ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

Dominus

Редовен Потребител
Започнал си да разбираш значението на определението "добра партида"
При истински добрата партида, теглиш не теглиш, всичко си отива там където трябва. При скапана, колкото и да ги теглиш все 20.
 

astra

Редовен Потребител
Започнал си да разбираш значението на определението "добра партида"
При истински добрата партида, теглиш не теглиш, всичко си отива там където трябва. При скапана, колкото и да ги теглиш все 20.
Именно! :)
Хареса ми да видя взаимовръзката между измерването и резултата на мишената, от там - преценка за качеството на серията.
При добрата партида и по-големите отклонения в теглото не водят до големи отриви в скоростта, но големите отриви в скоростта закономерно се случват именно с много леките (0.540гр.) или много тежките (0,550гр.) чашки. Един подбор по тегло в тесни граници и отривите са елиминирани. Това е при добрата партида.
Лошата ... ти го каза :)
На това му се вика нАучен подход!... ;) :) (Все сещам за любимия си филм "Двойникът" с Тошко Колев :) )
 

Dominus

Редовен Потребител
В тунела на JSB видях на живо партиди с които моята пушка имаше девиация от по 7-8м/сек. Човек като види такава картинка му призлява. Дали пушката обаче е виновна? След няколко тествани партиди се стигна до прословутата 27-ма. Е няма нищо общо както на хроно, така и на хартия. На хроно не излезе от 1,5-2м коридор.
На хартия беше това 40139844_2179312945727253_8109579926287417344_n.jpg
 

astra

Редовен Потребител
В тунела на JSB видях на живо партиди с които моята пушка имаше девиация от по 7-8м/сек. Човек като види такава картинка му призлява.
Толкова познато чувство! И колко е гот, като намериш и причината и добрата партида, която да ти зарадва сърцето :)
 

bleu81

Редовен Потребител
Astra,
Гледам че имаш везна и време за експерименти. Би ли направил един опит в името на проложната наука. Подбери 10 от най леките и 10 от най тежките чашки от някой "добра" партида и ги пусни на 50м. На доста хора ще им е нтересно къде ще застанат двете групи по вертикала.

Поздрави
 

astra

Редовен Потребител
Подбрал ги бях и ги пуснах всичките най-тежки и най-леки през хроното, за да видя доколко ще са отривите по скорост. По-голяма бройка - по-точна статистика.
Като ходя за прострелка на коридор, ще направя каквото предлагаш. И на мен ми е интересно същото.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Хубаво е, че сам си стигнал до правилния извод. Сега остава да разбереш и защо имаше "отриви" точно на 8 и на 2 часа. Ама аз не искам да се меся, защото наготово даден отговор не се помни толкова дълго. Пък и е друго да си "сложиш" обецата на ухото сам.
 

Ponti_1980

Новодошъл
Здравей те ,нов съм във форума от скоро не можах да намеря къде да поствя въпроса.
Ако е нужно АДМИНА да премести!
На кратко пушка BULLBOSS 51J 22cal
Оптика HAWKE 2-7x32 простреляна на 50м от мен със JSB 5.52 1.030g и станок,
мишена benchrest.
До тук добре, всеки ден след работа 17:00 кеф голям 1 лев ги редя.
По принцип по пушката нищо не е пипано.
Около 700 чашки изстреляни и започна да ги сее по вертикала и хоризонтала. Започнах да чистя цеф и модера и какво да видя е това дупката на първия уш заглушител
Та някой случвало ли се е?
П. П.
Забравих да спомена, след почистването пак продължи да сее. IMG_20190529_155048.jpg IMG_20190529_155048.jpg
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Пробвай без модера, видно е че чашките закачат . Огледай и изходната фаска поне дали е ОК. Ако наистина стреляш с 50-на Дж, чашките идват малко леки. Пробвай с 1,175 и с баракуда 1,37.
 

Ponti_1980

Новодошъл
Пробвай без модера, видно е че чашките закачат . Огледай и изходната фаска поне дали е ОК. Ако наистина стреляш с 50-на Дж, чашките идват малко леки. Пробвай с 1,175 и с баракуда 1,37.
Благодаря колега за съвета, но защо на първата ролка за "коса" има пробийна.
Да изчетох доста за изходната фаска на цевите и тя си в една равнина с нарезите, да не повярваш.
И то за турска цев.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Толкова познато чувство! И колко е гот, като намериш и причината и добрата партида, която да ти зарадва сърцето :)
Колега,ако стреляш ФТ грамажа ти е най малкия проблем.Отклонението от вятъра прави много повече злини.Да не говоря за задприкладното у-во в разните пози.Ако ще стреляш бенчрест има повече резон , защото Има повече възможности да хванеш вятъра,а и "позата" е по удобна и постоянна,вярно там и целта е по малка!На времето теглихме,калибрирахме и какви ли още магии.Накрая разбрах ,че ползата е толкова малка,че не си струва труда !Все пак избора е личен.Успех и наздраве ,че е ракиено време ;):cheers:
 

Dominus

Редовен Потребител
Благодаря колега за съвета, но защо на първата ролка за "коса" има пробийна.
Да изчетох доста за изходната фаска на цевите и тя си в една равнина с нарезите, да не повярваш.
И то за турска цев.
Възможно ли е да си стрелнал с разхлабен модер. Тогава е възможно да провисне и да срещне някоя чашка? Невъзможно е да накараш чашка да се отклони толкова много на толкова близо от цевта че да срещне ролката.
 

Ponti_1980

Новодошъл
Възможно ли е да си стрелнал с разхлабен модер. Тогава е възможно да провисне и да срещне някоя чашка? Невъзможно е да накараш чашка да се отклони толкова много на толкова близо от цевта че да срещне ролката.
Модера няма как да го разместиш
Той е до 2осмица се навива.

Извинете за късния отговор но и малките трябва да им се обърне внимание.

Мишената е на 50м отляво на буса.
 

Attachments

  • IMG_20190602_130610.jpg
    IMG_20190602_130610.jpg
    204.1 KB · Прегледи: 70
Последна промяна от модератор:

astra

Редовен Потребител
На времето теглихме,калибрирахме и какви ли още магии.Накрая разбрах ,че ползата е толкова малка,че не си струва труда !
Въпрос на гледна точка!
Това да си сигурен в пушката и на тая основа да усъвършенстваш себе си като стрелец е много различно от това, да не си сигурен в пушката си и пак да се мъчиш да стреляш добре.
Аз лично предпочитам 1-то!
Освен това: кой каза, че стрелбата с ВО е само ФТ??? Аз много харесвам и бенчреста и обичам да се подпра на торбичката и да рисувам. За това си трябва пушка която не буди никакви съмнения.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Докато бродираш и се учиш да "рисуваш" направи си труда и иди в темата на МИШЕНИ някъде 2011 година и я разгледай.Е тогава нямаше толкова класни пушки като сега.Налагаше се да си ги доработваме .Важното е ,че рисуваха добре ;):cheers:
 

astra

Редовен Потребител
Проблема не е в нещо космическо. Винаги има някоя чашка брак и въпроса е колко точно ще е брака в партидата. Това не можеш да го отсееш или поне аз не съм успял, което означава че няма файда нито от теглене, нито от пране, нито от мерене на глави, нито на гъзове нито търкаляне, а в намиране на партида с най-малко брак.
Днес отделих деня за стрелбище и за проби, че и на мен ми омръзна въпросите да са повече от отговорите.
Условията: коридора на КРЕЗ, хартиена мишена на 50м., Щаера здраво стегнат за хамстера в менгеме, изключена вентилация, претеглени чашки ЖСБ 0,547 +/-3мг, на цевта хроно с тръбичка.
По съвета на двамата Калояновци, скоростта регулирах на 235-6м/с. Скоростта като закована, но на мишената групата е в кръг с външен диаметър около 20-25мм т.е. няма една дупка или когато има е с няколко около нея.
Потърсих (за кой ли път) скоростта с която групира най-добре. Оказа се (пак за кой ли път), че при 238м/с дупката е една и само една и с външен диаметър около 8-10мм.
Обаче, коридорът на скоростта далеч не е толкова тесен,колко при 235м/с. Имах отриви до 241-2м/с, които ... си влизаха в центъра, като у дома си! Чак не можах да повярвам на очите си!
В коридора 236 +5м/с всичко влиза в една дупка на листа диаметър 8-10мм. :)
В интервала 235 +-0.5м/с дупките са няколко, макар и събрани в 20-25мм. :(
Същото и като махна тръбичката на хроното.
Флаери - йок! Може би защото чашките ги теглих, което е все нещо! Е, да не подценявам и любезната роля на менгемето :)
Не можах да пусна от най-тежките и от най-леките чашки, за да ги видя къде са на листа. Просто не ми стигнаха времето и въздуха :(
За днес толкова...
 

astra

Редовен Потребител
Колеги, има ли отговор следния въпрос и какъв е той?
Защо за FT стрелба @50м е нужно цевта да е напълно освободена от докосване до шаси, 8-ца и т.н., за да вибрира свободно и хармонично, а за 10 метра в зала се стяга (леко) с болтче в края на щасито (8-цата), че даже и лежи върху шасито на няколко места при някои модели?
Каква е разликата при стрелба на 50-м и 10м, че се налагат различни условия за работа на цевта?
 
Нагоре