ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

Дончо Иванов

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Поръчаната оптика по съвет на Анибис дойде и я монтирах. Излезе, че е SFP и има нещо което ме притеснява. За да се вижда ясно образа в окуляра, окото трябва да е на точно определено място като положение и разстояние от окуляра, иначе веднага се получават сенки и лунички в образа. Не съм сигурен това нарочно ли е направено или е защото е ефтинджос... Имам друга опика simmons 3-9х40 и там толеранса за наблюдение е мнооого по голям.
Ще свикнеш.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Това е добре за прецизна стрелба по малки мишени,взе ми си хубав наочник за по-лесно,
 

Коцкар

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Поръчаната оптика по съвет на Анибис дойде и я монтирах. Излезе, че е SFP и има нещо което ме притеснява. За да се вижда ясно образа в окуляра, окото трябва да е на точно определено място като положение и разстояние от окуляра, иначе веднага се получават сенки и лунички в образа. Не съм сигурен това нарочно ли е направено или е защото е ефтинджос... Имам друга опика simmons 3-9х40 и там толеранса за наблюдение е мнооого по голям.
Едвали очакваш да чуеш че тия от 1000лв имат същия проблем но пък е 6-24×50 за 129лв си е добра далавера иначе най евтините FFP 6-24×50 са около 250лв ohhunt и всичко им е топ.
 

Коцкар

Редовен Потребител
Насадки има много , аз имам henbaker cy789 май беше модела. Доста прилична за парите си
Тая е около 600лв но е с високо качество на резолюция на клипчетата и на дисплея
По често се среща с името NV310 но реално се казва ZIYouhu EI-01 и за разлика от другите има зелен,син,жълт и черно бял режим за по добра видимост.
https://a.aliexpress.com/_mr1Ebb4

Firewolf оптиките са почнали да я продават под техен бранд но с по големи капачки за по дълги презареждащи се батерии за + 50лева
https://a.aliexpress.com/_mPIQlgq

Някакво кратко видео на другото и име March NV310
 

Amfo

Редовен Потребител
Тая е около 600лв но е с високо качество на резолюция на клипчетата и на дисплея
По често се среща с името NV310 но реално се казва ZIYouhu EI-01 и за разлика от другите има зелен,син,жълт и черно бял режим за по добра видимост.
https://a.aliexpress.com/_mr1Ebb4

Firewolf оптиките са почнали да я продават под техен бранд но с по големи капачки за по дълги презареждащи се батерии за + 50лева
https://a.aliexpress.com/_mPIQlgq

Някакво кратко видео на другото и име March NV310
Не съм сигурен дали е същата. Не съм гледал ревю на споменатата от теб . Гледам съм ревю на wildguarder NR1 , мога да кажа ,че са едно към едно . Цената варира от 390лв до 600 и нагоре ако е с далекомер . Моята няма споменатите от тебе функции. Поне, не се сещам за смяна на цветовете и наистина е с висока резолюция. Има оптически зум до 4 и дигитален мисля до 8 .
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
За любителите на дълги дистанции, един малък трик, който ме вкара в нов филм. Не знам колко е приложим при монтаж без наклон, но предполагам ще има ефект.
При нагласена вече оптика, монтажите с минимален наклон, маркирани дистанции и тн, при център на 50м, след избутване на оптиката назад към окото с 1см, вдигна попаденията с 10+см.
Едва ли откривам топлата вода, но никъде не съм срещал този подход ако не достигат малко кликове.
Пък аз...ще трябва да намалям наклона сега и наново да прострелвам всички метри.
 

kamikadzzze

Потребител
Някой пробвал ли е монтажите на WESTHUNTER? Имат моноблокове и изглеждат добре. Намирам само 2 проблема:
1. (според мен) прекомерно копаене в метала (явно за намаляване на теглото) .
2. За 25.4мм (1 инч) тубус ползват уплътнителни втулки вместо друг монтаж по правилният размер. Това не знам колко е страшно, но определено не е оптимално (повече места за грешка най-малкото).
Цените им са брутално ниски и предвид моноблоковете трябва някой много да си оставил ръцете, за да са с неоправдана цена си мисля. Та някой има ли впечатления?
 

Коцкар

Редовен Потребител
За любителите на дълги дистанции, един малък трик, който ме вкара в нов филм. Не знам колко е приложим при монтаж без наклон, но предполагам ще има ефект.
При нагласена вече оптика, монтажите с минимален наклон, маркирани дистанции и тн, при център на 50м, след избутване на оптиката назад към окото с 1см, вдигна попаденията с 10+см.
Едва ли откривам топлата вода, но никъде не съм срещал този подход ако не достигат малко кликове.
Пък аз...ще трябва да намалям наклона сега и наново да прострелвам всички метри.
Не съм го чувал тоя трик но гледайки тая картинка изглежда, че като преместиш оптиката напред или назад точката в която се пресичат/събират траекторията на оптиката и цевта се премества също както когато применяш наклона на оптиката чрез монтажите или подложки в задния монтаж.
 

Attachments

  • bullet-rifle-trajectory-effects-gravity-forces-path.jpg
    bullet-rifle-trajectory-effects-gravity-forces-path.jpg
    59.3 KB · Прегледи: 47

Евгений Б.

Редовен Потребител
Да, за това като даваш оптиката към окото, дори и с малко, тя вече "гледа" малко по-надолу, съответно изстрелите отиват нагоре. В моя случай този 1см, даже по-малко, се равнява на над 100клика. Намалих наклона, кликовете и маркировките до 20тия метър си отговарят, предполагам ще има някакво разместване на метрите след 30, но скоро ще разбера.
 

rivan

Редовен Потребител
За любителите на дълги дистанции, един малък трик, който ме вкара в нов филм. Не знам колко е приложим при монтаж без наклон, но предполагам ще има ефект.
При нагласена вече оптика, монтажите с минимален наклон, маркирани дистанции и тн, при център на 50м, след избутване на оптиката назад към окото с 1см, вдигна попаденията с 10+см.
Едва ли откривам топлата вода, но никъде не съм срещал този подход ако не достигат малко кликове.
Пък аз...ще трябва да намалям наклона сега и наново да прострелвам всички метри.
За каква оптика става дума? Има ли корекция на паралакса?
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
За каква оптика става дума? Има ли корекция на паралакса?
За Фт оптика, Vector Opt Minotaur, трябваше да е мръдна назад за да ми пасне новия наочник към окото, че е къса баджак, имах мегдан и с 1см назад оптиката, без да си променям позицията на главата, пак да си гледам изчистено.
И за мой късмет след бутане назад на оптиката, след промяна на ъгъла на монтажите всички метри си ми отговарят, че имах съмнения, че няма да се изравнят както преди параметрите.
 

anibis

Редовен Потребител
Здравейте, колеги. Поръчаната оптика по съвет на Анибис дойде и я монтирах. Излезе, че е SFP и има нещо което ме притеснява. За да се вижда ясно образа в окуляра, окото трябва да е на точно определено място като положение и разстояние от окуляра, иначе веднага се получават сенки и лунички в образа. Не съм сигурен това нарочно ли е направено или е защото е ефтинджос... Имам друга опика simmons 3-9х40 и там толеранса за наблюдение е мнооого по голям.
Е как може да сравняваш х9 оптика с х24 оптика,да не казвам че и двете са китайски?
Я направи следното мръдни 6-24 оптиката която си взел,на х10 увеличение а пък тогава вземи и изказвай мнение... пс Да ти дам да погледнеш от един Леополд 40х45 и да видиш какъв "толеранс" има той пък... Не можеш да сравняваш оптика която е х24 увеличение с оптика която е до х9 увеличение,със здраве!
 

niki 67

Потребител
Е как може да сравняваш х9 оптика с х24 оптика,да не казвам че и двете са китайски?
Я направи следното мръдни 6-24 оптиката която си взел,на х10 увеличение а пък тогава вземи и изказвай мнение... пс Да ти дам да погледнеш от един Леополд 40х45 и да видиш какъв "толеранс" има той пък... Не можеш да сравняваш оптика която е х24 увеличение с оптика която е до х9 увеличение,със здраве!
Не съм имал намерение да ги сравнявам колега, просто изказах наблюдене. Точката от която се вижда ясно и без сенки образа е една и съща, и при х6 и при х24, и тя е строго фиксирана ако мога така за се изразя и тя е близо до окуляра. Поради тази причина наочник на липърс https://sotis.bg/produkt/gumen-okulyar-za-optika-leapers-364041-543mm/ който исках да сложа, не става!
PS: Търся наочник с дължина на маншона 60мм.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Точката от която се вижда ясно и без сенки образа е една и съща, и при х6 и при х24, и тя е строго фиксирана ако мога така за се изразя и тя е близо до окуляра. Поради тази причина наочник на липърс https://sotis.bg/produkt/gumen-okulyar-za-optika-leapers-364041-543mm/ който исках да сложа, не става!
PS: Търся наочник с дължина на маншона 60мм.
Режи го колега,имам същия!Ако искаш да си запазиш оригиналния в ОЛХ се продават само наочника без адаптера за 20 лв.,една идея по-меки са, но вършат работа.
(Използваш си пак Липърския адаптер)
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Не съм имал намерение да ги сравнявам колега, просто изказах наблюдене. Точката от която се вижда ясно и без сенки образа е една и съща, и при х6 и при х24, и тя е строго фиксирана ако мога така за се изразя и тя е близо до окуляра. Поради тази причина наочник на липърс https://sotis.bg/produkt/gumen-okulyar-za-optika-leapers-364041-543mm/ който исках да сложа, не става!
PS: Търся наочник с дължина на маншона 60мм.
Колега чудя се как може да приказваш нещо което и сам не си вярваш,ама...
То с 60км и с 240км е едно и също нали? А наочника се ползва за съвсем други мераци,ама то там е вече друга бира...
Точката от която се вижда ясно и без сенки,образа е една и съща не зависимо увеличението...Няма как да стане,едно се вижда на малко увеличение съвсем друго на голямо увеличение максимално,и то от китайче.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Не бе Миро,колегата ти говори за Фокусно разстояние(мисля това е най-правилния термин ако не ,някой грамотен да каже),не всички търговци го посочват в ТТ данните...някъде пишат зенично разстояние...кой как му дойде и то е еднакво при всички увеличения на дадена оптика,но различно при разните марки и модели!
П.с
Например при пистолетните оптики това разстояние може да бъде 400-600мм докато при тези за пушки 50-120мм
 
Последна промяна:
Нагоре