Полиамиди,тефлон , полиуретан. Кое за какво и къде? Маншети, клапани, О-пръстени

lynx

Редовен Потребител
Оригиналното уплътнения не прилича особено на о-пръстен.
И аз бих ти препоръчал някой бай-стругар да ти направи пробно от по-мек полиамид, полиацетал или нещо "тефлоново"...
 

gonzo-garage

Потребител
Мисля, че и на Валтер компресионните са подобни. При всички случаи обаче са профилни уплътнения и само с О-пръстен може да не стане.
Най-добре оригинален от ремонтен комплект. В Германия не може да ги няма
 

Ватник

Новодошъл
Ако ми кажеш модела и годината на производство мога да потьрся това опльтнение. Но до колкото ги зная, ще гледат в най-добрия случей да ти пробутат цял вентил. Алтернативно дай размера на дупката, вьншен диаметьр и дебелина, ще направя чертеж и бай стругар ще ти направи такова от твьрд полиуретан или ПА12. Стой далече от стьклонапьлнени твьрди пластмаси.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Благодарско за насоките от всички, утре ще занеса направо клапанчето на стругаря да видим дали ще успее да го направи, че размери малко трудно ще сваля с тези овални форми.
IMG_20220907_200006.jpg
Поздрави :cheers:
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Леглото където затваря клапана конусно ли е? Ако да, ще налучквате, ама едва ли ще уцелите точните градуси.
Трябвало е преди да го разпарчатосаш да го занесеш на стругаря да "свали" ъгла на конуса.
 

Ватник

Новодошъл
А как изглежда корпуса на клапана, площта върху която пластмасовото оплътнение ляга? Там плоска повърхност ли е или конус под 45°? Това е от значение, тоя част от вентила на практика подпира оплътнението: този тънък фланец по периферията или челото което е на по-дълбоко.
PS. така може да изглежда новото оплътнение, само трбява да го оразнамерим.
 

Attachments

  • ventil.pdf
    4.1 KB · Прегледи: 28
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
А как изглежда корпуса на клапана, площта върху която пластмасовото оплътнение ляга? Там плоска повърхност ли е или конус под 45°? Това е от значение, тоя част от вентила на практика подпира оплътнението: този тънък фланец по периферията или челото което е на по-дълбоко.
PS. така може да изглежда новото оплътнение, само трбява да го оразнамерим.
Не е конус, на права повърхност контактува, след което следва мини цилиндърче ~ф4, в което може да влезе завършека на клапанчето ако е без уплътнение, и след това е отвора за иглата.
Благодаря за отзивчивостта, но аз вече съм спокоен за изработката, един любезен джентълмен от форума ще се заеме с направата на ново уплътнение и направо ще го тества на пушката, да е сигурна работата.
:cheers:
 

Ватник

Новодошъл
Ясно, все пак внимавайте в тези две зони контакта между тялото на вентила и опльтнителния елемент да остане. Ако там се появи хлабина, вентила няма да живее дьлго. Успех.
 

Attachments

  • ventil2.pdf
    9.6 KB · Прегледи: 29

Mario31

Потребител
Може ли да ми дадете препоръка за качествен полиамид и от къде е най-добре да се купи,гледам,че има и в али експрес,но не знам колко е качествен..
 

Mario31

Потребител
Благодаря за отговора,гледам,че има няколко разновидности,кое ще е най подходящо за клапани? а дали имат магазин в София..ще разгледам.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Малко по-подробно за полиамидите:

ПОЛИАМИД (PA)​

Полиамидите са едни от най-използваните технически пластмаси, универсален материал за конструкции и ремонтна дейност. Могат да бъдат произведени чрез процес на екструзия или мономерно отливане.
Познати са различни видове полиамид, като най-често използваните от тях са PA6, РА6G, PA6+ MоS2, PA66 и PA66 +GF.
Свойствата на полиамидите могат да бъдат модифицирани посредством изменение на молекулното тегло, смазващи агенти, усилване с дисперсни и влакнести пълнители, съполикондензация или съполимеризация.
Механичните свойства на полиамидните материали, получени чрез леене, зависят от молекулното тегло, степента на кристалност, съдържанието на влага и условията на преработка.
Различните физически свойства открити между отделните видове материали се определят главно от състава и молекулната структура на веригата.
Характеристики:
• Висока механична якост
• Твърдост и удароустойчивост
• Добри плъзгащи свойства и износоустойчивост
• Добри електроизолационни свойства
• Добра обработваемост
Приложение:
При изработка на зъбни колела, лагерни втулки, ролки, макари,изолационни шайби, гайки и др.​


Полиамид РА6 екструдиран
Полиамид РА6 екструдиран

ПОЛИАМИД РА6 ЕКСТРУДИРАН​

PA6, цвят - натурален
Този материал предлага отлична комбинация от мехични качества - твърдост, якост, износоустойчивост, добри електро-изолационни свойства и добра химическа устойчивост.
PA6+MоS2: цвят - черен
Чрез добавяне на MоS2(молибденов бисулфид) към РА6, се повишават износоустойчивостта и издръжливостта на материала. Притежава по-добри плъзгащи свойства дори и при сухи участъци, а също така и повишена UV-устойчивост.
PA66, цвят - натурален
Този екструдиран материал притежава по-добра механична якост, твърдост, износоустойчивост и температуроустойчивост в сравнение с РА6, като същевременно има по-голяма водопоглащаемост срямо летите марки полиамид.
PA66 + MоS2, цвят - черен
Добавката от MоS2(молибденов бисулфид) към РА66 придава на материала по-голяма повърхностна твърдост , UV-устойчивост и стабилност на размерите. Материалът е с повишена износоустойчивост и плъзгащи свойства.
PA66 +GF30, цвят – черен
В сравнение с чистият РА66, усиленият с 30% стъкловлакна РА66, притежава по-добра механична якост, твърдост, стабилност на размерите, устойчивост на пълзене както и отлична износоустойчивост и възможност за използване при по-високи температури.




Полиамид лят, PA6G
Полиамид лят, PA6G

ПОЛИАМИД ЛЯТ PA6G​

PA6G, цвят - натурален
Лятият полиамид притежава характеристики много подобни на тези на РА66. Съчетава едновременно висока механична якост, твърдост, износоустойчивост както и сравнително добра устойчивост на топлинно стареене и добра обработваемост. По-ниска водопоглъщаемост спрямо РА6.
PA6G + смазка, цвят - черен
Този лят РА6 е вътрешно самосмазващ се благодарение на включената в него смазка. Разработен е за специални приложения – за изработване на бавнодвижещи се детайли, които са подложени едновременно и на високи натоварвания в отсъствието на смазване.Има нисък коефицент на триене (намален до 50%) и по-добра износоустойчивост (до 10 пъти повече) . Препоръчва се за плъзгащи лагери.
PA6G + MоS2, цвят - черен
Този материал съдържа фино разпръснати частици от MоS2(молибденов бисулфид), които подобряват износоустойчивостта и плъзгащите свойства при динамични приложения, без да се намалява ударната якост и устойчивостта на умора. Препоръчва се при изработване на втулки, зъбни колела, пиньони, шайби.​
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Благодаря за отговора,гледам,че има няколко разновидности,кое ще е най подходящо за клапани? а дали имат магазин в София..ще разгледам.
РА и РА6 са тези, които съм ползвал и съм доволен от тях.
 

Hidden

Редовен Потребител
Благодаря за отговора,гледам,че има няколко разновидности,кое ще е най подходящо за клапани? а дали имат магазин в София..ще разгледам.
Полимери на пръчки (тефлон, полиамид, полипропилен) съм купувал от един магазин, който се намира между Студентски град и бул. Г.М.Димитров в новите жилищни сгради.
 

wakafaka

Редовен Потребител
Наскоро в Бургас в един забутан склад намерих полиамид и полиацетал на Mitsubishi.Полиацетала им е супер.Полиамида не съм го пробвал още но предполагам че ще е същата работа.
Има ги на доста места.Даже склада в който случайно ги намерих продаваха метали(черни,цветни и т.н.).Ако пак не можеш да намериш в интернет има всякъкви даже са по-евтини.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Я сподели къде е това. Аз до сега купувах от Равака,ама последния път като ходих беше доста опоскано.
 
Нагоре