Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

angelmr

Редовен Потребител
Termina4 написа:
цевта няма нужда от чистене(при ПЦП цевите не се цапат като при ППП) освен ако не ти е дошла зацапана заводски което е малко вероятно Ако продължаваш да стреляш с тези темпове няма и прах да почистваш по пушката :) за помпата разгледай темата за помпите там си пише всичко :rambo:


luft9waffe написа:
стига па ти,откъде-накъде ппп цапа повече от пцп,с какво.напротив логично по-високата скорост цапа повече,шока(ако го има)се цапа винаги и най-много.освен това ако се помпи с помпа без влагоуловител цевта се чисти и маже след всяка стрелба,чашките също се смазват зада оставят слой масло по цевта.


Brute_Force написа:
???
с това добре ли е ?

а....аз не разбирам.....ама нали като се смазвала цевта и чашките се получавало дизел?
или само при пружинките е така ?
::)
сори ако въпроса е много тъп...
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Наистина признавам че има хора които не чистят цевите на пушките си и пак стрелят но всички те са с цеви без шок. Но по принцип зацапаната с олово цев няма тези качества като чистата. Щом казватев че бенджамина може да стреля и без да се чисти цевта ви вярвам. Но и двете ми пушки ако не си получат полагащото им се количество парцали с балистол придобиват точно необходимата прецизност за да улучат лист с размери А4 на 50 метра. ;)
По въпроса за препаратите за почистване, в ръководството на CZ-то ми пише че цевта се чисти с бял спирт( разбирай 95% разтвор на етанол). Други колеги преди предлагаха да се ползва WD40 като отлично средство за премахване на отлаганията. И двата метода съм ги пробвал и когато започна да изкарвам чисти парцалчетата напоени с тези два препарата и прекарам след това парцалче с обикновена оръжейна смазка или с балистол, то след това парцалчето излиза на раета. :) Предполагам извода е очевиден. Освен това миналата седмица ми казаха за някакъв продукт на балистол за който не бях чувал. Солвент( превежда се като разтворител) премахващ оловните отлагания. Не съм го пробвал, но мисля че с него ще е още по-добре.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Има вече създадена тема по въпроса за почистването на цевите:
"ЦЕВИ- видове, проблеми, почистване, дулна фаска" - започната от иводок.
 

cdman

Администратор
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Ами то почистване се прави на цялото оръжие по принцип - не е нужно да е само на цевта - така че май има смисъл от темата.

Аз лично много съм търсил за това почистване и в стария форум не можах да намеря точен отговор - а търсих наистина много. Намерих в един американски форум обяснение че не е нужно да се чистят цевите само на спортното оръжие дето е до 7.5 джаула - заради ниската скорост отлагането е минимално. Обаче всички останали дето стреляме с по високи скорости е хубаво да чистим. За WD40 четох че е много опасно за гумените пръстени - ако попадне от него върху тях ги разяжда , така че трябва да се внимава.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ubp написа:
Има вече създадена тема по въпроса за почистването на цевите:
"ЦЕВИ- видове, проблеми, почистване, дулна фаска" - започната от иводок.

Там е проблема че темите се преплитат по много объркващи начини. Но темата за почистването не може да е част от темата за цевите. :) Може би заглавието ми не е съвсем коректно, понеже почистването е само един от аспектите на поддръжката на пушката, но темата беше започната именно от гледна точка на почистване на цевите. Това не означава че трябва да се пише само за тях.

cdman хаенела който купих наскоро, не беше почистван въобще от предишния му собственик, поради отсъствие на подходящи инструменти. Но въпреки това за мое голямо учудване парцалите не излизаха черни като му почиствах цевта. Да имаше много други проблеми, за които ще пиша в друго специално мнение по-нататък, но точно проблем с олово по цевта нямаше. Или поне не фатален проблем. Така че съм съгласен че за 7.5джауловите пушки почистването не е жизненно важно освен ако не са с шокови цеви( валтера ми дори на 7.5 джаула има нужда от често почистване ако се стреля с чашки от моделите с графитно покритие).
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

За солвента на "Балистол"- съдържа основно амоняк. Лятото го пробвахме за почистване цевта на един АТ44 и доста олово излезе по парцала- именно люспи олово. Отдавам го на шоковата цев. А чернилката, която излиза мисля, че е по-скоро смазка, прах и всякакви други боклуци, които макар и в минимални количества попадат по някакъв начин в цевта. Отделно при ППП дори и да няма видим дизел, пак имаме изгаряне на някакви минимални количества масло в цилиндъра и съответния "нагар" по цевта.
Колкото до почистването на останалата част от пневматиката- за мен то е задължително след всеки излет. Имам кутия с ГОИ-54 и вътре винаги държа парцалче, което е добре пропито с тази смазка. След всеки излет забърсвам оръжието със сух парцал и после го минавам с намасления парцал на всякъде. Така оскидацията винаги е в отлично състояние. Според мен е добре оръжието винаги да стои смазано, понеже съм имал един случаи, когато бях забравил да почистя пушката и от потта лоста за зареждане на БАМ-21 там където съм го хващал, беше леко ръждясал и то само в рамките на 2-3 дни.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Разпрашеното олово е с черен цвят. Така че мнисля чернилките основно от там идват. Освен ако не се ползват чашки с някъкво покритие. Те не винаги са боклуци като китайските. :) Но много цапат.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Незнам, може и така да е относно цвета, но в модератора след интензивна стрелба аз винаги имам доста олово на прах и цвета му е сив. Даже може да се каже, че е светло сив. Може би върху парцала, който е и със смазка се получава този черен цвят, но твърдя, че особено при ППП това си е 90% нагар от минимални количества изгоряло масло, както и боклуци. При 21-цата, която разглобявам понякога за инспекция на маншет и пружина, винаги в цилиндъра имам тънък слой графитна грес ( но наистина е тънък филм ), която попада така или иначе от пружината, независимо, че използваното количество е наистина минимално.От там при тези високи налягания съвсем лесно е да иде и в цевта. С две думи почистването след стрелба е желателно. Отделен е факта, че абсолютно чиста цев стреля зле- това важи не само за огнестрелното оръжие. Затова 10-15 чашки първоначално са достатъчни за да започне пушката да стреля както трябва.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Аз използвам три вида препарати за поддържане на оръжията си /и огнестрелно и въздушно/ - фен съм само на армейските:
- за почистване след стрелба само РЧЗ, чете се ер-че-ез - жълта силно миришеща течност, съдържа основно амоняк, а мирише/смърди ;) на урина. Чисти до блясък и оловни/медни отлагания по цевта и ръжда и други нечистотии. Иска шомпол с четка /свободно въртяща се/ и яко търкане.
- за смазване на вътрешните части /без цилиндъра на пружинните пушки/ и цевта - течна кафява оръжейна смазка, има специфична миризма на оръжие - който е отварял оръжеен шкаф с калашници в армията ще я познае веднага :yes:
- смазване на външните части на оръжието /без дървените/ само тънко с ГОЙ-54. За гойта може да се говори и пише много, тя е изключителна смазка. Лекарство и за оръжието и за войника - по време на Втората световна война братушките с нея успешно са обработвали открити наранявания. Сега е малко позабравена.
пп
Някой съвременни "смазки" продавани в магазинната мрежа освен, че не вършат работа но и миришат на прах за пране ;)
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Parabellum За пружинните си прав, че там е основно нагар. Но при ПЦП-то няма от къде да има възпламеняване така че там си е чиста мърсотия. :)
Между другото първите моливи в древността са предсьтъвлявали парече олово затъкнато в дървена клечка. Така че оловото по природа си е склоннно да оставя доста от себеси при триене в твърди повръхности.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

angelmr, не твърдя, че не е така, но и при ПЦП може да има и други продукти отложени в цевта освен олово. Най-малкото прах, който полепва по омазнените преди това чашки ( за тези , които стрелят с такива ). Другото е, че при мен специално намерих частици графитен прах, които бяха полепнали по дотиквача от ударната група, където е сухо, но съм ползвал чист графит за смазване. С две думи, боклук, макар и минимален има и трябва да се почиства, когато е възможно. А и мисля, че допускаме в момента една грешка- задълбаваме от чисто научна гледна точка в детайлите. Дали на практика едно оръжие или цев са истински чисти или мръсни е съвсем отделен въпрос.
Според мен при пневматиката чистотата е от доста голямо значение за прецизноста и повтаряемоста на всеки един изстрел.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Parabellum написа:
angelmr, не твърдя, че не е така, но и при ПЦП може да има и други продукти отложени в цевта освен олово. Най-малкото прах, който полепва по омазнените преди това чашки ( за тези , които стрелят с такива ). Другото е, че при мен специално намерих частици графитен прах, които бяха полепнали по дотиквача от ударната група, където е сухо, но съм ползвал чист графит за смазване. С две думи, боклук, макар и минимален има и трябва да се почиства, когато е възможно. А и мисля, че допускаме в момента една грешка- задълбаваме от чисто научна гледна точка в детайлите. Дали на практика едно оръжие или цев са истински чисти или мръсни е съвсем отделен въпрос.
Според мен при пневматиката чистотата е от доста голямо значение за прецизноста и повтаряемоста на всеки един изстрел.

Да де и аз това имах предвид. Чиста мърсотия. :)
Но въпроса наистина е важен. Начина на зацапване е не по-малко важен за точността от другите фактори в цевта. Повечето цеви чисти не стрелят добре. Освен това нямам друго обяснение защо като смениш мунициите имаш няколко лоши истрела. Явно пак е до начина на зацапване. Така че спокойно можем да се шегуваме че за да е точна една цев, тя трябва да е зацапана по правилния начин. ;)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

някой може ле да обясни какво значи цев с шок и коя въздушна пушка го има какво е предназначението на шока
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

kamenist написа:
някой може ле да обясни какво значи цев с шок и коя въздушна пушка го има какво е предназначението на шока
Шока е стеснение в края(изхода) на цевта, предназначено да повиши в последния момент налягането зад излитащия проектил. Има го и при огнестрелното.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

MAD MAX написа:
Шока е стеснение в края(изхода) на цевта, предназначено да повиши в последния момент налягането зад излитащия проектил. Има го и при огнестрелното.

По-скоро шока стабилизира чашката преди излизане,защото нялягането не толкова голямо.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

kamenist написа:
някой може ле да обясни какво значи цев с шок и коя въздушна пушка го има какво е предназначението на шока
Шока в различните му рамери е предначначен да подобри в различна степен групираноста на съчмите при попадение в целта. Това е стеснение в края на цевта и намира приложение най-вече при гладкоцевните ловни пушки. Обикновено едната цев е с един размер шок, другата с друг, продават се и сменяеми шокове /на резба/ за определени модели ловни гладкоцевни пушки.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

единственото,което дава шокът на въздушните цеви е последно и окончателно калибриране и унифициране на изстреляната чашка.оттук-повишена точност.практиката показва,че собственици,скъсили цевите си, винаги се оплакват от понижена точност,защото със скъсяването са отстранили точно шока.шокът наистина повишава обтурацията,но пък увеличава триенето,тъй че според мен не влияе особено на скоростта
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Някой ползувал ли е тази смазка и дали е подходяща за смазване на буталната група?
2560.jpg
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Това е тефлонов спрей.
Буталната група не се маже.
Щом обаче имаш желание ...давай.
Тук има хора де'т я мажат , та да се лъзга.
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ivodoc ,не приемай мнението ми като заяждане,нито пък като желание за влизане в спор!Много добре разбирам опасността от дизелиране и защо буталото не трябва да се маже с конвенционална смазка!
Надявах се,че най-накрая някой е разработил подходяща за ПП смазка!Реших,че тефлона (материал по своята същност негорим и непредизвикващ дизелиране) се нанася с помощта на някакъв носител(разредител),който впоследствие се изпарява и остава само тефлонов филм,намаляващ триенето!А в намаленото триене не виждам нищо лошо,стига да не е съпроводено с отрицателни от гледна точка на пневматиката (дизел) ефекти!
В този смисъл беше поставен въпросът ми,дали конкретният спрей(както е видно от снимката)е подходящ за смазване на буталото,а не дали буталото въобще трябва да се маже.
 
Нагоре