ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

vedra

Редовен Потребител
При теб за водолазни цели може и да не ти хареса много, чувал съм че водолазите не ги удобряват заради ниското тегло.
Ще трябва да се натовариш с много тежести при гмуркане, защото бутилките са доста леки.
По моите критерии карбоновите са идеални за въздушни пушки :), не смятам занапред да си купувам стоманени.
В момента ползувам китайска карбонова на няколко години е, 300 бара работно, 6.8 литра събира, тежи 3.9кг.
Също така водолазите доста ги подхвърлят бутилките, карбоновата не обича да я ритат и търкалят.
Имат специален голям стикер, който ако се нарани, може да откажат да ти я зареждат.
С две думи, карбоновите изискват повече пазене. За мен, те са правилните бутилки :)
Абсолютно прав си. Точно затова не съм вицдал такава бутилка от близко. При нас от края на 80-те престанахме да ползваме и алуминиевите- бързо стареене на материала, лесно нараняване и специално при мен предполагаше 3 кг олово в плюс. За карбонова не иска да чуе никой водолаз. Като казах по горе че бих си купил, имах в предвид за пушкалата. Я подскажи от къде може да се намери такова нещо?
 

vedra

Редовен Потребител
Аз имам 2 по 4 литра, които сега закачвам на стария водолазен самар и си ги нося като бръмбър сламка. За това си представям че една карбонова би ми свършила по добра рабиота. Струва ми се плюсовете са им повече от минусите, специално при ПЦП-та.
 

lynx

Редовен Потребител
По нашенските сайтове няма да намериш.
За минимално ниска цена на такава бутилка ровиш из китайските сайтове.
Там е ясно, намираш, плащаш, чакаш поне месец и се молиш като пристигне всичко да е наред.
Иначе в Ибей има бутилки, там вече знаеш...
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_nkw=carbon+fibre+scuba&_sacat=0&rt=nc&LH_PrefLoc=3
 

vedra

Редовен Потребител
Щом е нова, сертифицирана за Европа и цената те устеройва, няма какво да му мислиш. При стоманените вовдолазни бутилки е като при колите- дали ще е Рено или Пежо не е жизнено важно. Та и тук е същото- дали ще е Фабер, Юростил или китайка, разликата е че за първата ще платиш 500, за втората 400 а китайския дракон ще ти се върже на 350-360 но и трите ще вършат една и съща работа.
Голата истина е че китайска не съм ползвал. Тука 300 баровите вървят между 250 и 300 лева ама бая ползвани. Най-добрият вариянт е ако можеш да си вземеш нова- винаги забравяме за сигурността докато не стане белята и след това се чудиме за какво аджеба спестихме тия 50-60 лева. Не дай боже!
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Щом е нова, сертифицирана за Европа и цената те устеройва, няма какво да му мислиш. При стоманените вовдолазни бутилки е като при колите- дали ще е Рено или Пежо не е жизнено важно. Та и тук е същото- дали ще е Фабер, Юростил или китайка, разликата е че за първата ще платиш 500, за втората 400 а китайския дракон ще ти се върже на 350-360 но и трите ще вършат една и съща работа.
Голата истина е че китайска не съм ползвал. Тука 300 баровите вървят между 250 и 300 лева ама бая ползвани. Най-добрият вариянт е ако можеш да си вземеш нова- винаги забравяме за сигурността докато не стане белята и след това се чудиме за какво аджеба спестихме тия 50-60 лева. Не дай боже!

Паралела с марките на колите не е много сполучлив, поради практиката на местата за пълнене на бутилки. На много места отказват да пълнят китайски и карбонови бутилки.
 

vedra

Редовен Потребител
Имено за това уточних че трябва да е сертифицирана за Европа. Да не говорим че от 5-6 години и Фабер произвеждат в Китай. Разбира се това не означава че fatalen не е прав ако наистина правят проблеми при пълненето
 

vedra

Редовен Потребител
Факт е, че когато даваш бутилката за водна проба първо гледат производителя, след това датата на производство и после всичко останало. Така че колегата rivan ще е добре да подходи по внимателно към закупуването. Някой който е ползвал китайска бутилка може да сподели дали е срещал проблеми при водната проба и пълненето заради заради това че производителят е китайски.
Въпреки че както сме я подкарали след някоя година и в СОЛ България на Сточна гара ще ни сертифицират китайци май...:lol:
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Може би пропуснах да спомена че не смятам да пълня бутилката повече от 230-250 бара, и при това положение ли не става? Марката на бутилката е IWKA, немска. Тестовото и налягане е 450 бара! Не подскача като я пусна да се търкаля, не виждам какъв е проблема, освен козметичен. Утре ще я занеса във Вистамар да я огледат, и евентуално ще им я оставя да и направят водна проба и оглед отвътре. На този етап, друг приемлив за мен вариант като цена на бутилката, нямам. Повече от 150-200 не бих дал за бутилка, по-скоро бих си оправил помпата и да карам без бутилка ако ще трябва да давам такива пари! Иначе в Бс има 200 барови жълти китайски бутилки по 50 кинта, мисля че няма база за сравнение с тази.

Мнението е малко старо, но все пак да внеса корекция. Бутилката нито е Немска нито е IWKA. Бутилката е Шведска и е ИНТЕРСПИРО. Незнам какво е развитието, но ако не си купил бутилка и ако тази се продава още, вземай смело. Без никакви притеснения тъпчи на 300 бара и си свиркай.
 

Jorom

Редовен Потребител
Бутилката мина водна проба на 450 бара без проблеми, но по резбата на крана има проблем и още чакам да ми намерят читав кран.
 

Jorom

Редовен Потребител
01.jpg Пише 450 бара на крана, но след нова година би трябвало вече да имам кран

Ха, верно е интерспиро, мислех че марката е IWKA
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Проблемът е, че лесно се наранява тази плетка, при механични въздействия и там където е одраскана (примерно), отслабва здравината на бутилката. Поне такова е разпространеното мнение и затова ги избягват. Иначе май нямат други недостатъци.

Да разбием още един мит. Композитните бутилки или алуминиевите облечени с копозитна оплетка са по-безопасни от стоманените. Защо? Защото такава бутилка не може да гръмне. При свръх налягане оплетката на композита се разтваря и въздуха просто изтича. Ако алуминиева бутилка облечена в композит гръмне, то композита одържа осколките. И въобще не са нежни композитните бутилки. Държат на бой. Да не говорим, че пък и на крана има предпазен клапан. Поне при Шведските и Дрегерските, за другите незнам. Пък тая на колегата от Бургас ще надживее и внуците му.
 
Нагоре