Огнестрелно оръжие, обща тема

andro

Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

17HMR 17gr-1.1g.780 м.сек.332J.
 

Attachments

  • 17glen01.jpg
    17glen01.jpg
    84.6 KB · Прегледи: 148
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Здрасти, колега!
Аз нямам никакви практически наблюдения върху този боеприпас, въпреки че патроните за огнестрелно оръжие представляват изключително голям интерес за мен от много години. По информацията, достъпна в интернет и тази на производителите става ясно, че проектила има висока скорост, плоска траектория, добра точност, а освен това съхранявал високите си характеристики на значителни дистанции, което поражда в мен известен скептицизъм, като се има предвид колко лек и относителн къс(т.е. аеродинамично несъвършен) е. Друго предимство е ниската цена в нормалния свят (американците умират да правят всевъзможно конверсии на база на стандартни боеприпаси, в случая .22 WMR). Според мен, той е далеч от универсалността, предназначен е за "бенчрест" и "варминт" стрелби и у нас е по-рационално да се насочиш към някакъв по-универсален(и достъпен на нашия пазар) вариант. Ако държиш да е по-малък калибър, може да погледнеш нещо .22 Хорнет, .22 Магнум. 223 Ремингтон - характеристиките им са достатъчно високи, освен това има и значително разнообразие от боеприпаси.
 

andi

Редовен Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

И аз откакто се "разведох" с 22LR се зазяпвам сериозно по 17HMR . Според мен измества успешно 22 маг. Ползва неговата гилза с леко куршумче с по добър БК . Основните предимства са : много прав изстрел до 150м - пресягаш се 30тина метра повече , много по точен от 22маг . И най-важното , по безопасен - след 300-400м скороста и енергията рязко падат и опасната зона е наполовина на 22ките .
Недостатъците според мен са : Прекалено тясно специализиран калибър , Ограничено предлагане на оръжия и патрони за него , оттам и неоправдано високите им цени .
Направен от и за американците !
Стрелял съм с добра пушка 17ка по малки мишени , безпощадна е . Интересно ми е как ще е с чакалите - причината за развода с 22ката . Ако искам да няма въпросителни , ще заложа на 223ка .
 

qtex

Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

andi написа:
...Ако искам да няма въпросителни , ще заложа на 223ка .

Не съм сигурен в кой форум имаше снимка на чакал стрелян с .338 Winchester Magnum ;) ... все едно го беше прегазил верижен трактор... :crazy:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Има едни патрони в този калибър, на които куршумът е направен от пресован метален прах. При попадение куршумът се разпада и отдава цялата си енергия в целта. Не мога да намеря един клип - стрелба срещу някакъв гризач. Има гризач -> облак розов дим и една главичка изскача него. Впечатляващо.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Dejmos написа:
Има едни патрони в този калибър, на които куршумът е направен от пресован метален прах. При попадение куршумът се разпада и отдава цялата си енергия в целта. Не мога да намеря един клип - стрелба срещу някакъв гризач. Има гризач -> облак розов дим и една главичка изскача него. Впечатляващо.

]http://www.youtube.com/watch?v=p9smLadK5BM
 
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

http://www.youtube.com/watch?v=p9smLadK5BM

Ето сега работи - имаше една скобичка повече.
Koлега Деймос, може ли малко по-подробна информация за този куршум от пресован метален прах? Аз лично не съм срещал такъв с описаното от теб действие(за .17 ХМР - има експанзивни с полимерен връх и класически облечени на различни производители). По принцип този вид боеприпаси са доста здрави. Фактически тази технология я въвеждат немците през Втората световна война, по чисто прагматични(икономически) причини, под името "Синтерайзен" за боеприпасите 9Х19 Парабелум. Куршумите са много твърди и силно са износвали нарезите на пистолетите, поради което са били предназначени само за картечните им пистолети, което е било означено изрично и на опаковките им(Nur fur MP). Слабокомпетентни люде и до момента вадят от цялата работа грешни изводи за някакви "много мощни патрони за "Шмайзер"(който пък всъщност е "Фолмер" във вложения смисъл ;)). Същите се познават по плътносивия куршум и стоманена гилза. В руска литература се среща и като "металокерамичен" куршум.
Та в тази връзка мисля дали в случая не говорим за куршуми от материал, подобен по-скоро на класическа керамика. Американците ги наричат "патрони за змии". При удар в целта те действително се разпадат по описания начин. Между другото, гледах снимки на дребни гризачи, уцелени с подобен проектил - грозна гледка. Животинките са с огромни изходни отверстия на раните и буквално с издухани вътрешности, което обяснява и ефекта на "розовата мъгла".
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Големи сте .. да не казвам какви. Нарочно го направих да не бачка защото не е редно такива неща да се публикуват тук.. Със сигурност на всеки му е ясно че ако копира линка без скобата ще стане .. Ай сега да не се правим на... :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Az нe зацепих, признавам си честно! :) Иначе си съвсем прав! :-[
 

FreeMan

Редовен Потребител
Firearms Multimedia Guide DVD

Имам Firearms Multimedia Guide DVD - oтличен и уникален по рода си софтуер, който няма аналог.
Отне ми над 40 дни да го "получа". Процеса е много бавен и мъчителен...

Мога да го споделя да го пробвате и който го хареса може да си го купи.
Дайте идея къде да ви го кача - 8,52GB Iso файл или 7,15GB Rar.

http://www.firearmsmultimediaguide.com
http://youtu.be/s4zqswvcQO0
 
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Доста грозна гледка е нещо просвредлено с 0.22 , дали wmr или lr без значение . Па ако споменем и гюрза - става страшно . Не е важен калибъра , или оръжието което изпраща куршума , важно е поражението което прави тоя куршум .
 
A

Anonymous

Гост
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Не мога да се сетя къде четох за този куршум. Имаше и slowmotion видео как уцелва метална плоча - разпрашава се, а в средата остава малко конусче. Ако не се лъжа, ставаше дума за волфрамов прах.
 

andi

Редовен Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

17hmr е с гилзата на 22маг - т.е периферно възпламеняване( меко дъно) , докато този 17 хорнет е с гилза от 22хорнет - т.е централно възпламеняване - гилзата е с по-здраво дъно, по-голям обем и понася големи налягания .
Ето ти най- мощния фабричен "17ти" бързак :
http://en.wikipedia.org/wiki/.17_Remington
1352 мс с 1.3г
 

Termina4

Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Как стои въпроса с разрешително за нарезно-интересува ме за всякакви калибри :sos:
 

Вячеслав

Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Отговора на въпроса е много прост. По принцип право за нарезно имаш при опредзелени условия. Пловди4вските Косаджии прибраха даста пистолети последните години с издадени разрешителни с презункцията ,че въпросните граждани вече нямат необходимост от тях . Иначе за ловно оръжие с бразди и полета шанса да ес получи от първия път е минимален. По стария устав е необходима да имаш две години членство и стрелба с глаткоцевно и тогава евентуално може да ит се даде право да си закупиш нарезно.

ПП Чух ,че това правило е отпаднало ,но предвид обстоятелствата в момента ,може и да не ти дадат право за притежание и използване. Все пак всичко зависи от Дружинката към която ще кандидатстваш и от Косаджията в района. Ако живееш в Сопот ,както пишеш в профила ,последно найя-добрия вариант е към ловен клуб Марица. Но нещата може да са променени . Успех !
 

anibis

Редовен Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Подаваш документи за ловджия но първо си намери дружинка, че когато го искараш курса ако нямаш дружинка разрешителното можеш само да си го гледаш.След 2-3г можеш да искараш курс за подборен лов. И вече си ти от тук нататак кавото ти душа иска нарезно оръжие можеш да си вземеш. ПП курса за глаткоцевно оръжие имаш право да искараш ако не си осъждан или от сорта,иначе забрави.Те ще ти вземат парите около 800лв и с този докомент когато отидеш при косаджиите ако си престъпил закона на тях всичките ти данни излизат и забрави всякакво огнестрелно оръжие. :cheers:Късмет в начинанието виждам че си от Варна и мога да ти помогна а пък и за дружинка също мога. А пък неписаните правила в всяка дружинка ако не ги знаеш аз ще ти ги кажа.Всеки Георгьов ден продължение на 2-3г даваш на дружината по едно агне но по някой път не стига. ;) Поздрави и късмет. :cheers:
 

njatanasow

Редовен Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

Ванко,мога да ти кажа как става за ,22 калибър ,но само за спортви цели,за лов не става ;)
Става бързо без да се чака,но като гледам какво си написъл (всякакви калибри) малко се стряскам :D
 

big_dragon

Редовен Потребител
Re: Огнестрелни оръжия - обща тема

anibis написа:
......А пък неписаните правила в всяка дружинка ако не ги знаеш аз ще ти ги кажа.Всеки Георгьов ден продължение на 2-3г даваш на дружината по едно агне но по някой път не стига. ;) Поздрави и късмет. :cheers:

Поради липсата на дивеч е желателно агнето да е живо, :crazy: Луда работа...
 
Нагоре