Кухненски ножове

Dominus

Редовен Потребител
Тез китайските камъни не са стока като цяло. Имах същия 1000/3000. Пробвах го, хич не ми хареса и го продадох докато е нов. Сега съм взел един 8000 жълт, ама е пак китаец. На едрина вече по-бива, но е с различна твърдост на различни места. Абе китаец му кажи и го зарежи. За изравняване можеш да ползваш стъкло и на мокро. Отначало не работи, но като го поразтриеш и като пусне малко пясъчинки, стъклото се надира и започва да работи.
 
Последна промяна:

Atanasov

Редовен Потребител
Камъните Китайски или не наистина не са стока.Преди ползвах вътрешния елемент от ВВП-20Кв.Това са предпазители на входа на трафопостовете за ниско напрежение.Като знам колко имах а не си взех едно,за в къщи....Чупи се порцелана и се ползва звездата на която е навита стопяемата лента на предпазителя.Без пари е и така.
 

vanko

Редовен Потребител
Ето това точило за мокро заточване използвам за заточване на кухненските ми ножове.Вариатора на скоростта позволява настройка на оборотите на камъка от 30 до 150об както и обръщане посоката на въртене. Камъка се върти във ваничка с вода (400мл) като след постигане на желания резултат се минават с коженото кече с нанесената върху него шлайф паста Ножовете ми стават остри като бръснач:) Препоръчвам!
за форума.jpg
 

niki 67

Потребител
Здравейте, колеги. Да споделя тук моя опит с заточването на ножове. Купих си от алито система за заточване с фиксиран ъгъл и съм много доволен. Ползвам плочки с диамантено покритие с различен грит и досега нож не ми се е опрял... :). Самата изработка на точилото не е от най добрите, но бива, върши работа. Прави равномерен и еднакъв ъгъл по цялата дължина на лезвието с какъвто ъгьл искаш.IMG_20220224_083925.jpg IMG_20220224_083918.jpg IMG_20220224_083855.jpg IMG_20220224_083834.jpg
 

kosmev

Редовен Потребител
И аз я заглеждах тая система, но не ми се чакаше и си сглобих подобна. Върши си ми работа, но единственото, което ми липсва, е завъртането на ножа на 180 градуса. Сега трябва да го освобождавм и захващам всеки път като обръщам страната, докато при твоята само се разхлабва един болт. Та интересува ме държи ли симетрия тоя захват - т.е. като го обърнеш на 180 градуса ъгълът на заточване "стои" ли същия?
 

niki 67

Потребител
Всъщност не съм го мерил, нямам толкова прецизен инструмент. Ширината на скоса от двете страни е еднаква обаче, затова мисля, че ъгълът трябва да е еднакъв.
 

kosmev

Редовен Потребител
Всъщност то по-важното е да държи ъгъла на всяка страна по отделно, това че от едната може да е различен не е чак такава драма, а и си зависи от това дали си захванал ножа точно "централно".
Т.е. като го върнеш да си е на същия ъгъл на който е бил преди да го "обърнеш".
Че при мен сега като трябва да го захващам всеки път не съм сигурен дали е легнал точно по същия начин като отивам на по фина шкурка и трябва да драскам с маркер, да меря, което си е играчка.
 

niki 67

Потребител
Маркер и лупа ползвам задължително. Със сигурност ъгъгът не бяга при заъртане, държи го съосно с оста на завъртане, ако бяга е съвсем минимално.
 
Нагоре