Пращане на пушка с куриер

  • Автор на темата Anonymous
  • Начална Дата
A

Anonymous

Гост
Някой знае ли как мога да пратя колетна пратка "въздушна пушка" в страната???
Благодаря предварително!!!
 
A

Anonymous

Гост
Re:пращане на пушка с куриер

Пробвах с еконт и спиди но и двата куриера ми отказаха!
 

ininia

Потребител
ФТКС
Re:пращане на пушка с куриер

Опаковаш я добре и обявяваш машинни части :).
 

big_dragon

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

makita написа:
Някой знае ли как мога да пратя колетна пратка "въздушна пушка" в страната???
Благодаря предварително!!!
При Еконт става като обявиш "Сувенир" дори с тяхно знание. Може би си попаднал на служител новобранец.
През Еконт съм получил 2 пушки и съм изпратил 1 такава.
ininia написа:
Опаковаш я добре и обявяваш машинни части :).
Това също е вариянт.
 
A

Anonymous

Гост
Re:пращане на пушка с куриер

Благодаря за съветите,ще пробвам всичко което ми препоръчахте!!!
 

didarai

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

big_dragon написа:
..
През Еконт съм получил 2 пушки и съм изпратил 1 такава.
..
:yes:
Аз към 6-7 през Еконт.Във вторник служителя дойде,извади пакета и ми вика: "Авто части пише ,но е пушка...нали?" :crazy:.Знаят ми наизуст адреса и смените .Пред тях(в офиса им) съм опаковал 2-3,че и са ми помагали.Никакъв проблем не са правили ???
 

lynx

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Eконт разнасят на Цикония бутилките напраскани на 310 бара, като си мислят че са празни пожарогасители, а вие ги шашкате с някакви си въздухарки ;)
 

C/E

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Наскоро изпратих пушката си до Пловдив и си я получих обратно по Еконт без никакъв проблем. Единственото, което направих бе да подчертая, че пушката е въздушна. Служителят после ми помогна с опаковането понеже нямам куфар и сложихме в калъфа допълнително от мехурчестото фолио. Добре е да се обяви цената на пушката. По-скъпите вещи ако и да се пренасят за малко повече пари, ги обработват с повишено внимание!
;)
 

cdman

Администратор
Re:пращане на пушка с куриер

Аз също по еконт съм пращал няколко пъти без проблем въздушна пушка - и така я обявявам - не е имало проблеми.
 

HellBoY

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

А сега предлагам темата да се изтрие ...
 

cdman

Администратор
Re:пращане на пушка с куриер

Ние тука знаещите добре нахранихме човека - но сега попадам на информация от официалният сайт на еконт и ето какво пише там!

http://www.econt.com/2011/03/orujia/

Ето и самият текст (с две думи ЗАБРАНЕНО е пренасяне на пневматично , газово и огнестрелно оръжие с ЕКОНТ !):
===================================================

Замисляли ли сте дали можете да изпратите оръжие или опасни за човек вещества и предмети? Предполагаме отговорът Ви е „Не“, което е страхотно.

И все пак в историята има случаи, когато куриерски или пощенски услуги са използвани за пренасянето на точно такива вещества и предмети от точка А до точка Б – взривни, запалителни, огнестрелни дори.

По тази причина в Закона за пощенските услуги, под номер 90 е записан следният член:

Забранено е поставянето във вътрешни и международни пощенски пратки на следните вещества и предмети:


2. оръжие, взривни, запалителни или други опасни вещества и предмети;


За нас като куриери възникна казус по горното, последван от рекламационно производство. Подаден бе сигнал от наш клиент, собственик на оръжеен магазин, който получи отказ от страна на наш куриер да приеме пратката за транспортиране когато пожела да изпрати газово оръжие. Афектиран от отказа клиентът потърси правата си и подаде оплакване на националния телефон за връзка с Управлението на Еконт.

Причината за недоволството му: Клиентът не счита газовото оръжие за забранен предмет. В качеството си на магазин за спортна и ловна екипировка няма разрешително за продажба на оръжие, но законовите разпоредби не му забраняват да търгува с газово оръжие.

Казусът беше интригуващ. Инспекторите по качеството направиха справки със законови разпоредби, които изясняват основните положения, а именно – оръжията по смисъла на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия се разделят на два вида – огнестрелни и неогнестрелни като газовите, пневматичните и сигналните оръжия са причислени към втория вид.

Потърсихме становище и от нашите юристи, които бяха категорични:

„Ако приемем такава пратка във всички случаи бихме могли да попаднем под отговорност съобразно текста на чл.105в от ЗПУ, който гласи следното: „За нарушение по този закон или издадените въз основа на него актове, за което не е предвидено друго наказание, нарушителите се наказват с глоба от 500 до 5000 лв.“ Адв. Рени Стефанова

В интернет наши клиенти коментират транспортирането на подобни предмети по куриерите на Еконт, обявявайки съдържанието невярно.

Винаги разчитаме на коректността у своите клиенти, така както и ние следва да бъдем открити и честни пред тях като куриерa, който се грижи за пратките им. Подателите носят пълната отговорност при влагането на забранено съдържание в куриерска пратка, ако са обявили умишлено грешно съдържание. Право на куриера е да изиска проверка на пратката, ако клиентът не предостави информация за описанието. При съмнение за вложени забранени предмети или вещества в пратка, Куриерът има право да извърши проверка на пратката в присъствието или с писменото съгласие на подателя. При отказ или липса на отговор, Куриерът има право да откаже приемането на пратката или да уведоми съответните компетентни държавни органи за разпореждане на следващи действия, ако пратката е вече приета.

Благодарим на всички наши клиенти, които споделяха мнения по темата и отделиха от времето си да ни запознаят с този интересен казус. Ще бъдем удовлетворени ако с тази статия сме изяснили позицията на Еконт срещу оръжията и тя е била полезен материал за Вас.
 

klmn

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Бачкал съм преди няколко години в разпределението на Еконт в София - ако не е обявено "чупливо" пратката се мета (буквално) в ТИР засипана с автомобилни джанти и други части,ако е обявена е по стените на ТИР-а да не се мачка,доброто опаковане е ваша/наша грижа.
За техники като лампови усилватели не съм имал проблем (добре опаковани),пускайте пуцалата задължително "чупливи" и "техника",иначе ше има криви цеви ;)
 

vita

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Всеки от нас, който изпраща пратката, иска тя да бъде третирана като "чуплива", за целите на което куриерите поставят стикер "ЧУПЛИВО".
От скоро има промяна в инструкциите за приемане на чуплива пратка - задължително се ползва и услугата "Обявена стойност". Това от своя страна предполага ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН преглед съдържанието на пратката. В резултат, би следвало куриерите ни да НЕ приемат пушките. Ситуацията на практика обаче не е такава - пушки, оптики и всякакви подобни се приемат за транспортиране..., докато някой не "изгори" :exclaim:
 

mdinkov

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

постоянно има от някой колега който пътува , все ще се намери във времето някой да докара нещо ,честно казано предпочитам да дам 10лв. на колега отколкото на еконт , най-много да се наложи да си направим куриерска фирма . :lol:
 

go_panch

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

cdman написа:
Ето и самият текст (с две думи ЗАБРАНЕНО е пренасяне на пневматично , газово и огнестрелно оръжие с ЕКОНТ !):
===================================================


По тази причина в Закона за пощенските услуги, под номер 90 е записан следният член:

Забранено е поставянето във вътрешни и международни пощенски пратки на следните вещества и предмети:


2. оръжие, взривни, запалителни или други опасни вещества и предмети;


Казусът беше интригуващ. Инспекторите по качеството направиха справки със законови разпоредби, които изясняват основните положения, а именно – оръжията по смисъла на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия се разделят на два вида – огнестрелни и неогнестрелни като газовите, пневматичните и сигналните оръжия са причислени към втория вид.

Потърсихме становище и от нашите юристи, които бяха категорични:

„Ако приемем такава пратка във всички случаи бихме могли да попаднем под отговорност съобразно текста на чл.105в от ЗПУ, който гласи следното: „За нарушение по този закон или издадените въз основа на него актове, за което не е предвидено друго наказание, нарушителите се наказват с глоба от 500 до 5000 лв.“ Адв. Рени Стефанова

Това е само една от малоумните части на закона за оръжията. Реално погледнато, според този закон, няма легален начин за транспортиране на въздушно оръжие (или поне аз не намерих).

mdinkov написа:
постоянно има от някой колега който пътува , все ще се намери във времето някой да докара нещо ,честно казано предпочитам да дам 10лв. на колега отколкото на еконт , най-много да се наложи да си направим куриерска фирма . :lol:

Според горните правила, това моментално ще ни направи закононарушители....
 

vita

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Не е така - забраната е в Закона за пощенските услуги, т.е. се отнася за ЮЛ, предлагащи тези услуги.
Представете си какво би станало, ако беше разрешено безконтролното пренасяне на оръжие в и извън страната :eek:
 

big_dragon

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

vita написа:
Не е така - забраната е в Закона за пощенските услуги, т.е. се отнася за ЮЛ, предлагащи тези услуги.
Представете си какво би станало, ако беше разрешено безконтролното пренасяне на оръжие в и извън страната :eek:

Пак сме по католици от Папата....
По цял свят разнасят пневматично оръжие, как ли го правят :wall: :wall: :wall:
 
Нагоре