Лодки, каяци...и всичко свързано с тях...

shaman

Редовен Потребител
Като става въпрос за каяци :)
Горещо препоръчвам който има възможност да се пусне по Велека !

Ако ще ловите и риба - около 4-5км. над устието, където свършва "защитената местност" се появяват и речните кефали. Става абсолютно диво и много красиво !


 

Бай Колю

Редовен Потребител
Като стана въпрос за каяци - новият ми Shrike Sea Kayak .
Взех го от майстора преди две седмици. Още дори не съм го тествал поради липса на време. Каякът е ръчна изработка от шперплат, стъклоплат и епоксидна смола.
Линиите на корпуса са традиционни за Западна Гренландия. Тези класически и красиви линии, резултат от векове на развитие, създават корпус, който е маневрен и подходящ за бурни води.
След като го взех от майстора направих дизайнът на палубните ластици (в клипа).
За тези, които се интересуват от гренландския стил каяци, тук по подробно: https://cnckayaks.com/project/shrike/
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    424.6 KB · Прегледи: 31
  • 2.jpg
    2.jpg
    236.2 KB · Прегледи: 31
  • 3.jpg
    3.jpg
    232.1 KB · Прегледи: 31
Последна промяна:

praetorian

Редовен Потребител
Някой има ли представа относно условията за каране на каяк в Гърция? Честох, че задължително е да се регистрират и да се платят съответните такси, иначе глобите са особено солени. Трябва ми информация ако е възможно от "първа ръка".
 

shaman

Редовен Потребител
Каране на каяк - няма проблем. Може да си караш.
Но риболова от каяк без гръцка регистрация е забранен.
 

rivan

Редовен Потребител
И всичко над 2,5 м подлежи на регистрация. Но ако само си караш каяка си затварят очите. Не трябва да имаш въдици вътре. За харпуните също не правят проблем. Все пак зависи от мястото. По-далеч от България са по- толерантни.
 

praetorian

Редовен Потребител
Значи, по- добре да не рискувам...Че глобата за нерегистриран е около 700 евра!Регистрацията струва около 500 ....
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Почти всяка година ходя в Гърция да греба каяк заедно с дъщерята. За регистрация и такси чувам за първи път. А гребем с каяци - 5,2 и 5,3 метра. Ходил съм и на организирани гребни походи там - не сме плащали такси или правели регистрирации.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Халкидики - средния ръкав. От западната страна има един уникален залив за гребане на каяк - Порто Кофу.
 

praetorian

Редовен Потребител
Аз ще съм между първия и втория, дано не правят проблеми...На доста места четох за стриктни проверки на всякакви плавателни съдове, да не говорим, ако видят че ловиш риба от тях! Изисквали специална регистрация за всички съдове-лодки, каяци...Общо взето, на риск е работата ако си без регистрация.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Звъннах за всеки случай на момчетата от "Воден хоризонт" които редовно огранизират гребни екскурзии в Гърция с техни каяци и с които няколко пъти съм ходил.
Казаха, че регистрация на каяк в Гърция се прави само ако ще се ползва за риболов. Иначе не.
Нито един от техните каяци не е регистриран, а те ходят с по 8-10 каяка всеки път.
Ето им календара за тази година:
 

rivan

Редовен Потребител
Пак казвам, така е по закон. Доколко се спазва законът е друг въпрос. За надуваеми лодки с двигател до 15 кс също си затварят очите и не искат регистрация и не искат капитанско, над 15 кс трябва капитанско. Но за въдици в лодката глобяват яко, макар и да не са констатирали, че ловиш. И аз не съм чул някой да е глобен, че си кара каяка без регистрация.
Риболов с харпун е разрешен най-малко на 200 м от плажа, не се иска разрешително. Но съм виждал гъркът да си влиза с харпуна директно между чадърите. Не знам как стои въпросът с октоподите, виждал съм, че ги ловят, но ги крият и бързо-бързо ги отнасят от морето.
Още неща, които трябва да се спазват в Гърция :
Да не се носят ножове, по дълги от 10 см, брадви, сатъри, мачете и т.н. - затвор до 3 месеца
Теглича на колата да е свален, освен ако не се тегли ремарке, каравана и пр.
Ако талона на колата е от старите, да се носи и големия талон
Спазвайте стриктно ограниченията на скоростта, че глобите са солени, паркирайте само на разрешени места, че свалят номерата и ще се връщате пеш.
Има и още доста уловки, но за това се сещам сега, ако някой се сете друго, да пише.
Сетих се още нещо, риболов може само от лодка с гръцка регистрация, с българска регистрация може да си караш лодката, но не може да си платиш разрешително за риболов. Риболов от брега с въдица е свободен, без такси и плащане.
 
Последна промяна:
Нагоре