Пружинките на GАМО - Hunter -1250, Hunter - 440, CFX и др.

DANNY

Редовен Потребител
the_stranger_boy написа:
Zdr kolegi srelci :p - ima li nqkoi koito moje da kaje nadulnika na cevta na hatsan 125 kapsulovan li e ili na vint za cevta.O6te ako ima vpe4atleniq ot stralba s 4,5 s hatsan 125 ,do kolko se razli4ava to4nostts s tazi na hatsan 125 ?

Добре дошъл!
Първо си поправи поста! Пиши на БГ а после може и отговор да получиш.
А най-добре е да четеш какво е писано по темата. Само преди 1-2 дена се обсъжда същият въпрос. Трябва да се върнеш само няколко страници назад по темата.
 

tzocho

Потребител
Предстои ми да взема решение за последващ тунинг (доълнителна инвестиция или набутване :-\), затова ще помоля колегите, които са сменили с газова пружина оригиналната такава да споделят постигнали ли са подобрение в скоростта. Моля за конкретни данни от замервания: вид на проектила - скорост.
Благодаря предварително на отзовали те се. :yes:
 

DANNY

Редовен Потребител
Най-добе ще ти каже Митака101 той се занимава с тази работа.
Аз също съм говорил с него за подобен тунинг. Братушка също на cf-x a е с газова може и него да го питаш
 

bor1968

Потребител
При смяна на обикновената пружина с ГП не се търси толкова ,,подобрение" /повишаване/ на скороста. Скороста може да се дигне с ГП, но това е свързано и с негативи. Мисля, чме най-добрия вариант е да се остави скорост близка до тая с телена пружина или малко повече.
ГП се слага най-вече за намаляване на отката и постигане на постоянна скорост, а от тук и по добра точност. За това и най тънката част, а и разправия е индивидуалното нагласяне на налягането във всяка една ГП. Помпи се и се изпуска докато се стигне не до максимален, а до оптимален резултат :).
 

DANNY

Редовен Потребител
@bor1968 В рамките на колко м/сек трябва да ми е скороста на цф-ха с обикновената /телена/ пружина при средна скорост приблизителна на 200м/сек? Защото аз изкарах 8м/сек разлика. Това не е ли много?
 

bor1968

Потребител
При ПЦП платото е прието да е +- 5 м/с или в рамките на 10 м/с. Въпреки, че и там всичко е относително и индивидуално.
Тия 8 м/с не са много, но са и в горната граница на нормалното за мен отклонение. Това понякога зависи и от чашките. Освен това ако скороста спада или се покачва плавно в рамките на тия 8 м/с е добре, но ако реди по-силни и по-слаби изстрели постоянно не е добре. Дали има проблем, най-добре ще ти покаже стрелбата от упора. Пушката ти е ЦФХ с утежнен приклад и трябва да събира групата, а не да прави заря. До колкото разбрах при теб пушката в момента не се държи добре по този показател. Преди да почнеш с уплътненията виж първо някои други неща които могат да повлиаят:
1. Виж всички болтчета по приклада дали са затегнати добре.
2.Може да е от надулника! Свали го и пробвай без него. Може да върнеш и стария.
3.Пробвай с друга оптика или на механични /ако нямаш подръка оптика/


За всичко това трябва да имаш време, но наисстина по-добре от теб няма кой да се погрижи за пушката.
Ако след като изпробваш всичко това нещата не се подобряват пристъпваш към уплътнения и маншети, но бавно и внимателно, както са описали колегите по нагоре в темата. Преди да вадиш уплътненията - взимаш една пиличка и минаваш от вътре всички дупки и цепки, така че да няма ръбчета които да ги наранят.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
bor1968 написа:
При ПЦП платото е прието да е +- 5 м/с или в рамките на 10 м/с. Въпреки, че и там всичко е относително и индивидуално.
Тия 8 м/с не са много, но са и в горната граница на нормалното за мен отклонение. Това понякога зависи и от чашките. Освен това ако скороста спада или се покачва плавно в рамките на тия 8 м/с е добре, но ако реди по-силни и по-слаби изстрели постоянно не е добре. Дали има проблем, най-добре ще ти покаже стрелбата от упора. Пушката ти е ЦФХ с утежнен приклад и трябва да събира групата, а не да прави заря. До колкото разбрах при теб пушката в момента не се държи добре по този показател. Преди да почнеш с уплътненията виж първо някои други неща които могат да повлиаят:
1. Виж всички болтчета по приклада дали са затегнати добре.
2.Може да е от надулника! Свали го и пробвай без него. Може да върнеш и стария.
3.Пробвай с друга оптика или на механични /ако нямаш подръка оптика/


За всичко това трябва да имаш време, но наисстина по-добре от теб няма кой да се погрижи за пушката.
Ако след като изпробваш всичко това нещата не се подобряват пристъпваш към уплътнения и маншети, но бавно и внимателно, както са описали колегите по нагоре в темата. Преди да вадиш уплътненията - взимаш една пиличка и минаваш от вътре всички дупки и цепки, така че да няма ръбчета които да ги наранят.
+1.+/-4мс е доста добре.оставяй пружината да си почива 2-3мин между измерванията.особено ако е стара и на много изстрели.ако се стреля с голяма интензивност между първия и 10-тия изстрел може да се получи значителна разлика надолу в скоростта,понякога надхвърляща 10мс.гп-то на теобен дава +\-5мс и много се влияе от температурата.особено сега-сутрин при 12град целзий хв90 стреля с 215-225,следобед при 35градуса-225-235мс.за правените гп-та предполагам,че разликите ще са по-малки,но теобенската е със значителен обем и сигурно затова толкова и влияят темп разлики.
 

tzocho

Потребител
bor1968 Съгласен съм с теб, относно целите и резултатите, свързани с поставянето на ГП. Идеята на поста ми бе да се даде повече информация относно оптималния вариант за настройка - вярно е, че mitaka101 е в час по темата, нали все пак той ги прави и е най-запознат. Индивидуалната настройка е трудоемка работа и затова повечето конкретни резултати биха дали представителност относно намирането на този оптимум. Така например при заводския вариант с пружина (без подобрения) при мен средно показа 208м/с. плюс-минус 3м/с. с еднограмова чашка. При още няколко поста с подобни резултати, всеки нов притежател веднага може да се ориентира в ситуацията какво си е купил. Лично аз съм удовлетворен от тунинга, който направих и вече инвестирах в по-прецизна оптика. След консулт с mitaka101, съм на път да инвестирам и в ГП. Съжалявам че наспамих темата, :write: затова колеги споделете конкретни резултати :rambo:, ако имате такива разбира се ;)
П.П. Вече се чудя, кое ми е по-голяма краста: стрелбата или тунинга ??? :). Дано да не свършва скоро, че като гледам цените на PCP, направо се виждам разорен :exclaim: :crazy:
 

DANNY

Редовен Потребител
10х bor :cheers: Пушката съм я взел от sir John той беше зачисти всички тези фабрични "мустаци". Лошото е, че редува скоростите ту ниски ту високи. Бях казъл, че ще пускам даните но се оказа, че съм забравил/затрил листа с писанията на заслона. През уикенда ако ходя ще ги запиша пак и ще ги пусна. Надулника трябва пак да го сменя с оригиналният и то още тази вечер.
За него още в самото начало имахме малки съмнения с бат Симо, даже слагахме хартиено тиксо пред фаската, че да видим дали не минава много на една срана
А може и да я пробвам въопще без надулник как стрля, може пък... :pardon:
Ще и направя и една "свирка" на цевта. Но за оптика друга под ръка нямам. :'(
Абе като я взех си правешв съвсем прилична група от 1,5- 2см на 20м сега е 5см+ :wall:
Ще пиша пак след следващите почивни дни :cheers:
 

rivan

Редовен Потребител
Абе като я взех си правешв съвсем прилична група от 1,5- 2см на 20м сега е 5см+ Блъскам си главата

Влошаването на групата,както и разлики в скоростите се получава при нараняване на малкото О-пръстенче,което вероятно се е случило при теб.О-пръстенчето се сменя много лесно ,без да се разглобява пушката,трябва само да си купиш резервни о-пръстенчета с размери 6х1,5 мм.
За целта първо изваждаш пластмасовата джиджавка за зареждане от клипа,внимавай да не затриеш дъговидната пружинка.Започваш да зареждаш,буталото да мине около 2-3 см назад и задържаш.С другата ръка с помощта на отвертка или нещо друго избутваш клипа до края на отвора за зареждане.С помощта на шило изваждаш старото уплътнение.Ако не го нараниш много при ваденето може да го обърнеш,ако е оригиналното,а ако не е поставяш две нови о пръстенчета 6х1,5.Пускаш лоста за зареждане,който си държал през цялото време,той избутва клипа,поставяш пластмасичката и си готов.
Ако тази процедура не даде резултат трябва цялостно разглобяване.


Разликата по спомен е в рамките на 8м/сек при скорост срдно 200м/сек

Доколкото си спомням пушката ти е 4,5 мм.Тази скорост е прекалено малка за този калибър.Нормално е над 270 до 300+ м/с с чашка 0,5 грама
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
tzocho написа:
Идеята на поста ми бе да се даде повече информация относно оптималния вариант за настройка - вярно е, че mitaka101 е в час по темата, нали все пак той ги прави и е най-запознат.Така например при заводския вариант с пружина (без подобрения) при мен средно показа 208м/с. плюс-минус 3м/с. с еднограмова чашка. При още няколко поста с подобни резултати, всеки нов притежател веднага може да се ориентира в ситуацията какво си е купил. : затова колеги споделете конкретни резултати , ако имате такива разбира се.
Ето го още един пост: Гамо CFX отнесе 4 купи в Ботево /на практика всичко, което можеше да се спечели с ПП./ :bravo:! Първата купа - с Гамото на Ininia, а следващите три с CFX-а на Братушка / с който и аз имах честта да се състезавам :yes:! И двете оръжия бяха с ГП. Поздравления към Братушка за тунинга! Аз тепърва започвам да се занимавам с моя CFX-royal и веднага установих колко далече съм от постиженията на неговата пушка. Точно тези мои пресни впечатления може да са полезни на tzocho и други колеги с тунинг интереси. Ето ги: не търсете скорост в ГП, братушковата с ГП и моята с телена пружина имат приблизително еднаква скорост. Разликата е в поведението на пушката и оттам в точността - при ГП откатът е кратък и еднопосочен - без странични посуквания и затихващи вибрации. Аз почнах с хатсан и още не мога да свикна с осезаемо по-ниската скорост на CFX-а, но точността му и с телената пружина определено е по-добра. Допълнителните подобрения в надулник и приклад също дават своя принос в поведението при изстрел. Осезателна е и разликата при интензивна стрелба - ГП-то ги друса в група, да ти е кеф, а телената ако не и даваш почивка почва да ги плюе.
И накрая - още веднъж благодарности на Братушка за удоволствието което ми достави като ми предостави пушките си! И PCP-то му ги шиеше екстра, ама...да не излизам от темата :)
 

ininia

Потребител
ФТКС
И аз да кажа няколко думи.Имам чувството,че параметрите на ЦФХа - тегло,дизайн и мощност са в своето оптимално съчетание при ГП и затова точността й е толково добра.Имам и Хатсан 135,също с ГП,но за да постигна задоволителна точност (и все пак по-лоша от Гамото), трябва много здраво да съм прикладвал и да стискам пушката.Тогава на 25 м обикновено събирам до максимум 45 - 50 мм от 10 чашки.При Гамото групата обикновено е 2 пъти по-добра.
Това е субективно мнение,дали е верно - не знам.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
ininia написа:
И аз да кажа няколко думи.Имам чувството,че параметрите на ЦФХа - тегло,дизайн и мощност са в своето оптимално съчетание при ГП и затова точността й е толково добра.Имам и Хатсан 135,също с ГП,но за да постигна задоволителна точност (и все пак по-лоша от Гамото), трябва много здраво да съм прикладвал и да стискам пушката.Тогава на 25 м обикновено събирам до максимум 45 - 50 мм от 10 чашки.При Гамото групата обикновено е 2 пъти по-добра.
Това е субективно мнение,дали е верно - не знам.
Адаш, разликите в пушките са много големи и несъпоставими.
Първата - разликата в захващането на цевите. Едната е чупеща, другата фиксирана.
Второ- голяма разлика в енергията на пушките.
Трето - разликата в калибъра. Хатсана ти в .25 кал а за него читави чашки едва ли се намират.
И най важното четвъртото, което и най-вероятната причина за по-доброто представяне на ЦФХ, чашките.
С ЦФХ стреляш с ФТТ. С какви чашки стреляш с Хатсана?
Не забравяй и факта, че на последното състезание в Ботево, добрите русенски цеви в ПП не участваха.
Нямаше го луфтвафе. Нямаше ги и двата направени Хатсана на Хобос и Еро.
Погледни класациите от Узана където въпросните пушки са участвали.
Това е от IV-та Национална Среща.
ФТ - ППП Финал:
1. milen.m - CFX Royal - 44т.
2. luft9waffe - HW90 - 33т.
3. ERO - Hatsan85 - 32т.

БР ППП:
1. luft9waffeв - 1,925 MOA
2. братушка - 4,249 MOA
3. BAI A4O - 4,701 MOA

Това е от V-та Национална Среща.
Бенчрест ППП:

1. Luft9waffe - 3,072 МОА
2. HOBOS - 4,304 МОА
3. Ero - 7,334 МОА
4. Petrakito - 8,887 МОА


Филд Таргет ППП:

1. luft9waffe - 22т. - Вайраух 90 - FTT
2. HOBOS - 19т. - Х125 - баракуда
3. братушка - 17т. - CFX - ProHunter
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Колеги , VIP-а продава ли в магазина пружина и маншет за гамо, щото досега все при оръжейника ме засилват, а него все го няма? Но не беше за пружина и маншет. Питам, с надежда да разбера тази вечер, че да поръчам на приятел който утре е по София.
Допълвам поста: Благодаря на akraba1 за тел. :)! И на мен от магазина тези дати ми казаха. А софийското е на 27-ми :(. Ще трябва май да пропусна. На 50м имам 17см пропадане на чашка FTT ?! Ако промените регламента цялата тенекия да е убойна зона - свиркайте да идвам! Тогаз може и да уцеля :).
 

DANNY

Редовен Потребител
оръжейника е в отпуска
Вземи му телефона от страницата и на този телефон /мобилният/ ще разбереш кога е на работа.
На мен ми каза, че ще е на работа на след 29 06 2009 и ще работи само седмица, после пак излизъл в отпуск /кой е като него ;)/

изрових го ;)
0885 920 581
 
A

Anonymous

Гост
някои знае ли малкото винтче на наддулника на HUNTER 1250 дали е с някво лепило навито ,че няма сваляне :quiet:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Да питам и аз нещо за надулника на CFX-а: върти се както си иска, винтчето никаква работа не върши. Не виждам вариант, освен да залепя надулника за цевта в зоната на шлиците. Каноконлит ли да използвам?
 

bor1968

Потребител
Моментните лепила едва ли ще залепят здраво детайла. Аз се опитвах да залепя така мушката на Б-21, че се движеше от отката, но не се получи.
Стана добре с поксипол. Търси някое двукомпонентно лепило /течен метал, поксипол и т.н./ Като лепиш не слагай много и прави сметка, че можеш да се наложи да сваляш този надулник. Така, че ако решиш да го сваляш да можеш да го направиш без да го потрошиш.
 

DANNY

Редовен Потребител
сложи по-голямо винтче!
Така ще можеш пак да го сваляш!
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Винтчето е завито на пластмасата и няма фиксиращо гнездо в цевта. Колкото и голямо да сложиш - все тая. Като го стягаш единственото което прави е да деформира пластмасарията и да се хлъзга по цевта.
 
Нагоре