Проверка от КОС при подаване на уведомление за ВО

Дискусия в 'Закони и Стандарти' започната от Jorom, 29 Февруари 2020.

1. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Какви са тия проверки дето ги правят КОС-аджиите в моето РПУ?
    Не притежавам и не съм притежавал огнестрелно, отивам и си купувам пушка от турция, и при подaване на заявлението за уведомлението едното ченге спомена нещо за проверка - проверка на мен, и че заради тази проверка щяло да се забави издаването на бележката за уведомление... Отидох след месец, получих си бележката...питам го тоя какви проверки, какви пет лева, аз не искам разрешение за огнестрелно или каквото и да било от вас...АЗ ВИ УВЕДОМЯВАМ, ЧЕ СЪМ ПРИДОБИЛ ВО НАД 24 ДЖАУЛА! Аа, ние си правим проверка, ми казва ченгето...какво проверяват и какво си въобразяват тези че зависи от тях в конкретния случай?
    Някой знае ли за каква проверка става въпрос, и какво си въобразяват че могат да направят КОС в случай че нещо не им хареса при проверката? Ще откажат да ми издадат бележка за уведомление ли, или ще СЕ ОПИТАТ (щото няма да успеят) да ми вземат ВО?
    Ходих вчера да подам заявление за пушката която взех от турция предния ден и оня като видя и пистолета Hatsan Sortie 5.5mm вписан на фактурата заедно с пушката...а той е под 24 джаула, но поиска и него да го впиша в заявлението за уведомление, ама не позна...и пак ми говори да отида след месец, щото заради ПРОВЕРКАТА щяло да се забави издаването на бележката! Понеже нещо не беше на кеф ченгето, реших да не го дразня повече с въпроси за тая тяхна проверка и последиците от нея че да не ми забави издаването на бележката

Последна промяна: 29 Февруари 2020
  2. Niki

Niki Редовен Потребител

Публикации:
    537
    от:
    София
    Много служители в Кос са шибани г---е,придават си важности.Н е им се връзвай..........

rivan and Jorom like this.
  3. kaloyan_takev

kaloyan_takev Редовен Потребител

Публикации:
    272
    от:
    Монтана
    При нас КОС-аджийте са нормални, не се заяждат или нещо подобно, но пак отнема месец. Не споменават никаква проверка.
    Знаем за бюрокрацията, особено в България!

rivan харесва това.
  4. sts1969

sts1969 Редовен Потребител

Винаги отнема месец издаването на уведомление, какво правят през този месец ми е все едно. :pardon:

5. peko

peko Редовен Потребител ФТКС

Не винаги. Моите не са ги бавили повече от седмица. Зависи Началника на РПУ-то по колко документа на ден е охотен да подписва.

llcoolj, doctora, astra and 3 others like this.
  6. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    При мен не винаги е отнемало месец издаването на бележката за уведомление
    За 3-4 месеца съм уведомил за четири пушки, първата от тези четири беше м Октомври мисля, и ми казаха след няколко дена ела за бележката, и действително още същата седмица беше готова! След това започнах да си ги взимам от турция пушките! За следващата ги уведомих началото на Януари и тогава ми казаха ела след месец...и тогава за първи път чух за тая тяхна проверка. Мина около месец преди издаването на бележката! За следващата пушка подадох заявление на 10 Февруари. и единия ми каза: ела след няколко дни, сега ще ти я издадем бързо бележката, НИЕ СМЕ ТЕ ПРОВЕРИЛИ!!! Явно от началото на 2020 има някаква промяна в работата на тея КОС-аджии

rivan харесва това.
  7. rivan

rivan Редовен Потребител

Публикации:
    535
    от:
    София
    При уведомяването искат ли митническа декларация, или само фактура?

8. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Само фактура искат в КОС
    Пушките ги декларирам устно на границата, митничаря сверява номера на пушката със записания на фактурата и това е! Досега не съм попадал на митничар който иска да декларирам писмено пушката

rivan харесва това.
  9. Alucard

Alucard Редовен Потребител ФТКС

Публикации:
    475
    от:
    Плевен
    В Плевен по 20тина дена.Няма проблем не се и заяждат и каквото и да е там,не са ми искали да нося пушки.

rivan харесва това.
  10. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    И на мен не са ми искали да нося пушките да ги гледат, но знам че от други хора са искали да ги носят. Не се заяждат, но ми е много любопитно каква е тая тяхна проверка и какви са евентуалните последствия , ако не им хареса нещо при проверката?

Чудя се дали да пусна уведомление и за Sortie-то което е под 24 джаула, но пък трябва да разхождам с мен турската фактура като нямам бележка от КОС. Hе е ли по-добре да ги уведомя и за него?

11. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,516
    от:
    Старата София
    За въздушни под 24 джаула всеки сам си преценява дали да уведомява. Писано е по темата многократно.
    Не виждам от какво толкова си се притеснил, режима е уведомителен, а не разрешителен.
    Никой не е тръгнал да ти конфискува пушки или друго.
    Най-вероятно КОСаджиите си придават важност, че УЖ някакви проверки си правят, за да си оправдаят забавянето на издаване на бележката, която не зависи от тях.

didarai, rivan and Jorom like this.
  12. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Не съм притеснен относно проверките на КОС-аджиите, просто ми е любопитно какви са тия техни измислени проверки, това е

Определено съм притеснен обаче ако не уведомя КОС за Сорти-то и го разхождам с турската фактура, дали няма някоя ченге да се заяде точно заради турската фактура

13. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,516
    от:
    Старата София
    Ти сам си прецени какво да предприемеш, по принцип уведомлението е безплатно.
    Друг вариант е да си изкараш протокол за замерване на мощност(около десетина лева струва), че ВО е под 24 джаула и не подлежи на уведомяване.
    Някои колеги са си направили такива протоколи, но винаги съществува риска да попаднеш на крив полицай и да ти изгуби час в разправии и мерене на п*шки....

vanko, rivan and Jorom like this.
  14. astra

astra Редовен Потребител

Публикации:
    800
    от:
    Пловдив
    За ВО кал. 5.5мм проверяват дали не е преработено в малокалибрено огнестрелно оръжие, за това е тази очна ставка. Ако уведомяваш кал. 4.5мм става само по документи.
    ОК?

15. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Да де, ама боб ли фърлят е ли, не е ли преработено като не са искали да го видят дори оръжието И няма никаква очна ставка, ела след месец за бележката, проверихме те, ето ти бележката Абе пълна мистерия е тая тяхна ПРОВЕРКА!

16. Alucard

Alucard Редовен Потребител ФТКС

Публикации:
    475
    от:
    Плевен
    Що ми се струва,че не си разбрал,те може си проверяват огнестрелните на тия дето ги притежават,а тия като нас минават помежду другото.

astra харесва това.
  17. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Грешиш! Много добре знам какво чувам вече няколко пъти - ПРОВЕРИХМЕ ТЕ, ЩЕ ТЕ ПРОВЕРИМ и тогава ще напишем бележката, и тн! И не е да си мислят че отивам за нещо свързано с огнестрелно, много добре ме знаят че имам няколко ВО и нямам огнестрелно!

18. batnan

batnan Редовен Потребител

Публикации:
    334
    от:
    Бургас
    Ей като вземете да се филмирате . Правят ли ти проблеми , не правят. Толкова му е речника на човека , бави се защото проверяваме.

astra, didarai, joro_ihr and 2 others like this.
  19. Jorom

Jorom Редовен Потребител

Публикации:
    204
    от:
    Бургас
    Напълно сериозни са като споменават тая мистериозна тяхна проверка! Сетих се за разговор с единия КОС-аджия след като си получих бележките за първите две пушки които донесох от Турция, и за които бележки чаках около месец след подаването на заявлението за уведомлението на първата пушка. Bтората беше десетина дена по-късно...първо ме провериха разбира се! На майтап му викам на единия: като сте ме проверили, мога ли да изкарам курс и да придобия огнестрелно за спортни цели? Отговора беше, че мога след като съм минал проверката! Питам го: добре де, какво точно проверявате? A тоя ми отговори: наши си работи, проверяваме!
    Тея да не са ме проверявали, все едно ще искам огнестрелно... :confused:
    Затова реших да питам тук какви са тея мистериозни проверки, дето си правят на хора с ВО, някаква самодейност е това!
    Проверките почнаха с първата пушка която си донесох от Турция! Пушката която купих преди тази от турция, беше от оръжеен магазин в Бс два месеца по-рано, и бележката ми беше готова в рамките на 3-4 дни, и за никаква проверка не стана на въпрос!

Последна промяна: 29 Февруари 2020
  20. batnan

batnan Редовен Потребител

Публикации:
    334
    от:
    Бургас
    Ами градски ти за 2-3 месеца накупи поне 5-6 пушки , може да се притесняват хората.Родната полиция ни пази дето пее Васко Маринов.

m42_orion, astra, rivan and 2 others like this.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена