ПРЕЦИЗНИ ВЕЗНИ за селектиране на чашки. Какви, откъде? Указания за работа с тях.

vanko

Редовен Потребител
Купувам малка ел везничка подходяща за теглене на чашки.
 

st_beer

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Ако става въпрос за тази везна то това не е везната която му трябва.Везната е с точност една цифра след знака.Разликите в чашките е след тази цифра.
http://shop.oragie.com/index.php?cPath=352
За целта му е нужна везна с 0,001 гр точност. Аз също се бях засилил да си взимам такава поради незнание. Добре че се появи колега и стана въпрос та отказах поръчката.
Същия този колега ми поръча подходящата за целта везна за което съм му много благодарен.
Ето какво трябва да си вземе колегата:

Ето тук има въпросната везничка:
http://www.tpetrov.com/search.php?s=%E2%E5%E7%ED%E0
Между другото същата тази везна която е в МСА 37.00лв. в този магазин е на http://www.tpetrov.com/ е на 22,90 лв . Има разлика ми се се струва ;) ;) ;) ;) ;)
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Купувам Везна

Везничка , като на колегата st_beer 10g/0.001g в Пловдив на руския пазар са м/у 22 и 26 лева...
 

bor1968

Потребител
Re: Купувам Везна

kid написа:
Везничка , като на колегата st_beer 10g/0.001g в Пловдив на руския пазар са м/у 22 и 26 лева...
Ако можеш да вземеш и да пратиш една на колегата vanko му пиши. Аз съм се ангажирал да взема и да му пратя от Монтана, но тук са 32-35лв., което си е с 10лв. отгоре. Тайкива везни и на същата цена съм взел за себе си, за st_beer и за още няколко колеги от форума.
Поръчал съм я и утре трябва да отида и да я взема, но ако можеш и искаш да помогнеш на колегата пиши до довечераъ за да откажа моята поръчка.
 

st_beer

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

@bor1968
Янко това че сме попаднали на по скъпи не се чувствай виновен. Винаги има такива неща които ще изскочат от някъде на по тънка цена. Важното за мен е че ми върши идеална работа и не съжалявам ни най малко че съм си закупил. Това че съм дал 5-10 лв повече здраве да е парите се печелят и не бива да се съжалява за минали неща. Толкова пари изстрелваме в полето че някакви 10 лв да няма ни съборят ;) ;) ;) ;) :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 

bor1968

Потребител
Re: Купувам Везна

Така е. Моятя съм я взел най-скъпо, за 35лв., но и аз не съжалявам, понеже ми върши работа.
Въпроса сега е че като в момента има по-евтин вариант и ако колегата от Пловдив се навие да съдейства, на vanko ще му спестим някой лев ;).
А 10лв. са си 10лв. Хем не са нищо, хем са. Зависи от гледната точка :cheers:
Затова призовавам kid, да каже дали се наема, за да знам аз утре дали да ходя или не.

ПП.- Сега видах под аватара на колегата kid, че пише че е от Асеновград, а не от Пловдив. Явно няма да му е много удобно да ходи до Пловдив за подобни услуги. Все пак ще изчакам за да се види дали някой от Пловдив ще се наеме и ще чакам съобщение от vanko, какво решшава.
:cheers:
 

vanko

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

bor1968 написа:
ПП.- Сега видах под аватара на колегата kid, че пише че е от Асеновград, а не от Пловдив. Явно няма да му е много удобно да ходи до Пловдив за подобни услуги. Все пак ще изчакам за да се види дали някой от Пловдив ще се наеме и ще чакам съобщение от vanko, какво решшава.
:cheers:
Янко вземай я,няма отказване :cheers:
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Купувам Везна

Колега на драго сърце бих взел и пратил, но аз не съм от Пловдив... / и нямам идея кога ще ходя пак там/. Случайно днес ги видях и си купих такава за 26 лв./понеже на повилиона на който бяха 22лв. не ми хареса отношението към стоката - така я хвърлиха с везната надолу без предпазния капак, че... :eek: :eek: :eek: Нека някой колега които е от Пловдив да вземе отношение.


П.П.

Колега st_beer напълно си прав.... :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
Колега Здравко като ходя другия път ще ти пиша, ако не си се сдобил с такава до тогава ще ти взема.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Ако някой ще ходи до руския пазар да си взима такава везна, да се обади та след това да я сравним. Аз работя на 200 метра от въпросния руски пазар и имам на разположение аналитични везни от висок клас.
Между другото аз не съм ходил да ги гледам тези везни, но ако някой иска все пак мога да проверя дали са останали.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Ето и обещания резултат от "разузнаването". На руския пазар има точно модела който поаза колегата st_beer. Първоначално му искаха 35 лева, но почти веднага продавача смъкна на 25, а след това и на 22 лева.
Аз си носих за проверка теглилки с тегло 1, 10 и 20 грама, които предварително бях претеглил на две отделни аналитични везни за да сравня и двете наши везни. Диапазона на везната от руския пазар обаче беше само до 10 грама което наложи да използвам само малката еднограмова теглилка. Резултата е разминаване между 7 и 12 милиграма между теглото на лабораторната теглилка и показанието на везната. Което дефакто означава че макар везната да е със скала до третия знак, разделителната и способност е до втория знак. За мен лично една такава везна е подходяща единствено за кошчето за боклук и не бих я препоръчал на никой. Но реално погледнато за тези пари повече е трудно да се очаква. Така че всеки сам да преценява дали иска везна която да го лъже, или да дава много пари за нещо истинско.
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Със моята везна вървеше тежинка 10г. Аз я закарах в метрологична лаборатория и те ме оставиха един-на-един с лабораторна везна с 5 знака след запетайка и кутийка образцови теженки.
Та в резултат на 1 час играчка (може и повече да е било) аз докарах моята тежинка до стойност 10,00004г, сравнено с метрологичния образец.

След това с тази тежинка периодически калибрирам моята везничка. Една най-евтина от и-бей. Калибрирането става за секунди. След това везничката си играе от 9,999 до 10,001, демек 3 еденици от най-малките. От време на време значенията си "плуват" и се иска ново "тариране" или калибриране. И едното и другото става за секунди. "Плуването" зависи от промяна в температурата в стаята (жената отвори прозорец за проветряване), течението, дори дали съм запалил цигарата или не. А вие какво искахте?
Освен това на нас не ни трябва всъщност супер точното абсолютно тегло на чашките, а сравняването на теглата им помежду тях с цел сортиране. Да не се окажат при стрелбата една след друга 2 чашки с бая голяма разлика в теглото и да се получи "флаер".
Така, че калибрирайте периодически по наличната тежинка и сортирайте за себе си относително нея.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Нещо не разбрах процедурата която извършваш с везната си. Има вграден софтуер с който везната се калибрира по твой еталон, правилно ли съм разбрал?
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

angelmr написа:
Нещо не разбрах процедурата която извършваш с везната си. Има вграден софтуер с който везната се калибрира по твой еталон, правилно ли съм разбрал?
Да. Всяка една такава везна има такава процедура. Става с натискане на 2 копчета.
Стига да не сте изхвърлили инструкцията за ползване, че може да е различно за различните модели.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Далеч не всяка везна има такава опция. :) Поне сред везните с които съм си имал работа нито една везна с нормално качество и годна за ползване в лаборатория не е приспособена да се самокалибрира. Виждал съм опция за калибрация, но само на електрониката и без промяна на регресионната зависимост. По-нататък не съм се ровил, понеже всичко останало на нашите везни се прави в сервиз.
Но всичко това няма значение. Всеки си решава за какво може да ползва везните за които пишем. Аз лично не бих доверил нито едно измерване на подобна везна.
 

bor1968

Потребител
Re: Купувам Везна

Това, че въпросната везна не върши работа за сортиране на чашки не е вярно.
Всяка една везна от този ранг греши до три единици от последния знак.
Ако везната мери с точност до 0,01гр. най-вероятно не става.
Ако обаче мери 0,001гр. /каквато е въпросната/ - става чудесно за сортиране на проектили;), нали въпроса е да отделиш чашките с еднакво тегло. Дори и да греши ще е в хилядните от грама, не е кой знае какъв проблем. Ако една еднограмова чашката на професионална везна излиза точно 0,987гр. на тази въпросната след настройка ще излезе пак толкова. Въпроса е че като сложиш да я теглиш многократно тя ще дава отклонение примерно от 0,988 до 0,986гр. И какъв е проблема?
Въпроса е че в стотните от грама винаги ще показва едно и също и ще можеш да си сигурен, че си сортирал чашките си до стотна от грама :exclaim:
Виж за хилядните няма да си сигурен, но ако искаш да мериш и хилядните точно, си купуваш везна дето мери и десетохилядни, ама сигурно и цената ще е...............
:cheers:
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

bor1968 написа:
Това, че въпросната везна не върши работа за сортиране на чашки не е вярно.
Всяка една везна от този ранг греши до три единици от последния знак.
Ако везната мери с точност до 0,01гр. най-вероятно не става.
Ако обаче мери 0,001гр. /каквато е въпросната/ - става чудесно за сортиране на проектили;), нали въпроса е да отделиш чашките с еднакво тегло. Дори и да греши ще е в хилядните от грама, не е кой знае какъв проблем. Ако една еднограмова чашката на професионална везна излиза точно 0,987гр. на тази въпросната след настройка ще излезе пак толкова. Въпроса е че като сложиш да я теглиш многократно тя ще дава отклонение примерно от 0,988 до 0,986гр. И какъв е проблема?
Въпроса е че в стотните от грама винаги ще показва едно и също и ще можеш да си сигурен, че си сортирал чашките си до стотна от грама :exclaim:
Виж за хилядните няма да си сигурен, но ако искаш да мериш и хилядните точно, си купуваш везна дето мери и десетохилядни, ама сигурно и цената ще е...............
:cheers:

Везната наистина дава разлика в хилядните. Но не една или две еденици. Примерно еднограмовата теглилка я изкарваше между 1.007 и 1.012 грама. Така че си прав, това означава че можеш да си сигурен само до стотните. Ако теб тази точност те удовлетворява, е друг въпрос. За мен е неудовлетворителен резултат понеже аз тегля единствено за да определя статистически какво е разсейването на даден модел чашки по тегло. А там си трябва точност до хилядните както и да го мислиш. Но ако някой е решил да се заиграва и да сортира чашка по чашка, мисля че с малки компромиси и такава везна ще му свърши работа.
 

bor1968

Потребител
Re: Купувам Везна

При теб е дало 5 хилядни от грама разлика, може ??? Аз като меря нещо няколко пъти, същата везна в повечето случаи ми дава еднакви стойности, но се случва понякога да дава отклонение, но не повече от +- 1 или 2 хилядни.
Относно това, че става с компромис, ами на мен си ми върши върши работа без компромиси :pardon:.
За стрелба използвам еднограмовите прохънтъри. Всички знаем за кусурите им, но като се сортират стават много добри чашки. При тях теглото варира от 0,94.. до 1,10.. Тези с тегло от 0,94. до 0,96., не са много, но в 99% от случаите са тези чашки с подкалибрени глави, които при стрелба летят хаотично. Тях ги ползвам обикновено за неангажиращи стрелби. От 2 - 3 години на регионални и национални състезания ползвам само сортирани прохънтъри и резултатите са задоволителни.
Вярно, че сортирането чашка по чашка е играчка, но ако го приемеш като занимавка, не е толкова обременяващо. Дори когато съм нервен ме успокоява ;). Всеки си има номер :pardon:. Имало е дни в които съм сортирал по 4 до 5 кутийки с чашки, без да ми дотегне.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

Разпръскването на резултатите може да се дължи на много фактори, не само на везната. Нивелираната и стабилна повръхност примерно е от много голямо значение.

А по въпроса за сортирането на чашките мога да кажа само че е за хора с много здрави нерви и огромно търпение и не е за мен. Пожелавам късмет на всеки който се е захванал с този къртовски труд. Заслужава си добрите изстрели които би направил.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Купувам Везна

До колкото разбрах автора на темата си е намерил вече везна, но понеже има интерес може би е добре това да стане специална тема за везните.

Междувременно по молба на jordannik аз му купих една везна от въпросния тип и след малко човъркане по клавишите докато я разбера кое как прави( беше без упътване) малко си подобрих мнението за нея. Тази везна по принцип може да се калибрира, което става бързо. След калибрация вече не дава такива огромни отклонения, но все още резултатите са леко встрани от еталона. Най големия недостатък е че везната тежи колкото едно перо фигуратривно казано. Много е трудно да се сложи стабилно на плот. Според мен би се превърнала в един нелош инструмент ако се вгради в масивна дъбова дъска примерно или дори в каменна плочка.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Везни

angelmr, ако си намерил как се калибрира тази везна, моля да споделиш, че имам същата и дава отклонение около 0,007 до 0,010 в посока нагоре
a540472f0de9c3cf.JPG

Моята везна е с инструкция, но там не пише дали може да се калиброва и как става това. ;)
 
Нагоре