Модератор направи си сам - DIY

kosmev

Редовен Потребител
Понеже няколко пъти колеги са ме питали, а все не остава време, споделям моя опит за правене на заглушители. Ще се радвам някой да ме допълни или даде идеи.
Необходимите части са:
Тръба външен/вътрешен диаметър 25/23 или 20/18 мм - ако искате различни, може просто да смените мащаба на елементите ми.
Ползвам карбонови, от ebay, 15-ина лв за 50cm парче, за да са по-леки.
3D принтер, без претенции за качество или точност.
18mm_review.png
Стопорни болтове M3.
Прилагам моделите, надявам се от имената на файловете става ясно за какво са.
За "слаби" оръжия, примерно зораки-то, нахлузвам заглушителя върху цевта поне 4 сантиметра, за да се фиксира съосието.
pp700_zoraki.jpg

Самите елементи са от пластмаса и влизат "мазно" и плътно, като не я надраскват. Може допълнително да се стегне със стопорен болт, който минава напречено през някой държач, като под него се сложи нещо меко, за да не надере цевта.
Така е на PP700 в 20J

Ето снимки в разглобен вид, преди всичко да влезе вътре в тръбата, предполагам изясняват конструкцията.
silence1.jpg silence2_nuts.jpg

Детайлите се разпечатват, шкурят се малко за да се загладят и да влязат в тръбата, както и цевта да минава с усилие през отворите. Задната тапа и държача на цевта се наместват на желаното положение, пробива се напречно през тръбата със свредло 2.5мм , резба М3 и със стопорен болт се фиксират (стрелките в жълто). Достатъчен е един на елемент. Отсекателите се разполагат както сте решили, като с ролката за коса се определя разстоянието между тях и се уплътнява така, че да се затварят плътно с челната тапа, която също се фиксира със стопорен винт.
Слага се на цевта и се проверява за съосие, най-добре от задния край, но ако нямате резервна цев, осветявате с нещо откъм затвора и се гледа откъм дулото.
zoraki_barrel.jpg check.jpg
След като е събран, може откъм дулото да се вкара дълго свредло М6 за да се "центрират" още по-добре отворите.
Счупен от налягане нямам, един повредих, защото не го нях нахлузил добре.
Прилагам и модел на захват за резба 1/2 инч на 20 витки.
Тестван и работещ стабилно на 40+ джаула в 4.5мм.

От наблюденията ми за ефективност:
По-добре дълъг, отколкото дебел, но най-добре и двете.:D:D

Много полза от разни кечета, дунапрени и други (уж)звукопоглъщащи елементи няма.

Разстоянията между отделните елементи са магия/наука/късмет, като крайният ефект според мен зависи и от мощност и начална скорост на проектила .

На пръв поглед изглежда, че колкото е по-тесен отвора на отсекателя, толкова повече ще заглушава. Ама на практика и отвор 8мм на калибър 4.5 си заглушава добре.

Тия отсекатели с кривини на входа са мой патент, целта е да изкривят струята на въздуха, според мен работят добре.

Ако има интерес, ще издиря и моделите за квадратния модератор.
scoped.jpg
 

Attachments

  • Stock_folded.png
    Stock_folded.png
    1.5 MB · Прегледи: 614
  • 3D_Print_models.zip
    810.2 KB · Прегледи: 33
Последна промяна:

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Колега,браво за ентусиазма,но според мен махни заглушителя от заглавието,ако не бъркам законово имаше проблем с притежанието на такова изделие,може би и с направата,не ми се рови сега да търся точно законовите разпоредби.
Успех
 

Dominus

Редовен Потребител
Според закона, щом устройството намаля силата на звука с до 45dB, същото се нарича супресор. Кой, как ще го нарича си е въпрос на личен избор и не виждам причина за особено драматизиране.
Чайниците го наричаха филтър, ако не ме лъже паметта. Някой може да си го нарича ракета.
 

Chopara50

Потребител
Може да се нарече и модератор на звука. Супресора е само за огнестрелно нарезно оръжие, за пневматичното нищо не е записано, но това не пречи на някой да се заяде. На повечето пневматични пушки, които се продават към момента имат подобни аксесоари върху цевта, по скоро декоративни. Адмирации за труда на колегата, за труда и крайния резултат.
 

wakafaka

Редовен Потребител
Търсих информация в най-различни форуми и хората така и не могат да разберат как точно работят модераторите.Оказва се обаче че обема и диаметъра не влият много.

С добър резултат се оказват модераторите с няколко камери като в всяка камера по вътрешната част на тръбата има филц.Даже един пише че е експериментирал с шайби от филц но странното е че са доста по-голям диаметър от проектила.Ще направя и аз няколко експеримента и ако има нещо интересно ще пиша.Ето линк към другия форум ако някой иска да се запознае.Има и клип в който се разглобява модератор Weihrauch и човека е малко изненадан какво намира вътре.

Китайците го наричат "fuel filter"(горивен филтър) ,"solvent trap" защото по този начин могат да го продават без проблеми.
 

Dominus

Редовен Потребител
Търсих информация в най-различни форуми и хората така и не могат да разберат как точно работят модераторите.Оказва се обаче че обема и диаметъра не влият много.

С добър резултат се оказват модераторите с няколко камери като в всяка камера по вътрешната част на тръбата има филц.Даже един пише че е експериментирал с шайби от филц но странното е че са доста по-голям диаметър от проектила.Ще направя и аз няколко експеримента и ако има нещо интересно ще пиша.Ето линк към другия форум ако някой иска да се запознае.Има и клип в който се разглобява модератор Weihrauch и човека е малко изненадан какво намира вътре.

Китайците го наричат "fuel filter"(горивен филтър) ,"solvent trap" защото по този начин могат да го продават без проблеми.
Най-важното е да се намали налягането и скоростта на въздуха /газовете/ в заглушителя. Затова обема има пряка връзка с качеството на заглушаване
 

kosmev

Редовен Потребител
ърсих информация в най-различни форуми и хората така и не могат да разберат как точно работят модераторите
Пробвай при руснаците, там всичко разбират! :D

Примерно тук, да разгледаш картинките...

Имат много писано за всякакви експерименти на тема заглушители.
Пълно е с "безаналогови" технически решения, тия си спомням:
"Поролоновый клапан" - слага се гъба за къпане в тръбата, стреля се веднъж, съчмата си прави "тунел".
След това се стреля през тази гъба - кълнат се (и се псуват), че не пречи на точността!
Някакъв даже обясняваше, че според него въздуха изпреварва чашката и разширява тунела, чашката минава, а останалия въздух натисшка гъбата и я сплесква, като запушва отвора.
Правих такива опити, вместо гъба ползвах мека дунапренена изолация за тръби, тя поне си идва с отвор.
Ефектът е впечатляващ - чува се пляк-фъссс... как излиза въздуха.
Но след няколко изтрела всичко става на каша, а още втория изстрел с голяма вероятност почва да закача дунапрена и от там точност няма.

"Лепестковый клапан"
- Reed Valve - Това е клапанът в сърцето, който насочва кръвта в едната посока като се свие, така че доказано работи... :D
reed_valve.png

Вариации много, прочети темата, може да ти дойде вдъхновение...

"Гумен" клапан - всякакви опити с гума/ластик/силикон - нещо да се огъне, така че да запуши отвора.
Един правеше експерименти с биберон, с отрязан връх, поставен срещу дулото в тръбата - изглежда, че няма как да не работи, ама на практика не става.
Друг пробваше с ластик за бойна прашка (той е реално тръба), поставен по дължина...

Та с една вълна/филц няма да ги впечатлиш, хората работят върху примерно такива системи ... :eek:
16510376.jpg
16510378.jpg
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Привет колеги. Ето и моят ъпгрейд на Хатсанския модер с детайли на 3Д принт. Детайли 7 броя бафълс. Братушките казват че това е един от най-добрите варианти на детайл за модери , алуминиеви изработват за огнестрелните. Еми пробвах и съм доволен. Разликата в децибелите спрямо оргиналдъ модератор ще постна тези дни. ;):metal:IMG_20211117_173414.jpg IMG_20211117_173439.jpg IMG_20211119_171514.jpg IMG_20211119_171522.jpg
 

dzverdzer

Новодошъл
Наскоро изтеглих от интернет модел на модер .22 калибър и го принтнах на принтера на един приятел . Обаче като го прострелвам изкарва един писклив звук, като от подсвирване. Намалява не лошо звука от изстрела , но това пискливо звуче ме дразни. С уста като го надуя и се усеща по-осезаемо свистенето. Чудя се дали да не поразширя малко изходния отвор , но не ми се иска да го прецаквам още повече. Или да го надупча целия и да го направя на кларинет.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ето ви концепция, върху която да изградите практически модел.

Според ме ще работи отлично, ако реализирате идеята, (която си е патент, не просто дросканици).
Напънете мозъците и да видим работещ модел.
 

DGman

Редовен Потребител
Направи фаски на изходния отвор
да няма остри ръбове
Стреляй близо до кучета ако ги разлайва значи пак свири тогава се заиграва с карантията докато млъкне.
Успех.
 
Последна промяна:

wakafaka

Редовен Потребител
Наскоро изтеглих от интернет модел на модер .22 калибър и го принтнах на принтера на един приятел . Обаче като го прострелвам изкарва един писклив звук, като от подсвирване. Намалява не лошо звука от изстрела , но това пискливо звуче ме дразни. С уста като го надуя и се усеща по-осезаемо свистенето. Чудя се дали да не поразширя малко изходния отвор , но не ми се иска да го прецаквам още повече. Или да го надупча целия и да го направя на кларинет.
И моя модератор свири като го надуя.Аз пък направих тапи за Reximex Throne от карбон и смола(2 слоя карбон са напълно достатъчни).За 6 см работно пространство сложих 5 тапи+ най-крайната алуминиева.Реално стават 6 камери от дулото до края на тръбата.Поради неточно пробиване трябваше да разширя дупките до около 6.8мм но съм доволен.

Грешки:Първия път реших да пробвам да стрелна само с въздух с 3 тапи без да завивам крайната алуминиева тапа която е с резба и естествено трите тапи бяха изстреляни и начупени от удара една в друга.
След успешно направени 5 тапи реших да си почистя цевта с парцалче и като гръмнах част от парцалчето излезе на конци и трябваше да вадя тапите за да премахна останалите конци отвътре.

За сравнение прецизен заглушител за .22cal има дупки 6.3мм.


Ето ви концепция, върху която да изградите практически модел.

Според ме ще работи отлично, ако реализирате идеята, (която си е патент, не просто дросканици).
Напънете мозъците и да видим работещ модел.
Пробван е този модел или подобие на него и работи толкова добре че избутва проектила.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
И моя модератор свири като го надуя.Аз пък направих тапи за Reximex Throne от карбон и смола(2 слоя карбон са напълно достатъчни).За 6 см работно пространство сложих 5 тапи+ най-крайната алуминиева.Реално стават 6 камери от дулото до края на тръбата.Поради неточно пробиване трябваше да разширя дупките до около 6.8мм но съм доволен.

Грешки:Първия път реших да пробвам да стрелна само с въздух с 3 тапи без да завивам крайната алуминиева тапа която е с резба и естествено трите тапи бяха изстреляни и начупени от удара една в друга.
След успешно направени 5 тапи реших да си почистя цевта с парцалче и като гръмнах част от парцалчето излезе на конци и трябваше да вадя тапите за да премахна останалите конци отвътре.

За сравнение прецизен заглушител за .22cal има дупки 6.3мм.



Пробван е този модел или подобие на него и работи толкова добре че избутва проектила.
Как го избутва? Нещо повече ако имаш поне като рисунка, защото вариации на идеята може да има хиляди.

Ето ти го моят прочит на идеята. Предполагам на по-късен етап ще ми дойде и нещо друго наум. То по начало нищо не става от пръв път, но има и редки изключения.
TESLA Valve.JPG
 
Последна промяна от модератор:

rivan

Редовен Потребител
Ето ти го моят прочит на идеята. Предполагам на по-късен етап ще ми дойде и нещо друго наум. То по начало нищо не става от пръв път, но има и редки изключения.
View attachment 97232
На картинка изглежда добре, но как мислиш да я реализираш на практика? Освен 3Dпринтер, друго не ми идва наум.
 

wakafaka

Редовен Потребител
Как го избутва? Нещо повече ако имаш поне като рисунка, защото вариации на идеята може да има хиляди.
Ето ->Линк<- към един успешен според автора тест на модератор тип клапан на тесла.Но единствено може да се направи на принтер вътрешната част.
Тук има тестове на модератори и човека е пробвал нещо от сорта на този клапан за който става дума.
 

Dominus

Редовен Потребител
Като остане време ще попрочета.
А като се постопли ще извадя единият принтер за пробва и аз моята идея.
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Здравейте колеги. По - горе съм качил модератора с 3д бафълс детайли, но не издържа на Бигмакса при едните стрелби със 110 - 115 джаула. 4 от бафълите се спукаха, незнайно защо, но и не искам да се чудя.
Видях някъде из форума колега мисля че Главанов но не съм сигурен, беше качен модератор с отделни камери разделени със кече шайби. Направих го същия и аз. Ето го визуално как изглежда в разглобен вид. На 4-те си камери има по два отвора 2 мм от които да излиза въздуха попаднал в камерата.IMG_20220415_170030.jpgIMG_20220415_170035.jpg
 

DGman

Редовен Потребител
Тоя клапан на Тесла е предназначен за течности и постоянно налягане. При ИМПУЛС на въздух вече ще е друга бира. Трябва да работи в показаната плоскост в цилиндър няма да има тоя ефект. Трябва да се мисли и в тая насока според мен.
 
Нагоре