Пращане на пушка с куриер

  • Автор на темата Anonymous
  • Начална Дата

st_beer

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Щом въздушните пушки и газовите пищови са на свободна продажба без някакъв специален режим за превоз и пренасяне и подкрепено с нужните документи не би трябвало да е проблем да се превозват било то от приятели,от нас самите както и от куриерски фирми. Мисля че много скоро ще намерят и разрешат този въпрос понеже въздушното оръжие и газовото не е на разрешителен режим нито е взривоопасен материал.
В краен случай пушката се разглобява на да не е на куп цялата и тогава става на резервни части за за въздушно оръжие и тогава няма закон който да забрани пращането.
Ето едно решение:
Примерно от групата Х има няколко човека на които им трябват на Х приклад на Y цилиндър на Z Цевта и ударната група. Обединявам ги в една пратка за да им е по евтин транспорта като обща поръчка.
Както и в темата на Еконт е писал човек :
Съгласно разпоредбите на IATA и ICAO и Европейския съюз, Моля на Вашето внимание :
СПИСЪК НА ЗАБРАНЕНИТЕ ПРЕДМЕТИ ЗА ПРЕВОЗ В РЕГИСТРИРАН БАГАЖ
1. Експлозиви и запалителни вещества и устройства — експлозиви и запалителни вещества и устройства, които могат да бъдат използвани за причиняване на сериозни наранявания или представляват заплаха за безопасността на въздухоплавателното средство, включително:

- боеприпаси,
- капсул-детонатори,
- детонатори и фитили,
- мини, гранати и други заредени с взривни вещества контейнери,
- фойерверки и други пиротехнически средства,
- димни бомби и патрони,
- динамит, барут и пластични взривни вещества
Уверявам ви, че можете без проблем да превозите Газово оръжие в регистриран багаж, за което е необходимо предварително да декларирате и да притежавате документ за собственост.
Саби, ками, ножове, ятагани, арбалети и др. също може да транспортирате в регистрирания багаж без да декларирате предварително.Регистрираният багаж пътува в багажния отсек на въздухоплавателното средство и до него няма достъп от борда на ВС.
Рестрикциите се отнасят до внасянето на съответните опасни предмети на борда на ВС – пасажерския отсек.

В този ред на мисли, не мисля, че Газовото оръжие ще поопадне под ударите на закона за транспортиране чрез куриерска услуга, стига да притежавате необходимите документи и подадете съответната декларация.
 

qtex

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Няма забрана за носене на оръжие от ФЛ стига оръжието да не се носи прекалено показно и заредено, освен ако лицето не разполага със съответното разрешение да го прави според длъжността, която изпълнява, така че никой не става закононарушител, освен ако не изпрати пушката чрез пощенска/куриерска фирма (ЮЛ).

Не, че одобрявам закона засягащ пощите, защото това ограничение според мен е абсолютна глупост.
 

go_panch

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

vita написа:
Не е така - забраната е в Закона за пощенските услуги, т.е. се отнася за ЮЛ, предлагащи тези услуги.
Представете си какво би станало, ако беше разрешено безконтролното пренасяне на оръжие в и извън страната :eek:
Визирах, че ще сме нелегални ако направим куриерска фирма. Знам, че мога да си карам пушката но не съм убеден, че няма да е незаконно, ако открият в багажника ми чужди въздушни оръжия.
 

hunter57

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

go_panch написа:
vita написа:
Не е така - забраната е в Закона за пощенските услуги, т.е. се отнася за ЮЛ, предлагащи тези услуги.
Представете си какво би станало, ако беше разрешено безконтролното пренасяне на оръжие в и извън страната :eek:
Визирах, че ще сме нелегални ако направим куриерска фирма. Знам, че мога да си карам пушката но не съм убеден, че няма да е незаконно, ако открият в багажника ми чужди въздушни оръжия.
Мисля, че никой няма право да те накара да отвориш багажника без заповед за обиск Поне аз веднъж се запънах, ама си носех на задната седалка аптечка триъгълник и пожарогасител, ченгетата позеленяха но не можаха да ме принудят да си отворя багажника ;) ;) ;)А пушките аз ги държа на задната седалка и не са ми правили проблем ;) ;) :rambo:
 

HellBoY

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Ако продължавате да тиражирате мнения в тая безсмислена тема , нищо чудно да ни спретнат и нови "изненади".
Едно лайно колкото повече го буташ ... повече мирише , затова предложих темата да се изтрие :wall:
 

poacher

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Юристите на куриерските фирми със цитираното неофициално тълкуване на ЗПУ си връзват гащите според мен.
В чл.4 на ЗОБВВПИ има определение за "оръжия по смисъла на този закон". Презумира се, че нормата на ЗПУ препраща към ЗОБВВПИ за изясняване съдържанието на думата "оръжия". Оттам си правят и изводите, че не могат да пренасят неогнестрелни (пнемвамитични и газови и сигнални).

Доколко това наистина е правилното тълкуване не знам. Само Конституционния съд може да се произнесе.
За мен е дивотия и ако това е правилното тълкуване, то всички работят в нарушение на закона (ЗПУ).

Ще дам и пример: Повечето от нас са пазарували неогнестрелни оръжия онлайн, било от БГ или чужбина.
Доставката от БГ-фирмите е по куриер, а от чужбина чрез БГ-пощи, като партньори на съответните чуждестранни пощи.
Всичко си пристига съвсем нормално и легално, при все, че минава и митница. Значи ли това, че се нарушава ЗПУ?

Личното ми мнение е, че щом стоката е на свободен режим за продажба и е придружена с всичката законова документация, не би следвало да има нарушение, т.е. "оръжия" в ЗПУ да не включва неогнестрелните.
Само дето това си е мое мнение и без официално тълкувателно решение на КС куриерите са си в правото да се подсигуряват.

На мен никога не са ми отказвали. Обявяват стоката като друга.

И на последно място - ако получавате хубава, скъпа пушка, транспорта със застраховката излиза 60-ина кинта по куриер в БГ.
За тези пари по-добре отидете с автобус да си я вземете лично.

P.S. Относно проверката на МПС:
Чл. 69. ЗМВР
(2) Проверка на превозно средство и на вещите, превозвани в него, може да бъде извършена, когато:
1. има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения ред;
2. има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.
 

poacher

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Шенгенска информационна система.
 

st_beer

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

@HellBoY
Като си заровим главите в пясъка това няма да ни реши проблемите. Нали се сещаш че задниците ни ще са навън оголени. Трябва да изказваме мнението си и да се борим за постигане на нещата да бъдат както трябва и да си е всичко в реда без да се чудим как да намамим някой си. По този начин залъгваме самите себе си и някой ден ще изгори някой може да съм аз може да си ти може да е всеки.
 

go_panch

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Тази тема си е за графата "Закони и стандарти".
 
A

Anonymous

Гост
Re:пращане на пушка с куриер

преди две седмици утидох до еконт и питаха имали проблем да изпратя въздушна пушка куриера ми каза не помолиме да я отворя погледна да не е заредена и я пратиха няма проблем а миналата седмица ходих да си взема АТ-то спиди че магазина от които си я бях поръчал работят със спиди съответно щом получавам какъв е проблема и да се праща
 

vita

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

За Еконт те уверявам, че просто куриерът е бил нов и не е знаел Инструкцията за прием на пратки. На това не разчитай всеки път :pardon:
 

bai techo

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

операторите които работят на телефон поръчки направо отказват заявка като им споменеш
за какво става дума
 
A

Anonymous

Гост
Re:пращане на пушка с куриер

абе казваш въдица и готово ;)
 

bai techo

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

Въдица ама оня търмък от 500 до 5000лв ако те закачи :D ;)
всичко си отива на място
купил съм над 10 пушки /ловни - глаткоцевни и карабини/ от европа
носеха ги направо в нас .......
отварял съм в пощата колет -вътре 2 карабини.......
митничарката и изпадаха пломбите......
сега навсякъде като по команда -----ОРЪЖИЕ НЕ МОЖЕ
от америка вкарах последно ----
40 дни търсих спедитор с лиценз да я докара :eek:
скачаме на въже ама да не стане на ..бесило
 

go_panch

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

bai techo написа:
40 дни търсих спедитор с лиценз да я докара :eek:
скачаме на въже ама да не стане на ..бесило
И в крайна сметка, намери ли спедитор с лиценз и кой е той? Може би, можем да го използваме за България, за да е спокойна работата.
 

bai techo

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

пушката ми е в касата ;)
от Америка не се сещам че беше тяхна фирма/американска/
но за европа съм ползвал федекс и още идна но трябва да погледна точно как и беше името
доста е по скъпо /150 - 250 евро /но явно и застраховката вдига цената
:cheers:
 

big_dragon

Редовен Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

bai techo написа:
пушката ми е в касата ;)
от Америка не се сещам че беше тяхна фирма/американска/
но за европа съм ползвал федекс и още идна но трябва да погледна точно как и беше името
доста е по скъпо /150 - 250 евро /но явно и застраховката вдига цената
:cheers:

Fedex също е американска фирма
 

bai techo

Потребител
Re:пращане на пушка с куриер

значи от накой техен европейски офис
:cheers:
 
Нагоре