ОПТИКИ, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

Дискусия в 'Оптики' започната от scandalo, 6 Октомври 2008.

1. Kifa

Kifa Редовен Потребител ФТКС

Публикации:
    1,066
    от:
    София
  2. Стоян77

Стоян77 Потребител

Публикации:
    22
    от:
    Пловдив
    https://gunshop.vertex-bg.net/Shop/...TOR-Range-Finding-Graph-Reticle-5b4de76bc967c
    Като за аматьор съм много доволен,ама те мишените ми са кенчета и пвц-та.Не съм пробвал на увеличение по- голямо от 8,шото другата ми оптика Таско -6-24x50 губи малко прострелката като го вдигна , и до 100 м. си карам с него.

kaloyan_takev харесва това.
  3. AresP

AresP Потребител

Публикации:
    34
    от:
    Монтана
    Мнение за тази?

https://pushka.eu/product/Оптика_KONUSPRO--PLUS-6--24x50-с-подсветка-червено--зелено-N7274

Има по-добри ревюта от предложените от вас (по-скъпа е, разбираемо) и има по-добри характеристики. Някой имал ли е такава? Ако конус като качество са прилични, следователно тази трябва да е задоволителна?

4. xpresident

xpresident Редовен Потребител

Публикации:
    1,761
    от:
    Варна
    Подсветка не ти трябва.

5. AresP

AresP Потребител

Публикации:
    34
    от:
    Монтана
    Просто няма да я ползвам? Не намерих подобна с много добри ревюта без. Пък и не мисля, че ще ми е напълно непотребна.

6. hunter_78

hunter_78 Редовен Потребител

Публикации:
    112
    от:
    Варна
    Имах kinus pro 4-16×50 гледаше много бистро,нямаше подсветка но като цяло си беше многа добра и с прилично качество.Продадох я защото исках с по голямо увеличение не защото не бях доволен.

kaloyan_takev харесва това.
  7. xpresident

Публикации:
    1,761
    от:
    Варна
  8. AresP

AresP Потребител

Публикации:
    34
    от:
    Монтана
    В амазон има доста добри ревюта и тя. За ПЦП ползва ли се моноблок при монтаж на такава оптика? Ако да какъв да търся? Пушката е Валтер Максиматор 5.5

9. dberov

dberov Редовен Потребител

Публикации:
    3,177
    За ПЦП монтажи, не ти трябва моноблок

luft9waffe and batnan like this.
  10. biserterziyski

biserterziyski Потребител

Публикации:
    143
    Аз реших да взема един Element Helix.По-бюджетния вариант виждам, че доста ги хвалят по клиповете.Доста добре седи и се усеща по-добре от Фт оптиката която имах.Зума е доста стегнат дано се отпусне.Цъка доста

Прикачени Файлове:

llcoolj, 7842, emci74 and 2 others like this.
  11. Pana

Pana Потребител

Публикации:
    52
    от:
    София
  12. bleu81

bleu81 Редовен Потребител

Публикации:
    574
    от:
    София
    имам и двете оптики.

оптиката е супер но за фт даймънд спортсман е по подходяща заради разликата в ъгъла на паралакса в близките метри 40-50м.
    хорнет е чудесна "лонг рейндж" оптика

за фт - даймънд
    за всичко останало хорнет.

13. kosmev

kosmev Редовен Потребител

Публикации:
    394
    от:
    Варна
    Винаги съм се чудел защо по съзтезанията не виждам Булпап пушки. Изглеждат готино и пестят от дължина, обаче явно никак не са "прикладисти". Високите монтажи са задължителни, ама дори и с тях главата ми е станно изкривена, а бузата ми натиска цевната кутия. Най-зле му е на носа ми, опира в пълнителя и буквално "усеща" изстрела :D
    Та реших да пробвам изместен монтаж на оптиката, като на "Драгунов" :cool: :
    Ей такива монтажи лепнах върху повдигаща релса
    mount.png

Получи се това.

scope back.jpg scope_back2.png top.jpg front2.jpg side.jpg

Днес я пробвах, хареса ми, много по удобно се прикладва и имаш по-голям диапазон на завъртане, без да променяш позицията на тялото. По-лесно наместваш окото във фокуса на оптиката при голямо увеличение.
    Странно се усеща изместване на центъра на тежестта "настрани". При мен по-дължина е около ръкохватката и това донякъде компенсира голямото тегло, ама сега се усеща някак разбалансирана - добре, че не е огнестрелно, отката сигурно щеше да почне да бие надясно...
    Има ли някой друг с подобен монтаж да сподели дали се свиква?

luft9waffe, rivan and kaloyan_takev like this.
  14. joro_ihr

joro_ihr Редовен Потребител

Публикации:
    742
    от:
    София
    Жестоко се съмнявам като се има предвид и балистиката на В.О., че това е удачен вариянт. Би вършило работа само за точно определена дистанция. Много някак си 3Д става работата:D.

rivan and luft9waffe like this.
  15. andi

andi Редовен Потребител

Публикации:
    2,822
    от:
    Пловдив 0878 916 789
    Много съм изостанал и не знам какво е ЗД .
    Но може да се работи успешно и с странично изместване . доколото виждам от снимките е малко . Просто двете оси трябва да са успоредни , а не да се прострелва на център - защото после ще се разминат .

xpresident and rivan like this.
  16. shstanchev

shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

Публикации:
    2,317
    от:
    Ловеч
    Изнесен ... ама оптиката е над цевта. Така както си монтирал и си простреляш оптиката на център примерно на 50 метра на близките дистанции 15, 20, 25... попаденията ще са ти в дясно от кръста, а след 50-тия метър попаденията ще ти вървят в ляво.

Ctan4o, sevdaka80, njatanasow and 2 others like this.
  17. peko

peko Редовен Потребител ФТКС

Чиста геометрия.
    В стандартния вариант, приемайки, че оста на цевта и оста на оптиката са в една равнина, ра ботим само с парабола и права линя и техните пресечни точки(нули).
    Следим естествено, и тази равнина да е строго вертикална при истрел.
    Варианта с изнесена оптика, може да се приравни към стандартния, само ако равнината на оста на оптиката е строго успоредна на равнината на оста на цевта, а тя задължително да е вертикална. Тогава можеме да работим с изнесени встрани попадения, с успоредна парабола по вертикала, но не и да местим кръста да е в попадението(демек да пресечем равнините), защото тогава оставаш само с една нула в равнината на цевта.
    А тогава освен вертикална корекция, трябва да смяташ винаги и хоризонтална и то в ляво или дясно в зависимост от разстоянието след или преди пресичането на равнините.
    Просто теория, а дали е добра да се ползва на практика, всеки си преценя сам.

Последна промяна: 28 Февруари 2021
    rivan харесва това.
  18. kosmev

kosmev Редовен Потребител

Публикации:
    394
    от:
    Варна
    И аз имах съмнения относно отместването вляво-вдясно, но като посмятах малко, реших, че са неоснователни.
    Ако стрелям по кибритени клечки на 10 метра изместването ще пречи, разбира се.
    Но напоследък стрелям на 100+ дистанции, а там групата и точността е съвсем различна.
    Оптиката е отместена 26мм в ляво от цевта.
    Прострелях я на 40 метра, нямаше много нужда от корекции спрямо предишните монтажи.
    Наместих отместването да е около сантиметър и половина в дясно спрямо там, където се целя. Така направих хоризонталната ми нула да е на около 100 метра.
    Вертикалната си я оставих на 50 метра.
    Ако стрелям на 200, ще имам отместване около 26мм вляво на попаденията. Разбира се, ще го имам предвид и ще го компенсирам с 0.13 MIL-a. :D
    Днес пак пострелях, на около 130 метра, уцелвам (или пропускам) колкото и преди , но определено е по-удобно.
    Само теглото на пушката се е вдигнало още, сега релсата-моноблок добавя едни 200грама предполагам.

rivan and xpresident like this.
  19. xpresident

Публикации:
    1,761
    от:
    Варна
    Като прострелваш, не може ли по хоризонтала да не се целиш със средата на кръста, а малко настрани, колкото е отместването на монтажа? При фиксирана оптика или FFP, можеш лесно да си сметнеш отместването.

rivan харесва това.
  20. rivan

rivan Редовен Потребител

Публикации:
    801
    от:
    София
    Понеже преди време стана въпрос, ето тук си пишат, че пращат от кораб:
    https://aliexpress.ru/item/32977565847.html?spm=a2g0v.12010612.8148356.1.63706569LX5X1D

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена