Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове и начини на работа с тях.

jorozh

Новодошъл
angelmr написа:
За орловото око не знам подробности, но това което написа ми напомни за едно много интерсно нововъведение при диоптричните прицели което се използва от векове в морските фарове.

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... /#comments

Не е оптика в буквалния смисъл на думата, използва ефектите от преминаване на светлината по гранична повръхност, но резултатите изглеждат много интересни. Като се появи на пазара мисля че бих си взел такъв прицел един добър ден.
Здравейте.Срещу 10лв.си направих сам тъй като съм късоглед и беше мъка.Поместих го в мерника не в мушката и ефекта е страхотен.Изрязаха ми в кварталната оптика минерална леща -0.75 с Ф-25мм поместих я във фокусиращата тръба на евтин челник от битака и ефекта е налице ако има интерес от колеги които са с увредено зрение и стрелят с диоптрици ще пусна и снимки.Поздрави
 

big_dragon

Редовен Потребител
jorozh написа:
angelmr написа:
За орловото око не знам подробности, но това което написа ми напомни за едно много интерсно нововъведение при диоптричните прицели което се използва от векове в морските фарове.

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... /#comments

Не е оптика в буквалния смисъл на думата, използва ефектите от преминаване на светлината по гранична повръхност, но резултатите изглеждат много интересни. Като се появи на пазара мисля че бих си взел такъв прицел един добър ден.
Здравейте.Срещу 10лв.си направих сам тъй като съм късоглед и беше мъка.Поместих го в мерника не в мушката и ефекта е страхотен.Изрязаха ми в кварталната оптика минерална леща -0.75 с Ф-25мм поместих я във фокусиращата тръба на евтин челник от битака и ефекта е налице ако има интерес от колеги които са с увредено зрение и стрелят с диоптрици ще пусна и снимки.Поздрави
Добра идея!
Чакаме снимки.
 

jorozh

Новодошъл
Снимките:
 

Attachments

  • Picture 394.jpg
    Picture 394.jpg
    512.7 KB · Прегледи: 347
  • Picture 395.jpg
    Picture 395.jpg
    566.1 KB · Прегледи: 325
  • Picture 396.jpg
    Picture 396.jpg
    496.2 KB · Прегледи: 335
  • Picture 397.jpg
    Picture 397.jpg
    564.6 KB · Прегледи: 432

jorozh

Новодошъл
Parabellum написа:
Някой може ли да даде по-подробна информация за "adlerauge" ( орлово око ) аксесоара за диоптрични мерници. В общи линии знам, че е леща и се монтира на мушката, като увеличава апертурата, но как точно става това нямам никаква идея...Също какви видове има и на какъв принцип се подбират? Лично аз не съм ползвал, когато тренирах навремето, а и мисля тогава никой не ни е обяснил .. .
Към този пост са снимките и коментара.Моля да бъда извинен че цитирах следващия по ред.Поздрави
 
A

Anonymous

Гост
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

Какво ви е мнението за мерните примери на Гамо ? Според мен са доста добри и удобни за прицелване,но мерникът на ЦФХ-а ми след известен брой изстрели почва да се размества по вертикала - имат ли и други този проблем ?
Това с фирбровлакната било голямо удобство,видях в сайта на ЧЗ,че продават мерник и мушка за Славия с такива влакна и само да разгадая как се поръчва,ще си я тунинговам ;)
 

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

Като стрелям на механични и попаденията ми попадат вдясно горе все едно 2-3 часа. как да изместя мерника за да са в десетката?
 

Ivory

Потребител
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

Смъкваш го надолу и го мърдаш на ляво .
 

leopardars

Потребител
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

Може и да бъркам но не трябва ли да се мръдне нагоре и в дясно.
 

ECTOMORPH

Потребител
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

При механичните мерни прибори коригираш в посоката, в която желаеш да е попадението. Накъдето искаш да удари - натам местиш.
При оптичните прицели е обратното. ;)
 

methaa

Редовен Потребител
Re: Механични мерни прибори, диоптрични мерници, видове

Колега, позволи ми да не се съглася с теб и да те допълня.

Ако местиш мушката, ще се получи обратното.
Пример: ако увеличиш вертикалния размер на мушката, пушката ще стреля по-надолу. Ако го намалиш, ще стряля по-нагоре.
Мерника се мести по посока на желаната корекция.
Пример: ако пушката стреля в ляво спрямо спрямо мерната линия, стрябва завъртиш мерника така, че да се премести надясно. След което попаденията ще се преместят надясно спрямо мерната линия.

При оптиките имаш корекции по вертикала, хоризонтала и диагонала :D
На всеки тумблер пише къде трява да се завърти.
Пример:
Ако попаденията са ти много ниско, въртиш тумблера за вертикалната корекция по посока "up". Ако през това време погледнеш през оптиката, ще забележиш че скалата се движи налолу спрямо мястото където цели пушката. Ако го завъртиш в обратна посока, скалата че се движи нагоре.
Ако пушката ти цели много в ляво, трябва да си завъртиш тумблера за хоризонталната корекция по посока на "right". И обратно на посоката "right" ако искаш попаденията ти да се преместят наляво.

Посоките "right" (дясно) и "up" (горе) обикновено са изписани някъде по тумблерите и мерниците. Може вместо надписи да срещнеш само стрелки, които да отговарят за същите функции.

При оптиките, както и при мерниците местиш точката на попаденията по обозначената на самите тях посока спрямо мерната линия.
 

minjara

Новодошъл
Да де изразих се фигуративно. :) Имах предвид че може да бъде направено без проблеми. Дори един член на пловдивската група когото не съм виждал никога( изчезна от форума преди аз да започна да пиша) имаше Б21 именно с диоптричен прицел.

Така като гледам за един ден се разграбиха. :) Предвид цената не е чудно. Аз също имам един такъв който не ползвам, но не ми се иска да разкомплкектовам хаенела, нищо че е с оптика в момента. Но ако някой около пловдив има желание да види как се стреля с такова чудо бих го заел. Мисля че на някои хатсани си има канали по релсата и нищо не трябва да се реже.


динката, бих ти цитирал един откъс от филм, но не знам дали си го гледал. Но все пак:
"Това беше форма на сарказъм, Болдрик." ;)
ако е все още при теб и не ти трябва диоптриката бих опитал да стрелна с него;)
 

angelmr

Редовен Потребител
ако е все още при теб и не ти трябва диоптриката бих опитал да стрелна с него;)

Не, тези пушки ги продадох преди години. Обаче имам един диоптричен прицел Гамо, който е на 11мм релса. Пазя го за щаера, ако реша да го връщам в 10 метрова конфигурация, но ако ти се разкарва до Пловдивско, вземи си пушката да го сложим и да постреляш. Интересното е че блендата може да се развие и мерника да имитира в някаква степен диоптричните прицели на бойните пушки. Иначе със спортната бленда има понякога трудности с намирането на неконтрастни цели.
 

xpresident

Редовен Потребител
1631522267571.jpg
Пристигна новия ми диоптрик за ЧЗ-то. От гръцкия сайт, 100лв с доставката. Сега ще търся някой да ми изработи адаптора за монтаж на мушката към цевта.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
View attachment 93081
Пристигна новия ми диоптрик за ЧЗ-то. От гръцкия сайт, 100лв с доставката. Сега ще търся някой да ми изработи адаптора за монтаж на мушката към цевта.
Все пак е комплект, нали? Че им писах, ама така и не ми отговориха.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
И при мен дойде, ама се оказа че мушката не пасва на FWB300. :) Отпред релсата е по-широка от стандартната и не може да се стегне. Дупчицата на диоптрика изобщо не е прецизно направена, ама за 100 лева толкоз.
 

xpresident

Редовен Потребител
Не очаквай качеството да е такова като оригиналния на FWB. Дупчицата на мен ми харесва, по-малка е от тази на хайнелския който имам. Гари има такъв на Фани 300, може него да питаш с каква мушка е.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Значи, правих си тестове с дупчицата на хайнела и в последствие се зачетох по-задълбочено. Дупката няма особено голямо отношение за това какво "поле на видимост" има като погледнеш през нея. Проекцията спрямо мушката е г/д еднаква с 1.2 мм отвор и с дупчица от игла 0.2мм. Демек просветката м/у ринга на мушката и този на диоптрика не се променя. От големината на дупката зависи контраста. Колкото е по-малка, по-малко светлина влиза и съответно всичко, което виждаш е по-тъмно. За намаляне на паралаксната грешка, и още по-прецизно насочване на по-скъпите модели (500евро+) се поставя допълнителен дуплекс ринг пред диоптричния и така "просветката" става минимална.

Edit:

 
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Нещо не се харесаха с Фанито, мушката е нагодих лесно с дебело двойно лепещо и не мърда грам. Ама диоптрика ... Първо го сложих и стегнах с неговата си врътка. 3 изстрела и изпадна. Почесах се леко и се сетих, че в коментарите за този модел пишеше, че трябва да се махнат пружините под пластинката и "заспивал". Пластинката, се оказа завъртяна "фабрично". Беше оставен "тъпия" край надолу, а заострения отгоре, махнах пружините, завъртях пластината, стегнах и.....спря да пада, ама почна да се движи след всеки изстрел.
Общо взето бях игнорирал коментарите, че не става за пушки с откат и се оказа така. Принципно се разпробивал и се слагал законтрящ винт. Но при фанито няма за какво да се законтри. Затова намерих малка шайбичка и малка гайка за да игнорирам неговия върток, който се стяга само на ръка. Подложих и тънко двойнолепещо на релсата. Почнах да стягам леко и ... Без особено голям напън гайката почна да превърта. Явно е от мн мек метал болта и резбата си отиде.
Ама реших да тествам все пак, завъртях докато усетя най-голямо съпротивление и след това законтрих с пластмасовия оригинален върток. След 100+ изстрела беше мръднал около 1мм назад. Би трябвало с по-здрав болт и двойно лепещо да не мърда грам. Но едва ли ще пробвам скоро, мина ми мерака за диоптрици.
@gary m , How did you stoped yours AA diopter from moving?
 

xpresident

Редовен Потребител
Този адаптор, който мислех за пластмасов, на www.ant-supplies.uk се оказа метален. 6 или 12 паунда доставка, зависи дали е с тракинг. Има за 10, 14 и 15мм цев.
upload_2021-9-23_9-43-43.png
 
Нагоре