Мнение за първа въздушна пушка.

rivan

Редовен Потребител
Моята първа пушка беше Ideal, F версия(слаба), 4.5 . Купих я от заложна къща.Тогава не знаех нищо за пушките.Но случих на точна пушка.Първо целех цигарена кутия на 5 м.После на 10.После купих оптика, ама най-ефтината, за 15 лв.И започнах да целя буквите на цигарената кутия.После друга пушка.И още една... И така. Важното е да уцелваш.И да те влече стрелбата.Ако те влече, каквото и да вземеш, ще го усетиш. Не го ли усетиш, значи не е твоето хоби.
Не знам откъде си.Но опитай да се свържеш с някой колега, постреляйте.Или вземи пушка от приятел.Или постреляйте заедно.Ако ти хареса, попрочети още малко, иди в някой по-зареден магазин и си харесай пушка.С пушките е като със жените - ако има тръпка, то тя се усеща веднага.Но тръпка трябва да има!Не се хвърляй на мощна пушка, поне не за начало!И късмет в избора!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
остави апофатиката,кажи му какво да вземе а не обратното!:cheers:
Надявам се вече да прецени сам.
Показах му метеор, показах му Хатсан. Показах му и добрите и лошите страни.
Колегите ще кажат Комета и веднага някой ще каже, абе щом Комета може, по-добре добави мъъничко и вземи Вайраух.
Ама колегата попита първо за Хатсан, защото толкова му е бюджета и веднага му казаха колко му е гаден избора.
Само дето сития на гладния не вярва.
Ако напише, че не е ограничен в бюджета, предложенията може да са други.
А ти говориш за визията
Не, не говоря само за визията, а и за нея, защо се представи приклада на АР 100 като S класа спрямо този на Хатсан.
Опитах само да оборя твърдението.
Лоша пушка няма, има лоши стопани.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Въпреки уважението към знанията,опита и уменията,които притежаваш не мога да се съглася за пластмасовите приклади еле за пружинка и липсата на лоша пушка!
Така,всичко почна с Еър Такт-120лв.,Адалберт сам вдигна нивото с Хасан 95-285лв.,един му предложи Хасан 99-295лв.,друг ако ще са 295 то направо 355лв за Комета 400!Някой се сети,че при 120 левовите е Метеора и там някъде В19...И не гледай на лице,не знаеш кой колко може да си позволи при информиран избор!
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Само преди да продължите да предлагате, хубаво се информирайте предлагат ли се резервни части за пушките които предлагате ( в България имам предвид) или ако не се предлагат поне им кажете на хората, защото след това влизат във филма - маншет от еди каква си пушка пружина от друга и т.н. Аз БАМ 19 не съм имал и не съм хващал примерно от посочените, но пък чак и много добра да викате че е .....де да знам/ По спомен и преди си имаше и хвалби и оплаквания от различен характер, ето примерно с кометите си има доста информация от бая хора и с тях не съм стрелял много, но пък хората са доволни като цяло!
Резервни части за тях също се намират до колкото знам, така и при Хасаните колкото и да ги храчите, но като се стегне един Хасан и се поддържа като хората има бройки, които си стрелят доста прилично и съм бил приятно изненадан от някои!
 
Последна промяна:

strelqmto4no

Потребител
Ще те улесня в избора, забравяш всичко до тук в темата,(не че не е вярно написаното, колегите са се постарали, за което вярвам си им благодарен), но ти все още нямаш пушка, а пък ти се стреля....Е стигнахме го Гамото. Разрови Оелекса или форума и си купи едно гамо. Достатъчно точна, лесна за обслужване и с нужна мощност. Не е задължително да е от най яките, не бърка и да е от пласмасовите, няма да се влюбваш в нея. Може да отидеш и в магазин, ще я получиш чисро нова и лъскава. Хубаво е да е модел с мерни прибори, щото каквато и оптика да и сложиш ще се раздрънка. Спокойно ще целиш капачки на 40метра. Остава да направиш своя избор чисто визуално, да видиш коя те кефи. Също така трябва да забравиш още едно нещо, а именно следващите постове в темата, които несъмнено ще те объркат.:cheers:
 

rivan

Редовен Потребител
Спокойно ще целиш капачки на 40метра
Капачки от кофи - да:lol:.Но за бирени, не се надявай!На 40 метра ще целиш кенчета и то не винаги!Поне в тачалото!
Не съм съгласен. Всички пушки, които се изброиха по-горе, са по-добри от Гамото
Сега пък аз не съм съгласен!Гамо на базата на 440 е добра за начало!Говоря за преломките.Не е върхът, но бива.Сравнително добра цев - по-добра от изброените, добър цилиндър със задоволителен обем, маншети и пружини се намират.Единствено спусъкът и е калпав, но може да се "пипне" малко и с времето се свиква.А ако не свикнеш има тунинг-китове и решаваш проблема.И дървен приклад.Много съжалявах, че на времето се стиснах за 40 лв.Според мен - 4.5. За пружинка 5.5 е компромис.
Аз имах ЦФХ и я бях пипнал - стреляше прилично точно.Владо, колегата от форума, който я купи, каза че давала 256м/с, като с редуктор.Но аз пък не можах да свикна с начина и на зареждане - тегаво, бавно и пипкаво.Също и с дължината и.Аз харесвам по-къси пушки.И хич не харесвам новите модели,с многото пластмаса!
Виж, точна рецепта няма!Един харесва брюнетки, друг блондинки, трети...и двете, четвърти си мечтаят за...Кои са по-добри?:wall:
 
Последна промяна:

lu-bo

Редовен Потребител
Ако бях на мястото на Адалберт щях да съм много объркан.За "Кометата" ясно всички са на мнение че съотношението цена - качество е най-добро.За другите масови и евтини марки -Всеки дърпа към себеси.Не е лошо старите опитни "въздухари" да седнат и да направят една класация по някакви критерии.Например:външен вид,точност,мощност и други.За всяка категория се присъждат точки след това списък и подредени според броя точки.И когато някои пита-Какво да си купя? -На гледаи списъка. Хем и ние няма да спориме за евтини калпави пушки в тази безкрайна тема.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ако бяхме абсолютно всички на едно мнение всички щяхме да сме с еднакви една или две пушки, е няма как да стане това. Всеки търси нещо в пушките и всеки има различно виждане за красота, практичност, точност и на какви дистанции ще иска да стреля! Хем е странно, но си е нормално, че различни хора сме на различно мнение.
Само си представете какъв може да е отговора в автомобилен форум при въпроса каква кола да си взема :D:D:D едва ли ще има посочена една кола, с пушките е същото!
Ето нещо писано преди цели 10 години, но не знам колко хора са го чели и за съжаление снимковия материал в поста е изчезнал, но той не е най-важния https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Каква-въздушна-пушка-да-избера-написване-на-статия.148/
 

petkof

Редовен Потребител
Ако бях на мястото на Адалберт щях да съм много объркан.За "Кометата" ясно всички са на мнение че съотношението цена - качество е най-добро.За другите масови и евтини марки -Всеки дърпа към себеси.Не е лошо старите опитни "въздухари" да седнат и да направят една класация по някакви критерии.Например:външен вид,точност,мощност и други.За всяка категория се присъждат точки след това списък и подредени според броя точки.И когато някои пита-Какво да си купя? -На гледаи списъка. Хем и ние няма да спориме за евтини калпави пушки в тази безкрайна тема.
Такава класация можеше да бъде актуална ако всички производители с течение на годините произвеждаха еднаква като качество и параметри продукция. Тогава даже нямаше да има нужда от обсъждане тук, защото всичко щеше да е ясно. Реалността е, че всичко тече и се променя. Старите въздухари имат наблюдения върху пушки от преди години, а младите купили си нови пушки сега, от последното производство. За това е форума, за да споделяме опит и обсъждаме теми и проблеми, които ни вълнуват. Така старите ще дават основа за знания и информация, а новите ще я добавят и обновяват.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Такава класация можеше да бъде актуална ако всички производители с течение на годините произвеждаха еднаква като качество и параметри продукция. Тогава даже нямаше да има нужда от обсъждане тук, защото всичко щеше да е ясно. Реалността е, че всичко тече и се променя. Старите въздухари имат наблюдения върху пушки от преди години, а младите купили си нови пушки сега, от последното производство. За това е форума, за да споделяме опит и обсъждаме теми и проблеми, които ни вълнуват. Така старите ще дават основа за знания и информация, а новите ще я добавят и обновяват.
И да добавя, старите сме правили ревюта, показвали какви групи с какви чашки сме правили, как сме отстранявали проблемите (дефектите ) по пушките и как сме ги тунинговали, аз не знам колко нови са показали нещо подобно, но пък ние за сметка на това носим на критики обиди и псувни, имаме богат дългогодишен опит :D:D
 

lu-bo

Редовен Потребител
Все пак класация може да има.Ще се класират пушките според годината на производство.Всички които са правили ревюта презентации на нови още непознати пушки са обогатили форума и са получили за това само благодарности а не обиди.Точно това прави форума интересен.Ако на никой не му се занимава с такава класация има лесен отговор. - Всичко което е под "Комета" не става.
 

t.marev

Редовен Потребител
......Старите въздухари имат наблюдения върху пушки от преди години, а младите купили си нови пушки сега, от последното производство. ......
Много точно казано! Към него искам да добавя и това, че сега хората запознаващи се тепърва с въздушните оръжия /пневматични системи за изстрелване на проектили/:) вероятно имат различни изисквания, както и различна представа за качеството, от "старите въздухари". Това допълнително внася дисонанс в дискусиите и влошава чуваемостта....Не би било зле "старите" да престанат да говорят в множествено число и да се възползват от правото си да пояснят нЕкои основни моменти, отчитайки новите обстоятелства. Може би ще е полезно за всички.
:cheers:
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Разликата е там, че когато започнах аз с въздушните пушки нямаше ни джиесеми ни интернет. Пушките бяха някои рядък китаец, славия и хаенели. Която и да е беше трудно да добиеш. Сега питаш във форума и чакаш отговор. Класацията, която пусна soundmax е вярна и в ден днешен(с може би корекции на качеството, но не към добро). Е какъв отговор на дадем на новите колеги тогава?
 

t.marev

Редовен Потребител
.....Ако на никой не му се занимава с такава класация има лесен отговор. - Всичко което е под "Комета" не става.
И като повечето лесни отговори, този отговор е грешен.
Няколко пъти съм се опитвал да започна дискусия на тази тема, нещо не се получава....Може би е по-добре, такъв разговор да се състои в съответната тема - за "красивите испанки" иначе форумната митология може да навреди на иначе нелошата пушка.
 

lu-bo

Редовен Потребител
В една бъдеща класация биха могли да участват всички,може би в отделна тема.Но само с обосновани мнения,ревюта и тестове а не с измислици и празни приказки.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
В една бъдеща класация биха могли да участват всички,може би в отделна тема.Но само с обосновани мнения,ревюта и тестове а не с измислици и празни приказки.
Сигурно си прав, но повечето от по-старите участници надали ще се върнат назад по пътя на еволюция на во. Освен вече многократно писани работи, какво ново да кажем за тези марки. Време е новото поколение да се вземе в ръце и да действат, стига са чакали на готово.
Никой не може да ги спре да си купят хатсан, да го разглобят и покажат как се е развила марката например.
П.с. и с най-евтината китайка, който не се отсаже ще узрее и за по-качествено оръжие. Може би всеки трябва да започне от там
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Статията, която soundmax любезно ни припомни, не е точно класация, а по скоро класификация на няколко разпространени /тогава/ модели на различни производители. Ценното в нея е обособяването в групи на различните изисквания към пушките, така човек лесно може да сравни собствените си изисквания с тези групи и сравнително бързо да се насочи. Точно тук е най-големият проблем - обикновено питащия не е наясно със тези подробности и съответно търси най-силната, най-точната, най-качествената, най-красивата, най-здравата и най-евтината пушка, която да не се разваля никога.....Съответно заваляват и грешните отговори.
Въздушните пушки не се много по-различни от останалите неща които ни заобикалят, достатъчно е човек да е наясно какво иска и какво може да даде, кое колко е важно за него и изборът се очертава на хоризонта.
 
Нагоре