ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Явно за доста хора, 20-30 бара са нищо, камо ли пък донагъчени над 200......
Няма метална бутилка, дето при поява на пукнатина да каже фъсссссссс. Ще има само бууум.
Пластичната деформация може да е скрита, до момента на разрушаване. И в този момент и само 15-20 бара вътре правят голямо бууум. За справка - вижте бутилки за пропан-бутан в автомобилите какви поразии правят с ниско налягане, по пцп стандартите.......
 

Niki

Редовен Потребител
Добра полемика се получи, темата определено е сериозна. Ама някой верно ли си помисли, че ще препомпвам бутилка за няколко изстрела повече??? Мен толкова мишени ме чакат, не мисля да се очиствам още?!
 

Lighthammer

Редовен Потребител
Това е много време ! 0.500 бутилка се пълни за аколо 50-70 секунди от тия барове който си написал. Аз съм с Тухинг компресор,филтъра му е по-голям ама явно и по-здраво помпи.
И моя е Туксинг, от тези. Ще ми е интересно да ми покажеш твоя модел и ако можеш, да запишеш клип, за да видя дали наистина има такава огромна разлика, защото ми се вижда малко невероятно. Ще засека точното време на зареждане с моя следващия път.
 

Boxingteam91

Редовен Потребител
И моя е Туксинг, от тези. Ще ми е интересно да ми покажеш твоя модел и ако можеш, да запишеш клип, за да видя дали наистина има такава огромна разлика, защото ми се вижда малко невероятно. Ще засека точното време на зареждане с моя следващия път.
Ако има колега с бутилка 0.5 няма проблем да я напълним и да засечем. От Стара Загора съм ,всяка вечер мога :)
 

Shadow13

Новодошъл
Здравейте, извинявам се ако въпросът ми изглежда глупав, но с питане да Цариград се стига. Може ли долната част на помпа да се преработи в зарядна станция като се свърже с правилния преходник към бутилка? Питам защото имам една счупена помпа, а мисля да поръчвам бутилка.
 

Васил Василев

Редовен Потребител
Някой може ли да даде размерите на опръстените на третата степен и на възвратния клапан на помпата на асаня.
 

Васил Василев

Редовен Потребител
Някой може ли да даде размерите на опръстените на третата степен и на възвратния клапан на помпата на асаня
Това намерих като размери :
3 та степен - 3.75 х 1.5 мм
клапана - 5 х 2 мм. или 5.5 х 2 мм
 

bgloop

Потребител
Здравейте, ползвам помпа на Хатсан 3 степенна, днес се прецака и спря да помпи, смених о-пръстена на 3та степен, смазах всички други с грес и сглобих. В бутилката на пушката има около 160 бара, помпата достига 150-160 и тогава става трудна както за натискане надолу така и и за дърпане нагоре. Изпускам въздуха през клапана целия и когато издърпвам накрайника за зареждане от цилиндъра на пушката излиза още въздух под налягане. Някой да се е сблъсквал с този казус?
 

G10

Новодошъл
Привет на всички колеги!
Мисля,че съм в правилната тема на форума,ако не ще ме засърби “Д-то“:rolleyes:,но откакто ми“влезна муха в главата“да си взема ПЦП пушка,освен наличната с газово бутало,която ми се струваше доста трудоемко да чупя цевта след всеки истрел,и да подобрявам подмишичните мускули само на дясната ръка,реших,че по лесно и удобно е да си заредя ПЦП-то и да си начешам мерака с 30-40 истрела без да ме боли ръката или да ми трепери от умора....Та,взех ПЦП,и се започна с голямото вадене.....Това ПЦП,да го помпя с помпа,пак мускули,пак почивки между помпанията,пак пот и време,проблеми с О-пръстени.....3-та,2-ра степен.....не е за мен....от нерви ще взема да се напия,вместо да подишам чист въздух на вилата и да освободя стреса с няколко истрела.Реших ще взимам бутилка за въздух....Нова,хубава,карбонова-минимум 600 лв....Гледам,чета,ма то стоманените по надеждни.....30-40 години експлотационен живот...Карбоновите-10-15 г.....И нали сме максималисти,мислим винаги в по-дългосрочен план...въпреки че не сме господари дори и на днешния ден,ние мислим за утрешният....Та реших и закупих стоманена бутилка....Втора употреба,щото вместо 600 лв.платих 200....Втора употреба,но с валиден тест до 2023 г....Викам си,една година достатъчно време да преценя това забавление за мен ли е?
Нося бутилката в най-близкото място където пълнят с въздух,ядец.....Гледа служителя бутилката хапе устни,чеше темето си и казва-Тая бутилка има ли документ?....Аз почвам да хапя устни и да почесвам темето,и казвам нямам документ,но човека от когото я закупих я е ползвал до деня на продажбата,даже за да ми я прати по куриерската фирма,се е наложило да я изпразни,щото те не пренасяли пълни бутилки под високо налягане-пък са си и прави де.Казвам също че на бутилката си има и щампа и стикер с валиден тест и проба до 2023 г.
На което той ми отговори,че в днешно време,стикери и щампи всеки може да си набави....Документ му е необходим....Доообре,викам си аз,прав е човека,ще я занеса на проба тази бутилка,и за мое спокойствие....
Направиха проба и преглед,удариха и нова щампа за още 5 год.,издадоха ми хартиен сертификат,за което олекнах с още 72 лв. и близо 40 км.пробег в двете посоки х2,за всички софиянци е пределно ясно какво прекрасно чувство е това в делнични дни,от единия край на София,до другия........Но както и да е....нали съм се хванал на хорото......
Сега ми предстои за първи път да напълня вече проверената и изправна бутилка с издаден сертификат за годност,и без притеснения.Тука вече идва следващата дилема.....Чета тука колеги предпочитат с метан....веднага ми минава мисълта-ма то това е за горене,не за стреляне.....Тука трябват преходни щуцери,пък и метана стана по скъп и от дизела.......И това не ме кефи....Ще си я пълня с въздух,с кислород също не става...Днес отивам да пълня служебната бутилка с кислород за горелката в работата,и питам служителя в станцията,дали пълнят с въздух бутилки с високо налягане,той ми казва "Да,и за какво ми е тоя въздух-за обдухване или?"...Аз му казвам за въздушна пушка,и той веднага ме контрира-Бутилките с въздух се пълнят с 80 % въздух и 20 % Азот....По-далавера е да си я напълниш с Азот.....И тука ме хвърли в нови размисли.....Някой пробвал ли е с Азот,и въобще става ли за ПЦП без да му вреди?
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
.Аз му казвам за въздушна пушка,и той веднага ме контрира-Бутилките с въздух се пълнят с 80 % въздух и 20 % Азо
Въздухът колега е около 78% азот 21 % кислород и 1% други газове.
Твърдението
Бутилките с въздух се пълнят с 80 % въздух
Е леко казано простотия...

п.п. Въздухът колега е това което дишаш.
 

G10

Новодошъл
Въздухът колега е около 78% азот 21 % кислород и 1% други газове.
Твърдението

Е леко казано простотия...

п.п. Въздухът колега е това което дишаш.
То ми е пределно ясно ,колега,що е това понятие въздух,и какво дишам...особено в София,всички ние дишаме: СО,СО2,НС,твърди прахови частици бълвани от милионите автомобили....все пак не съм от Марс,или поне аз така знам....:rolleyes:...та само с чист Азот,какви ще са последствията....
 

lynx

Редовен Потребител
Всички стрелят със сгъстен въздух, а там където няма компресори за високо налягане хората ползуват метан.
Братушките ползуват и смеси хелий+въздух, но хелия е доста скъп.
За да не се ползува чист азот, явно има и други причини за които може само да гадаем.
 

G10

Новодошъл
явно наистина....аз за това повдигнах въпроса,с надеждата някой колега да е тествал и да сподели....може би аз ще бъда първото“опитно зайче“...Тия дни ще заредя бутилката с азот,и ще споделя резултатите....Като се замисля,голям процент собственици на автомобили предпочитат да си помпят гумите с азот...щото не се влияе от температурните разлики през сезоните....до колкото знам,едва при температура от 25000 градуса по Целзий започва да образува оксиди и да променя обема и свойствата си....Докато въздуха,метани,хелий и
други запалими газове и вещества имат силно влияние от температурните разлики в климата....
 

Amfo

Редовен Потребител
Колега чакаме резултата ,че ми стана интересно.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Темата за експлоатационния срок на резервоарите при ПЦП често излиза на дневен ред,качвам инфо от сайта на Вайраух ,
https://www.weihrauch-sport.de/luftgewehre/wichtige-hinweise-fuer-den-umgang-mit-pressluftkartuschen
В кратце,резервоарите на ПЦПтата не подлежат на сертифициране по TUV например,но държавата задължава производителите да гарантират сигурността...Вайраух дава двадесет години живот на резервоар с междинен тест на десет години, теста е валиден за Германия само ако е направен при тях!До колкото си спомням един от сериозните производители на въздушно оръжие в Китай а именно SPA дава гаранция от пет години за алуминиевите резервоари и десет за стоманените....от тук на сетне всеки "сам си преценя бате" :) !Сега лично и аз смятам,че резервоар от сериозен производител и грамотно използван ще надживее собственика си,НО....
 

G10

Новодошъл
Колега чакаме резултата ,че ми стана интересно.
Резултатите са следните:
1-няма проблем за оръжието,или поне за една седмица,не устанавих подобни за сега.
2-за стоманените бутилки,според мен, е препоръчително зареждането с Азот.Не кондензира от температурните разлики,докато при въздуха това е задължително,и не предизвиква вътрешна корозия...както и за цилиндрите на оръжието,така и за бутилките,дори и да е алуминиев материала,дали бутилка,или цилиндъра на оръжието–повечето са на ясно,че дори и алуминия оксидира при наличие на влага....
-За близо 7 дни след зареждането на бутилката и пушката,спад на налягането или увеличение на такава нямаше/бутилката я държа на слънчева тераса,непокрита от слънцето,и за тази седмица температурите бяха прилични 29/34 градуса С/...
И както винаги се случва,за да има винаги напрежение и разочарование,винаги има едно НО.....
Повече от 150 бара не можаха да ми напълнят бутилката....?Взеха ми 9 лв.за това удоволствие....6 лтр=6000 сс....Пушката ми е на 200 бара,което означава,че не мога да я напълня на препоръчителния максимум....
Но в процеса на тестовете,установих,че точността на пушката е точно в този диапазон:120-150 бара....
 
Нагоре