ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - начини за нейното овладяване

piperov_pipi

Потребител
Гледайте как стрелят майсторите и не правете експерименти. Ако искате да ви трепери по малко ръката тренирайте повече и най вече сухи тренировки.
Вдигате пистолета в положение за стрелба и стоите по 10 - 15 мин. после почивка и пак 10 мин.
Правилната стойка е следната - заставаш с дясно или ляво рамо към мишената с разкрачени крака и изпъната ръка. Брадата се подпира леко на рамото, пистолета се държи с минимум усилие. Подхода към мишената е отдолу нагоре или отгоре надолу /всеки сам избира удобния за него подход/. Много е важно да изберете най удобната за вас дебелина на мушката. Другата ръка се поставя на колана за по устойчива стойка.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Абе на теория всичко е лесно ама на практика работата е зле. Данчо не знам от къде ги четеш тия теории, сигурно са верни, ама аз ако седя с опъната ръка 15 минути ??? ( така ни наказваха едно време в училище) после няма да искам да погледна пищов пък да не говорим да повтарям това упражнение 2 или 3 часа. Ако някой е пробвал нека сподели как се чувства човек ако седи с изпъната ръка 15 мин. Аз лично не съм пробвал и ще ми е интересно.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Аzzaro ме предизвика, и взех пищова, застанах в позата и пуснах хронометъра. На втората минута ръката ми така се схвана и взе да боли първо от лакътя после стигна до рамото и не издържах. Може би с тренировки това може да се постигне, но си е жив мазохизъм.
 
A

Anonymous

Гост
Ами нека спомена и другия начин . Стойка - полуобърнат с дясното рамо напред към мишената . Пистолета свален долу (с една или с две ръце , не става дума за спортна стрелба ), с очи фиксираш мишената . Вдигаш рязко ръката с пистолета и се стремиш мерната му линия (прицела ) да застане на точното място между окото и мишената , 2-3сек и сваляш . Повтаряш докато се получи . Не е толкова уморително , но за сметка на това доста резултатно . ;)
 

Andy Iron

Потребител
dp1962bg написа:
Аzzaro ме предизвика, и взех пищова, застанах в позата и пуснах хронометъра. На втората минута ръката ми така се схвана и взе да боли първо от лакътя после стигна до рамото и не издържах. Може би с тренировки това може да се постигне, но си е жив мазохизъм.
Прави схеми, не пробвай издържливост. Примерна схема от 10 серии, като: 30 сек. отделяш за вдигане, прицелване и сухо спускане - после 1 мин. почивка. Така 10 пъти. После 5 минути почивка и повтаряш схемата втори път.
Третата и четвъртата схема вече правиш с изстрели по мишена.
И така поне 3 пъти седмично. Виж резултатите сега и след 3 месеца.
 

piperov_pipi

Потребител
Схемите са завършек на тренировката. Винаги се започва с тренировка за издражливост, това се прави за да се свикне с тежестта на оръжието. Целта е оръжието да започне да плува плавно, а не играе нагоре и надолу, наляво и надясно. След тренировката за издражливост се прави голяма почивка и тогава се прави тренировка по някаква схема...
 

njatanasow

Редовен Потребител
Данчо,ти не разбра ли ,че ние сме разглезени стрелци и нашата стрелба е хоби (за кеф) Едва ли някой ще постигне резултатите на Т.Киряков ;).Тези които тренират спортна стрелба не са във този форум :) :cheers:
 

piperov_pipi

Потребител
Апетита идва с яденето, а като гледам как се вълнуват всички по време на състезание не съм сигурен, че е само кеф...и когато вървиш в правилната посока и резултатите се подобряват с всеки изминат ден...кефа изчезва и идва хъса за постигане на максимума за дадения човек, а колкото по високи резултати толкова по голям кеф, нали...?
... :yahoo:...
 

zack

Потребител
Да възродя малко тази тема ако не е проблем и да започна въпрос по първата стъпка описана в първото мнение.
После ще имам въпроси и по останалите, ама сега тоя стига ;)

Винаги съм се чудел дали наистина водещото око има толкова голямо значение. Питал съм тук-там,
но не успях да получа наистина компетентно и обосновано мнение! Затова продължавам да се чудя.

Сега направих няколко бързи теста за да си определя водещото око и започнах още повече да се чудя?

Правейки си теста с палеца и обекта няколко пъти последователно в момента забелязвам следното:
- опитвам се обекта, който е доста зад палеца да ми е на фокус;
- палеца го виждам като силует леко раздвоен;
- ако постая обекта върху левия силует, лявото око ми е водещо;
- ако постая обекта върху десния силует, дясно око ми е водещо ;)

И така някой може ли да ми обясни, че наистина се обърках :rambo:

Ето и въпросите:
- при всички ли се получава ефекта с палеца и двойния силует?
- с какъв тест да си определя абсолютно точно водещото око? Сега мисля, че е лявото ;)
- наистина ли има толкова голямо значение водещото око за прецизната стрелба?
- за какви мерни прибори важи това?
- какво е обяснението да е по-прецизна стрелбата с водещото око?
- ако е толкова важно водещото око, има ли упражнения, с които то да бъде сменено?

Поздрави,
zAcK
 

piperov_pipi

Потребител
Водещото око се определя по сл. начин -
1. вдигаш палеца и го насочваш към обекта
2. гледаш с двете си очи към обекта
3. затваряш последовате по избор първо едното после другото око
4. окото, с което не виждаш обекта ти е водещото око
Няма упражнение, с което да промениш водещото око...успех
 

angelmr

Редовен Потребител
В такъв случай аз намам водещо око, палеца ми винаги стои или от едната или от другата страна.
Между другото баща ми е бивш състезател по спортна стрелба (сравнително успешен, но за кратко). Той е десняк, но дясното око му е пострадало при инцидент в детските години и не вижда добре с него. Винаги е стрелял с лява ръка по тази причина. Така че явно не е невъзможно десняк да стреля с лява ръка и да има сериозни успехи. Даже явно е препоръчително при водещо ляво око.
 

zack

Потребител
Аз затова зададох всичките тия въпроси :cheers:
Иначе и преди съм ги задавал, ама във форуми за огнестрелно оръжие, търсил съм и в Интернет
на английски информация, не успях да намеря качествено обяснение :sos:
 

piperov_pipi

Потребител
Винаги трябва да се стреля с водещото око. Рафаел Надал е десничар, а играе тенис с лявата ръка, много състезатели в билярдните спортове играят с дясната ръка, а се прицелват с лявото око...мога да ви дам много примери и в други спортове, но всички за прицелно око използват водещото...
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колега zack
Водещото око е важно когато гледаш с двете очи.Когато си затвориш едното око другото е водещо.Просто като знаеш водещото око ,в много от случаите гледаш с двете очи без да ти се отклонява обекта /в случая целта/
Има много хора на които и двете очи са водещи ;) :cheers:
 

zack

Потребител
Извинявайте, че задавам много въпроси, но обичам да си обяснявам всичко.
Докато не разбера защо едно нещо е така, не ми дава мира :pardon: Затова и разпитвам.
От прочетеното до тук и от тестовете, които правя разбирам, че е възможно при мен двете очи да са водещи? :rambo:


P.S. Ако модераторите решат, нека изтрият това мнение!
 

vanko

Редовен Потребител
Има и редки случаи когато стрелеца "харчи" повече от три опита за едно действие.Всеки неуспешен опит също е причина за лош изстрел,а да се стреля с отворени две очи е да се облекчи стреса на окото(според мен)
 

piperov_pipi

Потребител
Мисля, че съм го казвал и преди, но ще го кажа пак...
Нормалното положение при човека е да гледа с двете очи. Представете си един час да стоите със затворено око...започваш да чувстваш напрежение в главата да не говорим умората в гледащото око, нали се разбрахме, че при стрелбата, колкото по малко напрежение толкова по добри изстрели...

СТРЕЛЯЙТЕ С ОТВОРЕНИ ДВЕ ОЧИ... ;)...
 

DANNY

Редовен Потребител
Виждам, че сте напреднали по темата с очите. :crazy:
Още щом видях първият отговор на бай-Данчо му писах на лични.
При мен сучая е точно такъв. Работя, пиша, стрелям с дясната ръка. Прицелвам се също с дясното око защото ми е по-удобно.
Но след отговора и краткия тест:

piperov_pipi написа:
Водещото око се определя по сл. начин -
1. вдигаш палеца и го насочваш към обекта
2. гледаш с двете си очи към обекта
3. затваряш последовате по избор първо едното после другото око
4. окото, с което не виждаш обекта ти е водещото око
Няма упражнение, с което да промениш водещото око...успех


...Се оказа, че водещото ми око е лявото (интересно то е по-голям диоптър).

Но сега г-н Атанасов ме успокои, че това се отнасяло само за стрелба с двете очи.
Аз реално не стрелям с двете очи.
С двете очи търся мишената и през това време насочвам пушката.
Три дена си трених бързо откриване на мишената и насочване на пушка с двете очи.
Към това определено привикнах и го правя доста бързо в рамките на 2,3-5 секунди в гората след като съм знаел предварително къде са сложени мишените.
Да се надявам, че както каза Ники това не би трябвало да ми влияе по време на стрелбата когато затворя едното око.
 
Нагоре