Моята градина

bleu81

Редовен Потребител
Преди три години реших да рискувам с една коса от агромаркет. Китайска 42-3 кубиков мотор. Май беше 220 лева с алуминиева глава за корда {хваща 2 парчета корда на 90 градуса} и трилъчев нож за косене.
Кося двора на орешак който е декар и нещо и още един двор и бордюри на друга къща. Чакам тревата да стане до коляно и почвам с мръсна газ първо с ножа издънки и храсти после с кордата мулчирам и покрай бордюри и стени.
Като я запаля се гаси само да долея дориво и продължавам на принципа колкото изкара...
На третата година веднъж спря да пали. Оказа се покачващата помпа (някаква мембрана в карбуратора) от тогава капвам малко бензин на филтъра и паля. Веднъж щом запали работи без проблем. Купих и резервен карбуратор за 19 лева но още не съм го сменял щото пали по "втория начин"
Ползвам я с дебела около 4мм квадратна корда хитачи и като е в обороти мели всичко включително издънки по 1-2 см.
На ножа ми харесва че коси и на ниски обороти и разхода е доста по нисък с него.

Ако трябва да избирам между слаба Маркова коса и мощна китайска бих избрал китайската понеже я ползвам понякога да проправя път в джунгла...
Тая мели всичко. Ако умре ще си я стегна за 20-50 лева. Части има.
 

mobilen

Редовен Потребител
Имам същата китайска от 6-7 г.С видиран олекотен диск реже и тънки дръвчета.Веднъж вече "умира' "
Смяна на сегменти 10 лв и гарнитури 10 лв за 30 мин. и пали на 2-3 дърпане.
 

st_beer

Редовен Потребител
Аз ползвам от 2003година една електричка тип количка и стържа мястото от снимките. Имам и едно електрическо тримерче за покрай мрежата. Дори не слагам кош като кося тревата. Винаги съм искал да кося с бензинова машина ,но заради ония сините сандъци в дъното с които се занимавам не става работата. Чуят ли пъркане на мотора направо полудяват. Голям зор е докато мина с фрезата двора в близост до тях. Вярвайте ми не е ли вечер или много рано сутрин хапат като кучета. Ама тая смешна косачка 1300 вата извади страшна душа и служи вярно .
IMG-72e4785b81994ff94e1adbed79eb9fd9-V.jpg IMG-f85a552cdb6f48a2a8fc6c5b42a9a35d-V.jpg
 

staz

Редовен Потребител
Да . То с това започнах . Бюджетна . Такава е адекватна и на работата която ще върши .
Ходих в магазина . До 300 лв ми предложиха Гардения за 200 и МТД за 330 лв . И двете далеч под 2 кс , да не говорим за 3 кс , каквото е ДЕУ(по принцип и 2 кс ще стигнат , но под 1,5 вече ще е зор за храсталаците).
До 450-500 лв. косите с тази мощност вървят все китайски . Не се знае и щил мил и другите от кой ХУан идват . Гаранцията им е все 2 години . Интересно е защо не е повече , като са толкова ...повече, но ...хайде ,няма ся да оспорваме доказаните марки .
3 г. гаранция имат само някой Райдер , едни турски и чешките HECHT(и тез китайски де , както и разните "германски" ) . В града има и друг магазин . И в него ми предложиха Гардения , но модел с 2кс (200лв) . Тва им беше най-мощната коса . Те го играят и сервиз . Естествено , всеки си хвали стоката .
Ще се доверя на ревютата за Деу-то . Доста изчетох и нито едно негативно . Всъщност за никоя друга коса, от които "загледах", не намерих толкова ревюта . Иначе дори и от китайците за по 130 лв. са доволни по принцип (освен ако не косиш всеки ден , професионално). Баща ми има един Стейнхаус за 170 лв . 2 кс. (130 на промоция) . Не е юркан много , но си аргасва без проблем втора година . Та , да ..може и да е на късмет , но в случая ...средствата оправдават целта . ;)

ПП
Градината не е малка , но още отдалеч гледах да е такава , че да не ми се качва и тя на главата . Засяхме смеска (по-скоро ония нахвърляха тук-там райграс и той се смеси с останалите бурени) с цел да не поливам и кося често . Ся кат гледам , поляната е предимно с местните треволяци , а райграсът изленя . А те местните копеляци си карат цяло лято без никой да ги полива .
Та ...не смятам въобще да и се старая особенно . Като стане много голяма ще кося и някой магарешки бодил ако изскочи с мотиката и тва е . Зад къщата има обаче гора с храстаци , които ще ми е по-лесно с моторната коса да басна 2 пъти в годината , отколкото на ръка с мачете или търнокоп .
Не се стремим към идеалната английска градина , а по-скоро към тип "горска поляна" , която да не ни занимава твърде . Дори само високите буреняци махам . Ниските си зеленеят и няма кал , така че ...всичко е точно . :) ;)
Правилно си разбрал! Почти всички под 350 лв., са технологично еднакви отвътре и различни по цвят отвън. Късмет в избора и си купи удобен самар за работа!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Късмет в избора и си купи удобен самар за работа!
Много недооценяван атрибут е самара, ама като покоси и остане без ръце и кръст, друга песен ще запее.
След известно време ще прочете в специализирани форуми, че ако смени главата с оригинална на Щил, ще подобри осезаемо качеството на работа с машината.
Така, в един момент ще се окаже с тунингован самар, глава и принадлежности на цена пренебрежимо малко по-висока от тази на истинската машина.
Не е коректно да се сравняват мощности на ментета с тези на истинските машини.
Ако един ден има възможност да сравни работата на една конска сила Щил или Хукварна с такава, обявена два пъти по-мощна китайка, защото независимо каква страна на произход е обявена всички са едни и същи, независимо, че някои от тях са брандирани за немски, френски и т. н фирми.
И пак ще дам пример от този форум.
Купуваш един Хасан 125 и се виждаш в чудо.
Отиваш при един тунинговчик, който ще резне 2 см от цевта за да махне шока или просто защото завършва зле.
Ще направи двете фаски.
Ще оправи заключващия зъб.
Ще напълни приклада.
Ще направи метален надулник с определено тегло, за да постигне баланс на пушката.
Ще полира цилиндъра.
Ще престърже челото на буталото и ще направи конус с болт за маншета.
Ще сложи маншет от Гамо 1250.
Ще монтира газова пружина, като я нагласи за скорост около 250 м/сек.
Колко пари ще вземе е според лична оценка на труда и в крайна сметка ще получим един стрелящ прилично Хасан, но Хасан си остава Хасан.
Той няма да стене нито Вайраух, нито коя да е сходна качествена марка, но ще стигне техните цени.

Най-добре е да се свържеш с "регионалната група ;) " и да постреляш с различни машини.

" Най-добрият учител в живота е опитът.
Плащаш скъпо, но пък обяснението е просто."
 

rivan

Редовен Потребител
ако смени глават с оригинал на Щил
Факт.На втория ден си купих глава на Хускварна за тримера.Оказа се, че оригиналната иска просто по-силно чукване, за да подаде корда.Засега още съм с Хускварната, оригиналната - за резерва.С MTD съм и съм много доволен, за 4 год - само гаранционна смяна на резервоара, но и той май е моя грешка.Само дето е много шумна.
 

didarai

Редовен Потребител
Всъщност сега целият двор го окосих с Щил . Служебна е . От мощните и мога да я взема по всяко време . С нея обаче се косят декари с бурени . Не доказвам , че Щил е равен на Китай. Просто аз нямам нужда от Щил точно както нямам нужда от ПЦП ( направих едно и 2 г. не съм го пипнал) . Ясно е с мощността . Забелязах разликите и че скъпите не са много мощни . Всъщност ...за сериозната работа са си мощни ама отиваме над 1000 лв .
Преди всичко се ръководя от цена-ефективност ...съобразени с моето ползване . Може да си я " тунинговам" , а може и не . И тунинът ще е много далеч от цената на Щил който ще върши същата работа ( да видя как ще реже 4 см дърво) . Ясно е, че всяко си има своето предназначение ...и цена .
Е ...Щил просто не са моите .
Както казах баща ми има Щил трион от 15 години намятал не знам колко кубика дърва . Аз имам 80 лв Ел. Китайка . За 7 години ми е свършила всичко от което съм имал нужда . Ерго ...800 лв Щил щеше само да ми оранжевее извън нуждата ми .

Относно ремъка ...до сега винаги съм косил със самар без да ги нагласям по мен , а в някои случаи го ползвам и само като колан . При дълго косене може да оказва голямо значение , но аз не предвиждам такова. Нямам зор . Кося по около час на ден и нямам никакъв проблем .
Деу-то идва със самар дори с подсилване в кръста .
Ако изкара след правилна употреба прословутите 200 часа , за мен си платила цената . От там нагоре ....божа работа и в плюс . Ич не мисля и да я жаля .
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
С какво искаш да режеш 4 см.дърво…..не говорихме ли за косачки?
Ами то и за дупчене има дрелки, но има колеги, които за целта ползват пушки да дупчат тенжери, дъдки, легени и да къртят миФки.
Всъщност ...за сериозната работа са си мощни ама отиваме над 1000 лв .
Евгени, преекспонираш.
Базовия модел е 520 лв. Имам приятел, който ходи да коси на хората и изкарва пари с нея, вече няколко години, ама ти си знаеш.
В един момент сам ще разбереш, че си сбъркал, но ще ти е трудно да го признаеш.
Нямам такава косачка и не мисли, че си хваля магарето.
Аз моят опит с колесните електрички го споделих.
Прехвалената Гардена, дето е боклук отвсякъде с луксозната си цена и вид, само защото е германска и дойчовците да си оправдаят големите заплати.
Имам електрическа коса, за която даже не искам да мисля, защото вдигам кръвното като се сетя как се набутах с боклука гаден.
Захвърлих я след два опита за косене с нея.
Не ме питай защо.
Сега дори не зная къде се намира.
https://www.husqvarna.com/bg/produkti/motorni-kosi/128r/952715752/#product-features
 

Termina4

Потребител
Купих си от олх husqvarna бензинов тример, защото съм гледал и слушал само добри неща и ако стане нещо имат оригинални части, консумативи и т. н. Другата причина е че харесвам Варна :) Цената беше отлична и случих на продавач. Мина време и комшията ме помоли да я ползва-дадох му я и така и не я взех почти месец. Той косил яко все пак ползва чуждо и я дал на зет си и той ползвал яко като служебно и така. Пребирам се аз на виличката и звънкам да ми върне хубавицата. След час ми я носи и ми разказа какво е станало, извини се че така е станало и аз леко с усмивка очаквам да не работи, но чудо Работи по добре и от преди
 

didarai

Редовен Потребител
С какво искаш да режеш 4 см.дърво…..не говорихме ли за косачки?
След като 4 см. го вземаш на един път с ножица и с 1,2 кВ ел. моторен трион , дали 3 кс. циркуляр ще му е проблем ?
Аз не искам да събарям гората с моторна коса . Само , че имам много издънки . Отделно един път го разчиствах с ножицата и мачете 3 дена , а с косата ще отнеме час . Виж след 6,2 минута . Те тез дискове са за това . Храсторез .
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=T-Zs2iZjMAo&feature=emb_logo

Евгени, преекспонираш.
Базовия модел е 520 лв. Имам приятел, който ходи да коси на хората и изкарва пари с нея, вече няколко години, ама ти си знаеш.
В един момент сам ще разбереш, че си сбъркал, но ще ти е трудно да го признаеш.

.
:) ...Може и да е така . Нямам опит с коса под 2 кс. Не знам дали Щил , Варна или Хонда 0,6-0,8 кВ ще реже издънки безпроблемно или не . За трева съм сигурен , че може да работи дълго време без проблем . Просто ми се струва доста малко, а и гледам другите за тази цел каква мощност вземат , а и Щил и т.н. с циркулярен диск не виждам да се предлага и ползва , поне за малките мощности .
Относно бъркането и признаването , никога не ми е било проблем . :)
То ако нещо е очевидно , кво да го отричаш ?
Тук не виждам какво има да сбъркам ! Вземам евтина коса и колкото изкара . Ако изкара колкото се казва обикновено , не съм сбъркал . А ако не изкара , се надявам да е в гаранция , ако не ....проба за ремонт и ако не стане , нова .
Ето този Щил ползвах . "Малко" има разлика от другите , а от китайските ептен .
https://www.onlinemashini.bg/benzinov-trimer-stihl-fs-260--2-27-kw-ks-/21380
Само , че не ми се занимава всеки път да го чистя и да се чудя как да го возя в колата , ако съм решил да прасна 100 квадрата . Друго си е да имам нещо под ръка веднага , па било то и Китай .
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
Относно ремъка ...до сега винаги съм косил със самар без да ги нагласям по мен , а в някои случаи го ползвам и само като колан .
Купих тримера пълен комплект - предпазен шлем, очила, самар.При първото палене на косата реших да пробвам едни тревички...Така яко ме перна по лицето...Оттогава работи ли косата, аз съм с шлема!Не така обаче стои въпросът със самара.Един ден слязох да кося ливадата на приятел - той ми е разрешил да си държа караваната там, а пък аз му наглеждам имота, кося и т.н. Та слязох да кося, но съм забравил самара.Вързах един ширит от 5-тонен укрепващ колан и косих така близо 4 часа.Оттогава не съм се сещал за самара...
но чудо Работи по добре и от преди
Качествената техника не са плаши от работа, а от мърляшко отношение и некачествени консумативи.Ако сипват качествени масла, пресен бензин и се грижат за косата - пак им я дай!И ако нещо се счупи - просто и е дошло времето, няма вечни неща!
 

staz

Редовен Потребител
Хускварна няма нищо общо с Варна.
Косачки Gardena с мощност под 300 W се произвеждат в Китай. (не си оправдават цената)
Моторни коси на Хускварна и Щил с мощност под 1,8 к.с., не си заслужават вниманието и парите.
Моторни коси от “други” производители и кубатура под 40 куб.см., също.
Didarai, щом можеш да ползваш оборотна коса - никога не си купувай собствена!
 

Termina4

Потребител
Аз се шегува за съвпадението на имената. Исках да кажа че и вторичния пазар на Хускварна и Щил си струват вниманието.
 

rivan

Редовен Потребител
Покрай вирусната истерия се качихме на вилата, а тя е на 1350 м надморска височина, над яз. Батак.Последния път като валя, направи 20 см нова покривка, но бързо го стопи, сега има останал сняг само по усоите.Вече започва да зеленее, но още не се е разлистило.Днес ме закука кукувицата за сефте.
 

st_beer

Редовен Потребител
Оооооо яз.Батак прекрасно място. На Цигов чарк преди доста години изкарахме прекрасна лятна почивка. Обиколихме доста забележителности. Половихме риба и направихме един прекрасен филм за спомен.
 

didarai

Редовен Потребител
Опа ....:cool:
( ма чак тиксото брандирано бе :rolleyes:)
Ше видим таа колко ше издържи ...:D:D
 

Attachments

  • IMG_20200429_190601326.jpg
    IMG_20200429_190601326.jpg
    260.2 KB · Прегледи: 61
  • IMG_20200429_190444589.jpg
    IMG_20200429_190444589.jpg
    195.1 KB · Прегледи: 60
  • IMG_20200429_190313233.jpg
    IMG_20200429_190313233.jpg
    273.2 KB · Прегледи: 60
  • IMG_20200429_190220663.jpg
    IMG_20200429_190220663.jpg
    282.5 KB · Прегледи: 58
  • IMG_20200429_190141087.jpg
    IMG_20200429_190141087.jpg
    428 KB · Прегледи: 59
  • IMG_20200429_190055601.jpg
    IMG_20200429_190055601.jpg
    182.5 KB · Прегледи: 58
Нагоре