ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - начини за нейното овладяване

petkof

Редовен Потребител
И като обобщение: Пистолет с твърд спусък, не става за пистолет!
Това си е самата истина и спортните образци го потвърждават с възможността за настройки до степен "без да го натисна"," просто го допрях за да го усетя"!Един от тези пистолети е ИЖ-46М.
http://airgunsshop.ru/goods.php?id=41
 

bgbul

Редовен Потребител
Интересна дискусия се заформи. Твърд спусък.
В спорта спортна стрелба преди имаше стандарт, че спусъкът НЕ МОЖЕ да е по-лек от 500 грама.
Това твърд спусък ли е по сегашните стандарти? Явно да, но на никой не му пречеше, ЗАЩОТО така беше тренирал - с твърд спусък.
Това е и проблема в тази дискусия. Липсва опит, липсва стрелба еднотипна, мнотонна, постоянна за натрупване на натренираност на спускането (това е действието от началото на натискането на спусъка до произвеждането на изстрела). Това е непрекъснат процес, въпреки трепването на мерната линия. Логично колкото е по-твърд спусъка толкова повече грешни изстрели ще има, толкова повече откъснати от групата попадения ще има. ВЪПРЕКИ това добра стрелба и то от упор е възможна.
Колега-измери колко твърд е тоя спусък? На пружинните оръжия може да се прави регулиране на спусъка в определени граници.
Освен, АКО не си сложил някоя серт пружина с повече навивки....?

И примера с пистолета показва каква грешка се допуска при натискане на спусъка с различна фаланга на пръста, а не с различна твърдост на спусъка. АКО се натиска винаги с една и съща част на пръста (фаланга) твърдостта на спусъка не е толкова определяща.
 

lynx

Редовен Потребител
Колега-измери колко твърд е тоя спусък? На пружинните оръжия може да се прави регулиране на спусъка в определени граници.
Освен, АКО не си сложил някоя серт пружина с повече навивки....?
Измерих го отдавна, над 3,5кг.! ;)
Довечера ще ми го донесат да го отворя и оправя.
Не може такъв слабоват пистолет с меки пружини да има такъв отвратителен спусък.
При натискане на спусъка се усеща триене и стържене, зор.
Със сигурност нещо вътре е счупено/разместено/подбито или кой знае какво...
Като се отвори, ще се види и прецени.
 

andi

Редовен Потребител
3,5 - 4 кг е е спусъка на револверите на ДЕ
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Супер полезна и интересна тема, изчетох я два пъти!!
Защо Бай Данчо спря да пише тука?
 

anibis

Редовен Потребител
Супер полезна и интересна тема, изчетох я два пъти!!
Защо Бай Данчо спря да пише тука?
Защото спря с въздухарките,тъй де само е съдия и при огнестрелните.Продаде въздушното и огнестрелното оръжие.
И от там спря да влиза и да пише по темата.
 

ithilieth

Новодошъл
Не е нужно да я задържате повече от 20-30 секунди. Това със задържането няколко минути (15) е някаква грешка.
Позволи ми да не се съглася. Не заради спора, а по друга причина.

Когато тренирах спортна стрелба с пистолет (10м, 25м и 50м), правехме сухи тренировки по следната схема:
1. Няколко серии (примерно 10-20) със задържане на прицелването 30 секунди и "сух" изстрел.
2. Същата схема, но задържането става 45 секунди
3. И т.н. като сумарното време на сухата тренировка беше (по спомен) между 30 и 60 минути.

П.П. Възможно е да не съм запомнил точното време на всеки "изстрел" при тренировката, оттогава са минали 20 години. Спомням, си че на последната серия където се задържаше най-много, ръката ми буквално ставаше на миксер.

След това правехме подобни сухи тренировки със слабата ръка. В моя случай - лява.

П.П. Няма да навлизам в детайли относно биографията ми като стрелец, не искам да се възприема като биене в гърдите...
Но когато тренирах имах значителни успехи (републикански) и бях кандидат майстор на спорта. При мен тези сухи тренировки работеха, защото след 6-ия месец започнах да показвам сериозни резултати.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Извинявам се за лаишкият въпрос - има ли спортна дисциплина с пистолет на 25 метра и 50 метра? Благодаря.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Благодаря. Понеже форума е за въздушно оръжие си помислих, че става въпрос за въздушен пистолет. Явно не съм разбрал.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
@ithilieth
Не мисля, че ще бъде самохвалство при положение, че с труд и качества си постигнал тези успехи!
Би могъл да си полезен на хората, които се интересуват от техниката на стрелба, а не са тренирали и са само запалени по хобито.
 

ithilieth

Новодошъл
Извинявам се за лаишкият въпрос - има ли спортна дисциплина с пистолет на 25 метра и 50 метра? Благодаря.
Както обичам да казвам, няма глупави въпроси, има глупави отговори :)

В спортната стрелба като цяло са няколко дисциплини, както са дефинирани в международната федерация по спортна стрелба (ISSF - International Shooting Sport Federation).
Мога да говоря само за пистолет, така и не се запалих да стрелям с пушка. Ако все пак проявявате интерес, на този линк са описани правилата както за пистолет, така и за пушка.
http://www.issf-sports.org/documents/rules/2017/ISSFRuleBook2017-1stPrint-ENG.pdf

1. Прецизна 10м въздушно оръжие. Калибър .177 или 4.5мм.
Има изисквания за пистолета, които са както следва:
- Максимална тежест на оръжието - 1500гр
- Минимална тежест на спусъка - 500гр. Преди всяко състезание тежестта на спусъка на всеки състезател се измерва.
- Има и изисквания за размера на пистолета, както и на ръкохватката. Но като че ли, те повече се отнасят за производителите на въздушни пистолети за спортна стрелба 10м като Steyr, Hammerli, FWB, Morini и т.н. Списъкът е дълъг, и за съжаление са все така скъпи играчки :(

При 10м въздушно оръжие с пистолет, на състезания се стреля по следния начин:
- Мъже - 60 изстрела. Жени - 40
- по един изстрел на мишена
- Времево ограничение 75 минути за мъжете (за 60 изстрела), 50 минути за жените (за 40 изстрела).
Като се прибавят и 15 минути за подготовка, това дава точно 1 минута максимум за всеки изстрел (за мъжете).

Всеки изстрел, независимо дали е изстрелян в мишената или например докато се спуска оръжието се отчита. Спомням си на едно състезание как обрах спусъка докато спусках към мишената и стрелях в пердето. Добре, че съдията не ме видя иначе това си беше нула :) А бях в първи коридор, точно до него.

Мишената е 170mm x 170mm, като точките 9 и 10 не са означени.
Големият черен кръг е от 7 до 10.


2. 25 метра прецизна стрелба. Стреля се с огнестрелно оръжие, калибър .22.
3. 25 метра бърза стрелба. Калибър .22, но пистолета е с пълнител за 5 патрона. Стреля се по 5 мишени, които са отварят за определено време, след като стрелеца е готов.
4. 50 метра прецизна стрелба. Отново калибър .22, но пистолета е еднозаряден. Така наречените "free" pistols.


Малко допълнение.

Отностно техниката, като поизчетох темата мисля, че основните неща са казани вече. Моето лично мнение, е че след като състезателят овладее техниката, похватите, групира изстрелите и т.н. всичко останало е в главата.

Губил съм състезание, само защото във временното класиране бях трети и си спомням, как стоях на таблото и правех сметки без кръчмар, как ще стрелям еди какво си, колко точки ми трябват, за да стана първи и т.н. и т.н. Съответно завърших на 6-то място.

Концентрацията и спокойствието като че ли са най-важните в този спорт. Например стрелял съм лошо на тренировка, само защото бързах за да свърша някаква работа или съм имал час при зъболекаря.

Добрите резултати, дойдоха със спортната злоба, тотално откъсване от света по време на стрелбите, изгонване на всякакви мисли, чувства и какво ли още не. Не случайно казват, че спортната стрелба въобще е повече психологически спорт. Разбира се изисква се техника и машинация на стрелянето, но всичко останало е в главата. Именно поради това, за мен този спорт е толкова красив и интересен. Няма възраст, пол, външен вид и др.
Дори не е нужна особена физика. Треньорът ми разказваше как преди години са се хванали на бас със човек трениращ фитнес. На кой първо ще му трепне ръката с пистолет 1300 грама. Е познайте - фитнес маниака на 3-4тата минута е свалил пистолета :)

Всичко е в главата :)
 

Attachments

  • Pistol10m.jpg
    Pistol10m.jpg
    17.4 KB · Прегледи: 94
  • rapid_pistol.jpg
    rapid_pistol.jpg
    13.1 KB · Прегледи: 98
  • Free pistol.jpg
    Free pistol.jpg
    18.1 KB · Прегледи: 95
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Я... каква стана тя. Станахме двама. Един от старата школа (аз) и един от новата школа (ithilieth). Двама пищолджии, двама шампиони.
Красиво! За мен е радост. Колега, аз съм стрелял от далечната 1980 година.(1983 на Самарско знаме в Стара загора станах републикански с 357).
Тогава си беше рядкост да стреляш с Фаинфербау. Само на състезания и месец преди това. Както и да е. Отминали времена. Прекрасни спомени.
Сега - аз съм набор 65. Казвам се Венелин Чоков. И съм бил на лагер сборове с почти всички набори от цялата страна.
Заради казармата 84-86 прекъснах стрелбата... за жалост. Сега съм в Пловдив. Разполагам с Файнфербау 80.
Ти от къде си? Кой набор си? Сега картотекиран ли си?
Казвай като резултати как си?
Аз съм на 10 м около 360 от 40 изстрела с Файн.-80, на МК 50 м около 540 от 60 изстрела с ТОЗ 35. Това е. Чакам интересно запознанство, освен ако не се познаваме. Поне общи познати ще се окаже, че имаме. Поздрави!

Ето нещо за стрелбата като спорт: http://sportbgbul.blogspot.bg/
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Явно нещо стрелбата е зациклила...или само форумът?
Използвам темата да призова колеги, спортни стрелци с години тренировки зад себе си.
Нека се обадят, ако пожелаят да стрелят все още.
Има идея да се създаде отбор, да се картотекират и да се ходи по състезания. Съвсем официално.
Няма значение в кой отбор сте били, нито възрастта. Важното е желанието в момента и в бъдеще.
Може тук да пишат, може на bg2014@abv.bg или по телефона. 0897/967 811, Венелин
Поздрави!
 

andrey.y

Потребител
Искам да се присъединя. Още съм прохождащ на 10м въздушен пистолет. Но имам желание и за малокалибрен пистолет.
 
Последна промяна:

bgbul

Редовен Потребител
Очаквам включвания от колеги.
Колко си прохождащ?
С какво стреляш?
Какви резултати даваш?
 

bgbul

Редовен Потребител
Странна статия и изследване (ако може да се нарече такова едно просто наблюдение на забавен каданс на траекторията)
При изстрел полетът на проектила/съчмата е дъга. Полетът никога не е права линия. Има винаги дъга. Няма значение как е завъртяна цевта - винаги дъгата е вертикална. Започва от цевта, от дулния срез следва издигане до достигане на зенита (най-високата точка на полета) и започва спад към целта. Мерните прибори с корекцията по вертикала променят насочването на цевта спрямо хоризонта.
Променяйки цевта променяте траекторията да е с по-висок връх или с по-нисък, съответно вдигате убойната точка/точката на попадение или снижавате. Това е. Естествено през цялото време проектилът се върти завъртян от дулните нарези. При гладкоцевни оръжия нямаме въртене. До тук не знам кое е откритието...?
Относно попаденията в мишената и следата която остават групите ... отново греда.
1.Ако мишената е от вторично обработена хартия, то тя се разкъсва по подобен начин. Ако тя не е от твърд картон или от качествена хартия се къса, вместо да се получи ясен срез при попадение.
2. Ако съчмите са със заоблен връх те не правят отрез през хартията, а пробиват отвор със смачкана форма.
3. Ако мишената е далече и е в последния стадий на "силата на изстрела" то отново нямаме енергия за срез на ясен отвор в мишената.
За мен подобни "рисунъци" в мишената се получават от лош материал на хартията и ако обърнете мишената на 90 градуса то рисунъкът ще стане вертикален, а не хоризонтален както е показано. Т.е дали отворът ще е вертикален или хоризонтален зависи от линиите, образувани от хартията на мишената при пресоването и.
Интересна и забавна статия все пак.
 
Последна промяна:
Нагоре