ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

Propar

Потребител
За мен е много важно безопасността , че имам едно дете на 76г. и като види пламък или реотан се опитва да пали всичко :sorry:.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Няма пламъци и открити реотани. На ADAX не можеш да се опариш даже като хората.
 

FreeMan

Редовен Потребител
FFP е истината! Не всичко е FT :D
Tactical March FX 5-40x56 FFP (FMA2)
Нещо мътна се гледа на снимките, но може само така да изглежда.
Още никъде няма видео.
Цената е най-мътна! o_O

ПС Петко тези кръстове дето си ги пуснал са само за инжинери да блеят и да се чудят по цял ден къде и какво беше и как ще се получи :D:D:D :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител

Ползувайте си ги тогава :D После ще престои година-две в купува/продава докато се намери подходящия милионер да те отърве :D
Майтапът на страна, може и да се окаже супер този модел.
Малко дразнещо е, че тежи повече от големия модел 8-80.
И трябва да се види тази новата с FFP, на зум х40 дали кръста няма да прилича на две кръстосани цигари :D
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Хммм, почвате да чешете по място, дето ме сърби най-много от всички в този форум и то още от миналия век.
Този Марчо 5-40 и за мен е най-универсалното за момента на пазара, то и няма по-добро(изключая някои модели на U.S.Optics, но те и не се предлагат на свободния пазар , а само на оръжейния - военни, спец. и т.н.). Цената е без коментар, но си съответства на качеството. Такъв " осморен марж" в FFP, няма как да не се отрази и на теглото. Кръста го дават с 0,04MIL дебелина - и това ако е дебело.
Говорил съм с познат, който има Premier Reticle 5-25x56(сочена за момента като най-доброто в FFP), и вече е гледал през големия Марчо. Казва, че на х40, не е по-мътна или по-тъмна от неговата на х25. Скоро време ще си купува нова пушка, за да може и Марчо да и закичи. Хората, които си купуват тези оптики не ги продават, като нас, че да търсят по-добро - те просто купуват най-доброто.
През по-малкия му брат 3-24х42 "прогледнах" веднъж и ми беше достатъчно. Тато, няма нищо общо с Фалкончо, Цитрончо и ред други, през които съм гледал. Кръста си е ОК като дебелина. Точката в средата беше 1/4, но се предлага и 1/8, 1/16 и 3/32. И цената е по-поносима(без подсветка може да се намери за 2300$).
На двойно по-ниска цена има IOR Tactical 3-18x42/IL Gen. 4, SF, FFP, Mil/Mil, а отстъпва само с 10-на % по качества на малкия Марчо.
А онези кръстове на оптики с поносими и за нас цени, ги пуснах малко за зарибявка. Не че няма по-хубави.
 

Attachments

  • image-FML-1-40x-Size.jpg
    image-FML-1-40x-Size.jpg
    36.2 KB · Прегледи: 60
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Наскоро обсъждахме тук в тази тема как им се отразява на някои телефони ползуването като навигация в кола с включено зарядно, при по-продължителна работа на телефона.
Ето я поредната батерия-"жертва", цъфнала като майска роза и подута като плондир.
Телефонът вече е с нова батерия и живее втори живот :lol:
 

go_panch

Потребител
Минимално увеличение 5х не ви ли дава малко зрително поле, и следователно невъзможност да се проследят движещи се обекти на сравнително ниски дистанции (10-15м.)?
Моята следваща оптика ще е Марч 3-24х52, защото не знам къде ще ползвам увеличение повече от 24.
 

lynx

Редовен Потребител
Виждал съм 2 оригинални в подобно състояние, като се затоплят всичките свистят еднакво, без значение дали са оригинални или ментаци :D
Ето един Ай-ай-Фон с оригинална батерия :p
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Спор няма...
Явно съм случил на батерия,
понеже повече от 24 месеца си ползвам телефона и като GPS.
Но на френдове ментаците изкарваха по 2-3 седмици и приличаха като тази.
После ме послушаха и си взеха читави батерий и още си ги ползват...
В днешно време не знаеш вече кое е "ментак"...
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Нещо са ви бъгави телефоните. Ползва моя винаги когато пътувам по неизвестни маршрути и дори не ми събаря батерията.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Абе универсална оптика няма. Ето преди време говорих с комшия дето стреля с огнестрелно (блейзър мисля беше карабината му) и той ми се похвали колко по добре бил с новата оптика Шмит Бендер 1,5-6x42 в сравнение със старата му Цайс или нещо подобно 3-9x42 , че със старата му било трудно да проследява бързо движещ се глиган. Та всичко зависи от целите за които се ползва оптичния прицел.
 

lynx

Редовен Потребител
Павка, всички ги ползуваме чат пат и няма проблеми с това.
Дискутирахме преди време, че някои телефони в режим навигация с включено зарядно /особено ако зарядното е ментак/, започват да се затоплят постепенно и след повечко часове работа стават неприятни изненади.
Не вярвам на някой за час-два да му цъфне батерията.
Само Рашко се беше похвалил, че неговата батерия разцъфнала за сравнително кратък преход.
 

FreeMan

Редовен Потребител
От 5-40Х56 е всичко от което се нуждая.
Дори и за ФТ е перфектна - стига да мери.
За движещи се мишени - не ми се е налагало по малко от х6 - все пак е въздушно, за ловно бих ползвал друга оптика.
Цената е силно неприятна и така като гледам никога не ще бъде моя. :'(
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Жорко, 3-24х52 ако е в първа не гледа по-добре от х42, не само по моя лична преценка.
И аз съм "гледал" и следил " мишените" през Цайс 1,5-6 и за ловна нарезна наистина е може би най-добрия вариант. Още съжалявам че не си я донесох а я "подарих" с пушката, пък и не върви да река, дай си ми я пак след толкоз години.
Тук все пак говориме за "мулти" оптика за въздушно и за "бърза стрелба" ще трябва само на полу автомат, макар и там х3 или х5 да стига.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Абе и аз съм ползвал сума време и проблеми не съм имал. Да не са ви скапани зарядните за кола?
 
Последна промяна:

tzocho

Потребител
Напоследък съм поизоставил материята та да ме извините ако пропускам нещо ...
Като хвалите оптиките с първа фокална може ли да дадете и малко пояснение ... с увеличение на дистанциите където попаденията са вече под 4-тия дот следва да се намали зума за да влязат и дотовете под него. При това отдалечаване на целта тогава не се ли губи предимството на този вид оптика или това се компенсира с избора на оптика с по-голям зум? За близките дистанции спор няма, там си е кеф ...
 

tzocho

Потребител
От години карам в посочената комбинация и не съм имал проблеми. На известни дестинации дори не задавам маршрут а само вкл. GPS заради камерите и засадите. Първото зарядно беше ментеливо и не стига, че не държеше и 0.5А заряд ами товареше и мрежата защото забелязах, че CD-то се рестартираше на моменти. Сега ползвам две отделни захранвания на 5V с гараниран ток на 2 и 5А.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Всеки стреля на определена дистанция, като иска да вижда целта и попадението, на съответното увеличение. Ако искаш това да бъде максималното за твоята си оптика, щеш не щеш вдигаш попадението. Само че, и тук всичко е лесно - например 1 клик на 100 м е 1 см промяна на POI и си го вдигаш. Нали правиш същото и във втора фокална.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Фалкона има доста дълъг кръст и покрива 160м при 0-ла на 40м.
На максимален зум (при мен х25) покрива по спомен 120м, или 6 милрад-а, така че не се налага да пипам зума (само когато снимам)
Малко намалям зума за да влезе 10-тия милрадиан и покрива 160м. Оттам нататък аз няма какво да улучвам и без това.
А може и нулата да е на 50, 60 или повече метри... или да се работи с туретите както каза Петко, но на мен не ми се налага стрелба на повече от 80-90м или по-скоро рядко.
 
Нагоре