ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

luft9waffe

Редовен Потребител
lynx написа:
Аз съм убеден, че безименна оптика със зум х50 не съществува.
С х40 има най-различни клонинги за Зос, но ако имаше с х50 ще стане хит сред начинаещите ФТ стрелци.
По същата логика,по която има десетки китайки Х40,които реално приближават Х25-30,има и такива Х50.Въпрос на начукване на още няколко цифри върху селектора на зума.
 

tzocho

Потребител
:offtopic:
Истината за всички нови продукти произведени към днешна дата с цел реализация на масовия пазар и без значение дали става дума за електроника, бяла, черна техника, коли и т.н. е те да се произвеждат с максимално допустимия компромис по отношение на качеството, което от своя страна поради тази причина се налага да бъде гарантирано къде чрез стандарти, къде чрез потребителски регламенти и т.н.
С други думи не очаквайте да получите висока потребителска стойност в един продукт закупен за малко пари. Пробвал съм всякакви експерименти в евтиния клас оптики като лична поръчка, препаралаксиране и др. да постигна няколкото метра постижими за голямото Нико, но .... не става. ;)
Винаги има един оптимален момент в който се пресичат напревените разходи и очаквания ефект, след който разходите растат неимоверно, а получения ефект ... с лупа да го гледаш. :D
Друг е въпроса, че когато гледаш през голямото Нико не си виждаш похарчените пари, а само кефа от хобито!
Е, аз така и не можах да си го позволя ... но нищо не се знае. :)
 

FreeMan

Редовен Потребител
Има една уловка на която мнозина се хващат.
Не се отчита разликата във зрителното поле.
Едната оптика е с х42 а другата е с х60 което дава усещането че първата увеличава много повече от другата.
Редно е да се сравняват оптики с еднакви предни лещи. Тогава преценката ще е по-реална.
Реално китайските от по-нисък клас сравнени с другите китайки от по-висок увеличават с 15-17% по малко, но да се твърди за 50% е силно пресилено.
 

dberov

Редовен Потребител
Тато, направил си едно прекрасно ревю на две качествени оптики с еднакви предни лещи и пак има разлика, казвам каквото видях и вярвам на очите си а не на теории. На 50 метра Hawke и No Name сложени една до друга полезрението беше еднакво, мишената се побираше в еднакви граници...

Hawke Sidewinder 30mm 8-32x56 & Leapers 8-32x56AO SWAT - Scope Preview and Comparison
 

didarai

Редовен Потребител
Колеги!Някой от тези двата зоса ползваме ли за ФТ?
http://www.amazon.com/ZOS-10-40x60-Riflescope-Tacticle-HANDWHEEL/dp/B00834YBGE/ref=sr_1_1?s=sporting-goods&ie=UTF8&qid=1370447755&sr=1-1&keywords=ZOS+10-40x60

http://www.amazon.com/10-40x60-Hunting-Mildot-Tactical-Scopes/dp/B008B24ZSC/ref=pd_sim_sbs_sg_3

Първият гледам еърсофт го пишат , а вторият хънтинг.На снимки в нета видях 10 ярда за паралакса на еърсофта,но 4 мил дота,а за хънтига минималните метри не намерих,но има тактикъл милдот.
 

DANNY

Редовен Потребител
Аз съм имал ZOS но с предна леща 50мм, сега мисля че е в Динката.
Аз бях доволен от него, като оптика за начало. Да не говорим, колко по лека бе от Никкото.
Мери добре до към 35-40метра. След това почваш да гадаеш в рамките на 2 метра а към 50-те метра хвърляш боб :D
Личното ми мнение е че ZOSа си остава най-достъпната алтернатива за ФТ оптика! :yes:
Ако ще взимаш ZOS защо не го вземеш от форума!?
 

lynx

Редовен Потребител
didarai, другото неприятно за теб, което се сещам е че ти стреляш по дотове.
На Зоса скалата има дотове само в средата, не е примерно като на Липърс, дотове почти от край до край.
 

didarai

Редовен Потребител
Хънтинга го пише с тактикъл скала:
ca3db326-f8f5-41d1-8a5d-d486a617ecae.jpg

,но така и не намирам нищо за паралакса му ???
В крайна сметка на близките метри , ако трябва ще стрелям на по-малко увеличение(тва нямам представа колко успешно ще е.При мен малките метри са с големи корекции.Долу горе метър -дот на х24,но не ми се въртят тумблери нон стоп,ще ме бави допълнително,а аз и без тва губя доста време със зареждането).Хънтига все пак би трябвало да носи и на известен откат........мисля ???
Брат ми си идва от САЩ след месец.За тва е за предпочитане да не е от форума.
 

lynx

Редовен Потребител
Зосовете се препаралаксират лесно, ако толкова държиш и 7 метра ще хващаш на максимален зуум.
Повечето хора с такива оптики, които стрелят ФТ са ги препаралаксирали.
 

DANNY

Редовен Потребител
Когато взех моята (втора ръка) вече бе препаралаксирана.
Тогава хващаше от 10-11м до 48-50м
След това по не внимание при сваляне на сеника два пъти и аз я препаралаксирах.
Последно при мен бе с фокусиране от 7-ми метър до 48-ми метър.
Което като идея бе много добро.
Ако виждаш добре мишената значи е на 48-ми метър Но ако я виждаш мъгливо значи е на 50-ти метър ;)
В момента как е не мога да кажа. Оптиката след мене отиде в Яшо а после и Динката...
Всъщност сега като се замисля това може да е оптиката сменила най-много собственици НО определено не че е лоша оптика, просто всеки след това взима по-висок клас оптика. :pardon:
 

FreeMan

Редовен Потребител
Алтернативата ЗОС - Лийпърс = 100% лийпърс.
Имал съм уж от най бистрия тактикъл ЗОС имал съм и такъв с дотове купувани от уж най-"оригиналните" ЗОС-ове техни търговци - пълен боклук!
Ако този лийпърс от линка е като качество и мерене като моя, който е предишното производство си струва всеки долар!
http://www.pyramydair.com/s/a/UTG_8_32x56_AO_Accushot_Rifle_Scope_EZ_TAP_Ill_Mil_Dot_Reticle_1_8_MOA_30mm_Tube_Max_Strength_Twist_Lock_Weaver_Rings/4318

Брат ти може да ти го донесе от САЩ и нямаш грижи.
Мога да ти пратя и талон от 10% отстъпка... излизат почти всяка седмица, ако няма и за в момента.
 

lynx

Редовен Потребител
Аз съм ги сравнявал и двете, според мен над 40 метра Зоса отсича по-точно метрите, отколкото Липърса.
А моя Зос даже не беше препаралаксиран.
Сравнявал съм го и с двата Липърса, този скъпия с подсветката и другия/по-евтиния/.
Предимствата на Липърса са доста, но за мерене на метри винаги бих избрал Зоса.
Не че Зос-а мери толкова точно, но аз и с Никото гадая дали е 48 или 50 метра.
 

didarai

Редовен Потребител
Споменатият 8-32 лийпърс съм го имал в предвид като максимално скъпата оптика която бих рискувал на ПП. В момента обаче надхвърля бюджета и не е на дневен ред.6-24 ми върши идеална работа до 40 м. , така , че за моят избор е важно дали зоса ще ми даде предимство от там нататък и всъщност говорим за разликата 40-45-50 през 5 м.
 

FreeMan

Редовен Потребител
За да не сме голословни - сядам с лийпърса и който и да е произведен когато и да е ЗОС и мерим успоредно примерно 20 дистанции от 8 до 50м.
Този който е познал по-малко обявява публично във форума че не е бил прав!
Това за меренето.

Колкото за удобство, чистота на изображението, качество на лещите и умора на окото - няма място за сравнение.
Не превъзнасям Лийпърса, само искам да предпазя някой от грешно хвърлени пари и после мъки в купувам-продавам.
Ако не ми идваха в повече пушките и можех да стрелям с всички едновременно бих си взел именно такъв лийпърс за голямия ми Армс който си стои без оптика.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Имал съм Лийпърс 8-35х56, имал съм и два ЗОС-а 10-40х60.
Ако ще стрелям за кеф по хартия със сигурност бих избрал Лийпърса - бистър образ и голямо зрително поле.
Ако ще стрелям ФТ ще съм със ЗОС.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ

lynx

Редовен Потребител
Брях, тос Флакон.... :eek:
Optical design engineered to give accurate range-finding capabilities to within 1.5yards at 50yards range.
 

DANNY

Редовен Потребител
Като гледам хвалбите, които са изписали, като нововъведение, май това че е с 40мм туба е най-важното. При тази цена кел файда, че имало автоматично изключване на осветлението. Иначе не съм видял производител, които да не не си хвали лещите. Това си е оптика с преден паралакс за БР и лонг реийндж шутинг и колело не и трябва.
Много пъти съм се чудил защо производителите на оптики не ги правят с по големи туби 40мм или 50мм тогава светлопропускливоста ще е много по-голяма. Не вярвам, че технологично е много по-сложно или по-скъпо. Определено оптиките стават по-тежки но човек какво ли не е готов да направи в името на спорта :) Аз бих свалил няколко излишни грама от аксесоарите на така или иначе една напудрена ФТ пушка за да сложа оптика с по добро виждане. Но явно и тук вече се променят нещата. Първо 30 милиметровите замениха 1 инчовите туби, после Марч излязоха с туба от 36мм, сега вече се появява 40 милиметрова.... Явно май натам ще се развиват нещата.
Виждам че и те са намерил начин да компенсират теглото на по-широката туба, като са направили компромис с широчината на предната леща от 60мм на 56мм. Това мисля че не е случайно.
 

go_panch

Потребител
Днес ми се налага да пътувам от Плевен до Варна. Дайте идея кой е най-добрия вариант. BGmaps ми предлага да мина Плевен-Бяла- Попово - Търговище - Варна но Бяла-Търговище никога не съм го минавал и не знам в какво състояние е.
Благодаря!
 
Нагоре