Кухненски ножове

Bay Mitko

Редовен Потребител
Здравей, съжалявам за проблемите ти, но моите ножове са 10 годишни и ги точа на 2-3 месеца, и са бръсначи! Заточването го правя с кмъни с грид под 1000, с грид 3000 си е заглаждане!
 
Последна промяна:

mdinkov

Редовен Потребител
Поне някаква представа имаш ли със каква стомана са направени тези ножове , така ще може поне в груби граници да се прецени ,дали ножа е лош или заточката не е на ниво , бамбуковата дъска захабява малко повече ножа но не драстично просто малко повече и междо другото 2 седмици не са малък срок , един професионален кухненски нож трябва да може да издържи един ден на професионална работа за другия ден трябва да се точи .
 

didarai

Редовен Потребител
Жената реже ...само на бамбукова дъска.
И аз заподозрях, че може да точа неправилно, но още първоначалното наточване се изхаби за 2 седмици.
Точа на японски воден камък Fudo 3000.
Направо взе да ми призлява, като не мога да си нарежа сутрин портокала на кубчета, без да го намачкам и му изтече сока, а само накисването на камъка е поне 15-20 минути. Като ги заточа и стават като бръснач, но за кратко. И така, по-често са ми тъпи ножовете и са остри за кратко...
:lol::lol::lol:
Основно правило да ти е дълго време остър ножът , е да не попада в ръцете на жена . В хотела изтръпвахме като видим някоя лелка да докопа нож и да басне два пъти нещо върху плота-неръждавейка . -------> До там и хващаш да точиш наново .
В къщи проблемът съм го решил с големи ножове тип "на шефа" и тя не работи с тях . Имам няколко средни ....които ги отебавам (за нея) и няколко малки с острие тип карамбит , на които може да се затъпи само върха при рязане в чиния например . ;)
Готвя почти всеки ден , режа върху дървена (че и бамбукова) дъска и моите ножове ги точа чак като усетя че не ме кефят . Тва се случва на повече от месец . Ножовете ми са .... работа да вършат , нищо изковано от метеорит , на лунна светлина и закалено в сълза на самодива ... :D:D:D
 
Последна промяна:

bleu81

Редовен Потребител
Не знам какво се вталясвате с тия ножове от криптонит и специални точила.
Това непретенциозено комплектче нарязва всякакъв зеленчук и добитък.
IMG_20200210_223255.jpg
Точа ги.. при нужда. Терната и фроста са ми любими и вършат повечето работа. Заточвам ги с 2 3 движения на черната уйовина най долу и един масат.
IMG_20200210_223339.jpg

Точи до степен да реже мек домат без да го сплесква и то с лекота.
Иначе имам и Тормек т4 но откакто купих черното точило с него само длета и рендета съм точил. Най смешното е, че точилото го купих от компютърен магазин в който отидох за дискове за сървъра...
Пластините са волфрамов карбид и 6-7 години не са мръднали, като гледам ще точи още поне 20 години.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
http://heykelbg.com/index.php?controller=category&path=25
Разгледайте. Има какво да се види и купи.
Човекът, на когото е магазина е ножар от ножарския форум и самият той изработва много добри ножове.
Обърнете внимание на марката PIRGE.
https://www.pirge.com/en/technology
Турска е, с нов много модерно оборудван завод.
Работят с хром-молибденова неръждаема стомана с марка " T 7 MO - Bonpertuis" Франция.
Термообработени по най-модерни технологии със степен на закалка 52-55 HRC (по скалата на Рокуел)
и криогенно закалени с повишена твьрдост на стоманата 56-58 HRC(по скалата на Рокуел)
 

astra

Редовен Потребител
Няма такъв нож! Е, ако стои само на магнита или в чекмеджето, може! ;-)
Именно! Забелязах, че големите ножове Брабантия държат острието дълго време, понеже седят предимно на магнита. ;)
Малкия и средния са през седмица за точилото, но целия този ритуал с накисването на камъка, вече ме вкисва и ме е яд само да си го представя, че го започнам отново...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Има добри карбидни "острилки" с " V " или " \ " скос, но трябва да видиш какъв ти е ъгъла на заточване и едностранен или двустранен и да си вземеш такава. С 3-4 движения за 10-15 секунди се точи, после може с някой стар каиш за още 20-30 секунди да го загладиш.
А камъка не го ли усещаш на пръста, значи не е за точене а за полиране. 3000 било то камък или шкурка си е полир.
 

astra

Редовен Потребител
3000 било то камък или шкурка си е полир.
Последвах съвета на бай Митко. 3000 за заточване, а другата страна на камъка е 1000 за поправяне на деформации и наранено острие. Точа през седмица на 3000 и стават бръснач, понеже остриетата не ги нараняваме, а само се изтъпяват. 1000 не съм ползвал по тази причина.
 

hooliganm

Новодошъл
Аз заложих на Wusthof Ikon Classik. Нож на шефа 20см, нож за обезкостяване 18см и Сантоку 17см. Камък naniva 1000/3000 и плосък диамантен масат на Zwilling.
 

дудин

Редовен Потребител
Аз заложих на Wusthof Ikon Classik. Нож на шефа 20см, нож за обезкостяване 18см и Сантоку 17см. Камък naniva 1000/3000 и плосък диамантен масат на Zwilling.
В общи линии имаш от най-доброто . То е като с пушките (колите и т.н.) - кой ще каже коя е най-добрата . За разлика от Цвилинг Вюстхоф не се прави в Китай , а само в Солинген , Германия . А и серията Айкън им е топ нивото - само не ги пускай в съдомиялна , че ще съсипеш дръжките . Мий ги само на ръка .
 

kosmev

Редовен Потребител
Камък naniva 1000/3000 и плосък диамантен масат на Zwilling.
Това да си точиш ножа с камък/брус е такава.... отживелица, но явно много пари се излива в маркетинг за да се продава пясък със смола на безумни цени....
В youtube е пълно с клипове как някой търка и пее на ножа 40мин и после реже хартия. Ама ако се пробваш, обикновено не се получава.
Откакто си направих устройство за точене от подръчни материали, моите брусове даже не ги знам къде са...
Ползвам шкурки и колан с 3 вида пасти. Взех и една диамантена пила от китайците за 4лв, много добре работи.
Бая ножове наточих на познати, общо взето е пълно с ментета, или по-скоро с оригинали със силно занижени характеристики. Като ги стегна в инструмента и ги натисна веднага се усеща качеството на стоманата. Затова на марки при ножовете не робувам...
 

Djack

Редовен Потребител
Това да си точиш ножа с камък/брус е такава.... отживелица, но явно много пари се излива в маркетинг за да се продава пясък със смола на безумни цени....
В youtube е пълно с клипове как някой търка и пее на ножа 40мин и после реже хартия. Ама ако се пробваш, обикновено не се получава.
Откакто си направих устройство за точене от подръчни материали, моите брусове даже не ги знам къде са...
Ползвам шкурки и колан с 3 вида пасти. Взех и една диамантена пила от китайците за 4лв, много добре работи.
Бая ножове наточих на познати, общо взето е пълно с ментета, или по-скоро с оригинали със силно занижени характеристики. Като ги стегна в инструмента и ги натисна веднага се усеща качеството на стоманата. Затова на марки при ножовете не робувам...
:lol::lol::lol:
 

kosmev

Редовен Потребител
Да не би да засегнах някой "майстор на камъка"?
Аз не съм такъв, ама смених ъгъла на заточване на ей тоя нож. Точно 17 градуса си го направих.
knife1.jpg
Да ти го пратя, да го направиш на 19 градуса на камък, щом си майстор, ще можеш, нали ? :D
 

kosmev

Редовен Потребител
Наистина обикновено към върха намалява, защото "класическият" да речем drop point e извит, a освен това е изместен в страни на захвата, който определя ъгъла на водене.
Точно при тоя нож обаче различната широчина, която визуално изглежда като различен ъгъл на скоса, идва идва от разликата в дебелината на острието, към върха е по-дебело.
Ето как беше захванат:
knife2.jpg

Между другото, надрасканата оксидация е точно от опити на собственика му да го наточи на камък... Които явно бяха ударили на камък :D:D:D
 

Attachments

  • knife2.jpg
    knife2.jpg
    156.9 KB · Прегледи: 62
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
някой търка и пее на ножа 40мин и после реже хартия. Ама ако се пробваш, обикновено не се получава.
Напротив, получава се. Поне при мен и без песни. И не за 40, а за 4-5 мин., за 4 ножа. И режат хартия като бръснач.
Точа ги на японски воден камък 1000/3000, вярно е силно надценен, но точи истински. Друг е въпроса, че държат ряз само 1 седмица, но точилото не виновно за това.
 

staz

Редовен Потребител
Това да си точиш ножа с камък/брус е такава.... отживелица, но явно много пари се излива в маркетинг за да се продава пясък със смола на безумни цени....
В youtube е пълно с клипове как някой търка и пее на ножа 40мин и после реже хартия. Ама ако се пробваш, обикновено не се получава.
Откакто си направих устройство за точене от подръчни материали, моите брусове даже не ги знам къде са...
Ползвам шкурки и колан с 3 вида пасти. Взех и една диамантена пила от китайците за 4лв, много добре работи.
Бая ножове наточих на познати, общо взето е пълно с ментета, или по-скоро с оригинали със силно занижени характеристики. Като ги стегна в инструмента и ги натисна веднага се усеща качеството на стоманата. Затова на марки при ножовете не робувам...
То както е тръгнало - ментета ножове, ментета стомани, ментета шкурки, ментета заточващи камъни, ментета диамантени точила, ментета точилари: да ползвам тогава само макетни ножчета поне да не ме е яд...
 

kosmev

Редовен Потребител
Напротив, получава се.
Че кой е казал, че не става?!
Става си, точно колкото става да се бръснеш с бръснач, вместо със самобръсначка, да чистиш с метла, вместо с прахосмукачка, да завиваш винт в дърво на ръка, вместо с винтоверт и разбира се... да си пълниш въздуха с помпа, вместо от бутилка... :D
И честно казано шкурка за стотинки върши същата работа, ама не звучи така яко като "японски камък".
Имам един приятел, който също упорства да точи с "белгия"...
Ама ей тия негови ножове ги даде на мен, щото нещо не му се получаваше с камъка... ;)
bahco_1.jpg bahco_2.jpg
Mora_1.jpg mora_2.jpg

Подарих му тази хитринка поне, да не са мъчи чак толкова...
Cheat.png

Иначе при кухненските ножове "набутвацията" за лого не е чак такава. 50-60лв не могат да те съборят все пак.
Ето част от колекцията на друг приятел, която мина през мен.
set1.jpg

Някои от горните изделия струват 100 пъти по-скъпо от нож в Кауфланд... Ама не режат по-добре.
Но пък са "маркови"...
 

Djack

Редовен Потребител
Кой точно от тия ножове от колекцията струва 100 пъти повече от кауфландски нож?
п. п. Тая "мора" на приятеля ти с белгията е готова съсипана, ако това е финалната снимка.
 
Нагоре