МОДЕЛИТЕ НА Air Аrms S510 / S410 / S400 /EV2 / Twice Mk и др.

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

Аз как работи регулатора на ЕрАрмса зная.
Първия ЕрАрмс, този на Макси аз му го занесох лично до Варна.
При средна скорост от около 240 м/сек. и чашка ФТТ получаваме дулна енергия 27-28 Дж.
Опитвам се да сметна разхода, та за това питам за обема на резервоара.
Регулатора работи точнно на принципа на обикновенна канелка , тия дървените дето се слагат на бъчвите с вино.
Обикновен дросел си е.
ПС. По някаква причина не се е публикувал целия пост, та се наложи да го допиша, като го видях.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

Сега сметнах
В първия вариант:
диапазона 253 м/с - 245 м/с направи 18 изстрела (от 200 до 170 бара)
Средна скорост 249 м/сек и ФТТ енергия 30Дж.
Po= 200 Начальное давление, атм
P1= 170 Конечное давление,атм
V= 280 Объем резервуара, см^3
E= 30 Энергия пули, Дж
n= 18 кол-во выстрелов
Ответ:
Расход в см^3/Дж =13.7
15.6 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")

При другия вариант изстрелите от цялата стрелба:
Това са резултатите от замерването:
251, 253, 253, 250, 250, 249, 251, 248, 249, 248, 248, 248, 249, 248, 246, 247, 245, 247, 244, 244, 244, 243, 242, 242, 240, 241, 240, 239, 238, 238, 237, 237, 236, 235, 235, 235, 233, 232, 231, 230, 230, 229, 229, 227, 227, 225, 224, 222.

Първият изстрел беше на 200 бара, последният 140 (мерено по манометъра на пушката).
Тук ще приема 240 м/сек за средна скорост и в този случай джаулите са малко под 28.
Ето какво се получава:
Po= 200 Начальное давление, атм
P1= 140 Конечное давление,атм
V= 280 Объем резервуара, см^3
E= 28 Энергия пули, Дж
n= 48 кол-во выстрелов

Ответ:
Расход в см^3/Дж = 11.3
12.5 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")

И в двата случая се оказва, че пушката бая въздух си харчи.
Дори във втория случай по-малко, но това може да се дължи на завишената средна скорост на изстрела.
Дано с по-тежки чашки картината да се промени.
Направи тестове с отворен докрай реголатор и Баракуда.
При тази пушка регулатора не работи на същия принцип като при Суматра и Кареер например, където с намаляне на мощността пада разхода.
При дросела ефекта може да е обратен.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

За последните замервания с Баракуда.
Приемам за средна скорост 253 ( не съм събирал всички показания и да ги деля на броя изстрели.
Просто вземам разликата между най-силния и най-слабия изстрел.
Според мен би било добре, ако беше продължил да стреляш до падане на скоростта до първото отчетено показание, а именно 242.
Тук Джаулите са 43.85
Po= 210 Начальное давление, атм
P1= 140 Конечное давление,атм
V= 280 Объем резервуара, см^3
E= 43.85 Энергия пули, Дж
n= 45 кол-во выстрелов
Ответ:
Расход в см^3/Дж = 8.9
9.9 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")
В другия случай..първия резултат.
Приемам 240 м/сек за средна скорост около 28Дж.
Po= 215 Начальное давление, атм
P1= 150 Конечное давление,атм
V= 280 Объем резервуара, см^3
E= 28 Энергия пули, Дж
n= 46 кол-во выстрелов

Ответ: 12.5
Расход в см^3/Дж =
14.1 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")
Другото не мога да го сметна понеже не зная колко тежи чашката JSB Jumbo?
Опитай на пълна мощност с ФТТ.
Храня съмнения , че разхода става от дросела, което си личи и в съществената разлика в разхода от сравнените стрелби.
Това може обаче да се дължи и на по-тежката чашка.
Визирам стрелбата с Баракуда.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

За JSB Jumbo.
Ако приема 231 м/сек за средна скорос , емергията е около 27.5 Дж.
Замествам стойностите и получаваме:
Po= 210 Начальное давление, атм
P1= 150 Конечное давление,атм
V= 280 Объем резервуара, см^3
E= 27.5 Энергия пули, Дж
n= 51 кол-во выстрелов

Ответ:
Расход в см^3/Дж = 10.6
12.0 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")
По добре отколкото с ФТТ, ама с Баракуда като че ли най-добре се представя.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

И двете цифри означават едно и също.
Макар и различни те се получават на базата данни подадени към калкулатора , само че във втория случай се вземат предвид температурни разширения на въздуха.
Според някои източници втория резултат е по-реален.
Според мен обаче , няма значение , стига да правиш сравненията само с единия, независимо кой от двата си си избрал.
Според братушките , а и не само, разход от 7.5 Дж/см3 се смята за идеален и е на ръба на възможностите.
Тук обаче не става дума за замерване на 5-10 изстрела в началото на стрелбата , когато пушката стреля във високо налягане, а за измерване на платото от около 25-30изстрела.
Когато се стреля във високите налягания , клапана е много пъргав и работи коректно.
Тогава разхода може да падне дори до 6 Дж/см3.
Именно за това е и стремежа към по-високи стартови налягания и клапан с малко сечение.
Разход от 8-8.5 Дж/см3 (гледа се първия резултат- по-малкия ) се приема за идеален за плато, естествено в приемлив скоростен коридор или казано по-просто , скоростта да не пада под 220м/сек.
По втория въпрос за платото.
Тук вече нещата се объркват.
Всеки може да определи сам , къде е платото.
Според едни , платото трябва да има разлика + - 1м/сек= коридор от 2м/сек.
Според други + - 5м/сек = коридор от 10м/сек.
Според мен коридора е този, в който чашката отива там където я пращаш.
Колкото чашката е по-тежка, скоростта и по-висока и разстоянието до мишената по-малко, толкова коридора на скоростта на платото може да е по-голям.
Когато например стреляш между 280 и 310м/сек с Баракуда по мишена от 30-40мм, почти не се налага да правиш корекция от 25 до 50м.
Просто стреляш на кръста.
При скорост 240м/сек , нещата вече се променят.
Тогава разлика в скоростта от 2-3м/сек , могат да пратят чашката 10-15мм по -горе или долу .
Мнението е лично.
Това е така според мен.
Според друг , може и да е различно.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Air Аrms S410/S400

По първата част за разхода и аз не съм много наясно. Но за платото - +1 към мнението на Иво. За мнозина специалисти, а и произвозители за приемлива девиация на скоростта в платото, за FAC, без редуктор, кал. 5,5 до към 40-45 Дж, приемат 5 м/с. Колкото по-нагоре се отива в джаулите, толково по-голям компромис може да се прави в разликите в скоростта на изстрелите в платото. Съответно за стрелба в по-ниски джаули този компромис намалява. В крайна сметка основната цел е да знаеш с колко на брой максимално предвидими изстрели разполагаш и в кои налягания (по манометъра на пушката) са те. Колкото повече, толкова по-добре. Това до голяма степен зависи от настройките на системата и от задачите, които трябва да изпълнява оръжието, естествено в рамките на неговите възможности.
Ето един интересен сайт по темата - http://www.ora8i.rivington-riflemen.org ... ctors.html. Без особени претенции за специалист, пича (това е личната му страница) споделя опита си, който е доста информативен.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Air Аrms S410/S400

То заради това, Братушка си слага чашките в найлонови пликчета под точно определена бройка. Помпи пушката на 200 атм. и стреля докъто изразходи чашките от пликчето. Като се свършат чашките, значи е дошло време за ново помпане и ново пликче с чашки, и т.н. и т.н. :)
 

poacher

Потребител
Re: Air Аrms S410/S400

WilhelmTell написа:
То заради това, Братушка си слага чашките в найлонови пликчета под точно определена бройка. Помпи пушката на 200 атм. и стреля докъто изразходи чашките от пликчето. Като се свършат чашките, значи е дошло време за ново помпане и ново пликче с чашки, и т.н. и т.н. :)
Да, това е рутинна практика. При мен стрелбата е от 220 до 140 бара. Имам кутийка, в която си държа чашките.
Тя има няколко отделения, в които отброявам по 30-32 сачми, колкото ми е платото.
Щом отделението, от което зареждам се изпразни - време е за помпата ;)
Другият вариант (по-мързеливия, но по-неточния) - гледам си манометъра на пушката.
Като стигне 2000psi скачам на помпата :pardon:
 

братушка

Редовен Потребител
Re: Air Аrms S410/S400

Относно различните числа във файла за разхода:
Има формули описващи поведение на идеалните газове, а има и таблици с реалните параметрите на поведение на тези газове. И тези 2 неща доста се различават, особено при високи налягания.
Та във файла са дадени резултатите и по двата начина: по формулата за "идеалния" въздух и на базата на реалните експерименталните измерения.
Конкретно във файла няма въведена зависимост на разхода от температурата, влажността и др.
Има отделна секция за изчисляване промяна на налягане от температура, но тя не е свързана със секция за разхода.

Колко м/с коридор в платото трябва да има надали някъде да е дифинирано. Затова навсякъде ние пишем, че платото е от ХХХ до ХХХбар в коридор от Хм/с. Всеки си има свое виждане колко м/с трябва да е коридора в платото. Ясно е едно - колкото по-малко, толкова по-добре.
В правоточен режим изключително рядко се постига коридор по-малко от 5м/с и за нормално се приема 5-10м/с. А коридор от 1м/с се постига само с редуктор.
 

Termina4

Потребител
Re: Air Аrms S410/S400

не е точно така АА вадиш от кутията и стреляш за хацана ти трябват сумати познания и опити за да направиш нещо :pardon:
все пак всички хора не са като нас Българите и като дават пари искат веднага да стрелят а не да търсят Stiv майстора на пушки от Калифорния примерно ;) :lol:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Air Аrms S410/S400

Тогава си вземи AirArms EV2 и ще имаш 130 изстрела в коридор от 2м/с.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Re: Air Аrms S410/S400

темата не е за сравняване на пушки,особено когато едната е аармс-известна и мн уважавана фирма.и все пак ето малко инфо за размисъл:през последния месец 2 бр. ат44-10,.22 ми минаха през ръцете.от последната партида на сотис.и двата правят от кутията40бр,40J изстрела от 200 до 110бара,в коридор от 15мс със 180сс си резервоари.и то при доста прилична,да не кажа отлична точност.искат доработки,но незадължителни и минимални.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

Между другото при FAC версията на АА броя изстрели изобщо не е малък. Това което Милен е писъл по-напред е само чистото плато, а съм забелязал, че след него има още доста изстрели с приличен(не толкова съществен) спад. Едно е сигурно - с по-тежка чашка платото е по-дълго, а общия брой на изстрелите - по-голям.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Air Аrms S410/S400

В недела направих замерване платото на AirArms EV2 при температура -10 градуса. Чашки H&N FTT неподбирани (направи ми впечатление, че имаше доста очукани, които отстраних, но вероятно съм пропуснал някоя, тъй като има неколцина "отриви"). Стартово налягане 200 Bar заредени с "местния" студен въздух. Ето ирезултатите:
 

Attachments

  • AirArms string.JPG
    AirArms string.JPG
    40.5 KB · Прегледи: 793
  • AirArms string table.JPG
    AirArms string table.JPG
    72.5 KB · Прегледи: 878

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

Еба си .
Страхотно.
Втория изстрел си е явен отрив.
Коридор от 2-3м/ сек за 130 изстрела , и то в такъв голям диапазон на наляганетто, от 200 до 80 бара.
Супер.
Тя няма редуктор , нали?
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

ivodoc написа:
Еба си .
Страхотно.
Втория изстрел си е явен отрив.
Коридор от 2-3м/ сек за 130 изстрела , и то в такъв голям диапазон на наляганетто, от 200 до 80 бара.
Супер.
Тя няма редуктор , нали?

fatalen написа:
Има редуктор и от 200 да 110Bar-a прави около 90-100 изстрела в коридор от 2-2,5 м/с.

Да ме извини Фатален, че отговарям вместо него.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

Щом има редуктор , той тогава вероятно работи на 80-90 бара.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: Air Аrms S410/S400

ivodoc написа:
Еба си .
Страхотно.
Втория изстрел си е явен отрив.
Коридор от 2-3м/ сек за 130 изстрела , и то в такъв голям диапазон на наляганетто, от 200 до 80 бара.
Супер.
Тя няма редуктор , нали?
Относно отривите си мисля, че ако се направи замерване с JSB коридора ще падне до под 2м/с. Не го направих, защото JSB чашките са свършили при Иво и не ми се хабяха напразно.
Пушката има редуктор, но си мислех , че е настроен на по-високо налягане. Резервоара по външни замервания и предполагаема стена на цилиндъра 2,5мм е приблизително 210сс
Поне се успокоих малко, защото си мислех, че Daystate Grand Prix не се справя много добре с платото. Там резултатите са аналогични, само че има мнооооого повече изстрели в плато.
P.S. Не видях, че сте писали преди да пусна поста

Po= 200 Начальное давление, атм
P1= 80 Конечное давление,атм
V= 210 Объем резервуара, см^3
E= 15,05 Энергия пули, Дж
n= 136 кол-во выстрелов

Ответ:
Расход в см^3/Дж = 11,6
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: Air Аrms S410/S400

ivodoc написа:
Щом има редуктор , той тогава вероятно работи на 80-90 бара.
Сигурно е така, под 80 бара явно вече е на правоток, защото гледам че само за следващите(последните) 6 изстрела от таблицата спада в скоростта е вече близо 4 м/с.
 
Нагоре