Методи за почистване, смазване и поддръжка на ВО

A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Аз съм писал какво аз лично правя и защо. Дали е правилно или не е друг въпрос. Не карам никого да прави същото, но и не мисля че има някаква груба грешка.

А това какво да чета ще си преценя сам.
 

usera2

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Здравейте. Искам да попитам дали тази Смазкa ГАМО за въздушно оръжие е подходяща за смазване на моето Zoraki HP-01. Сега го смазвам със смазката, която беше в комплекта, но като свърши.. Тази на гамо дали не е опасна за гумените уплътнения?
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

usera2 написа:
Здравейте. Искам да попитам дали тази Смазкa ГАМО за въздушно оръжие е подходяща за смазване на моето Zoraki HP-01. Сега го смазвам със смазката, която беше в комплекта, но като свърши.. Тази на гамо дали не е опасна за гумените уплътнения?
Смазката на Гамо си е супер и се отнася много добре с гумените уплътнения. Прочети в упътването на пистолета, че не си го спомням вече, дали оригиналната смазка беше силиконова. Ако е била такава, нямаш никакъв проблем да ползуваш гамовската, но само в дозите които са предписани в упътването "капка на еди колко си изстрела" имаше нещо такова.
 

delpx

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Здравейте. От няколко дни съм собственик на Hatsan AT44 еднозарядният модел. Купих пушката напомпана , и не съм пипал нищо но нея. Четох доста и искам да попитам някой неща относно чистенето и поддръжката и. Искам първо да спомена че не съм много наясно със терминология като ДИЗЕЛ , клапани бутала и т.н. т.е. не знам кое какво прави и каде се намира.

Та така първо цевта трябва да се чисти с нещо което до колкото разбрах е на основата на амуняк (с чист амуняк става ли ?) , След почистването следва смазка на цевта. Каква е технологията на чистене (разглабя ли се пушката ?) какви инструменти трябват (шомполи) и т.н.

След това специално за ПЦП-тата , цилиндъра със сгъстения въздух чистили се как , кога , с какво ? смазва ли се нещо по него и ако да с какво ?

Самата механика на пушката (пружинки , пръстенчета) и т.н. смазват ли се с какво и кога ?

Кое не бива да се чисти или змазва и защо , какви ще са ефектите ако смажем нещо което не трябва и отстранимо ли е след това ? Какви могат да са фатални действия при почистване на пушката който не бива да се правят ? Кой са основните групи елементи на дадена пошка който трябва да се чистят и смазват и на колко време ?

Съжалявам за глупавите въпроси но не съм наясно с тези неща , изчетох цялата тема и не намерих категорични одговори на голяма част от въпросите. Смятам че тази информация ще е много полезна за всички начинаещи като мене.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Всичко, което питаш го има в този форум. Ползвай търсачката и чети повечко! Не си смазвай с нищо резервоара! О-пръстените само леко може да ги мацнеш с силиконова смазка, но единственно, ако си разглобявал нещо около тях. Това се прави за да не скъсаш пръстените при обратния монтаж. АТ44, ако не е била почиствана преди първата срелба е хубаво да и се изпусне налягането и да се почисти щателно. При нея в много случаи има оставени чаплъци и стърготини в резервоара. Ама много се разписах, така че чети. Има пре-достатъчно инфо за АТ44 в специалната тема за тази пушка!
 

Milen

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

От доста време съм забелязал, че след чистене на пружинни въздушни пушки, трябва да изстрелям 20 ~ 30 изтрела за да започне да стреля както преди. Сега от две седмици съм собственик на ПСП Walther Dominator 1250 и накупих какви ли не препарати и уреди за почистване. Извода обаче е същия! Дори и след 500 изстрела без почистване, точността си е същата. Почистването на огнестрелно оръжие обаче си е задължително! Там има и отложения от димни газове, които са и корозионни. Така, че за всички вманиачени в чистенето на въздушно оръжие ...... Няма нищо лошо, но е излишно. Още повече отложенията от олово предпазват цевта от корозия!
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Milen написа:
От доста време съм забелязал, че след чистене на пружинни въздушни пушки, трябва да изстрелям 20 ~ 30 изтрела за да започне да стреля както преди. Сега от две седмици съм собственик на ПСП Walther Dominator 1250 и накупих какви ли не препарати и уреди за почистване. Извода обаче е същия! Дори и след 500 изстрела без почистване, точността си е същата. Почистването на огнестрелно оръжие обаче си е задължително! Там има и отложения от димни газове, които са и корозионни. Така, че за всички вманиачени в чистенето на въздушно оръжие ...... Няма нищо лошо, но е излишно. Още повече отложенията от олово предпазват цевта от корозия!

Много е коментирано точно по тези теми. Ако беше прочел по-назад щеше да видиш многобройни мнения в които се споделя опит и в двете посоки. Има пушки които колкото и да стрелят не си влошават точността, има и такива за които нередовното почистване на оловните отлагания е фатално за същата тази точност. Твоята явно е от първите за което можеш да се радваш.
 

Milen

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Колега angelmr, виждам в подписа ти Walter LG. Сподели ако обичаш има ли нужда от почистване и как се променя (или не се променя) точността след почистване?
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

В момента не мога да кажа точно какъв е настрела на тази цев. Не е много голям честно казано, не е повече от 5000 изстрела. За това време съм я чистил два пъти, главно с цел да намеря отговор на въпросите които си задал, а не поради влошена точност. Цевта е полигонална перфектно полирана и с шок. При скоростите с които стрелям в момента не съм забелязал нужда от почистване. Не съм забелязал и забележимо влошаване на точността след почистване.
Между другото не съм сигурен каква точно е моята цев. В смисъл не знам дали е същата цев като тази която се монтира на LG300. Тази пушка е хемерли пригодено към резервоар на валтер и въпреки името си не спада към моделното семейство на валтерите.
 

Milen

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

По принцип точността не се влошава. Просто групата се премества в някаква посока. След няколко изстрела всичко се връша на мястото си.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Много зависи от конкретната цев. На някои иначе много хубави цеви групираността се влошава след почистване.
 

rivan

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

В тази мишена е стреляно след почистване,от горе надолу,по 10 изстрела.Вижда се ясно как в началото групата е разтворена и вляво(0-10изстрел),след това се посъбира(10-20 изстрел) и накрая(20-30 изстрел и лека корекция на оптиката)си идва на място

08042009001.jpg


Всяка пушка си има собствени изисквания към почистването
 

akiro

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

В четвъртък ще си взимам хасанче-44-10 +помпа.ЗА да не занимавам лично колеги- моля кажете ми как да я (разконсервирам) Наистина нищо незнам и ще трябва да почна от а и б . Също и за помпата -моля !!! Да не експериментирам, че после :wall:
 

bor1968

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Щом е ПЦП, още повече Хатсан - няма нужда от каквото и да е разконсервиране. Можеш само да прекараш едно парцалче през цевта, ако случайно е останала някаква смазка да я обереш. После зареждаш барабанчето с чашки и :rambo:. Хатсаните /АТ-44/ си стрелят горе доло задоволително без да се прави нищо по пушката. След това като решиш какво искаш от пушката може да се пипнат някои неща и да се гони някаква скорост и плато.
 

Silent_Assassin

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

bor1968 написа:
Щом е ПЦП, още повече Хатсан - няма нужда от каквото и да е разконсервиране. Можеш само да прекараш едно парцалче през цевта, ако случайно е останала някаква смазка да я обереш. После зареждаш барабанчето с чашки и :rambo:. Хатсаните /АТ-44/ си стрелят горе доло задоволително без да се прави нищо по пушката. След това като решиш какво искаш от пушката може да се пипнат някои неща и да се гони някаква скорост и плато.

+1
 

akiro

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

От Иван знам вече-500-600 изтрела да видим как е пушлето и после ако трябва да се пипне тук-там. нали ??
 

vanko

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Пък ако не искаш да прекарваш парцалче през цевта,прекарай 3..4 ей такива тампони и става огледало
http://media.snimka.bg/5868/017990653.jpg
само гледай да не е на терасата,че ще събереш махалата ;)
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Обаче задължително изчисти цевта преди първия изстрел. Не вярвам да е много рероятно, но все пак теоретически има възможност про съхранението и транспортиерането да се е насъбрал прах или някоя случайна стружка. Не че ще навреди сериозно на пушката, но това си е чест от разработването на нови цеви.
 

akiro

Потребител
Re: Методи и препоръки за почистване на пневматичното оръжие.

Parabellum съм го помолил да дойде в магазина да хвъри 1 око -за всеки случай - всичко е възможно !!!

Кажете-без майтап-тез тампони за кво са??

Не пускай поредни постове. Ползвай бутона "промени" и прочети правилата на форума.
 

vanko

Редовен Потребител
Нагоре