Първа ПЦП пушка

Дискусия в 'Начинаещи, избор на въздушна пушка или пистолет' започната от JKatrandzhiev, 10 Април 2019.

1. joro_ihr

joro_ihr Редовен Потребител

Публикации:
    434
    от:
    София
    По принцип си прав, но не всеки може да отдели повече средства току така. Човек трудно може да се ориентира какво иска преди да се докосне до точното. Най-важното е желание да има и всичко си идва на мястото с времето. Повечето от нас са стартирали с хатсан или бам и в това няма лошо.

llcoolj, Propar, lynx and 1 other person like this.
  2. Добрислав

Добрислав Потребител

Публикации:
    25
    от:
    Разград
    Разбира се,че имаш право,колега! :)

Gadnqra харесва това.
  3. Snaipera

Snaipera Новодошъл

Публикации:
    4
    Благодаря за мненията!
    Мисля че ще се ориентирам към хатсана.И ако може пак да питам само в калибър 6.35 ат-то как е?
    Питам понеже се глася за 5.5,но близо до мен се продава Хатсан ат 44 в калибър 6.35.
    А като чета в темата за хатсаните масово Ат 44 са в калибър 5.5,а като чели 6.35 има повече от Бт-то.
    Благодаря още веднъж!

4. joro_ihr

joro_ihr Редовен Потребител

Публикации:
    434
    от:
    София
    Усреднено в 5.5 имаш 40 джаула, в 6.35 60, това без силови тунинги. Много зависи какво искаш.

Snaipera харесва това.
  5. Snaipera

Snaipera Новодошъл

Публикации:
    4
    Ами нищо особенно, просто ми е интересно как е в калибър 6.35,понеже както написах по-горе се продава близо до мен една такава и кой калибър е по-подходящ като цяло за тази пушка?Това е.
    Стрелям до около 50 метра,но ако големия калибър се представя по-добре за по далечни дистанции не бих възразил.

6. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,344
    от:
    Старата София
    АТ-то не му подхожда особено 6.35
    Да е Суматра, да ти препоръчаме 6,35, но АТ-то са го мислили за по-малки мощности.
    При сериозни преработки ще заработи и в големия калибър, но ще е измъчена работа и ще имаш малко на брой изстрели.
    Ако имаш избор, аз бих ти препоръчал да е в по-малкия калибър.
    Предполагам, че и други ще ти препоръчат същото.

Licho, llcoolj, xpresident and 3 others like this.
  7. Snaipera

Snaipera Новодошъл

Публикации:
    4
    Ок ще го имам в предвид.Предпочитам повечко на брой изстрели.Просто всички пушки,които се продават тук са ми далече,а тази,за която говорех е в Търново и ми е близо затова попитах.
    Благодаря!

8. vedra

vedra Потребител

Публикации:
    71
    от:
    София
    Здравейте. Тръгнал съм да си купувам въздушна пушка ПЦП. Поразлистих, попрочетох, помислих и на кратко стигнах до следните параметри (без да определям марка и модел), които биха паснали на моите конкретни нужди от такова пушкало:
    1. Цел: спортна стрелба по мишени от по-големшки разстояния (40-100 м). пушката да е с добра към отлична конструктивна точност. Ако носи и на тунинг, още по-добре.
    2. Задължително да има механични мерни уреди (на този етап не държа особено на оптика, освен ако не се предлага нещо в комплекта- по евтинко, като напр. Optimа 3-12x44)
    3. Дължина- да не е някоя кобилица. Възможно по-къса като обща дължина, разбира се като се имат в предвид долните изисквания.
    4. Тежест- 4-4,5 кг
    5. Цена около 1 200 лв (няма да се сърдя на по-ниска от тази цена но ако се налага мога и да донадя още малко)
    6. Калибър- колебая се между 4,5" или 5,5" (по-скоро второто). Изключвам 6,3"
    7. Полуавтомат, многозарядна ( 6-10 чашки в пълнител)
    8. Контейнер за въздух- около 500 см3
    9. Брой изстрели с едно зареждане (идея нямам но си ги представям поне 40)
    10. Скорост на проектила- 350-400 м/с
    11. Дулна мощност (не знам дали това е термина)- 50-60 Джаула
    12. Външен вид (дизайн)- Класика- нещо средно в диапазона между SUMATRA 2500 и HATSAN RT65 SB ELITE. Не държа приклада и ложата да са дървени. Дори предпочитам да са от пластмаса, за да не се налага да ги пазя прекалено).

Не мога да се оттърва от вредното предчувствие, че спазването и на 12-те изисквания които съм подредил по-горе ще докарат цената до 3-4 хилядарки, че и до впрягяне на потенциала на проектантските отдели на световните производители, ама нейсе! (майтапя се разбира се- здравият разум няма да ми разртеши да похарча повече от максимум 1500-1600 лева за въздушна пушка).
    Струва ми се, че моделът на HATSAN BT 65 SB ELITE би могъл да се използва като отправна точка и визуален модел.

Ами горе долу това е.
    Нямам ни най-малка идея доколко горните параметри са съвместими със суровата реалност на пазара у нас но разбира се съм напълно готов да правя разумни компромиси във всяка посока ако опитът ви сочи че е необходимо.
    Ако някой има нерви може да удари едно рамо, като предложи една или няколко конкретни марки и съответените им модели.

Поздрави,
    Весо Драганов

9. peko

peko Редовен Потребител

Здравейте. Тръгнал съм да си купувам въздушна пушка ПЦП. Поразлистих, попрочетох, помислих и на кратко стигнах до следните параметри (без да определям марка и модел), които биха паснали на моите конкретни нужди от такова пушкало:
    1. Цел: спортна стрелба по мишени от по-големшки разстояния (40-100 м). пушката да е с добра към отлична конструктивна точност. Ако носи и на тунинг, още по-добре. Няма такъв спорт, само пуцанье по мишени.
    2. Задължително да има механични мерни уреди (на този етап не държа особено на оптика, освен ако не се предлага нещо в комплекта- по евтинко, като напр. Optimа 3-12x44) Само на механични мерни можеш да простреляш в определен метрови диапазон, не можеш да покриеш големи разлики в разстоянието
    3. Дължина- да не е някоя кобилица. Възможно по-къса като обща дължина, разбира се като се имат в предвид долните изисквания. Спрял си се на дълги геги
    4. Тежест- 4-4,5 кг
    5. Цена около 1 200 лв (няма да се сърдя на по-ниска от тази цена но ако се налага мога и да донадя още малко)
    6. Калибър- колебая се между 4,5" или 5,5" (по-скоро второто). Изключвам 6,3"
    7. Полуавтомат ??? - какво разбираш ти под "полуавтомат" при ВО???, не че няма де, но не съм сигурен че си наясно , многозарядна ( 6-10 чашки в пълнител)
    8. Контейнер за въздух- около 500 см3 - освен Суматрата, други модели с по-голям обем са с шишета(бутилки) отпред или отзад и си в конфликт с т.12
    9. Брой изстрели с едно зареждане (идея нямам но си ги представям поне 40)
    10. Скорост на проектила- 350-400 м/с ??? - 22ЛР ???или алуминиеви чашки
    11. Дулна мощност (не знам дали това е термина)- 50-60 Джаула Не си наясно с връзката между т.10 и т.11 май
    12. Външен вид (дизайн)- Класика- нещо средно в диапазона между SUMATRA 2500 и HATSAN ВT65 SB ELITE. Не държа приклада и ложата да са дървени. Дори предпочитам да са от пластмаса, за да не се налага да ги пазя прекалено).

Не мога да се от търва от вредното предчувствие, че спазването и на 12-те изисквания които съм подредил по-горе ще докарат цената до 3-4 хилядарки, че и до впрягяне на потенциала на проектантските отдели на световните производители, ама нейсе! (майтапя се разбира се- здравият разум няма да ми разртеши да похарча повече от максимум 1500-1600 лева за въздушна пушка).
    Струва ми се, че моделът на HATSAN BT 65 SB ELITE би могъл да се използва като отправна точка и визуален модел.
    Мина времето, когато всички начинаещи скачаха на това "дърво" само заради т.11 и цената.
    Ами горе долу това е.
    Нямам ни най-малка идея доколко горните параметри са съвместими със суровата реалност на пазара у нас но разбира се съм напълно готов да правя разумни компромиси във всяка посока ако опитът ви сочи че е необходимо.
    Ако някой има нерви може да удари едно рамо, като предложи една или няколко конкретни марки и съответните им модели.

Поздрави,
    Весо Драганов

Последна промяна: 17 Ноември 2019
    petkof харесва това.
  10. vedra

vedra Потребител

Публикации:
    71
    от:
    София
    Благодаря за бързия отговор.
    1. Напълно си прав за спортната стрелба- реших да се направя на културен
    2. Да разбирам, че без оптика няма да мина? Аз съм кьорчо малко и максимум на 20 стрелям с револвер, иначе не виждам 9-та и 10-та.
    4. Двата модела, които съм цитирал са само за пример как би трябвало да изглежда приблизително пушката. В смисъл да не е прекалено научно-фантастична.
    Нормално е в поста ми да има прстотии, за пръв път видях такова нещо от близко миналата сряда. Това което съм писал представлява механичен сбор от видяното и прочетеното във форума.
    На базата на фантасмогориите ми, би ли могъл да предложиш нещо като марка и модел, което е по реалистично?
    Благодаря и приятна вечер

11. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,344
    от:
    Старата София
    За търсените от теб стрелби на 40 до 100 метра няма как да минеш без оптика, а както описваш че си и "кьорчо", на механични нищо няма да направиш.
    Има полу безплатни оптики в олх-а и базар.бг , нещо от сорта на 50-100 лева ще ти свърши работа за първите стрелби, докато не набавиш пари за нещо по-истинско.

Gadnqra and Toto Rino like this.
  12. peko

peko Редовен Потребител

13. Gadnqra

Gadnqra Редовен Потребител

Публикации:
    1,563
    от:
    Русе 0897860296
    Мисля, че по-близо до критериите му е един Хатсан Галатиан в 5,5 мм. Полимерен приклад, компактен, класически вид, около 4 кг, 10-заряден пълнител, 54 джаула, мех. мерни прибори, около 20 изстрела в плато, носи на лек тунинг, цена-около 1200 лв. С обема на резервоара и броя на изстрелите се разминава наполовина, но няма пълно щастие.

Коварен, t.marev, lynx and 3 others like this.
  14. Djubey

Djubey Редовен Потребител

Публикации:
    418
    Има и един Валтер на Влади от Плевен горе долу съвпада с изискванията .

Gadnqra харесва това.
  15. vedra

vedra Потребител

Публикации:
    71
    от:
    София
    Благодаря. И с трите предложения сте напипали доста точно това което би ми харесало.

1. Корейката- Evanix Hunter Master ми се лепка най-много, като изключим цената и 6 зарядният магазин. Иначе джаулите и скоростта са направо "6". А 200-300 изтрела с едно зареждане избива рибата.

2. На второ място идва Walther Maximathor, който също е почти идеален. Магазинът е много добър- 8 заряден с проектили до 9 мм а скоростта е повече от добра-365 м/сек. Цената му обаче е дори по-висока от корейската мацка- 1600 лв. Изстрелите за сметка на това са по-малко- около 100, джаулитее са по-малко (60) и няма механични мерни прибори.

3. Рязаният турчин (Hatsan Galatian III Carabine) обаче веднага ме дърпа с оферта от 300-400 лева надолу,без при това да отстъпва кой знае колко фатално на първите две. Скоростта (320 м/сек.) и джаулите 49 J) са достатъчни за мен, а дори е 14 заряден и тежи 4 кг. Да не говорим че най-ми пасва на външен вид! Е, давам си сметка, че преди да го гушна ще трябва да се поинтересувам от броя на изстрелите, капацитета на цилиндъра, качеството на изработката и сглобката, които се съмнявам да са по-добри от тези на корейкия и англо-немския отбори (абе кой знае- то и в Англия и в Германия предимно турци бачкат, че и българи дори, така че нещата може да са и на кантар;)).
    На този етап аз ги подреждам, както следва: 1-3-2. Ако бъркам, моля някой да ме спре.
    Явно ще трябва да преглътна и оптика (само с моята лична, +4,5 диоптъра, явно няма да стане:no:). В този раздел с едни 200-300 лева дали бих могъл да се сдобия с нещо прилично?
    Като начало имам 12 литрова бутилка на 232 бара, друга 4л./300 бара и още една 4 л./200 бара. Тогава бих могъл да се наместя в бюджета между 1500-1900 лева.
    Предполагам, че ако в българските"бардаци" няма "корейки", могат да се внесат от вън?:lol:
    Благодаря още веднъж за съветите. Ще изчакам още малко за някои уточнения относно прецизност, фина изработка и качество на материали на горните модели, евентуално и за някои нови предложение и скачам в дълбокото.

Поздрави
    Весо Драганов

16. ivodoc

ivodoc Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    4,816
    от:
    Русе
    Доста се луташ още.
    От много четене, когато на човек материята му е чужда, кой знае каква файда няма.
    Правиш несравними сравнения и много бързо "успяваш" да правиш изводи, коя добра, коя по-добра.

Скорост на звука 343 метра за секунда.
    След преминаване на звуковата бариера от рязкото спадане на налягането на въздуха зад проектила, той се дестабилизира.
    За да остане стабилен, скоростта трябва да се увеличи поне двойно.
    Така е поне на теория.
    Затова и колега по-горе ти написа, но ти леко го пропусна, понеже не отчете значението на написаното.

Преди да направиш избор, свържи се с някой от регионалната група, "пипни" няколко пушки, поговори с колегите и уверявам те, тогава ще можеш да направиш избор близо до правилния.

petkof, dberov, Djubey and 1 other person like this.
  17. vedra

vedra Потребител

Публикации:
    71
    от:
    София
    Благодаря. наясно съм че съм бос. Затова казах че ще изчакам още за уточнения, като твоето например. Освен това сега имам с какво да си играя- още не съм се нарадвал на Хатсана Сорти. Днес за първи път пострелях повече и съм доволен. С едно пълнене изстреля 3 пълнителя (36 чашки) и до последно зареждаше автоматично въпреки че налягането падна под 100 бара (стрелката влезна в жълтата част на скалата). За съжаление не бях взел допълнително проектили с мен и не можах да го пробвам до колко ще стигне. Едва ли щеше да издържи още много. От 12-15 м един чайник от алпака го нагъна яко от всякъде като войнишка каска от Косово поле. Не можа обаче да го пробие. Май си изпълнява показателите по фабрична спецификация. Тъкмо когато взема и пушката ще усетя разликата по осезателно. Така или иначе покупката щше се осъществи най-рано като подарък за Кокледа или Нова година, може и за Василов ден по старому. Няма да бързам, за да не се хапя отзад после.

18. Kifa

Kifa Редовен Потребител

Публикации:
    786
    от:
    София
    :) Избираш ПЦП все едно купуваш смарт телефон,телевизор или лаптоп...ТТ данните за някои производители на ВО са място за фантасмагории и там няма човек да намери инфо за скпаните материали,лоша изработка и изискването за първи разряд механо- шлосер,познаването на такъв или дълбок джоб и железни нерви!
    Хасан,турско изобщо не бива да се купува по множество причини първата от,които е лошото качество.Имат интересни неща,които си заслужават,но не е за първа пушка!Фройд е писал много за патологиите възникващи в несъзнаваното след некачествени ,не естествени първи пъти:D(това е шега,разбира се).
    Корейците знаят какво правят,но и там човек трябва да има едно на ум!
    Повтарям се,но...няма как,вземи си нещо европейско,по възможност производител на,който не му правят стоката на ишлеме.
    И не очаквай от сериозен производител чутовни мощности...в 5,5мм 50дж.е достатъчно ,акцентирай на регулатор и брой изстрели ,дървен приклад!
    Друго,добре е да не залитнеш по големи калибри,щото ако не си истински фен или мотивиран изтребител втория месец ще се чудиш какво да го правиш това животно!
    Поставяш си срок до средата на януари,но някой магазини правят добри оферти за черният петък и Рождество!

19. xpresident

xpresident Редовен Потребител

Публикации:
    1,219
    от:
    Варна
    :lol:
    Това вероятно е "F" модификация в 7.5 джаула.

petkof, Gadnqra, Kifa and 4 others like this.
  20. kosmev

kosmev Редовен Потребител

Публикации:
    181
    от:
    Варна
    От "официалните" параметри на производетеля , мощност и скорост ги пропускаш с насмешка...
    Гледаш обем/раб.налягане, размери, тегло, дължина на цевта и наличие на регулатор.
    От "неофициалните" те интересуват:
    Точност, Качество на изработка, Ергономичност.
    Като напреднеш с теорията, почваш да се интересуваш от детайли като:
    Спусъкът, дали е "дървен" или двустепенен, регулира ли се, колко по-лек може да стане.
    Може ли лесно да се заглуши пушката. Колко е дебела цевта, каква марка е. Каква е стъпката на нарезите и, съответно за какви проектили е по-подходяща.
    Алуминиев, карбонов или стоманен е резервоара.
    Колко може да се "намества" ударника, трансферпорта носи ли на тунинг, магазинът събира ли големи чашки. Как подава чашките, деформира ли ги.
    От посочените от теб пушки аз не бих взел нито една. И трите са нерегулирани, първата е за лов - с нарочно твърд спусък - цели 2.5кг !
    Ето ти още един вариант, да те объркам още повече...
    SPA/Artemis M30
    Поне по "твоите" критерии, бие всичко изброено от теб. :)
    Има най-дълга цев (715мм!!!) , значи най-мощна. Голям резервоар - 300кубика на 250 бара! Регулирана, с два манометъра!
    Само алуминий, без ръждясваща стомана и евтина пластмаса, затова и много по-лека...
    Ама китайска :D

Последна промяна: 18 Ноември 2019
    Gadnqra, soundmax and Kifa like this.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена