Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

lynx написа:
А редуктора като го отворих за първи път беше почти сух, там също ли не слагаш нищо?

На моя редуктор, единствено му сложих един много тънък филм от оригиналната грес на помпа ХИЛ.
Толко, колкото да може да се движи лесно буталцето през двата о-пръстена. На сухо не иска да се движи достатъчно "мазно" и оттам идваше и лоша и непостоянна работа на редуктора. Пружините са напълно сухи.
В същото състояние, което описвам се намираше и чисто новия редуктор, който си поръчвах преди.
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

При зглобяването на ААса. След като монтирахме редуктора с Рашко. Намазахме и Ударната група.
Тънко, много тънко пак с оная ниско температурна грес /до (-72) градуса/
Рашко каза, че невярва на чистите повърхности /поради корозията/ и, че тази грес била много добра.
Предпочете я пред синтетичното масло което той бе донесъл.
С нея съм намазал и спусака. Но това вече е обсъждано.
Личен опит.
Проблеми нямам никакви! Работи като часовник.


И понеже сме в темата начини за почистване, и аз да споделя нещо.

До сега съм чистил пушката само с танпони или корда с парцал. Както предписва производителя.
Някой ми бе казъл, че 4,5мм почти не се налага да я чистиш. Освен когато много развали групата.
Е развали я.
Почистих пак с тампони и корда....
Е фект -(0) Групата на 50м ми бе 10см от упора стреляно от покрива на колата.
Когато я купих на 48м имаше група 12-15мм -стреляна от Симо и Божо на първото изваждане от кутията.
Направо си помислих, че пушката нещо е "здала багажа".
Реших по-сериозно чистене да и направя.
Взех Хилмански шомпул с пластмасовата четка. По цялата дължина на дръжката сложих изолирбанд за да не трие в каналите на цевта.
Капнах няколко капки Балистол и внимателно 10-тина пъти протрих цевта. При затворен болтов механизъм. Страх ме бе да не пре'ба О-пръстена на цевта. Така болта го пазеше от четката.
После с корда наново почистих със сух пърцал.
Чернилката която изтече бе......
Отидох да стрелям на закрито. Затворено от двете страни с 4м стени. Завет и тихо време.
На 50м даде група пак 10тина сънтиметра. НО ЗАПОЧНА ПОСТЕПЕНО ДА Я СЪБИРА.
След едно добро наслояване от 50-60 чашки стигнах до група не поголяма от 15мм.
Сега е скалпел. :yahoo:
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

lynx написа:
Колеги, при почистване на пушката слагате ли смазка на удърника и на щока на клапана?
Интересни са ми всякакви мнения, които мога да получа за вашия личен опит.
Аз поставих и на двете места и нещо.... пушката не е добре :-\

Имах подобен проблем преди време с циклона като чисто нов. Поболях се. Последва т.нар. "разконсервиране" - първо разглобяване и основно почистване със спирт на всички детайли с изключение на спусъковия механизъм. Пушката заработи като швейцарски часовник.
От тогава ми е "обеца на ухота" - пружина, удърник и клапан - чисти и сухи като бебшко дупе. С течение на времето и експлоатацията около удърника и пружината се събира прах, който също пречи на еднообразната работа на групата. Когато това се случи, процедурата е ясна - спирт, тампонче, разлобяване, сглобяване и всичко е Ок.

Относно редуктора - споделям мнението на Божо. Редукторът на щаера заводски беше покрит с филм от някаква много тънка смазка, предполагам силиконова. Производителят препоръчва на 1000 изстрела тъничко да се смазва о-пръстена на резервоара, който контактува с външното тяло (кожуха) на редуктора. По този начин хем се щади въпросният о-пръстен, хем в редуктора се вкарва достатъчно малко мазнинка, която да поддържа добрата работа на о-пръстените на високото и ниско налягане.
 

ангел иванов

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Колеги светнете ме.Ако си решил да си зазимиш една пушка,къде,какво и с какво трябва да се смаже или други процедури?
Лично аз съм решил Рауха да не го ползвам зимата,ама не ми се прибира просто така,дайте съвет. :wall:
 

andi

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Изчистваш цевта да няма олово (ако не стреляш тя си остава леко омазнена) и прибираш да няма прах и влага . Нищо повече, тук нямаме корозиращи барутни газове проникнали навсякъде .
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ангел иванов написа:
Колеги светнете ме.Ако си решил да си зазимиш една пушка,къде,какво и с какво трябва да се смаже или други процедури?
Лично аз съм решил Рауха да не го ползвам зимата,ама не ми се прибира просто така,дайте съвет. :wall:

Аз бих намазал тъничко цевта от вътре и вън с минерално двигателно масло и пружината на удърника също. Мисля, че останалите метални детайли са от неръждаеми сплави и нямат нужда от кой знае каква консервация (за разлика от огнестрела). На пролет - задължително цялостно почистване.
Защо си решил през зимата да не стреляш :no:
 

ангел иванов

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Ами сър Джон,зимата е студено и гадно време.Нямаш настроение и тонус,налягат те мисли тежки като оловни ташаци.
Никакъв мерак за стрелба.Ама ще видим,нека завали сняг.
 

lynx

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Ангеле, зимата е само няколко месеца.
Пускай по 5 чашки веднъж седмично през цевта и няма да има нужда от консервиране.
Само не я оставяй без въздух. Веднъж си зарязах пушката да седи на 50 бара и забелязах че е започнала да изпуска.
Веднага я напрасках на 200 бара и за 1 седмица не мръдна стрелката, оправи се.
 

Иван Димов

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ангел иванов написа:
Ами сър Джон,зимата е студено и гадно време.Нямаш настроение и тонус,налягат те мисли тежки като оловни ташаци.
Никакъв мерак за стрелба.Ама ще видим,нека завали сняг.

Е как няма да стреляш зимата? ??? Ами то, градовете почерняват от мишени. :D
Ами те оловните мисли,са щото не ходиш да стреляш... ;)
 

ilian

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Да си кажа и аз наблюденията относно смазването на ударната група и БК.Ставо въпрос за АТ44,който си е заготовка и няма нищо общо с марковите пушки :pardon:.Значи преди няколко седмици си почистих пушката основно и отстраних всякаква смазка от ударника и БК,и от тогава със застудяването ми дойдоха големи главоболия :-\.Като стана студено пушката взе да си стреля едно към кесим ;),два три хубави изстрела два три отрива абе чудо ви казвам :wall:.Тестовете с хроното засичаха отриви с по над 10мс :eek:.Та след вчерашната сбирка и последвалата калпава стрелба,си разглобих асана и го смазах нормално на всякъде,на ударната група дв.масло полу синтетика на БК -то силиконова смазка.Направих замерване с хроното и всичко си дойде на мястото :yes:,нямаше отриви в скороста и днес пробвах по мишени,за 100-на изстрела имам 2 отрива при -4градуса което си е в реда на нещата за асана ;).Та моето заключение за моята пушка е,че не работи както трябва на сухо ;) трябва им смазване :yes:
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

akraba1 написа:
Май "чисто като бебешко дупе" не е много добре.... :rambo:

Всеки решава сам за себе си.
Споделих опита си (и не само мой) от пушките които съм имал и имам.
Всеки е свободен да прави каквото си иска......стига да не пречи на другите.
 

ilian

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Аз и затова написах,че се отнася за асана,който има луфтове на всякъде и ударника си стърже в стените както си иска.Не съм разглабял някоя скъпа пушка и не знам със сигурност как са нещата от вътре,но предполагам,че всичко е изработено и напаснато както трябва и тогава със сигурност прекаленото смазване ще пречи особенно сега в студа :)
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Аз вчера се сдобих с едно флаконче Gunex 2000 и ми изглежда доста читав. Според етикета го дават го универсален за всякакви неща, но мирише точно на оръжейна смазка.
Намазах хубавичко всички метални и дървени части до които имам достъп без да разглобявам пушката с идеята да ги предпазя от влагата и евентуално начеване на ръжда.
Въпроса ми е дали е подходящо да напръскам с нея онези тампончета за почистване на цевта и така да ги пусна през нея, след което и няколко сухи?
 

akiro

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ПО-добре прекарай напоено парцалче ,за да" разкисне " а след това тампончетата- аз така правя :cheers:
 

qtex

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Тъй като не съм ходил в казарма и не знам, а тези около мен, които са били не помнят се налага да питам дали някой знае: Каква оръжейна смазка се е използвала едно време? ГОИ-54 (жълта, гъста като грес или восък ако е по-студено, макар че в момента на т'ва слънце си тече почти като пресен мед) ли се е използвала? Вкъщи вече не остана и преди малко отмъкнах предпоследната "лъжица" от кутията за нашите цели... И ако някой знае каква е разумната цена за тази смазка, че гледам 100гр/5 лв. .

Използвах известно време и Ballistol и все още не мога да се сетя за нещо, което да мирише по-гадно... а и буквално изсъхва върху пушката. Нещо не ме кефят тези фини смазки.
 

hunter57

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

qtex написа:
Тъй като не съм ходил в казарма и не знам, а тези около мен, които са били не помнят се налага да питам дали някой знае: Каква оръжейна смазка се е използвала едно време? ГОИ-54 (жълта, гъста като грес или восък ако е по-студено, макар че в момента на т'ва слънце си тече почти като пресен мед) ли се е използвала? Вкъщи вече не остана и преди малко отмъкнах предпоследната "лъжица" от кутията за нашите цели... И ако някой знае каква е разумната цена за тази смазка, че гледам 100гр/5 лв. .

Използвах известно време и Ballistol и все още не мога да се сетя за нещо, което да мирише по-гадно... а и буквално изсъхва върху пушката. Нещо не ме кефят тези фини смазки.
Балистола верно мирише гадно, но ГОИ-54 е предимно консервационна смазка ще си преебеш пушката с нея, иначе се продава по магазините за 5 лв. ама я взимат уж за мехлем против рани Иначе в оръжейните заводи е на "Свободна консумация" намери си познат там ще ти даде кило
 

qtex

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Аз забравих да напиша, ГОИ-я го използвам само за външно покритие. Пушката не съм я отварял, но все пак в цевта пръсвам по малко Ballistol средно на 5-6 стрелби и търкам със косместата четка на шомпола, да падне нагара. С ГОИ маша само отвън цевта и горната част на пушката и оставя много по-дебел слой смазка и в резултат не ми се налага да чиста на всяка стрелба, а на 2-3. Забелязах, че Ballistol-a оставя също тънък слой смазка, които обаче пада при 2-3 хващания с ръка и веднага се вижда, че не е останало нищо там.

А до колко разваля пушката- не съм сигурен в тези твърдения. Все пак вкъщи имаме 3-4 пушки на възраст от 30-50 год., които с друго не са мазани, а няма никакви проблеми. ;)
 

hunter57

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

qtex написа:
Аз забравих да напиша, ГОИ-я го използвам само за външно покритие. Пушката не съм я отварял, но все пак в цевта пръсвам по малко Ballistol средно на 5-6 стрелби и търкам със косместата четка на шомпола, да падне нагара. С ГОИ маша само отвън цевта и горната част на пушката и оставя много по-дебел слой смазка и в резултат не ми се налага да чиста на всяка стрелба, а на 2-3. Забелязах, че Ballistol-a оставя също тънък слой смазка, които обаче пада при 2-3 хващания с ръка и веднага се вижда, че не е останало нищо там.

А до колко разваля пушката- не съм сигурен в тези твърдения. Все пак вкъщи имаме 3-4 пушки на възраст от 30-50 год., които с друго не са мазани, а няма никакви проблеми. ;)
Аз с ГОИ54 си мажа само бойното оръжие за въздухарките ползвам Балистол и то умерено щото верно много смърди
 
A

Anonymous

Гост
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

ГОИ-54 е предимно консервационна смазка ще си преебеш пушката с нея,
Че какво да й стане на пушката? Щом за бойното и ловното може?
 

qtex

Потребител
Re:Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Единственото, за което чувал да се претендира е, че ако запушиш газовата тръбичка на Калашника с ГОИ ще раздуе цевта, което ми се струва нереално. А ако все пак се е стигнало по някакъв начин до такава повреда обикновенно се дължи не на ГОИ, а на други боклуци останали непочистени.
*Може ида бъркам нещо, ама не съм държал АК-47... :crazy:
 
Нагоре