ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

vedra

Редовен Потребител
Понеже днес си взех бутилката, имам да добавя нещо което според мен е важно, тъй като аз поне не го знаех.
Ако в искането си за проба напишеш че бутилката не се ползва за дишане, а за технически цели срокът за следващата проверка скача на 10 години.
Така, че моята следващия път ще се преглежда през делември 2029 година. До тогава "айдър кемъл, айдър кемълдрайвър".
А счетоводството на тези юнаци е на м...ка си в г...а!!! Караш до Кауфланда на бул. Асен Йорданов минаваш светофара в посока към разклона за летището и на следващия светофар завиваш на дясно. 50 метра след това завиваш на ляво и влизаш в една ръждива порта (срещу сервиз ТЕМПО), в дъното на двора има едноетажна оранжева сграда на която със зелени букви пише КОНТРОЛ ТЕСТ. И там една яка кака ти дава куп сертификати и ти прибира 39 кинта. Не може да се плаща с карта, само кеш. Най-близък банкомат в района- Кауфланд.
 

Jorom

Редовен Потребител
И аз си взех 30 годишната бутилка след успешен воден тест на 450 бара във Вистамар! След 5 години пак! Никакви ръжди нямаше вътре!
 

братушка

Редовен Потребител
И аз си взех 30 годишната бутилка след успешен воден тест на 450 бара във Вистамар! След 5 години пак! Никакви ръжди нямаше вътре!
Камикадзета.
Наистина ли мислите, че след 30г. употреба една водна проба премахва умората на металите?
По нормативите ресурс на съд под налягане освен със срока се определя и със брой цикли.
За съжаление има много такива, дето за 39лв. ще ви напишат каквото пожелаете.
Накои правила се пишат с кръв...
 

vedra

Редовен Потребител
Съгласен!
Аз от 1984 г нося такава бомба на гърба си поне 8 от 12-те месеца в годината и съм бил свидетел на няколко много неприятни случки, 99% от които завтршиха щастливо за присъстващите, вероятно само поради факта че Свети Никола бди над нас. За единия процент не ми се говори.
Та именно поради това моите бутилки са производство между 2008 и 2012 г, а циклите им са смешно малки. Изключвам само Фабера 12л./232 бара с който работя непрекъснато от 2014 г (производство май 2014 г) и един господ знае вече на колко цикъла е. Другото което правя в името на сигурността е че за водна проба ползваме само СОЛ България защото са взискателни. Първо гледат година на производство, после производител и ако по някаква причина тези означения на щемпела не им харесват просто казват "Да влезе следващия". След като отворят крана правят дебелометрия и гледат за язви и нарушена повърхност от вътрешната страна.
Та напълно прав е Братушката!!! Шега с това не бива!!!
Много гърми и много боли и то в случай че си късметлия и оцелееш!!!
 

Jorom

Редовен Потребител
Знам какво чух във Вистамар - бутилката ти е много добра, по-добра от нашите чисто нови китайски които се тестват на 300 бара...а моята я надуха на 450! Всъщност ако не я бях видял отвътре че буквално свети щях да я върна и нямаше да се занимавам с нея повече! За всеки случай както вече писах, ще я пълня до 250 бара поне докато пушките ми са 200 барови! Всеки съд под налягане е потенциална бомба и по тая логика да взема да си махна газта от колите и да мина на дизел щото е по-безопасно...НЕ, благодаря! По същата логика можех да си остана на пружинки - там няма резервоар с въздух под налягане който да се пръсне! Знам че поемам риск всеки от нас с ПЦП го поема
 

братушка

Редовен Потребител
по тая логика да взема да си махна газта от колите и да мина на дизел щото е по-безопасно...
Това са твои лични мисли и изводи. Никой не ти е намеквал дори за подобно нещо.

Истината е - ти не знаеш на колко цикъла е 30 годишна бутилка и колко е изтормозен метала, дори да няма корозия. Пазена НЕ значи НЕАМОРТИЗИРАНА.
Правилното решение НЕ е да минаваш на дизел, а да ползваш нова сигурна бутилка.

ПС: решението си е твое. Никой не оспорва твое право да решаваш. Просто последствията могат да се окажат не само за теб лично.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Знам какво чух във Вистамар - бутилката ти е много добра, по-добра от нашите чисто нови китайски които се тестват на 300 бара...а моята я надуха на 450! Всъщност ако не я бях видял отвътре че буквално свети щях да я върна и нямаше да се занимавам с нея повече! За всеки случай както вече писах, ще я пълня до 250 бара поне докато пушките ми са 200 барови! Всеки съд под налягане е потенциална бомба и по тая логика да взема да си махна газта от колите и да мина на дизел щото е по-безопасно...НЕ, благодаря! По същата логика можех да си остана на пружинки - там няма резервоар с въздух под налягане който да се пръсне! Знам че поемам риск всеки от нас с ПЦП го поема
Между другото, водната проба, освен че не може да определи с точност състоянието на бутилката, си е един голям стрес за нея. Така, че не трябва да се надяваме само на водната проба.
 

Jorom

Редовен Потребител
Абе добре си бях аз само с помпата - хем си правя фитнеса, хем да не се увличам като някой колеги да стрелям по цял ден, ама тя пък взе че се развали
Верно е голям стрес, особено 450 бара, ама трябва да се прави
Доколкото разбрах, бутилката ми са я надули, като е била поставена в затворен съд пълен с течност който при раздуване на бутилката показва на една скала че си е увеличила обема
Не била мръднала ми каза човека. На стоманени, вкл и като моята имал много повече доверие, отколкото на карбонови, без значение нови ли са. Прекръствал се и излизал от помещението като помпи карбонови...така ми каза
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Тя се пълни с вода, а по разширението на външната вода се отчита разширението на тествания съд. Водата е несвиваем флуид, така че единствената енергия се натрупва в това минимално разширение на стоманата. Само по себе си това е безопасно тестване. Тия с какво пълнят един бог ги знае, щом и бягат от стаята.
 

Jorom

Редовен Потребител
Бяга от помещението не като тества, а като пълни карбонова бутилка с въздух. Той човека и пълни, и тества, това му е работата.
 

vedra

Редовен Потребител
Не че съм виждал карбонова бутилка от близо но предполагам че е значително по-лека от стоманените. Знам обаче че имат някакъв определен срок за употреба след което повече не могат да се пълнят. Честно казано аз бих си купил една за проба ако знаех от къде и ако бях сигурен че всички пълначи ще са навити да ми я пълнят. Много ме влече това че е лека.
Не съм наясно и с цените им но много биха ми отивали една 7 лтрова и една 20 литрова на 300 бара:rambo:
 

Dominus

Редовен Потребител
Ако е редовна къде е проблема? Реално тя е алуминиева, подсилена външно с плетка от въглеродни и върху тях стъклени влакна. Не е кашкавал.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Проблемът е, че лесно се наранява тази плетка, при механични въздействия и там където е одраскана (примерно), отслабва здравината на бутилката. Поне такова е разпространеното мнение и затова ги избягват. Иначе май нямат други недостатъци.
 

lynx

Редовен Потребител
Не че съм виждал карбонова бутилка от близо но предполагам че е значително по-лека от стоманените. Знам обаче че имат някакъв определен срок за употреба след което повече не могат да се пълнят. Честно казано аз бих си купил една за проба ако знаех от къде и ако бях сигурен че всички пълначи ще са навити да ми я пълнят. Много ме влече това че е лека.
Не съм наясно и с цените им но много биха ми отивали една 7 лтрова и една 20 литрова на 300 бара:rambo:
При теб за водолазни цели може и да не ти хареса много, чувал съм че водолазите не ги удобряват заради ниското тегло.
Ще трябва да се натовариш с много тежести при гмуркане, защото бутилките са доста леки.
По моите критерии карбоновите са идеални за въздушни пушки :), не смятам занапред да си купувам стоманени.
В момента ползувам китайска карбонова на няколко години е, 300 бара работно, 6.8 литра събира, тежи 3.9кг.
Също така водолазите доста ги подхвърлят бутилките, карбоновата не обича да я ритат и търкалят.
Имат специален голям стикер, който ако се нарани, може да откажат да ти я зареждат.
С две думи, карбоновите изискват повече пазене. За мен, те са правилните бутилки :)
 

Jorom

Редовен Потребител
Карбоновите като чета си искат сериозно пазене...малко като писано яйце ми се струва. Не мисля че може да се осигури винаги. Давам пример: ако докато се качвате или слизате по стълбите, недай си Боже се спънете или я изтървете тая карбонова бутилка...
Всички ходим да стреляме дали по стрелбища или в гората с колите си...при катастрофа няма ли повишен риск карбоновата бутилка при директен удар да се пръсне?
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Ако те е страх, може да я сложиш в калъф или някаква стойка да се сътвори.
Някои бутилки си имат от завода една предпазна мрежа, против издраскване и нараняване на външните слоеве.
Моята винаги я возя на задната седалка, трябва да ме приплескат 2 тира за да се стигне до бутилката.
Реално погледнато, при катастрофа по-лесно би се увредила пропан/бутанова или метанова бутилка в багажника.
Те са стационарно закрепени и това ги прави по-уязвими при ПТП.
 

Dominus

Редовен Потребител
Мисля си, че карбонова бутилка е удачна ако ще я носите на гръб. Може би за пожарникарите.
За водолазни цели Рачо спомена, а и аз съм чувал че създават допълнителни усложнения.
За въздухарска стрелба на кантар работата. Аз лично имам 12Л и не я смъквам от колата ако я нося някъде, че да я разхождам. Има хора които са си надвили масрафа и си ползват карбонови.
За всеки влак си има пътници.
 
Нагоре