсан аз имах следния пратически резултат: 2 конфузора, еднакви отдолу, на входа им, Ф4,2, и различни на изхода Ф2,5 и Ф3,0. Скорост на изхода е почти еднаква, разликата е 2-3м/с, обаче разлика в разхода е доста съществена (не съм я смятал точно) в полза на Ф2,5. Че и платото се сви от 20 на 5м/с. Значи аз предадох към чашката същото количество енергия с по-малко количество въздух. Вероятно за сметка на увеличаването енергия на самата струя чрез увеличаването нейната скорост. Е, поне пасва на моята теория :)

Забравете и за мъртвите обеми. В ония теми има и моите експерименти с ежектора, с отктита дупка след клапана направо в атмосферата. Демек с безкрайно голям мъртъв обем.
При братушките има и други експерименти на тази тема, когато след клапана отварят дупка в атмосферата, пръст влиза вътре, а коростта расте...


Това ми напомня един спор за ППП. Имаше идея пропускният отвор да се направи във вид на ... сопло ли беше, тръба ли беше на не се сещам кой. Обосновката беше аналогична - да се получи свръхзвукова скорост на преминаващите газове, което да увеличи скорростта на чашката при равни други условия. Май никой не се съгласи с това.
Освен фирмата Гамо, която го слага на модела си CFX :)

Опитайте се да се отърсите от стереотипите с налягането.
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ

Махнах О пръстена, който беше между шапката и стержена за да стига налягане зад нея по резбата. Сложих на шапката по-дебел О-пръстен за да оплътнява добре. Резултата трябва да е нещо като газодинамичен клапан. Ето и какво се случи в по-долната графика където е стреляно с баракуда .25 Мисля си, че следредукторната е прекалено голяма, но какво всъщност става ще се докаже с опити. Подложих няколко шайби пред пружината на БК. Трябва да намеря къде точно се появават тези 282,4м/с и да направя така, че да са постоянно :) Предният път не съм изчислил правилно. Всъщност разхода е между 8 и 10 куб.см.

П.П.
На когато налягането падна на 125 бара и скоростта падна с 20м/с. Така че няма да се намаля налягането на редуктора.
 

Attachments

  • Picture 10.png
    Picture 10.png
    37.6 KB · Прегледи: 205

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Това ми напомня един спор за ППП. Имаше идея пропускният отвор да се направи във вид на ... сопло ли беше, тръба ли беше на не се сещам кой. Обосновката беше аналогична - да се получи свръхзвукова скорост на преминаващите газове, което да увеличи скорростта на чашката при равни други условия. Май никой не се съгласи с това.
За това май обясняваше Alomo но не мога и аз сега да се сетя в коя тема :cheers: Успех поне на теб в тезите ти, че аз се отчаях вече да правя такива ;) :p
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

benchrest, много странна графика.
Такава повторяемост е трудна за вярване и за мен напълно необяснима. 4 изстрела с напълно еднаква скорост, последвани от един с по-голяма. И тези групи от по 5 се повтарят едно към едно при следващите истрели ???
Сигурен ли си в хронографа си?
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Хроното е добре. С другата ми пушка няма такова чудо. След като върнах О пръстена на тази, всичо стана както преди. Като го махна пак идва триона. Странна работа. Цялата манипулация става бързо и без да махам хронографа. Нищо друго не се пипа. Пушката стои на две менгемета на бирото ми и хроното не се докосва през това време. Ако беше през два или три изстрела щях да съм сигурен, че е от следредукторния обем, ама така...
 

lynx

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

:eek: Редуктора май отваря на всеки пети изстрел :eek:
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Dejmos написа:
benchrest, много странна графика.
Такава повторяемост е трудна за вярване и за мен напълно необяснима. 4 изстрела с напълно еднаква скорост, последвани от един с по-голяма. И тези групи от по 5 се повтарят едно към едно при следващите истрели ???
Сигурен ли си в хронографа си?
Прав си. Понеже на лаптопа съм с макинтош програмката днес реших да я пусна чрез CrossOver
Това е емулатор на винбозе средата. Да, ама нещо не баца както трябва :) Стартирах под Windows и нещата станаха нормални. Благодаря за помощта. Аз продължавам да се боря с преразхода. Ако успея да направя нещо ше пиша.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Е какъв преразход, нали последно написа че си на разход 10.
Още малко ти остава и ще удариш 8.
Смятам че 8 е перфектно за мощна пушка.
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Сложих по-силна пружина на ударника и подложих 5мм шайби под пружината на БК
Хроното показа графика като трион. Явно камерата е голяма.
6 изстрела както следва:

1 --- 278.0 m/s
2 --- 263.2 m/s
3 --- Грешка
4 --- 279.1 m/s
5 --- 262.8 m/s
6 --- 278.5 m/s

За тези шест изстрела налягането ми падна от 206 бара на 193, или 22 куб. см. за джаул по класичеката формула.
Мисля да смаля следредукторната от 20 на 10 куб. см., или колкото ще ми е нужно за един изстрел 80 джаула. Това дали ще е решение?
Добрата страна е, че няма да има преразход, а ще има ли лоша страна?
 

s73r01d

Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Лошата е че ще има преразход :)

Ако камерата ти е 20см3 и искаш 80J би трябвало да си ОК. Не може редуктора да ти задържа затворен. Дори след 1 изстрел налягането в камерата ще падне до 2/3 някъде.

С какъв редуктор си и колко време го ползваш ?
 

lynx

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Аз на 80 джаулова пушка бих направил по-голяма камера.
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Редуктора е Totemair от късия модел за пейнтбол с 740мл. с пейтбол бутилка
Купих го преди 10-тина дена. Тарелчетите пружини са наредени така ((()))(())((())) и вади 140 бара
8394607big.jpg
 

братушка

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Нареди ги така: ))(())(())(())((

Всъщност налягането ти определя най-слабото звено - тези 2-ки по средата. А ходът се получава нестабилен поради малък брой реално работещи пружини.
 
A

Anonymous

Гост
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

При този начин на нареждане получавам 125 бара.
Ще пробвам днес.
Сложих яка пружина на БК днес
Стрелям през възглавница за да не се чува зверсикия тътен в къщи.
Преди нямаше разлика, обаче днес забелязах, че с новата пружина и без възглавницата разхода си дойде на място :)
Остава да махна и трионът от изстрелите.

Явно възглавницата е действала по някакъв начин. Разликата с и без възглавницата е в пъти :)
Сега ги наредих точно както ми написа и скоростта ми падня рязко с 20м/с
Чудя се дали да не ги наредя всичките по три.
Така ще съм на 150 бара. Пробвано е. И всички без последните ще работят еднакво. ((()))((())))))) или нещо подобно беше. Има ли смисъл?
 

братушка

Редовен Потребител
Re: РАЗХОД НА ВЪЗДУХ СПОРЕД КАЛИБЪР И МОЩНОСТ-ЗАВИСИМОСТИ.

Аз ти дадох съвет как да нямаш "пила" в графиката, а не как да регулираш скоростта с пружините на редуктора.
Скоростта се регулира с други средства, не с редуктора.
При мен налягането се променя с близо 70бар, а скоростта си стои същата.

125бар е прекрасна стойност за задредукторното налягане. Мисли за клапана и переходите. Редукторът не е панацея за всичките проблеми наведнъж.


PS:
всички без последните ще работят еднакво. ((()))((()))))))
Ще работят само първите 9, последните 7 няма и да мръднат.
Така преправените редуктори се регулират с подлагане на шайби с различна дебелина към пружините.
А самите пружини се слагат на равни групи (двойки или тройки) по цялата дължина. Иначе част от пружините спират да работят или целия пакет не работи равномерно по дължината си и точността и равномерността на изхода отиват на кино.

Щом при теб по дройки отива на 125бар - иделано. Донагласянето прави с подлагане на шайби.

Щом при промяна на налягането само с 15бар скоростта ти се променя с 20м/с, значи клапанна и ударна групи са ти много зле.
Сам по себе си редуктор може да има хистерезис от този порядък и стабилна скорост няма да имаш пожизненно.
 
Нагоре