ПОМПИ, БУТИЛКИ, КОНЕКТОРИ, МАРКУЧИ, РЕЗЕРВОАРИ, КОМПРЕСОРИ, МАНОМЕТРИ - как, откъде и всичко за високо налягане.

братушка

Редовен Потребител
Аз тука погледнах снимката на накрайника за метан в темата на Peko:
24839-6e7366d8900acd1df07f360aef865e4a.jpg

По нея не мога да преценя размерите, но да не би да е идентичен с пейнтболните?
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Аз тука погледнах снимката на накрайника за метан в темата на Peko:
24839-6e7366d8900acd1df07f360aef865e4a.jpg

По нея не мога да преценя размерите, но да не би да е идентичен с пейнтболните?
Това е мъжка бърза връзка, а на теб ти трябва това от същата обява.
 

Attachments

  • 37290-db1da2d31a8cd43c914aae7417cedd47.jpg
    37290-db1da2d31a8cd43c914aae7417cedd47.jpg
    1.9 KB · Прегледи: 60

братушка

Редовен Потребител
Виж - аз знам какво ми трябва.
НЕ ми трябва ПРЕХОДНИК за бутилка. Трябва ми само НАКРАЙНИК, към който ще се стикова маркуча на станцията.
Какъв накрайник ми трябва за бутилката за да я пълня с метан на метанстанцията за коли?

Сега само се уточнявам: да не би пейнтболните НАКРАЙНИЦИ (и не само пейнтболните, същите имат и редица РСР, например БАМ-50/51) за бърза връзка да са същите, като при метанова "зареждачка"? На външен вид много си приличат.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Гледаш грешната снимка на мъжки QRC- гледай под текста за зареждачката снимките.
 

братушка

Редовен Потребител
От друга страна - ето снимка на "зарядно" за метанова уредба от сайта за резервни части:

full_img_full__________________4d64cadc3c599-1.jpg

Изглежда различно.
Нещо съвсем се обърках...
 

nikolai89

Редовен Потребител
От друга страна - ето снимка на "зарядно" за метанова уредба от сайта за резервни части:

Изглежда различно.
Нещо съвсем се обърках...

Зареждачката , която си постнал е за метанова бутилка и там захвата към бутилката е друг, тази която Пеко продава се слага на бутилка с кран за високо налягане 5/8, затова изглежда различно, единственото еднакво м-у двете е именно самата бърза връзка, на която щракват пистолета на метан станцията. Бързата връзка изглежда като тези, които използваме , но е доста по - дебела. Ако ползваш стандартна бутилка с дин кран ти трябва зареждачка като на Пеко или ЗС от Анди, на която е заработена такава връзка.
 

kamikadzzze

Потребител
Здравейте,
Прочетох из форума за хора които са си закупили китайска неръждаема помпа. Аз също си взех такава помпа и много ми харесва (а и окомплектовката е супер), но има нещо много странно: тествах я без да е включена към пушка (без натоварване) и когато хода достигне долна крайна точка - въздух НЕ потича (дори да задържа). Изпуска въздуха само когато започна леко движение нагоре.
Обръщам се към собственици на такива помпи: При вас има ли такова нещо? Дали някой е пробвал да помпи напразно?
Още не съм я поставял под налягане, тъй като засега не съм сигурен дали всичко е наред с нея.
И последно - как се чисти вода и смазка от помпата ? Развивам цилиндъра и обирам с парцалче по дъното на дупката или си има дренаж?
 

братушка

Редовен Потребител
Какво направих аз...

Започнах с проучване: най достъпни, включително и по цена се оказаха бутилки за технически газове (аргон, азот, хелий...). Те всички се оказаха еднакви с 315бар тестово и 210бар работно. Най-масовите размери 3л, 6.7л и 10л. Различават се само с цвят и вентили, различни са присъединителни размери за външно "прикачно" оборудване, явно за да не стават случайни грешки.
Направих си сметка, че за мойто пушле с резервоар 180 кубика и плато 110-170бар при зареждане от 6.7л от 210 до 170бар излизат 23 зареждания. И след това, ако продължа да пълня пушката докато в бутилката падне до 150бар излизат още около 15 зареждания. При моите 50 изстрела в плато излизат поне 3 кутийки джапана по 500бр.
Реших, че бива да пулня бутилка веднъж на 3 кутийки.
Съответно къде да пълня? В мойта провинция най-достъпен източник на който и да е газ под налягане са метан-станции за коли. Таман пълнят там до към 220-230бар при което бутилката се понагрява и след изстиване налягането ще поспадне малко.
Съответно за бутилки с технически газове има и редуцир-вентили. Повечето от тях имат манометър високо налягане (демек това в самата бутилка) и някакъв клапан в редукторната част за пропускане на газта от зона високо налягане към низкото. Съответно слагайки на място на манометъра визоко налягане маркуч за пушката и леко модифицирайки "задвижване" на клапана може да стане на "обезвъздушител" и ето ви зарядна станция.

Така и направих.
Купих си бутилка за аргон 6.7л - 145лв.
stomanena-butilka-za-argon-6.7-litra-350x350.JPG

И към нея най-евтин р-вентил, 30лв:
4eb6d3692c8699672d30d3e35ab408ad-228x228-product_thumb.jpg

https://profishop-bg.com/Redutsir-ventil-CO2-Ar-MINI2-50-p2412c87c89.html

Оказах се прав: р-вентила не се наложи да преработвам изобщо. Отвих всички външни манометри, щуцери и предпазители (всички имат резба 1/8"), на мястото на манометъра 300бар навих мъжки пейнтболен квик (просто имам готов маркуч за него) и на мястото на прижината сложих парче болт малко по-къс от нея. Т'ва е. Отвивам вентила на бутилката - пълня. Завивам врътката на р-вентила - обезвъздушавам.
Този р-вентил може лесно да се преработи да има и манометър, сигурно ще го направя скоро.

Остана "адаптер" за пълнене на метан-станции.
Аз в крайна сметка си купих такъв:
zarqdno_OMB_sol1-250x250.png

http://elenagas.com/shop/зарядно-устройство-за-метан-автоматично-OMB-NGV1-P30-INOX?keyword=зарядно&category_id=0
Има вътрешна присъединителна резба М12х1.
Присъединителна гайка за аргонов р-вентил купих отделно, 8лв.
Болт М12 дълъг със шийка без резба: отрязах резбата, отвор надлъжно Ф3,5мм, флашка назаем М12х1 и с нея нова резба на шиката на болта, главата "пообтесах" на коляно с ъглошлайфа - присъединителна тръбичка е готова.
Навивам "адаптера" - пълня. Навивам р-вентила - ползвам.

И така: бутилка 145лв, р-вентил 30лв, присъединителна гайка 8лв, метанов накрайник 45лв = 228лв. По-евтино от най-евтината помпа.
Празна бутилка ми напълниха с метан за 1.75лв.

Дано бях полезен на някого.

ПС: забравих за маркуча. Аз си имах готов. Но иначе може да стане такъв от такаламид. Поне присъединителна там таман е 1/8" и за някои твърдят, че държат чак 900бар:
https://www.tashev-galving.com/044+...и+със+свързващи+части+PA,+за+високо+налягане+
 

братушка

Редовен Потребител
Не му е по-голям обема от маркуча на Хатсанската помпа :)
За 1.75лв - празна бутилка. "Допълването" сигурно ще падне под левче... Ще прежаля 10ст загубите от маркуча :)

Освен това не съм сигурен колко всъщност е таферен тоз такаламитов маркуч. Може ли да се вярва на заявените налягания?
Преди години тествах един такаламитов от битака - пак пишеха някакви големи цифри ама се скъса на 50бар.
Просто го предложих като вариант. Кой знае - може да има и по свестни от ония моя. По-големи търговци може и да предлагат нещо по-качествено.
При тази цена не е голяма загуба и да се тества един до скъсване...


PS: Но си прав за паразитните обеми. Аз и без това мислех да напъхам в р-вентила тук-таме парчета болтове и гайки за намаляване на негов "вътрешен" паразитен обем, та помислих, че и в маркуча може да се набута някаква дебела корда за смаляване на обема.

И още: със таз мойта система зареждането става светкавично, забавителят там просто е необходим. Но не мисля, че ще е сложно да го добавя. Таман в комбинация с "гасителя" на паразитните обеми.
 
Последна промяна:

Nikola

Потребител
Колега каква е резбата на тази бутилка? (Женската на крана и на гърловината)
 

братушка

Редовен Потребител
Колега каква е резбата на тази бутилка? (Женската на крана и на гърловината)
На вентила резбата е външна. Не случайно писах: присъединителна ГАЙКА.
Например:
http://redkotg.com/gaika-co2-detail.html
И нямам идея за размерите на резбата. Научих, че те са различни: за аргон, за азот, за кислород...
Просто като съм тръгнал на аргон, съответно купувах всичко аргоново: бутилка, р-вентил, гайка. И те си паснаха...
Може да се тръгне по "азотна" или "хелийна" насока, няма значение.
 

Nikola

Потребител
Имам 2 бутилки с водни проби и всичко необходимо но са на поне 15 20 години. Ако мога да прехвърля единият кран на такава за аргон, хелий и пр. мисля да мина по твоя път.
Та затова питах.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Колеги споделете информация, как да пращаме бутилките си с куриер? Днес ме изгониха като мръсно коте от офис на Еконт, че бутилката не е празна. Аз знам, че трябва да е празна ама не искам да седи така.
 

Баракуда

Новодошъл
Здравейте!
Попаднах на мобилен универсален компресор за пушки/бутилки и се чудех дали някой го е ползвал!?
https://www.hatsanstore.com/new-warrior-tasinabilir-pcp-tufek-kompresoru-4500-psi-300-bar-pmu3762

Подобни, малко по-евтини, има и в китайския Aliexpress...
Мисля, че са добра алтернатива на ползване на разни зарядни станции по фирмите.
 
Нагоре