Пружинките на GАМО - Hunter -1250, Hunter - 440, CFX и др.

Kuzmata

Новодошъл
Здравейте,
от повече от 10 г имамм две въздушни пушки на Gamo. Първоначално пострелях малко с тях и после влязоха в гардероба.
Едната е Гамо Хънтър 1250. Та, тази пушка, преди 2-3 години я вадя, обаче при разкопчаване на калъфа, падна на приклада от около 50-60см височина, моя грешка. Чу се металически звук - разгледах, не видях нищо. Опитах се да заредя, обаче - ядец и хайде обратно в гардероба до вчера. Вадя, свалям я от приклада и лошо. Лоста/шината, който бута пружината и зареджа се е износил и е излязъл от канала на цилиндъра. Износване все едно е ползвана всекидневно, а на практика я съм изстрелял 2-3 кутии чашки я не. Та, ще бъда благодарен, ако някой ме светне, от къде да намеря части за тази техника. Предварително благодаря.
Поздрави, Людмил.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Не може ли да се навари това лостче,и след това на фрезата или с подръчни средства шмиргел,прав,или мини шлайф да се направи като оригинала?
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не може ли да се навари това лостче,и след това на фрезата или с подръчни средства шмиргел,прав,или мини шлайф да се направи като оригинала?
С наваряване няма да стане, защото твърдостта на заварката е доста по-малка от закалена стомана от каквато трябва да се направи лоста и особенно в зоната на триене. Ял съм попарата на детайли доработени с наваряване, в някои случаи става, но не трябва да са силово натоварени- лично мнение.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Виж от диаграмата какво ти трябва и го посочи,после втора употреба или от Англия,ако е ригела гледам го имат...ама се убеди че е той!
.
Пък и питай дали са съвместими с твоя модел,че те доста били! То има ролки плъзгачи по тоя ригел,снимай,има колеги с опит от пружинните Гамо,могат да ти дадат акъл!
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
С наваряване няма да стане, защото твърдостта на заварката е доста по-малка от закалена стомана от каквато трябва да се направи лоста и особенно в зоната на триене. Ял съм попарата на детайли доработени с наваряване, в някои случаи става, но не трябва да са силово натоварени- лично мнение.
Любаче точно обратното е заварка +вода става бетон!!! Това едвам го шкуря на шмиргела като щирия става яко-здраво! За това някой стругари като има наварено нещо ми се цупиха преди ама то заваряно ама то така ама то иначе ей сега вече знам защо...
 

Kuzmata

Новодошъл
Благодаря. Снимах, ама са ми големи снимките и не иска да ги качи тук.
Мога да изпратя на мейл, и ако някой има време да ги реже и качи.
Трябва да се смени

Cocking Lever Part No. 16242​

и големия цилиндър в който е пружината и е прорязан отдолу, за да може тази шина да натиска пружината. Шината не толкова, но цилиндъра отвътре е износен, там където е контакта при работа. Ще отовря и другата пушка /Уишпър-а/ за да го смажа.
Все едно е от кашкавал.
Да пратя снимките на няйкой, който може да ги качи, за да видите, за какво иде реч.
 

Kuzmata

Новодошъл
А, дали има части в БГ или всичко е отвън?
За Англия, няма проблем с поръчка. От там си взимам риболовни неща. Мога да си ги набавя.
Мисълта ми е, дали тук ги има.
 

anibis

Редовен Потребител
Благодаря. Снимах, ама са ми големи снимките и не иска да ги качи тук.
Мога да изпратя на мейл, и ако някой има време да ги реже и качи.
Трябва да се смени

Cocking Lever Part No. 16242​

и големия цилиндър в който е пружината и е прорязан отдолу, за да може тази шина да натиска пружината. Шината не толкова, но цилиндъра отвътре е износен, там където е контакта при работа. Ще отовря и другата пушка /Уишпър-а/ за да го смажа.
Все едно е от кашкавал.
Да пратя снимките на няйкой, който може да ги качи, за да видите, за какво иде реч.
През някой сайт ЗА СНИМКИ ги качи, и така ги сложи във форума...
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
У нас вносител на Гамо е VIPа,но там имат само пружини и маншети,не знам дали ще ти свършат работа за друго,не знам и някой друг да се занимава с внос на Гамо!
За да се стигне до проблеми с ригела и цилиндъра явно преди това се е случило нещо с плъзгача и ролката,този модел не евтин над 600 лв. е,но прецени си дали си заслужава особенно ако почнеш да наваряваш и т.н и друг трябва да ти го прави,знаенето и моженето струва пари и трябва да е някой който наистина знае какво прави! Вади номера и оригинални наименования на детайли и търси в гугъл.Пусни обяви натам ,насам белким изкопи някоя за части!!!
 

Kuzmata

Новодошъл
Благодаря за отговора. Нищо не се е случвало, пушката е като нова. Да съм изстрелял 2 кутии съчми с нея. Тя няма драскотина никъде.
Точно цилиндъра от вътрешната страна е износен, там където се движат двете "ушички" на ригела в задният край. И тъй като е износено, като я изпуснах, както споменах се чу изщракване, просто тогава ригела е излязъл от прореза на цилиндъра. Всички други механизми са нови, само там е изядено. Просто не е имала грам смазка от ново произведена. Сухо, няма нищо. Работя в сервиз за камиони и имам престава от износване на железни детайли при триене без смазка. Въпроса беше по-скоро за частите и много благодаря за информацията.
Ще я разглобя и ще видя какво ще направя с детайлите. Ще ползвам и англичаните или каквото намеря в Гуглето.
Благодаря на всички, които се отзовахте.

Piston Part No. 15278R​

Трябва и това, по него е по-голямото износване. - за инфо.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Любаче точно обратното е заварка +вода става бетон!!! Това едвам го шкуря на шмиргела като щирия става яко-здраво! За това някой стругари като има наварено нещо ми се цупиха преди ама то заваряно ама то така ама то иначе ей сега вече знам защо...
Одеве малко в бързината го написах това на база последни опите и въобще не се съобразих за някои неща. С телопотдаващ апарат сме го пробвали последите пъти(от там са ми наблюденията), но виж забравих момента, че с тръбен електрод (и то зависи какъв е) се получава доста по-висока твърдост, но аз съм правил пробите на малки площи и по-удачно беше да се направи с телопадаващ апарат, а в моя случай ако му бях лиснал вода щеше да се усучи геометрията на детайла съвсем. Иначе да, има си различни видове заварки и методи за заваряване като при някой случаи се постига твърдост от рода на 60 HRC. Да не говорим, че има и така наречено твъдосплавно наваряване ама то вече наистина едва ли ще иска някой да го обработва :D
 

Kuzmata

Новодошъл
Ето ги. Скрийн шот. Дано се виждат.
 

Attachments

  • Screenshot_20230320_205818_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20230320_205818_com.android.gallery3d.jpg
    165.7 KB · Прегледи: 63
  • Screenshot_20230320_205744_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20230320_205744_com.android.gallery3d.jpg
    151.3 KB · Прегледи: 64
  • Screenshot_20230320_205659_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20230320_205659_com.android.gallery3d.jpg
    88.3 KB · Прегледи: 64

Kuzmata

Новодошъл
Странно,1250 минава за качествените им и надеждни модели?
Ето колко са качествени. Имам чувството, че се е раздул цилиндъра, ама утре ще го разглобя и ще премеря. Иначе няма как да излезнат двете ушички на ригела от канала на цилиндъра. Ще видя какво ми трябва и ще поръчвам на англетата. Навремето толкова четох и я купих с такъв мерак. Още ги нямаше тези с бутилките. Ама явно е правена в петък.
 

Hidden

Редовен Потребител
Колега, да ли този би ти свършил работа? От по-новите модели на фирмата е, с полимерна цевна кутия и полимерен приклад. До колкото си спомням буталото беше с по-голям диаметър от този на Гамо 440 и CFX. Търся в момента цилиндъра, за да съм сигурен в модела.
Едит: От Gamo Black Knight е.
 

Attachments

  • IMG_20230320_232814.jpg
    IMG_20230320_232814.jpg
    291 KB · Прегледи: 55
Последна промяна:
Нагоре