Моята градина

st_beer

Редовен Потребител
Бира ,останаха ли пчели вече?
Имам си 11 кошерчета да се занимавам и за красота в двора.
Занимавам се с тях от 2003 година.
На няколко пъти ги натравяха с пръскането ,но аз не се отказвам и пак ги създавам.
"Ако изчезнат пчелите, човечеството може да просъществува само 4 години, преди да изчезне."
Айнщайн
 

st_beer

Редовен Потребител
Пчелен разбира се.:lol::lol:
Сега ще вадя първия от рапица. После кориандър,слънчоглед и каквото наберат общо взето.
Пуснал съм ги буща . Жената не иска да им шие юларчета :):)

Това са кадри от миналата година. Това ми е общо взето оборудването. Дано тази година да е по добра .
IMG_20190615_102616.jpg IMG_20190428_110902.jpg IMG_20190712_165043.jpg IMG_20200225_112005.jpg
 
Последна промяна от модератор:

didarai

Редовен Потребител
Аргасах я вчера . :D:D
9fo4D.jpg

Отзад се вижда колко е висока тревата . За 3 седмици стана така . Имаше и още по-висока , щото Щил-а беше с нож и до бордюра не пипах .
Отидоха 2 резервоара за половината място .Долу на едната снимка се виждат 2/3 от двора с трева . Имам още толкова с храсталаци зад къщата , за който си взех допълнително циркуляра с 40 зъба (вижда се на снимката с дръжката и тубичката) .
С кордата в гъсти и дебели треви се затрудняваше малко , та не виждам с по-слаба коса (и с кръгла корда) как щеше да стане .
На 10-15 мин спирах да се охлади , според съвет от тубата за разработка (2-3 резервоара) , но от сега нататък само газ .
Въпреки , че ръчката с газта е къса , някак си не можах да я наглася да ми е удобна . Иначе са гумирани ръкохватки и с добър захват . Уморява ми се пръста на газта , защото няма застопоряване (от гледна точка сигурност пишеше , че така е решено) .
Тежичка е . Може да се каже и че харчи доста . 3 резервоара , срещу 2 на Щила , но него не го натисках , а тук не пусках газта .
Пластмасата е дебела и качествена. Книжката гланцирана , на английски и български и сравнително добре и разбираемо обяснено в подробности . Долу на снимките се вижда комплектацията . Идва с кордовата глава и с триперият нож .
 

Attachments

  • IMG_20200504_151733960.jpg
    IMG_20200504_151733960.jpg
    475.8 KB · Прегледи: 48
  • IMG_20200504_151850677.jpg
    IMG_20200504_151850677.jpg
    302.3 KB · Прегледи: 46
  • IMG_20200504_151953970.jpg
    IMG_20200504_151953970.jpg
    206.6 KB · Прегледи: 44
  • IMG_20200504_152021578.jpg
    IMG_20200504_152021578.jpg
    230.8 KB · Прегледи: 44
  • IMG_20200504_152156422.jpg
    IMG_20200504_152156422.jpg
    414.3 KB · Прегледи: 45
  • IMG_20200504_152602594.jpg
    IMG_20200504_152602594.jpg
    225.2 KB · Прегледи: 44
  • IMG_20200505_150228053.jpg
    IMG_20200505_150228053.jpg
    1.2 MB · Прегледи: 47
  • IMG_20200505_150259920.jpg
    IMG_20200505_150259920.jpg
    612.8 KB · Прегледи: 46
  • IMG_20200505_150337730.jpg
    IMG_20200505_150337730.jpg
    685.3 KB · Прегледи: 46
  • IMG_20200505_163105057.jpg
    IMG_20200505_163105057.jpg
    653.2 KB · Прегледи: 47

rivan

Редовен Потребител
Опитай да косиш не на пълна газ, а да подаваш газ при постъпателно движение (обр на часовниковата стрелка), при празния ход (по часовниковата стрелка) връщаш газта.За двутактова машина този режим на работа е по-добър, по-щадящ и по-икономичен.
 

batnan

Редовен Потребител
Може да не е здравословно , обаче /една комшйка ме светна/ , че вместо корда може да се сложи проволка.
 

didarai

Редовен Потребител
Опитай да косиш не на пълна газ, а да подаваш газ при постъпателно движение (обр на часовниковата стрелка), при празния ход (по часовниковата стрелка) връщаш газта.За двутактова машина този режим на работа е по-добър, по-щадящ и по-икономичен.
Така забелязах , че косят някои . Други и в двете посоки . Така косих с щила . С тази в двете посоки и само газ . Високата трева на два пъти . Като връщам , максимално ниско , а то от първият път не може да се прецени къде или идва зор .
Не знам кое е по-правилното . В инструкциите не пише . Единият от руснаците в тубата , каза , че за двутактовите било по-добре на пълна газ , защото така се охлаждали по-добре . Колко е вярно , не знам .
Е ся ... То има и с квадратно сечение и звезда . Пак е двуяко положението . По-лесно реже , по-бързо свършва . За 3 лв. кордата ще аргасвам така за ся . Ще видим натам . Може с ножа , а с кордата само бордюрите да минавам .
 

rivan

Редовен Потребител

staz

Редовен Потребител
Тези двутактови машини са със центробежен съединител. Тоест - макс КПД се достига на пълна газ, а оборотите са ограничени от жигльорите на карбуратора и лимит на бобината. Няма как да влезе в свръх обороти и да се счупи ако няма допълнителна интервенция!
Когато излизаш от коса, тогава пускаш газта и я натискаш докрай, когато косиш, независимо дали си с диск или корда. Не знам какво сте чели или гледали, но така се коси правилно!
 

didarai

Редовен Потребител
Тези двутактови машини са със центробежен съединител. Тоест - макс КПД се достига на пълна газ, а оборотите са ограничени от жигльорите на карбуратора и лимит на бобината. Няма как да влезе в свръх обороти и да се счупи ако няма допълнителна интервенция!
Когато излизаш от коса, тогава пускаш газта и я натискаш докрай, когато косиш, независимо дали си с диск или корда. Не знам какво сте чели или гледали, но така се коси правилно!
То това което казваш важи и за двете казани горе . Той казва , че се дава газ като се коси , но на връщане на празен ход , а аз че косих без празен ход . Т.е. ляво-дясно все кося и все на пълна газ . Въпросът е дали е правилно в двете посоки нон стоп или да му се дава почивка с празен ход на косата обратно . Руснака по-скоро каза, че трябва да се коси винаги на пълна газ . Т.е. не някъде посредата спусъка с идея да се пести гориво , но както се изказа , излезе , че на пълни обороти , се охлажда по-добре отколкото на празни (тва може да е "грешка при превода " )
Та ...да давам ли почивка с празен ход (без косене и газ) или само газ с косене и в двете посоки ? ???
За свръх оборотите ....днес като свърших резервоара , секунди преди да стане , както бях на пълна газ изведнъж рязко ги вдигна . Веднага отнех газта и оставих на минимални да свърши бензина . Не знам кое , как е и кога на какви обороти кара , но в книжката пише "скорост 7500 об" , "максимална скорост 9000 об" . За празен ход мисля бяха 3000 об . При работа не ми приличат кат за 9000 на дадена газ до дупка . Не знам тва развъртане за секунда дали бяха 9000 , но осезаемо литна . Не разбирам от карбуратори , но в книжката пише на 25 раб. часа , да съм я носел в сервиз за настройка на карбуратора на 3000 об. на празен ход . Тоя процес още не съм си го изяснил как ще стане и дали ще го правя (Има адрес на сервиз в Търново . Купих я онлайн от Практикер )
 

staz

Редовен Потребител
Въздушно охлаждане - колкото повече обороти, толкова повече въздушна струя и по-добро охлаждане.
Нормално е, когато свърша горивото да промени обороти, защото се нарушава съотношението въздух/гориво.
Много вероятно е собствениците на сервиза в Търново да са същите, които стопанисват магазина в Горна Оряховица. Само да не се наложи да се разкарваш до Търново, както е описано по гаранционна карта.
Относно скоростите: следва 7500 об./мин., да е работна скорост в скоса с монтирана корда или нож; 9000 об.,/мин., следва да са максимални обороти с монтирана корда или нож без товар(пълна газ на място)
 

petkof

Редовен Потребител
Малък двутактов двигател, без принудително мазане и с въздушно охлаждане, в никакъв случай не трябва да се оставя да работи дълго на празен ход. В този случай мазането и охлаждането рязко намаляват, което води до увеличаване на износването и при по-дълго време може да блокира двигателя.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Моите наблюдения в комшулъка са, че всички косят с връщане на газта при празния/ назад ход. Мяу, мяу, мяу, мяу.
Като гледам в града как косят паркстройците с хускварните, няма такава работа. Дават газ и бръснат жжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжж.
Кое е правилното не знам, но си мисля, че професионалистите, ако не знаят, вероятно има човек, който знае и им казва как.
 

didarai

Редовен Потребител
Е най-малко от Хускварна трябва да са им обяснили . По принцип щом охлаждането е по-добре на макс , има логика така да се кара(казват че проблемът на двутактовите идва при прегряване) . Освен това производителността е двойна в двете посоки . За какво е моторна , ако ще косиш като обикновена .
Има го и моментът със служебната (газ докато издържи) и че ....нема се мотаят цял ден с неква градинка , но по логично ми се струва да е в двете посоки .
....
Даже сега се разнася отнякъде звук на аргасване без почивка на всяка страна . ???:D
Toз чешит умни работи говори по принцип
 
Последна промяна:

buff

Потребител
Да дам и аз моите пет стотинки по темата като собственик на моторна коса MTD 52 кубика и вече трети сезон кося с нея. Смятам, че дори и китайските машини вършат работа, но само ако се ползва хубава корда, иначе хабиш много нерви и бензин. Това от опит го казвам - Не купувайте евтина корда.
 

bleu81

Редовен Потребител
Моята китайка преди седмица за пръв път ми направи проблем и не поиска да запали. Оказа се, че съм я саботирал със стар бензин с масло останал от миналата година+втора доза масло.. Отворих карбуратора и го промих с чист бензин. Обгорих свеща с една газова горелка и запали. Освен това и направих гаранционен реглаж на оборотите в "гаража" с отвертка и едно приложение за андроид акустичен оборотомер. В резултат разхода падна, пушилката намаля и машината коси осезаемо по добре от фабрични те си настройки.
Ползвам жълта квадратна корда хитачи 3мм и нещо. Реже издънките на дръвчета та като е в обороти и с две парчета по 30тина см хванати на кръст аргасвам целия двор.
 
Нагоре