Нормално ли е такова отклонение при евтин Хатсан?

Drifter

Новодошъл
Купих си евтин пружинен модел на Хатсан - Airtact с идеята да си начесвам малко мерака за стрелба докато събера пари за мечтаното ПЦП. Още при опитите за прострелка обаче удрям на камък. От 20 м разстояние понякога има отклонение от 7-8 см в мишената и винаги по вертикала. Ползвам за сега фабричните мерник и мушка които мисля че са достатъчно добри за прицел с не толкова големи отклонения (имам някакъв опит с огнестрелни оръжия и съм грамотен към ползването им).
Въпроса ми е на какво може да се дължи и дали направо да не питам в магазина да ми сменят пушката като дефектна? Пробвах с два вида чашки на JSB и Gamo със същия резултат.

Drifter

Новодошъл
И все пак не мисля че това е нормално. Имал съм преди години китайска още по евтина и не съм усетил такъв проблем при нея.
По Хатсан се запалих от американски клипове от хора които тестват и се впечатлих какви групи, на какви разстояния, с какви поръжения правят (говорим за пцп модели де). Не смятам да стрелям по живи същества, а по импровизирани мишени на колелото е възможно по-голямо разстояние за развлечение.

lynx

Редовен Потребител
Пушката не е наред, такива отклонения по вертикала не са нормални.
Може причините да са много, подскоци в скоростта, лошо заключване на цевта към кутията и още десетки други.
Ако имаш възможност, отивай да ти я подменят преди да си намразил въздухарките.
Такива пушки убиват първоначалния ентусиазъм на новите колеги в хобито. Успех!

Drifter

Новодошъл
Мисля че е възможно да е било точно от опората. Сега прочетох че отката при пружините започва още когато чашката е в цевта. Пострелях малко от прав стоеж без опора и не забелязвам такива отклонения, но все пак групите са доста големи с такъв захват. Ще пробвам отново с подходяща опора но с захват с двете ръце прострелка и ще пиша какво е станало.
Благодаря за съветите!

Don

Потребител
Почисти го от фабричната смазка и го смажи с подходящо не-детониращо масло ако не си го направил вече. Като цяло ако е в добро състояние, е доста точен.

Drifter

Новодошъл
Почисти го от фабричната смазка и го смажи с подходящо не-детониращо масло ако не си го направил вече. Като цяло ако е в добро състояние, е доста точен.
Късно е вече, първите изстрели предполагам бяха с детонации защото имаше леко димене от цевта при отваряне за ново зареждане.

Относно пушката, колкото повече стрелям, толкова повече ми харесва. Вече имайки предвид влиаещия на изстрела откат нямам оплаквания от видими отклонения. От днес е оборудвана и с оптика. При прострелката с нея на 10 метра, всичко беше предвидимо като попадения, лесно и приятно беше прострелването. С нетърпение чакам да остане малко повече свободно време да пострелям и на 50м.

Добрислав

Потребител
Прострелката на оптиката на пружинна пушка е нещо временно ... След определен брой изстрели има необходимост от нова прострелка за корекция...или от нова оптика! ;)

xpresident

Редовен Потребител
Прострелката на оптиката на пружинна пушка е нещо временно ... След определен брой изстрели има необходимост от нова прострелка за корекция...или от нова оптика! ;)
Верно ли?

Добрислав

Потребител
Да, особено когато оптиката и /или монтажа е калпав... общоизвестен факт,многократно коментиран в този форум... ,но това мисля,че е ясно и на "питащия"колега... ;)

Последна промяна:

Drifter

Новодошъл
Още малко ъпдейт: пострелях на 50 метра и резултата надмина очакванията ми. Няколко пъти направих групи до 5-8 см. Откъм точността на пушката вече нямам притеснения (може би трябва да коригирам заглавието?) , остава да работя над техниката на стрелба.
Благодаря отново на отзовалите се!

Kameno Karp

Редовен Потребител
Не се коси. В началото и аз бях отчаян но след около 4000-5000 чашки нещата взеха да влизат в релси.Да не кажа, че направо влязоха.

Добрислав

Потребител
Както беше казал един колега в този форум: "Разликата между качествената и евтината пушка е тази,че с първата понякога може и да не улучиш целта,а с евтината понякога може и да успееш...". ;)

t.marev

Редовен Потребител
Както беше казал един колега в този форум: "Разликата между качествената и евтината пушка е тази,че с първата понякога може и да не улучиш целта,а с евтината понякога може и да успееш...". ;)
Да и както повечето фрази от този тип и тази е повече ефектна, отколкото вярна!

Нагоре