ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - начини за нейното овладяване

bgbul

Редовен Потребител
big_dragon написа:
Да споделя и аз нещо в реда на мисли на @didarai, знаещите нещо по въпроса и практикувалите стрелба на спортно ниво да ме поправят или допълнят.
По въпроса с хипервентилацията на белия дроб, си мисля, дали това не води до учестен пулс, което при плуването може да е добре, но при стрелба е противопоказно. ??? Моля някой компетентен да изкаже мнение по въпроса. ???
Дишането е различно при различните типове и различната степен на натренираност на всеки стрелец.
Всеки диша различно, но трябва да се диша ритмично, особено легнал. Ако въздуха не ви стига - много се вълнувате.
Според мен дълбокото вдишване не е преди изстрела.
За нисък пулс не трябва да се хипервентилира, както при динамичните дисциплини (плуване, бягане.)
Правите изстрела, задържате оръжието още няколко секунди след което следва дълбоко вдишване след изстрела.
Може и няколко дълбоки вдишвания след задържането. Така компенсирате кислородния глад.
Готвите се за следващия изстрел.
Решавате да правите следващ изстрел - последно дълбоко вдишане, хващате целта през оптиката (мерника) - следват няколко по-отпускащи, по-плитки вдишвания. Те свалят пулса и съсредоточават вниманието върху мерните прибори.
Няколко ритмични леки вдишвания с поглед върху мерните прибори (оптиката). Обирате празния ход.
С такива отпускащи вдишвания ,леки ритмични вдишвания преценявате условията и при подходящите условия задържате и плавно обирате спусъка до изстрела.
Всичко се повтаря след изстрела.
Не знам кой колко ще му допадне написаното, но има различни школи и съответно различни методи .
Нищо не пречи да пробвате и да прецените.
Няма кой да ви задължи по коя школа да дишате или да стреляте.
Споделям това въпреки, че съм новак във форума и малко не се приемат моите писания.
Аз съм спортен стрелец професионалист с повече от 10 години състезания и двуразови тренировки (не в бенча или ФТ ), а спортна стрелба.
Треньор в София ми беше Петър Стойчев и той ни учеше по руска школа.
По "онова" време (преди 1989 г) тренирахме на Гео Милев и на Панчарево.
И бенч и ФТ е спортна стрелба, ама явно мислите различно.
Не се хваля, не успях да отида на олимпиада, но това е защото не съм достатъчно добър.
Дерзайте и не се отчайвайте от неуспешен изстрел.
Просто мислете за следващия като за единствен.
Стана дълго, но когато съм на любима тема времето не се усеща.....извинете!
 

FreeMan

Редовен Потребител
bgbul написа:
Споделям това въпреки, че съм новак във форума и малко не се приемат моите писания.

Здравей колега,
Писанията се четат от много хора във форума. Това че не откликват не означава че не се приемат или че се отхвърлят.
Да се пише във форма на несъгласие си е типична нашенска черта. Дори и да е съгласен, пише или говори с нотка контра - да става диалог...
В чуждестаранните форуми ще има благодарности, насърчение, добавяне, надграждане... но ние сме си такива, и все пак се променяме към по-добро.
Ти си необходимото звено за развитие на темата - иначе Данчо си пишеше така да се каже сам и нямаше активност :)

По-голямата част от хората не стреляме за спортни постижения и по състезания, но всички се стремим към точност и "прецизна стрелба".
Освен това БР, ФТ, ХФТ, варминт ... състезанията са за забава и да се видим с колеги.
Когато спрат да са такива хората си продават оборудването и се насочват към нещо друго.
 

bgbul

Редовен Потребител
Ще споделя колко е различна групата с едно и също оръжие, но с различни боеприпаси.
Аз ще посоча с огнестрелно оръжие 22 кал. (5.56 мм), но с пневматика не е по-различно.
Месец преди всяко състезание се прострелва оръжието с различни боеприпаси, за да си изберем какъв да използваме на състезанията.
Това се прави и заради икономия на скъпите боеприпаси (тренираме с по-евтини), но също и за повдигане на психическото състояние на стрелеца (съответно резултатите).
И така оръжието пушка или пистолет се "хваща" на СТАНОК, така се казва менгемето с фини захвати(да не се нарани оръжието).
Прицелва се в мишената, стяга се станока и се стрелят 20 изстрела с патрони "target" (с тях тренираме).
Това е за загряване на оръжието (цевта). Групата е над 20 мм.
Сменяме мишената и правим 10 изстрела с патрони "R".Те са на високо ниво и доста скъпи.
Мерим групата - 14 мм на 50 м дистанция и сменяме мишената.
Следват 10 изстрела с патрони "Eley tenex". http://web.tiscali.it/armimagazine/tenex.gif Те са най-скъпите.
Мерим групата - 11 мм на 50 м.
От размера на групата решаваме с кои боеприпаси ще тренираме последния месец и ще стреляме на самото състезание.
НЕ винаги най-скъпите боеприпаси даваха най-малката група.
На различните оръжия резултатите бяха различни.
Това го споделям, защото всеки си задава въпрос какви сачми да ползва.
Опитайте по посочения метод какви боеприпаси ще "хареса" вашето оръжие.
Ориентирайте се не по групата от вашата ръка, маса, а от "станок".
Избирайте боеприпасите не по цената. Въпреки финото претегляне .
Това (избора на боеприпас) е важна част от прецизната стрелба.
 

piperov_pipi

Потребител
Това е така, всяко оръжие си иска мунициите, но защо е така...? Къде е ключа от касата...?
Ще се опитам да внеса малко светлина по въпроса. Както и преди съм споделял всяка цев е уникална, както всеки човек е уникален в пръстовите си отпечатъци. Всяка цев поради уникалността си има даден лимит на СКОРОСТ. Например при малокалибрените патрони различните марки и серии са с различни скорости. В този ред на мисли трябва да се направи прострелка и замерване на скоростите при различните патрони и да се определи при каква скорост нашата цев прави най-добри групи. За целта всяка прострелка трябва да се отразява в дневник, където освен марката на патроните и скоростите се записва и моментната температура на околната среда, защото едни и същи патрони при различна температура дават различни скорости.
При въздушните пушки е същото, например съчмите JSB с една и съща цев при различни скорости правят различни групи. Или казано с две думи НАМЕРЕТЕ ТОЧНАТА СКОРОСТ НА ВАШАТА ЦЕВ.
Но каква трябва да бъде групата в милиметри...? Например при БР стрелба на 50м. при десятка от 6мм. при група от15мм. ние винаги ще сме в 10ката. На пръв поглед група от 15мм. е голяма на тази дистанция, но тя е достатъчна.
Както всички знаете при стрелба цевта вибрира. Умни хора измислиха така наречените тунери. Това са тежести, които се поставят на цевта и помагат за максимално събиране на групата...
 

bgbul

Редовен Потребител
ангел иванов написа:
При тоя наяин на стрелба,не става ли много широк просвета между мушката и мерника? Аз съм със сравнително тънка мушка на пистолета и гледам да си държа ръката максимално изпъната напред.Иначе трудно се контролира отклонението наляво и надясно.Ако сменя мушката ще опитам този начин на стрелба.Сигурно тремора и напрежението в лакътната става намаляват, което е плюс за точността.
Гледам има и "пищолджии" - стрелци с пистолет.
Интересни експерименти сте си правили. Дано са успешни.
Ще ви споделя аз как станах "пищолжия".
В началото вдигах истинска ютия по няколко часа на ден като суха тренировка.
Не е нужно да я задържате повече от 20-30 секунди. Това със задържането няколко минути (15) е някаква грешка.
Ако допуснете да претоварите с подобни вдигания мускулите около лакътя - няколко дни няма да може да стреляте. Поне 3 дена сте аут. Най-малко резултатите няма да ви харесват.
Ето защо във всеки спорт има постепенност. Увеличаващи натоварвания, които не включват претоварвания.
Правят се експерименти (по-рано в темата) с различни стойки. Това е хубаво забавление, но няма нищо състезателно или професионално.
Спортната стрелба изисква многократно повторение на едно и също упражнение - равна мушка, плавно натискане на спусъка и задържане след изстрела.
Това с други пози не става.
Не , че в друга поза няма да целна десятката, но след 10-15 изстрела групата ще се разсее и резултата ще се понижи.
Аз съм стрелял на тъмно, стрелял съм от един крак, както и със затворени очи. (с пистолет)
Но всичко това единствено за да се видят грешките и да се осъзнаят важните елементи на всяка поза и подготовка за точна (прецизна) стрелба.
Сега за позата с пистолет, достойна за високи резултати. Има няколко пози за различните стрелби - бърза или прецизна.
1. Краката са разтворени колкото раменете.
2. Насочването:
- затваряте очите и вдигате свободно ръката на височината на раменете
- отворете очи и вижте колко сте далече от целта -
погледът трябва да гледа през меката част между палеца и показалеца
Ето това е мерната ви линия за пистолет прецизна стрелба.
Смятам, че почти всеки от вас от видяното до тук ще се е насочил далече наляво от мишената. Далече....
Проверете дали съм прав !?
Насочете се както знаете до сега, сложете свободната ръка на колана и после затворете очи и направете насочването което ви описвам аз.
Кажете какво видяхте.
Успех ! ;)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Първия път стана точно. Даже се изкефих. Точката в която се бях нарочил за прицелване беше точно там където трябва. Следващите 2 пъти обаче беше в ляво. Около 1-2 см в ляво.. Дали защото прибързах.. Но все пак първия път ми се получи.. ^-^
 

batnan

Редовен Потребител
Цитат:
„Не е нужно да я задържате повече от 20-30 секунди. Това със задържането няколко минути (15) е някаква грешка.''

Това с 15 мин. го четох в една книга на Норбеков /за силата на волята как да се лекуваш и как да постигнеш целите си в живота и.т.н./. Имаше някакъв опит да седиш 15 мин. с ръце вдигнати встрани . И аз пробвах /както всеки би направил/ :) :) и какво се получи ,първите 6-7 мин. се ядваше ама после зор :( то не беше треперене на раменете ,пръхтене и гледане към часовника. Та като четох колегата с 15-те мин. си казах че толкова време че и с пистолет в ръката изискват мнооого тренировки.Може би другия метод с вдигане ,задържане 20-30 сек. и сваляне на пистолета е по-лесен,а и си мисля че за развитието на мускулите трябва движение. А след време 15-те мин. няма да са проблем :)
 

bgbul

Редовен Потребител
Аз ще си довърша позите за стрелба с пистолет.
1. За прецизната стрелба с пистолет:
- стойката в повечето случаи е с рамо насочено в дясно спрямо мерната линия "стрелец-мишена" с около 20-30 градуса.
При всеки е различно. Така умората е най-неусетна.
Това е най-малко напрегнатата поза и с най-малките отклонения при многократно повторение на изстрелите.
2. За бърза стрелба с пистолет:
- позата е обяснена по-рано в темата - насочването с предното рамо съвпада с линията "стрелец-мишена"
Особеното е, че мишените са няколко (обикн. 5), но ние се насочваме към централната мишена (средната).
Тази поза ни позволява да се въртим от кръста при обхождане на мишените от ляво на дясно.
В общи линии това е насочването, но това е само началото на стрелбата.
Следват:
- поемане на мерните прибори
- установяване на мерната линия
- поддържане на мерната линия (прец. стр.) или водене на мерната линия (бърза стр.)
- плавно натискане на спусъка (дори и в бързата стрелба)
- задържане след изстрела (прец. стр.) или фиксиране на последната мишена (бърза стр.)
Но за всичко това само, ако ви е интересно.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Имам предложение :)
Името на темата да се промени в ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ ПРИ СПОРТНАТА СТРЕЛБА . Или нещо подобно.
Както се вижда,то и само за този вид стрелба се пише.А колкото до ПРЕЦИЗНАТА стрелба,че то друга има ли (независимо с какво и по какво се стреля)Дано не се засегне някой.Пиша го с най добри чувства към всички пишещти в тази тема ;) :cheers:
 

bgbul

Редовен Потребител
njatanasow написа:
Имам предложение :)
Името на темата да се промени в ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ ПРИ СПОРТНАТА СТРЕЛБА . Или нещо подобно.
Както се вижда,то и само за този вид стрелба се пише.А колкото до ПРЕЦИЗНАТА стрелба,че то друга има ли (независимо с какво и по какво се стреля)Дано не се засегне някой.Пиша го с най добри чувства към всички пишещти в тази тема ;) :cheers:
Аз си вземам поука и ако не видя "спортна" преди стрелба няма да пиша. Добра забележка, градивна.
Обичам да се вслушвам в съвети на по-умните.
И една молба:
Нека темата да се доразвие със:
1. Как се коригира с оптиката?
2. Как външните фактори (вятър, дъжд , сянка) влияят на прецизната стрелба.
3. Как температурата оказва влияние?
Въобще нека майсторите поемат инициативата за прецизна стрелба във ФТ и в бенчреста.
За мен това ще даде много полезна информация и ще възроди темата и интереса към прецизната стрелба.
Благодаря!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
njatanasow написа:
Имам предложение :)
Името на темата да се промени в ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ ПРИ СПОРТНАТА СТРЕЛБА . Или нещо подобно.
Както се вижда,то и само за този вид стрелба се пише.А колкото до ПРЕЦИЗНАТА стрелба,че то друга има ли (независимо с какво и по какво се стреля)Дано не се засегне някой.Пиша го с най добри чувства към всички пишещти в тази тема ;) :cheers:
Абсолютно съм съгласен, и много точно казано :cheers: :cheers: :cheers:

bgbul написа:
Аз си вземам поука и ако не видя "спортна" преди стрелба няма да пиша. Добра забележка, градивна.
Обичам да се вслушвам в съвети на по-умните.
И една молба:
Нека темата да се доразвие със:
1. Как се коригира с оптиката?
2. Как външните фактори (вятър, дъжд , сянка) влияят на прецизната стрелба.
3. Как температурата оказва влияние?
Въобще нека майсторите поемат инициативата за прецизна стрелба във ФТ и в бенчреста.
За мен това ще даде много полезна информация и ще възроди темата и интереса към прецизната стрелба.
Благодаря!
И по 3-те точки е писано из форума има много статии и схеми публикувани (някой верно не са си на мястото и в правилните теми) и като цяло ако се почне да вкарва абсолютно цялата информация (заедно със споровете ;) ;) ) в една тема ще стане голяма манджа според мен :wall:
 

Bobkata3302

Новодошъл
Здравейте! Виждам, че последното мнение в темата е отпреди 1,5 година, но искам да попитам нещо.
Сравнително отскоро имам въздушна пушка с пружина. Стрелям преди всичко за забавление и отърсване от ежедневието. Изчетох цялата тема и ми беше много полезна, но имам странен случай при мен и ще съм благодарен да ми кажете къде греша.
Стрелям по 2 начина - т.н. бенчрест с торбички пълни с пясък, както и прав/клекнал от коляно. Когато стрелям от коляно (дори и прав) съм доволен от резултатите - 10-ки от 12 метра. Когато стрелям обаче с торбичките от маса, резултатите са много лоши - практически всички изстрели отиват горе в ляво (10-11ч). Не стискам прекалено пушката. Не виждам логика от такава позиция да имам по-лоши резултати. Обяснявам си го така - чувалчето с пясък е плътно напълнено и не може да "обере" отката на пушката и тя "подскача" нагоре при изстрел. Дали съм прав и ако не, каква може да е причината?
 

sts1969

Редовен Потребител
Трика на добрата стрелба с пружинна пушка е в това да я оставиш свободна за да може при всеки изстрел да си подскочи сама без да и пречиш, така всеки път тя ще подскача по един и същи начин. Ако се опитваш да я озаптиш с притискане, всеки захват ще бъде с различна сила от предният, тогава тя всеки път ще отскача по различен начин, от там ще имаш и разлики в попаденията. :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Трика на добрата стрелба с пружинна пушка е в това да я оставиш свободна за да може при всеки изстрел да си подскочи сама без да и пречиш, така всеки път тя ще подскача по един и същи начин. Ако се опитваш да я озаптиш с притискане, всеки захват ще бъде с различна сила от предният, тогава тя всеки път ще отскача по различен начин, от там ще имаш и разлики в попаденията. :cheers:
Направо изгарям от желание да ми покажеш как се стреля по-точно без да се притиска пушката :D Белким се видим някой път и двамата ще стреляме с една и съща пружинка да видим какви ще са резултатите ;)
От торба с пясък винаги попаденията са някъде другаде спрямо стрелба прав, коляно или ФТ поза. И това че пушката е подпряна на чувалче не означава, че не скача и пак трябва да си я прикладнеш добре инак ще шари къде ли не, също така гледай да я подпираш винаги на едно и също място на приклада спрямо торбичката с пясък иначе пак ще имаш разлика в попаденията - Успех :cheers:
 
Последна промяна:

edinmilion

Потребител
И при мен проблемите с биенето в ляво при подпряна пушка с пружина, са същите.
Попаднах на една коригираща мишена от друга тема, и по скоро за пистолет, но е за ориентир:
линк >>Мишена за коригиране на стрелбата
или директно: http://forum.airguns.bg/index.php?attachments/pistol-correction8rd-jpg.198/
Оказа се, че прав правя по добри попадения, а при тестове с подпора, за да подобря попаденията - правя добър затилък и по стегнато задържам пушката - така получавам по добра точност. Подпирането в този случай е само в предната част на приклада, но съвсем не е като при ПЦП-та (поне тези които гледах на колегите в Русе на поляната).
Та както е показано на тази кориг. мишена, според нея имам "малък захват на спусъка" и вярно малко ми идва неудобен спусъка, виж и при теб да не е така и прецени какви корекции са необходими.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Някои от грешките, показани за пищолджиите са с други "отпечатъци" на мишената при пушка с предна упора. Чиста механика - имаш опорна точка, която променя движенията на другия край на "тоягата". Забучи си молив в цевта, подпри пушката както стреляш и спускай(не заредена естествено) като опреш молива на бял лист. Така сам ще видиш "въздействието" на захвата и спускането(натискането на спусъка).
 

Bobkata3302

Новодошъл
Благодаря на всички за мненията ви. Ще пробвам различни захвати да видя дали ще се подобрят показателите. Дано само е простреляна добре пушката за да знам къде греша, че съм я прострелвал с подръчно направен станок (захват на цевта да не мърда в никаква посока, захват на приклада отстрани и отзад) :)
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Подпри пушката само отпред. Отзад не слагай нищо. Прикладвай плътно, но без да стискаш и да дърпаш. Отбележи си къде захващаш и хващай само там и по един начин. Олекоти малко спусъка, ако е твърд и утежни приклада. Не каза каква ти е пушката.
 
Нагоре