МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

Licho

Редовен Потребител
Пропуснах да отбележа скоростите на Бама 51:
С тези чашки прави 27-28 изстрела в 10 м коридор- 275-285м.с.
 

astra

Редовен Потребител
Отклонението от вятъра зависи само от балистичния коефициент и НЕ зависи от скоростите, колкото и странно да изглежда.
Аз стрелям с JSB Heavy 0.67 с 240м/с.
Отклонението, което ми дава Chairgun за JSB Exact Heavy 1.175 на 100 метра при 2км/ч страничен вятър е 6см.
Това е на теория. Ние обаче стреляме в реални условия т.е. не идеални. Напр. не идеално балансирана чашка, която засилена с по-висока скорост, ще се кандилка повече от вятъра отколкото по-бавно летящя, но с по-балансирано въртене около оста. Проверено в практиката при истински вятър :)
 

astra

Редовен Потребител
Понякога ни се струва, че вятъра е спрял напълно, а някъде по пътя на чашката може да има слабо въздушно течение,
което може да се забележи само при движение на тревички или клонки.
Така се случва на практика. Вързвал съм по 3 конеца през 15м и трите висят като умрели, а чашките ги отнася в страни. Като се разходя до мишената и обратно установявам тесен коридор с течение в съответната посока. Толкова тесен, че се промушва в дистанциятй между 2 конеца, но си е там и духа :)

Ех, мааму стара, колко отдавна не съм пуцал на полянка. Струва ми се цяла вечност :(
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Никога не пренебрегвайте теорията!
В случая има поне една дузина параметри, влияещи на полета на проектила.
Изключвайки някой(вятъра) или няколко от тях, или приемайки го/ги за константа, не означава, че той/те не влияе/ят.
При някои, се променя влиянието им в зависимост от промяната на други параметри и то не само в линейни функции, съответно усилвайки и намалявайки ефкта.....
 

andi

Редовен Потребител
Отклонението от вятъра зависи само от балистичния коефициент и НЕ зависи от скоростите, колкото и странно да изглежда.
/QUOTE]

Ами не е така.
И пропадане и отклонение зависят основно от БК и СКОРОСТ.
И след това в много по малка степен от теглото , а чак накрая , почти пренебрежимо , от калибъра.
Това " цетерис парибус" .
 

kosmev

Редовен Потребител
Ако БК, влага, вятър, температура и т.н влияещи фактори са еднакви, то времето на полет при две различни скорости е различно. Оттук следва, че едната чашка е подложена на по-продължително време на влиянието на вятъра и би трябвало (а то е така) да има различно поведение и отклонение спрямо другата.
Извинявам се, че ще се конфронтирам така директно, ама...
Не, не е така. Даже точно обратното, при определени условия.
Ето ви една статия по темата, за начало.
https://hardairmagazine.com/ham-columns/the-external-ballistics-of-diabolo-pellets/
Ето една интересна графика - оптимална скорост на проектила, при която той има най-малко отклонение от вятъра.
wind_drift_per_velocity.png
Ясно се вижда, че с увеличаването над определена скорост отклонението също се увеличава.

Заиграх се с ChairGun и най-популярния проектил на този форум. JSB Exact 0.547
Засилих го със скорост от 230 до 320 м/с при вятър 10км/ч на 90 градуса.
Ето параметрите.

Exact0547_setup_small.png

Ето резултата

jsb_wind_50m_small.png

Първото, което прави впечатление, е че разликите в отклонението между 230 до 320м/с са много малки, около 1см (спрямо над 10см общо)
Друго обаче по-интересно е, че най-бързият проектил (червения 320м/с) се е отклонил най-много!
Най-малко се е отклонил този, който е изстрелян с 260м/с.
Така че явно всяка чашка си има определена скорост, при която най-малко се влияе от вятъра.
Точно както БК не е константа за чашката, а крива, с пик при конкретна скорост.
И моето вътрешно усещане е, че тези два параметъра съвпадат...



jsb_wind_50m.pngExact0547_setup.png
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Космев, първо не изрязвай, а цитирай целия абзац, защото не случайно е в цял абзац!
Като за начало, не си първият, който вярва повече на чуждите източници и то само защото са чужди, а не наши! Не виждам смисъл да пишеш в български форум, когато навън източниците са по-достоверни. На мен ми беше достатъчна първата препратка в статията, която си споделил, за да разбера кой я е писал. Имаше един специалист англичанин, който правеше невероятни клипчета в тубата и всички му се възхищаваха много. Много, ама не за много дълго време...
Спор няма да водя изобщо. Нямам такова намерение.
Поздрави.

П.П. Прочетох два пъти статията. Изцяло анализ на данни от програма като ChairGun. Няма нищо ново, което да научи човек от тази статия според мен. Няма личен опит от практиката, пример или теория от автора на статията.
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Е дай тогава източници на български, аз не намирам такива.
Ако направя горните сметки в програмата Strelok - тя е руска - ще ги "признаеш" ли, или имаш нещо против и срещу руснаците?
Знам и френски, може да се поровя и при тях за информация...
И ... Пиша в този форум за да водя дискусия, при която мога и аз да науча нещо. Но това да се цупиш, когато някой изрази мнение различно от твоето, ми е малко ... детинско
Може ли поне да дадеш някаква различна аргументирана позиция по темата, благодаря.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Не ти се цупя ни най-малко! Нямам против англичани, руснаци и каквито и да било други нации и националности. Анализирането на едно "произведение" не е атестат за знания и не определя нацията на анализатора.
Не мога да ти дам български "официални" източници. Изградил съм си мнение и мога да ти кажа, че доста колеги тук разбират достатъчно по много от засегнатите теми тук. На мен лично не ми се пишат статии и трактовки по темите тук. Избор на всеки е на кого да вярва.
Ще ти го обясня много просто. Не ме карай обаче да развивам повече теория!
В траекторията на една чашка има два основни компонента, които й влияят на полета: земна гравитация и вятър. Ако приемем с цел "уравнението" да е ясно, то нека двете компоненти да са константа. Гравитацията действа вертикално на полета, а вятърът действа хоризонтално на полета (приемаме, че силата му е от една посока и с еднакъв интензитет по цялата траектория на чашката, също както й влияе и земната гравитация - константно или хомогенно). Според теорията на анализатора при еднакъв БК и различна скорост на чашката в определен диапазон, отклонението е относително еднакво (приемаме го така за целта на казуса). Отговори си на въпроса: Защо като стрелям с 240 м/с и с 280 м/с, пропадането ми на определена дистанция е различно!?!?!?
Един жокер: Как се определя стойността на МОЩНОСТ? Във формулата има една компонента наречена време...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Тези балистични програмки работят по формули, които не искат да покажат. Така че, не се знае кое и какво приемат за константа, кое пренебрегват и не взимат под внимание.
Получавал съм различни от действителността резултати и от чеъргън и от стрелок, предполагам поради тези причини.
Както споменах, има фактори, с променливи величини, които оказват влияние с различни стойности в плюс или минус.
 
6

6.35

Гост
Според мен много е важно кой стреля и колко е силна пушката.На 100 метра ти трябва много силна пушка и тежка съчма и хубав спусак.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тези балистични програмки работят по формули, които не искат да покажат. Така че, не се знае кое и какво приемат за константа, кое пренебрегват и не взимат под внимание.
Получавал съм различни от действителността резултати и от чеъргън и от стрелок, предполагам поради тези причини.
Както споменах, има фактори, с променливи величини, които оказват влияние с различни стойности в плюс или минус.
Само ще кажа, че има опростени формули и по-сложни, отделно че има куп заложени коефициенти и няма как да знаеш кой е заложен, Това е много на кратко. Пък като му е кеф на някой да стреля с програми ОК, ама аз препоръчвам да се стреля реално, и така да си правят изводите хората за някой неща които не са ясни ;) Толкова по въпроса от мен :cheers:
 
6

6.35

Гост
Абе кви формули като се клатиш около кръста.На стрелбището седнал групирам около 3см. на 50 метра.На поляната с вятър и прав подпрян на покрива на колата групата е педя.На същото разстояние.Пушката е около 16 дж.Пружина.Утре ще пробвам пак и ще кача снимки.
 
6

6.35

Гост
Обещаното си е обещано.От Варна съм тука духа много.Отначало беше горе долу добре но после вятъра клатеше колата.Стрелях седнал от задната седалка.
Не стана кой знае каква мишена но поне си начесах пръста.Иначе си бях взел няколко кенчета за дупчене.
А това е на 50 метра. Чашки 1,03.
 

Attachments

  • IMG_20200405_143223.jpg
    IMG_20200405_143223.jpg
    367.5 KB · Прегледи: 64
  • IMG_20200405_144723.jpg
    IMG_20200405_144723.jpg
    438.2 KB · Прегледи: 62
  • IMG_20200405_144844.jpg
    IMG_20200405_144844.jpg
    302.5 KB · Прегледи: 60
  • IMG_20200405_144855.jpg
    IMG_20200405_144855.jpg
    374.3 KB · Прегледи: 61
Последна промяна от модератор:

kosmev

Редовен Потребител
а вятърът действа хоризонтално на полета (приемаме, че силата му е от една посока и с еднакъв интензитет по цялата траектория на чашката, също както й влияе и земната гравитация - константно или хомогенно).
Приемането, че вятърът носи или издухва проектила "встрани", е една от основните грешки или неразбиране на балистиката на проектила.
Ето ти го на английски, и на руски.
From a scientific perspective, the "wind pushing on the side of the bullet" is not what causes wind drift. What causes wind drift is drag.
Пояснявам нагледно.
На 50 метра при слаб вятър (само 3м/с), JSB 0,547 се отклонява около 10см встрани. Това разстояние се изминава за около 0.2 секунди.
Дали същия този вятър може да "издуха" чашката на толкова в "покой"? Ако пуснеш чашката от височина 20см, тя ще досигне земята след точно 0.2 секунди.
Дали според теб е възможно тя да падне на 10см встрани при вятър от 10км/ч ?
Пускаш я от една педя, вятърът я духа 0.2 секунди и ..... тя пада половин педя в страни... Май вече изглежда невъзможно, нали?

След малко ще напиша какво всъщност мести чашката, според мен...
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Заиграх се със сметките. При изстрел на проектила действа сила на триене в посока обратна на движението му.
Ето малко по-нагледно.
wind2-1.jpg
pellet_wind.png

За примера с JSB тази сила (R на горната картинка) изобщо не е малка - от 20 до 40 грама при различните скорости- или ако изтреляме проектила строго нагоре, все едно сме му закачили съответната рибарска тежест....
Но, ако има дори и лек страничен вятър, тази сила не действа строго назад, а леко в страни.
При скорости от 220 до 360м/с , страничен вятър с 2,7м/с дава "ъгъл на атака" от половин до един градус. Изглежда малко...
Синус от 1 градус е само 0.015. Но като се наложи върху горните около 30 грама, изведнъж се получава немалка сила спрямо теглото на чашката.

Ето как върви математиката:
При начална скорост 320м/с, на 50 метра ни остават 215м/с. Това дава загуба на 105м/с за 50 метра, което ни дава:
Отрицателно ускорение от 562м/с2, (което си е 57G), или сила, която е натискала проектила, 0.31 Нютона.
Налагам страничния вятър от 10км/ч. Това ни дава ъгъл от само 0.6 градуса (или 36 минути) спрямо идеалната права. Т.е. горните 0.31 не натискат точно назад, ами леееко с половин градус настрани. Намираме колко е това настрани - синус от 0.6 градуса * 0.31 Нютона.
Получвам 0.00319 нютона. Като ги приложим върху чашка, която тежи 0.547 грама, имаме ускорение от 5.9м/с2. Ако то действа на чашката по време на полета и от 0.2 секунди, чашката ще се отклони на 10.19 см.
Което удивително съвпада със сметките на ChairGun и Strelok.
drift_maths.png

Ето excel-а със сметките.
 
Нагоре