Крал Армс N 01, поглед отблизо

Kristian Delchev

Новодошъл
Здравейте, малко да раздвижим темата. Днес си закупих такава пушка мод л n01, никъде не пише колко джаула е, само в книжката й пише 240 м/сек. Пострелях малко, не е много мощна, предполагам не е повече от 16-18 джаула. Взех си сачми spot on Dome за проба, че от Гамовските не съм доволен. В сравнение с китайската ми Б2 ми се струва че е по-шумна и трака повече. Усилието за зареждане при чупене на цевта е същото, въпреки уморената пружина на китайката. Препоръчайте сачми с подходящо тегло за Крал-а, аз гледам такива с тегло до около 1-1,1 грама. Също и мнение за бюджетна варио оптика, а може и с фиксирано увеличение също не ми е излишно.
 

pachoddp

Потребител
Според мен имаш някакъв проблем с пушката. Въобще не е толкова слаба. Само за пример ще кажа, че моята от 30м. металните кръгчета, така да кажа, на тези мишени, които се правят тук в Хасково, ги деформира доста силно...
Иначе, с телената пружина, поне при мен, дрънчеше доста силно при изстрел. След отваряне, почистване на излишната смазка, съответно проверка на изправността на маншета, при мен звукът доста се обра....
С поставянето на газовото бутало, дрънчането тотално изчезна. Когато си близо до пушката при изстрел, звукът е много стегнат и приятен за ухото :). За проба оставих друг да стреля, а аз се отдалечих, за да разбера какво се чува от разстояние. Чува се по скоро като свистене. Отстрани погледната при изстрел се вижда отчетлив откат назад....
Колкото до съчмите - първите, с които я пробвах бяха Norica Hunter(мисля че бяха). Въобще не ми харесаха. Всяка съчма влизаше по различен начин в цевта. Деформирани и т. н. После взех Zar. Това е Spoton, но произведени за Заримекс под съответното име. Определящо беше основно цената. Все пак не гоня някакви спортни постижения, а по скоро стрелям за удоволствие. Не да чупя тухли, да пробивам дъски, но звукът от поразена метална мишена със съответната сила, някак ми носи кеф, тръпка и т. н... Но да се върна към чашките.... Та, пробвах няколко вида от Zar-a(Spoton-a). Те всички са около грам, с минимални разлики. Но като точност сякаш най - добре се представиха Match серията. Самите чашки влизат, мога да кажа, хлабаво в цевта.
Сега последно стрелям със сръбските чашки IRP мисля, че бяха. Взех кутия от серията Hunter и о, чудо!!!! Невероятно представяне. 90% от чашките влизаха абсолютно плътно, но без усилие, в цевта. Отлична точност и някак си удряха по-силно мишените. Казах си - това са чашките за моята пушка. Купих после 2 кутии от същите и с първата последва разочарование.... Изключително трудно влизане в цевта. Пръстите ме заболяха от натискане. Надявам се, че другата кутия няма да е така, но каквото и да е, ще се замисля дали пак да си купя такива. Може би ще се върна на Zar(Spoton) Match..
Засега не съм пробвал от по-скъпите чашки и не мога да кажа нищо...
Колкото до оптиката.... Отначало взех евтин моноблок и оптика Konus 4x32, която си дойде с някакви монтажи. Оказаха се локум, както и мононоблокът. А 4х на оптиката ми дойде малко за разстоянието, на което стрелям - 25-40м. Последва покупка на моноблок Sportsmatch и оптика Gamo 6x40 WR. Вече над 1000 изстрела - никакви проблеми, никакво мърдане по релсата, въпреки че не съм използвал стоперното болтче на моноблока, защото пушката няма съответната дупка :)... Оптиката също не е мръднала. Добро увеличение за тези разстояния и много добър, бистър поглед...
Та така....
 
Последна промяна:

pachoddp

Потребител
Преди няколко дни ми пристигна хронографът. Съответно веднага замерих пушката и видях резултатът, който толкова много чаках и исках да разбера.
Та значи, Kral Arms n-01, 5.5кал.,с монтирано газово бутало Kral Arms , което се предлага за 30лв. от самият производител на пушката, със сръбски чашки IRP Hunter 1.00гр.(такива имах в този момент), въпреки, че на кутийката никъде не пише, че са 1гр.,но по информация на продавача теглото е такова, при външна температура от около 5 градуса(ако има някакво значение), даде на хронографа три пъти последователно 215м/с. Това при 1грам чашка прави 23,11 джаула.
Гледах едно ревю на въпросния хронограф, направено от един англичанин, ако не се бъркам. Човекът го сравни със скъп марков хронограф. Оказа се, че китайския, с който мерих и аз, дава консистентно разлика от -10м/с спрямо скъпия, марков хронограф. Ако се вярва на това, излиза, че реалната скорост в моят случай, трябва да е 225м/с.... Което ще рече 25,3 джаула....
Което добавено и към отличната точност и приятно чувство при стрелба на пушката, ме прави изключително доволен и щастлив. И потвърждава мнението ми, че с елементарно ъпгрейдване, включващо в случая поставяне само на газово бутало и пълнене на кухия приклад със силикон(просто за баланс) , пушката си струва всяка стотинка....
Предстои замерване и с други чашки. Само да се пооправи времето...
 

Hidden

Редовен Потребител
Помоли някой, който има везна да ти претегли няколко чашки и направи тестове с тях. Не е ясно колко тежат пробваните от теб чашки, а и колко е еднаква масата им. Не ми се вярва Кралът да минава 24 дж, не мисля, че има нужния работен обем. Покажи и какъв е хронографът.
Бях мерил моя Крал с телена пружина, седяла в него незнайно колко време ( купих го втора ръка), и енергията му беше 17-18 дж. Тестовете бяха проведени с JSB 1.03 грама. Доколкото си спомням и моето Гамо 440 имаше близка енергия. А Кралът копира Гамото.
Но е възможно яко напомпано газово бутало да вдигне енергията. Та премери чашките, помоли и някой колега да услужи с друго хроно и сподели резултатите, че ми е интересно :)
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Крал-а в оригиналния си вид, вероятно е 20-22 дж. При тестването на моя Крал, той показа малко по-малка сила от Браунинга /24дж/ , но това беше със спиралната пружина. ГП-то за този модел е 700 N, което е повече от оригиналната спирална, тоест в този случай, възможно е да е прескочил 24-те дж, макар и с малкия компресор - 25Х100. Същата ГП поставих на Браунинга и силата осезаемо подскочи, но там компресорът е по-голям - 29Х100, плюс това поставих ново олекотено бутало, което също дава малък принос в джаулите.....
В края на краищата тия 2-3 или 4 дж, не са кой знае какво, нито пък стотните от грама на чашките, когато говорим за стрелба извън тренировъчите и състезателни трасета. Разбира се, добре е да се направят замервания, за да се види в правилна посока ли са промените или поне за целите на статистиката.
Понеже не всеки разполага с точна везна, мога да споделя аз как меря чашки, на които не знам теглото. Вземам 20 чашки и в първата бакалница, с любезна усмивка моля продавачката да ми ги претегли на електронната везна, после делиш на 20.....Според мен, напълно достатъчно, а който иска повече - отсреща в арменското училище!:)
 

pachoddp

Потребител
За мен основното ми желание да я замеря беше да проверя, чисто за себе си, твърдението, че евтините и сравнително силни пушки, предимно турски да не казвам какво, стават само за чупене на тухли, пробиване на кофи и т. н. Е, по някоя дърта случайност, има и някое изключение....
За мен пушката е повече от задоволяващо точна. С монтажа на газовото бутало и пълнене на приклада със силикон нито рита, скача, нито дрънчи,нито чупи дори и евтините китайски оптики на Гамо, например,съответно с качествен монтаж.... А напротив - стрелбата и звукът от изстрел, поне за мен, са изключително приятни... Като добавим и факта, че пак явно по някоя дърта случайност, се оказа и задоволително силна, а чупенето на цевта при зареждане не изисква да си Херкулес, за средно статистически стрелец като мен, на средно статистически разстояния 30-50м.,със средно статистическа точност, пушката става.... Съответно и цената и вложените допълнително средства, са средно статистически с тенденция дори надолу....
Единственото, за което съжалявам е, че не можах да я взема с дървен приклад.... Но пък тогава нямаше да мога да го напълня със силикон ;), ха хаааа....
 

Mihail2909

Новодошъл
Здравейте, на скоро си купих същият модел пушка. Но не знам как да я разглобя- да отделя приклада и ложата (или както се нарича), от цевта и прилежащите ѝ части. Ще съм благодарен ако дадете насоки!
Поздравления за впечатляващото и обстойно ревю!
 

Hidden

Редовен Потребител
Отстрани на приклада има едни пластмасови пластини. Те се махат като ги натиснеш от вътрешната стана с шестограм, например. Като ги махнеш виждаш винтовете, които държат приклада. Ето тук се вижда:
Приблизително на 1:20 мин.
 

Mihail2909

Новодошъл
Отстрани на приклада има едни пластмасови пластини. Те се махат като ги натиснеш от вътрешната стана с шестограм, например. Като ги махнеш виждаш винтовете, които държат приклада. Ето тук се вижда:
Приблизително на 1:20 мин.

Много ви благодаря
 

vasill

Новодошъл
Здравейте, искам да се похваля и да попитам нещо.
Купих си шпилки, отрязох една дъска, разпробих я и ето резултата

20220714_200901.jpg20220714_200703.jpg

Въпросите ми са:
1. Щифта на тапата в двете посоки ли излиза. От едната му страна се виждат нарези - предполагам, че те влизат последни и излизат първи.
Правилно ли разсъждавам ?
2. Когато я отворя и ако се наложи да сменя маншета - от къде да взема? В интернет няма специално за тази пушка, но в единия пост на
колегата pachoddp той пише, че не го сменил неговия, но имал резервен когато отворил неговата.

Разбрах, че маншета, уплътнението на цевта и пружината са консумативи и рано или късно ще се сменят. Затова реших още сега да се
науча докато имам мерак. Ако остане време в неделя ще я отворя и пак ще пиша.
Поздрави.
 

vasill

Новодошъл
Здравейте отново с малко закъснение.
Обещах да пиша, но не можах. Отворих я пушката - нищо сложно, вътре всичко беше чисто. Маншета беше здрав - бял и чист.
Затворих я с малко зор - спусъка трабва да се заключи - това съм го гледал на клиповете, но го пропуснах. Снимки няма
много припяна работа беше, разни хора ми висяха постоянно на главата :)
Какво ми хареса и какво не:
Хареса ми изработката. Цилиндъра е лъскав, няма стружки, няма масло.
Не ми харесаха материалите. Тапата и втулката между спусъка и приклада са много меки. Ако това е първото разглобяване
и резбата вече е изядена, какво ще е след третото или четвъртото (между тях има контра шайба и тя направо беше изяла втулката)?
Какво стана след това:
Смазах осите на ригела и оста на цевта, както и зъба дето заключва цевта. Пръсках ги с грес на спрей, останалото избърсах.
Пушката започна да се зарежда по-лесно (преди да я отворя имам около 150 изстрела) след това още толкова.
Първите чашки бяха Спотон Парс 1,175 после Ексайт Хамър 0,95. Разликата е голяма. Първите влизат всеки път различно,
някой даже не влизат. Вторите влизат всеки път по един и същи начин.

Всичко това го споделям за да може някой от вас, който има повече опит, да каже кое е хубаво и кое не.
Ако съм сгрешил нещо да ме поправи.
Поздрави.
 

t.marev

Редовен Потребител
Браво, справил си се отлично! Трябвало е да пръснеш малко и в кутията на спусъка, но това може и при сглобено положени - пъхаш тръбичата на спрея зад спусъка и пуф - един път е достатъчно. Ако имаш масло на спрей /но не силиконово/ - още по-добре.
Вярно, че материалите са афиф......специална сплав от челик и кашкавал, за това не я разглобявай без нужда.
Гледай да не и прегрееш цевта - на всеки 100 изстрела, спираш за цигарка!
 

Martin M.

Потребител
Тъи като в България не се предлагат газови пружини за крал армс със нужните елементи за постовянето (втулка и шайба),намерих тази газова пружина от руски сайт,въпроса е нари ще стане и колко са качествени , някой ако е пробвал да сподели . https://pnevmat24.ru/gazovaya-pruzhina-dlya-smersh-100110kral-magnum-150-atm-s-perehodnikom/
 

t.marev

Редовен Потребител
Перфектна е! Само не знам как ще стане доставката......и плащането. Ако е възможно и изгодно, поръчай няколоко - ще ги вземат веднага колеги с КРАЛ-ове. Освен това тази пружина става и на други пушки.
 

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Даже питай и за вноса на въздушно,че имам няколко мерака за някои модели.
 

Martin M.

Потребител
А какви подобрения може да се направи на крала за да вдигне малко мощноста , например пружина от гамо ?
 

t.marev

Редовен Потребител
А какви подобрения може да се направи на крала за да вдигне малко мощноста , например пружина от гамо ?
Почти никакви.....Крала е почти на границите на възможностите на този компресор - 20-тина джаула. С друга пружина може да дигнеш 2-3-5 дж. макс, но ще му свалиш рязко ресурса. Крала е направен от прочутата сплав челик/кашкавал и тия джаули са му напълно достатъчни. Друг е въпроса, ако има дефекти - повреден маншет, уморена пружина или проядено уплътнение на цевта, тогава се заменя дефектния детайл и продължаваш боя до пълна победа.
 
Нагоре