ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

astra

Редовен Потребител
Иска да каже че дори и на закрито от торбички не можеш да имаш пълен контрол над пушката и винаги има минимално трепване и други фактори които не можеш да контролираш.

Тц!
Не казва това, но казва:
Колко мухи има да ти бръмчат още в главата, Иво!

И понеже това ми прозвуча оскърбително, дано да греша, се надявам пак той да ме увери, че не е имал предвид да ме засяга. Стават недоразумения и се надявам да е такова, но нека Петко потвърди.
ОК?
 

astra

Редовен Потребител
Напротив Пеко ти е "болтнал" с какво не е съгласен
И аз не съм съгласен с неговите думи за мухите, дето бръмчели в моята глава, но нека не ти, а той да разсее съмненията, какво точно е искал да ми каже ;)
Все сме мъже по на 50 години, нека си знаем цената на думите, хеле пък и написани пред хората...
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Здравей Иво, и аз така си мислих. Стрелях в крез и се оказа че при включена и изключена вентилация дава сериозна разлика в мястото на групиране. Стрелбата от рест колкото и да ти изглежда проста нее съвсем така. Малко по рязко дръоване на спусъка и попадението отива на майната си. Може даи уверен че няма външен фактор единствено ако стреляш от менгеме. И аз си мислех че имам такива проблеми докато не започнах да тегля чашки. Правя ги диапазон 0.540-0.550 и другия диапазон зависи от партидата. Въореки това от маса нещата пак не се поличават. Иска много тренировки. Във форума има истински майстори на бенчрест, които предполагам могат да потвърдят думите ми. Ние стреляме фт. След 2 3г тренировки успявам да събера група от около 10мм доста често. Има веднъж група от 5мм. Калоян Kid е свидетел. Тренирай и не мисли толкова за пушката и ще видиш как нрщата ще запопнат да си идват на мястото.

Дано съм бил полезен.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ама той човека ви е писал че има по 7м/сек. разлика между изстрелипе бе хора. Да са 2-3 добре, само че на мен 7 не ми се виждат никак за пренебрегване.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Съгласен съм, макар че 7м.с. реално на 50м са 2-3 мм разлика може би. Възможно е да идва от разлика в твглото на чашките. Вадил съм чашки 0.569, както и 0.532. Това нее за пренебрегване
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Мериш чашки и отиваш на закрито.
Хроното пред цевта и гледаш когато имаш отриви как е скоростта.
Махни надулника ако имаш.
Успех
 

Dominus

Редовен Потребител
Съгласен съм, макар че 7м.с. реално на 50м са 2-3 мм разлика може би. Възможно е да идва от разлика в твглото на чашките. Вадил съм чашки 0.569, както и 0.532. Това нее за пренебрегване
Христо, надявам се че не си се замислил просто като си писал това, защото ако си го написал сериозно ще ме накараш и аз да се замисля за ...

Извади един балистичен калкулатор и виж картината. Аз ще ти дам пример с чеъргън, ако смяташ че не е достатъчно точен можеш да ползваш каквото сметнеш за добре.
Та за реалното. Реално е трябва да се определи преди вичко колко ще е скороста на 50м при V0-242m/sec и при V0-235m/sec, както и при V0-238m/sec на която в случая е правена прострелката.
при 242м/сек на 50м е 180м/сек
при 238 дулна, на 50 е 177м/сек
при 235 дулна, на 50 е 175м/сек

Сега без да променяш нищо по настройките на калкулатора, въведи дулна скорост 238 и всички необходими атрибути за балистиката и погледни къде ти се намират тези скорости и ще откриеш че:
скорост 180м/сек чашката е имала на 47м и само в него момент и точно тогава е била на 1,3см по-високо
и съответно
скорост 175м/сек чашката има на 52м и само там и в него момент се намира на 1,4см под прострелъчните 50м за които е приета нулата
сега като имаш тези параметри се замисли пак дали не говориш за см щото това е близо 3см (+1.3 -1.4)

Ето това всичкото е реалното
Всички тези парамети са с височина на монтаж на моята оптика и въпросните чашки и е възможно да има мнооого малки разминавания между отделните сетъпи.
 
Последна промяна:

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
По скоро коментарът ми беше да насочи вниманието в посока чашките, от където най вероятно идват отривите. Ако и с теглени чашки се получава разлика, тогава вече проблема е някъде другаде. Трябва поетапно да се изключват веоятностите
 

Dominus

Редовен Потребител
Подозирам, че ще се изпишат твърде много излишни приказки преди да вземе да си пререгулира налягането на редуктора.
Моят съвет е да го свали с 5-10 бара и да провери отново как се държи скороста. Подобни девиации са неприемливи за стрелба на 50м
Едва след това може да се мисли за елиминиране на нещо.

Колкото до теглените чашки, теглил съм много, вманиачавал съм се с тегленето. Накрая взема отделените хубави и т.н. брак и отивам на 50м. Стрелям примерно 10 хубави и се получава някаква супер група. Продължавам с брака и те отиват в същата тази група. И за какво беше всичко това?
Реално продължавам да тегля само за отговорни цели и го правя с мисълта, че евентулно по-леки или по-тежки заготовки изпълват матрицата различно и евентуално формата е нещо дефектна. Само заради това го правя, както се казва за лично успокоение, но то пак не гарантира че ще избягаш от брака.
 

lynx

Редовен Потребител
Astra е написал, че отривите са на 2 и 8 часа.
И за мен не е нормално скоростите да се менят със 7 м/сек., но ако е само от тях ще мести само нагоре/надолу.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Astra е написал, че отривите са на 2 и 8 часа.
И за мен не е нормално скоростите да се менят със 7 м/сек., но ако е само от тях ще мести само нагоре/надолу.

Най-накрая някой да вникне в спецификата на "флаерите"...
А за "триона" в 7 м/с и възможно отклонение от 2 см поради тази причина на 50 метра с 16 Дж енергия съвсем ме разсмива.
 

Dominus

Редовен Потребител
А за "триона" в 7 м/с и възможно отклонение от 2 см поради тази причина на 50 метра с 16 Дж енергия съвсем ме разсмива.
Колкото измерването на главите на 30 кутии чашки или повече? :D:D:D
Предполагам сметката е пак така грешна, както времето за полет в клиповете на турските въздушни снайперисти :eek::D:D
 

astra

Редовен Потребител
Днешният ден мина в хронотестове заради проблема.
По съвета на Щаер тествах с RWS R10, само че леки, за пистолет 0.45гр. такива имам...
80-90 изстрела със скорост 259-260м/с и 6-7 отрива на скоростта 257 и 264 м/с.
Чашките са с 20% по-леки от тези за пушка 0.53гр.
После тествах отново с JSB 0.55гр. но свалих на 235м/с. Пак 100 изстрела с 235.2 и 235.8 като заковано. И пак 10-на отрива 234 и 238 м/с.

Може да се счита, че и при 2-та вида чашки отривите в скоростта са около 10%. Доколко изобщо са големи като стойност тези отриви не мога да преценя.

Преходът от редуктор към правоток го забелязах с лекото увеличаване скоростта с около 1м/с за няколко изстрела. Според мен - нежен преход...

Много съм любопитен как бихте тълкували тези резултати.
На мишена с претеглени чашки - утре, ако остане време.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Taka... Аз така се запалих по този проблем с флаерите на мишена и отривите в скоростта, че ако трябва и отпуска ще вземам, но ще го чопля.
Какво ще изчопля, вече е друг въпрос :D
Заиграх се днес с везната да си сортирам чашките по тегло и да пуцам през хроното. В резултат от 45 чашки JSB Exact с 0.547 гр тегло +/- 5мг, измерих средна скорост 236м/с коридор макс 2м/с и с 3-4бр отриви извън този коридор +4м/с.
Пробвах да сортирам и тежки >0.55гр и леки <0.54 гр. С тежките измерих средна скорост 235м/с (логично) също с коридор 2м/с и практически без отриви извън този коридор, но броят чашки 15 ми беше малко за някаква статистика. Утре ще тествам с леките каква средна скорост, коридор и отриви в скоростта ще измеря.
Вадя си следния извод, засега: има смисъл да се теглят чашките, защото очевидно се намалява абс стойност на отривите в скоростта - 3,5 макс 4м/с при теглени чашки, срещу 7м/с при чашки направо от кутията.
Освен теглото обаче има и други параметри на чашката, които влияят на появата на отриви. Идва ми на ум за контрол на субкалибъра, но се надявам от вас да науча повече за тази работа :)

Подозирам, че ще се изпишат твърде много излишни приказки преди да вземе да си пререгулира налягането на редуктора.
Моят съвет е да го свали с 5-10 бара и да провери отново как се държи скороста. Подобни девиации са неприемливи за стрелба на 50м

Павка, преходът от редуктор към правоток го забелязах с лекото увеличаване скоростта с около 1м/с за няколко изстрела. Според мен - нежен преход и засега да не пипам налягането, докато не изчистя други възможности...
Освен това, отривите в скоростта не са периодични, а със случайна честота между добрите изстрели, каквото и да значи това :)
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Е добре де,причините за флаери и отриви ги свеждаме до три,проектили,стрелец и пушка.При проектилите се вземат най-добрите(известни) чашки и започва да се играе с партиди ,субкалибри,калибратори,миене,мазане и смяна на марката.Дефектните чашки са дефектни хаотично, по-леки,по- тежки,криви ,прави...на хроното ще играят на долу и на горе в скороста,но на хартията няма да има закономерност и цикличност а заря!Ти казваш,че попаденията са на 8ч.-център-2ч.Положението е същото и на 25м. ,където каквито и да са чашките трябва да си е една дупка...
Стрелец,най-лесният начин е да се даде на друг да постреля и се сравнят резултатите,по "научния" е на менгеме...
Пушката,Васко е дал най-много реално инфо за проблеми при Щаера а и напоследък се навъдиха доста таквиз инструменти та опит и мнения има от къде да се вземат.
Другият въпрос е дали Щаера ти може да да стреля,като лазерна пушка или не и ако е не ,дали това е проблем за ФТ.За 10м. в зала може да се каже,за ФТ пазарната необходимост може само да ги накара да поработят още малко,но все пак си има физични закони и климатични реалности!
Моето мнение е,че техническите качества дори и на посредствена пушка с подходяща оптика и добри проектили надвишават уменията на нов (неопитен)стрелец.Трябва си време,тренировки и реални състезания за да се превърне стрелбата в "придобит" рефлекс а до тогава,няма значение от,къде идва мусаката...:) важно е да е вкусна!
 

astra

Редовен Потребител
Петьо, напълно си прав, но ти говориш за целия процес на точната стрелбата с всичките му проблемни компоненти на куп.
Аз, като инженер-практик, се опитвам да разделя голямата задача на подзадачи и да ги реша една по една - нарича се методичен подход. И коментирам тук с вас отделните стъпки, че да ползвам вашия готов опит.
Колкото до Щаера - да видях го в залата, че наистина може да стреля "като лазерна пушка", но явно е много крехък баланса между влияещите фактори и лесно се губи.
Е, целта ми е да ги изуча и да ги използвам в своя полза ;)
 

astra

Редовен Потребител
Докато в Пловдив вали и не дава да се стреля навън, претеглих едни 250 бр. JSB чашки 0.547гр. +/- 3мг, пуснах ги през Щаера и измерих коридор макс 2м/с с единични "отриви" +3м/с. т.е. средна скорост 236м/с с единчни минимуми 235.2 и единични пикове 238м/с.
Видях и къде са истинските отриви в скоростта достигащи до 241м/с - в леките чашки с тегло <0.540гр. и минимумите от 234м/с - в тежките чашки >0.550гр. Ето ги, значи тези 7м/с коридор, който го видях и на листа на 50м. :(
Два дни теглене, мерене и писане и нагласих Щаера на средно 236м/с и повече НЕ ПИПАМ :) (а, дано!!!)
От тук, вече ще последвам съвета на много колеги - стрелба и пак стрелба :)

Да споделя още нещо, което забелязах докато правех хронотестове и ми се стори твърде любопитно.
Имам кутийки от две различни серии JSB - една серия, която идеално групира с моя Щаер на 236-7м/с и другата серия - "вари я, печи я" след 40-45 метър е рой от мухи върху листа.
Претеглих с толеранс +/-3мг чашки и от двете серии. С "добрата" коридорът е 2м/с и рядко (<10%) с макс. "отрив" +3м/с. С "лошата" серия, дори с прецизно претеглени чашки отривите в скоростта са на всеки 3-4 изстрела и достигат кошмарните 6-7м/с. Очевидно от това наблюдение е, че още на хроното може да се хване неподходящата серия чашки, с подбрана по тегло извадка.
Стана ми хубаво от наличието на тази връзка, която ми даде индикация защо едната серия е добра в/у листа на 50м, а другата е лоша. :)
 
Последна промяна от модератор:
Нагоре