Крал Армс N 01, поглед отблизо

t.marev

Редовен Потребител
Няма допълнителна шайба, трябва да се изработи и центрира. Погледни в началото на темата има снимки. Ако си от Пловдив, мога да ти помогна да я газифицираш, ще стане без проблем.
 

pachoddp

Потребител
Няма центрираща шайба, искаш да кажеш, че газовото бутало в тънката част свършва без разширение (шайба), така ли.... На снимките, които си качил в началото, не видях да си снимал газово бутало...
А ако имаш предвид отзад, то на клипа, който гледах, човекът просто разглоби водачът, вкара газовото бутало в цилиндъра, затапи го, така да се каже, с това, което остана от водача след разглобяването, сложи му щифта и готово....
Иначе съм от Хасково.... Имам силното желание да и сложа газово, за да мога да и сложа оптика. Имал съм Хатсан 125 в 5.5, както и Байкал МР 512, 5.5. И двете, въпреки, че Байкалчето беше значително по-слабо, трошиха оптики като нищо...
Иначе, с Кралчето тиган 20 см., ха хаааа, от 30 м. няма пропуск и то все близо до центъра, с обикновените мерни прибори... Но ми се иска по-прецизна стрелба от време на време, затова ми е и оптиката... А и звукът от дрънчащата пружина ме дразни малко,затова и ми се иска също газовото....
Тия дни ще я разглобя и ще видя дали наистина водачът се разглобява така на две. Тогава и ще имам повече лични впечатления...
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Това което си гледал е монтаж със стъблото назад, Този начин е по-лесен, но по-несигурен и по неефективен. Откатът намаля много малко, а след време се разхлабва и чупи блока на спусъка. Затова по-правилно е да се сложи ГП обратно със стъблото напред в буталото на пушката. Трябва обаче да има центрираща шайба, която да центрира съблото и друга центрираща, която да държи задната част на ГП в компресора и фиксира спусъка. Сложничко стана за обяснение....Аз бях приготвил нещата и щях да ги слагам, но се отказах.Центрираща втулка, центрираща тапа, всичко имам, само ГП нямам.
 

pachoddp

Потребител
Ами бутало има в няколко магазина.... Ти откъде ги имаш втулката, тапата и т. н... Успял си да ги купиш отнякъде или са изработени....
Иначе по чуждите он лайн магазини има комплект бутало с всичко.... Но не знам как стои въпросът с доставката...
Ти като си открил '' топлата вода '', защо не споделиш как става цялата работа правилно.... :)
 

t.marev

Редовен Потребител
Ами то в темата всичко си пише, но ще повторя пак. Втулка, тапа и др неща за този модел няма, поне тогава нямаше. Купих ГП от айесди, другите неща ги поръчах на стругар. Всичко пасна, но купих други пушки и тази остана така. Купи я човек който не искаше ГП и му я продадох в оригиналния вид. ГП пружина отиде на Браунинга а тези чаркалъци за Краля си стоят и ако някой му се дават пари, може да го обсъдим на лични.
Не крия нищо, всичко съм написал, просто трябва да се прочете.
 

pachoddp

Потребител
Ами пиши тогава колко ще им искаш и да се разберем... Хем и на теб не ти трябват... :)
Аз ще си взема бутало от магазина...
А иначе, прочел съм всичко, което си писал за въпросната пушка... И не само в тази тема ;)
Даже благодарение на твоите писания, въпреки откровено отрицателните мнения на някои други, се навих да я взема...
Общо взето, за цената, както се казва, и аз мисля, че пушката си заслужава... Като за евтинджос - бива....
Аз преди години имах и пробвах доста въздушни пушки, но разбрах, че за да има добри резултати, трябва да хвърлиш доста пари.... Затова изкарах курсове и щях да взимам. 22 cal. LR Невероятни пушчици дори на по - ниски цени от що-годе добра въздушна пушка, а в същото време много по смислен избор щом става въпрос за точна и приятна стрелба... Но пък залитнах яко по лъковете... Но пък пак ме закрасти да си пострелям така не ангажиращо в двора.... Затова и взех тази пушка...
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Не им търся скъпо, макар че стругарят ми одра кожата....По-скоро проблемът е че може да се наложи да се напасне на твоят модел или втулката/пирамидката/или центриращата тапа. Трябва да се подбере тапа па дебелина и по диаметър- вътрешността на буталото на Крала играе с някоя десета....И ако не си го правил и нямаш инструменти, може да се получи дълъг сериал. Бих предпочел аз да ти поставя ГП то, но ако ти се занимава, ще те остава великодушно да да се позабавляваш
 

pachoddp

Потребител
Най-добре да кажеш една цена, да видим дали ме устройва и после, ако трябва по телефона да се разберем как да я направим...
 

t.marev

Редовен Потребител
Понеже се получи интерес към преработката за газова пружина, качвам една набързо направена скица, как трябва да изглеждат нещата. Газова пружина се продава оригинална за този модел и други производни на ГАМО, но за съжаление двата центриращи елемента трябва да се правят на струг. Другите промени не са сложни, технически грамотен човек, би се справил без проблем.upload_2021-12-9_18-27-4.jpeg
 

pachoddp

Потребител
Мерси много за схемата!!!! Със сигурност ще е полезна.... За мен без съмнение, точно защото и аз имам въпросната пушка и ми предстои поставянето на газово бутало...
 

t.marev

Редовен Потребител
С изричното съгласие на колегата pachoddp, пускам тука част от коментарите за Крал N01, които разменихме на лични. Те съдържат някои мнения и препоръки, които могат да бъдат полезни и на други хора.

t.marev Здрасти! Тапата и втулката /пирамидката / мога да ти ги пратя, но ако не си наясно с принципите, монтажната хлабина, предварителния натяг, по добре не опитвай, защото ще стане беля. Пружината е доста силна 700 Нютона. Трябва да имаш и приспособление за монтаж/демонтаж.

pachoddp Е толкова ли е сложно да се смени тая пружина.... Нали газовото бутало си е оригинално за тази пушка.... Като гледам хората колко лесно ги сменят. Просто махат телената пружина, слагат газовото и всичко, което си е в комплекта и готово.. Аз стенд имам. Мога да си я разглобя и сглобя пушката сам. Мислех, че след като има оригинално газово бутало, няма да има нужда от сметки, преправяния и т. н. То това беше и една от причините да я взема тая пушка - че има оригинално газово за нея.... А тая тапа и втулката за отзад ли са по принцип... Спомена нещо и за центрираща шайба....

t.marev Тапата е центриращата шайба за стъблото на ГП. Втулката/пирамидката центрира ГП в задния край.

pachoddp Иначе, аз не бързам. Тия дни ще я отворя да я почистя, да видя маншета и т. н.
После ще пострелям така, за да видя дали ще има разлика от преди почистването....
Ти си я отварял. Има ли нещо конкретно, което трябва да оправя.... Някакви чаплъци за заглаждане, полиране и т. н. И един въпрос, ако може... Доколкото разбрах, ти си сложил тогава газовото бутало. Предполагам, че си и пострелял с него.... Има ли съществена разлика от телената пружина? В смисъл, промени ли се звукът при изстрел, изчезна ли дрънченето и как звучеше пушката? Промениха ли се значително скорост, точност, откат и т. н.
С една дума заслужава ли си упражнението..... Между другото, дай някаква идея какво мога да си направя като разделител от цилиндъра, докато зареждам да не го стържи и изяжда. Ако се сещаш оригинално има една П-образна пластмаска, но по незнайни причини, при мен беше се разместила и беше блокирала в прореза, където е пружината. Съответно е премазана, а по цилиндъра има една деруга....
Аз го усетих тогава при едно от зарежданията, но явно вече беше късно.... И одеве като свалих приклада, видях резултатът....
Та идеята ми е, понеже надали ще си намеря оригиналната пластмаска,която разделяше от цилиндъра, да си направя аз нещо,което да отделя...

t.marev Тия дни ще ти пратя снимки и картинки как да си направиш пушката. Тая пластмасова джадажа е болест за всички такива пушки. Една от причините е че има два прореза и хората бъркат в кой от двата да сложат подложката. Няма готово решение трябва да намериш парче пластмаса и да го отрежеш ката гледаш прореза как е. Погледни в темата за Крал-а има снимка на пластмасовата джаджа, която ти трябва.

pachoddp Аз май там сгреших.... Като я разглобих предния път, сложих пластмаската на другата вдлъбнатина, която е и по - близо до пружината и явно затова я е захапало....
Мислех си да навия някаква лента директно върху лоста за зареждане и така да направя разстояние и да се плъзга по цилиндъра... Да речем с изолирбанд.... Не знам обаче, дали трябва това разстояние между лостчето за зареждане и цилиндъра е със строго определен размер....
Иначе, пластмаската си е тука, само дето е поомачкана, но мисля, че ще мога да премеря височината и да я спазя като си правя моя вариант на разделител.... Аз миналия ден я отворих моята пушка. Прав си, че няма много смазка, грес и т. н. Въпреки това си я почистих, позабърсах и накрая я смазах там където трябва само със силиконово масло....
Това обаче, което забелязах е, че фаската на цевта е нещо ужасно.... То не може да се каже фаска... Толкова груба работа... Цевта, погледната отпред, направо изглежда като сплескана.... Направо се вижда, все едно е откъртено парче в горната част. Това може ли да се оправи? И, тази пластмаса отпред на дулото, играеща ролята на "заглушител", ти пробвал ли си да я сваляш.... Залепена ли е, с резба ли е....
C:\Users\HP\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.png


t.marev Не знам къде си смазвал, ама силиконовото масло не върши работа, особено за натоварени места. То е подходящо за пластмасови детайли, които се раздуват/деформират от минералните /нормалните/ масла.
Всичко може да се оправи, дори и фаската....стига да има нужда. Ако имаш условия, може да си поиграеш с нея, но файда няма да усетиш.
Гледам че форумните бацили почват да те тресат все по яко.....Възприемаш терминологията и подхода на големите "стрелци".
Тая пластмаса отпред на дулото, не съм опитвал да я свалям, не виждам смисъл. Като я свалиш, къде ще сложиш мушката?!
Между другото, моя Крал стреляше най-тихо от трите ми пушки.....Може да е било от тази пластмаса, щото другите две нямат такава.
С риск да те обидя, ще ти кажа че залиташ по незначителни проблеми. Това което е трябвало да направиш е следното. Когато си свалил буталото, трябвало да загладиш ръбовете на прореза в тялото на пушката. Така, когато слагаш буталото отново, няма да нараниш периферията на маншета, а това е изключително важно. Ако тези ръбове са остри /в 50% от случаите/ маншета се наранява веднага, компресията отива на кино, заедно с нея и мощността, но буталото си блъска яко в челото и всичко се скапва на вятъра. Това е далеч по важно от фаската.......Ако пушката е все още разглобена, вземи ги заглади тези ръбове. Купуваш си от магазините за левче, комплект "часовникарски" пилички, вземаш плоската от комплекта и почваш! Вътрешните ръбове...навсякъде, дори и най-отпред на кръглия край на прореза.
Като за начало това е достатъчно, по-нататък ще ти кажа и други неща.

pachoddp Ами да ти кажа, тези прорези ги пробвах така с пръста и си бяха гладки. Не се усещаха някакви ръбчета. Буталото с маншета си излезнаха мазничко без да задере някъде. После така си и влезнаха. Маншетът нямаше нещо нередно по него, освен, че беше зацапан малко с нещо като сажди. Явно от първите изстрели е дизелирало леко.... Избърсах го хубаво и готово. Затова и прецених, че няма нужда да шлайфам някъде. Самото бутало, както и вътрешната страна на тялото, също си бяха наред. Не усетих нещо притеснително. Просто прекарах хубаво един парцал навсякъде. Излезна малко чернилка, малко смазка. С пружината направих същото.
После със силиконовата смазка намазах с пръст пружината, съвсем леко буталото, утежнителя, двата края на пружината, там където контактува с утежнителя и водача.... Общо взето това.... После си я сглобих. Дори не използвах пресата... Става много лесно...
В резултат, пушката доста се промени. Изчезна това дрънчане. Звукът от изстрела стана така по-стегнат и плътен...
А за пластмасата отпред на дулото, попитах с идеята не да я махам по принцип, а с мисълта, ако реша да оправям фаската, да знам как да я мъча да я сваля... А въпросния разделител, така да го кажа, който държи на разстояние лоста за зареждане от самия цилиндър.... Направих си подобно "П" от ПВЦ тръба. Засега върши работа, но не знам колко ще издържи... Въпреки, че оригиналното, което ми се смачка, си беше от най - обикновена пластмаса... И не се сещам от какъв друг устойчив материал да си го направя
Иначе търсих оригинално за Крал Армс, но няма.... Даже и в турски сайтове...
Излиза такова за Гамо 440 Хънтър. Такова оригинално "П". Не е скъпо - 2-3 евро. С доставката около 10 Евро, но не знам дали си заслужава упражнението да поръчвам само него...
По скоро ми се иска да си измайсторя нещо сам. Нямам идея само от какво да го направя. Знам, че тефлонът е много устойчив за тази цел, но откъде да намеря парченце тефлон....
Та такива работи....

t.marev Здрасти! Радвам се че не си се засегнал - аз някой път така си карам - джаста-праста. Чудесно е че ръбовете са били загладени,, значи комшиите вдигат качеството. Щом и другото е било наред, няма от какво да се притесняваш.
Ако решиш да оправяш фаската, декорацията няма да ти пречи.
Пластмасовата джаджа си е за ГАМО 440, щото тя пушката е ГАМО 440, само дето пише КРАЛ на нея.
Давам жокер, сетих се как правих една джаджа за едно Гамо....в железарските магазини продават пластмасови болтове, за тоалетна дъска и за някви други работи. Купуваш си болтче /стотинки/ вземаш ножовката и почваш.....Микеланджело и той така е работил.
Тези неща дето ги пишеш за пушката, вземи ги напиши в темата за тая пушка - така ще ги прочетат и други и ще знаят за какво става дума. Информация от първа ръка. И за калпавата фаска и за подобрението в работата, все на някой ще му е полезно. Снимките на джунджуриите за газификация, ще ги пусна също в темата, така ще бъдат полезни за всички.
 

t.marev

Редовен Потребител
Ето необходимите центриращи елементи, които трябва да се добавят към ГП, за да може системата да работи коректно.upload_2021-12-10_18-7-57.jpeg
Втулката с двата диаметъра/пирамидката се нанизва в задния край на ГП, като я центрира към компресора. Малкия диаметър на втулката притиска ушите на спусковия механизъм в предния край,като гарантира правилната му работа.
Центрираща шайба се поставя в буталото, като центрира стъблото на ГП, за да няма изкривявания.
Разбира се навсякъде са предвидени технологични хлабини.

Само за сравнение ще покажа ГП украинско производство за ГАМО 440. Пружината са абсолютно същите /Крал- е копие на ГАМО/ само братята украинци са направили задния край на пружината по-различен за да се обслужва и заради това дължината на пирамидката е различна.upload_2021-12-10_18-23-55.jpeg
upload_2021-12-10_18-25-30.jpegupload_2021-12-10_18-26-13.jpegupload_2021-12-10_18-27-5.jpeg
Този комплект може да се постави 1към 1 на КРАЛ, всичко пасва от раз, Е не съвсем.....буталото на КРАЛ е по-дебелостенно, съответно шайбата трябва да намали външния си диаметър с 0.5 - 1мм.
 

pachoddp

Потребител
Та така.... Т. Марев е прав в неговото ревю за пушката.
Като я отворих, никъде нямаше цапаници, мацаници.... Отворите на буталото и цилиндъра никъде нямаше усещане за остри ръбове при опипване с пръсти. Доказателство е, че аз я отворих след около 250 изстрела. Ако имаше нещо такова, маншетът щеше да има следи или щеше да е заминал. А аз си го оставих същия, въпреки, че имах резервен за всеки случай....
С обикновените си мерни прибори, направо от кашона, пушката си стреляше прилично точно. И по вертикала и по хоризонтала си беше на 0. При това положение, уцелваше 10 от 10 мишена 20 на 20 см. на разстояние от 30 м. След някои корекции по вертикала - кенче от бира 7 от 10. Пак на 30 м. По принцип не е кой знае какво постижение за някои, но за евтина пружинка, извадена от кашона и бърза и почти никаква по-сериозна прострелка от положение прав, си мисля, че може да се приеме, че пушчицата си стреля сравнително точно, може да стане още по-точна и най-важното - за мен, абсолютно става за стрелба в двора на 25-30 м., на обикновени мерни прибори и то като улучваш достатъчно често, за да ти прави удоволствие... А аз точно за това я взех....
 

t.marev

Редовен Потребител
..... най-важното - за мен, абсолютно става за стрелба в двора на 25-30 м., на обикновени мерни прибори и то като улучваш достатъчно често, за да ти прави удоволствие... А аз точно за това я взех....
Ееее, ти бая голям двор имаш, може да направиш нЕкое състезание 3Х100 със салатка,;) щото шоколадите ги обраха колегите.:(
 

pachoddp

Потребител
Днес пък забелязах, че отвътрешната страна на буталото си има фабрична вдлъбнатина, в която перфектно влиза стъблото на газовото бутало и де факто се предната част се центрира идеално. Не знам при пушката на Т. Марев дали е имало такова нещо фабрично, но при мен има. Може да се приеме, че комшиите се развиват :). При това положение, в случай, че попаднете на бройка, която си има фабрично място в буталото, където да се центрира предната част на газовото, може би няма нужда от допълнителното изработване на центрираща шайба за отпред.... Но нека Т. Марев, като по-вещ технически от мен, да каже....
За отзад със сигурност ще си трябва допълнително тази втулка, защото поне аз не виждам да има нещо фабрично предвидено....
 

Attachments

  • Screenshot_20211211_173901_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20211211_173901_com.android.gallery3d.jpg
    188.2 KB · Прегледи: 44
  • IMG_20211211_194840.jpg
    IMG_20211211_194840.jpg
    121.4 KB · Прегледи: 41
  • IMG_20211211_194801.jpg
    IMG_20211211_194801.jpg
    105.8 KB · Прегледи: 41

pachoddp

Потребител
Ееее, ти бая голям двор имаш, може да направиш нЕкое състезание 3Х100 със салатка,;) щото шоколадите ги обраха колегите.:(
Ами преди три години решихме с жената да се преместим на вилата да живеем. Голям рахат е тука, ха хаааа... Та, имаме лозе под вилата. И така, покрай лозето надолу имам хубави пътеки и си има даже повече от 30 м. надолу, ако го сметна до комшийската ограда, отива даже към 40-45 метра....
Та в тоя ред на мисли, като споменах лозенцето, се сетих, че и за състезание 3Х100, 4х100,5х100 няма да има проблем... Зависи кой за коя дисциплина има подготовка.... Ха хаааа...
 

t.marev

Редовен Потребител
Да, вижда се хубав отвор, който вероятно ще може да центрира стъблото. Ако можеш да го премериш - трябва да е 8мм, или да пъхнеш ГП със стъблото навътре и през прореза да видиш как влиза. Трябва да влиза плътно със съвсем лека хлабина. Изглежда комшиите наистина задобряват, на моя Крал нямаше такъв отвор, но той беше правен преди почти 2 години. Остава само да се премери, дали без центриращата шайба, дължината ще уйдиса, за да остане 2-3 мм предварителен натяг.
Обаче това ще стане утре, че салатата повяхна.
 

pachoddp

Потребител
Аз и по-горе писах. Стъблото на газовото бутало влиза абсолютно перфектно. Да уточня само, че днес ми пристигна газовото и го пробвах. Направо заспива.... Определено въпросното отворче е направено точно за тази цел...
На снимките, които качих, ясно се вижда също,че даже е надигнато и се показва няколко милиметра над началото на прореза на буталото. Един вид, все едно играе ролята на необходимата шайба... На по-старата версия на пушката не знам дали е така и дали тук вече не са предвидени тия 3 мм. предварително натягане на газовото...
 

t.marev

Редовен Потребител
Ами остана да премериш дължината, за да знаем дали ще е достатъчна. Първо, хващаш задния водач, с тапата надолу в менгеме. Не стягаш много силно, щото той е една кекава тръба. С нещо подобно на чатал /гаечен ключ, клещи/натискаш тапата надолу. Вземаш инструмент №1 и с леки почуквания, водачът излиза.
Вкарваш буталото, /като внимаваш за маншета/ докрай до упор. После пъхаш вътре ГП, внимаваш да не одраскаш стъблото, вкарваш края на стъблото в отвора на буталото. На този етап, не слагаш спусковия механизъм. После поставяш тапата на компресора /руснаците я наричат задник/ да опре в ГП. При това положение, гледаш колко милиметра, не ти достигат, за да съвпаднат отворите на тапата и компресора. Премери го. Ако е 1-2 мм - добре, ако е много повече-лошо, ако е по-малко или съвпаднат отворите - трябва да се монтира допълнителната центрираща шайба.
Хайде Хюстън, чакаме резултати.
 

pachoddp

Потребител
Значи току - що, с триста зора и три удара по пръстите, успях да избия въпросната тапа (или задник ) от водача на пружината.
После наредих цялата система в цилиндъра на пушката - първо буталото до край, после газовото бутало със стъблото напред и центрирано в фабричния отвор и накрая тапата...
Резултатът е, че за да съвпаднат отворите на щифта и този, в който се завива болта за фиксиране на спусъка, не достигат 1-1.5 мм., да не кажа, че направо си съвпадат и ще трябва да се натисне съвсем малко, за да съвпаднат напълно....
Според мен, след като трябва да има 3 мм. предварителен натяг, логично не достигат 2 мм. за това и ще трябва да се подложи допълнителна шайба....
Но нека и Т. Марев да каже. Той го е правил и със сигурност ще знае по - добре....
На първата снимка е отворът, в който се завива болта на спусъка, а на втората - отворът за щифта....

И друго нещо забелязах. При това положение, като си закача лоста за зареждане, се забелязва разстояние от може би 3мм.между него и тази част от буталото, където контактуват при зареждане . Т. е. лостчето за зареждане трябва да измине около 3мм. ход, за да опре в буталото и да започне да зарежда... Не знам дали трябва да има такова разстояние... Не забелязах, за съжаление, дали беше така и с желязната пружина.... На последната снимка се вижда....
 

Attachments

  • IMG_20211212_195711.jpg
    IMG_20211212_195711.jpg
    118.6 KB · Прегледи: 53
  • IMG_20211212_195651.jpg
    IMG_20211212_195651.jpg
    106.7 KB · Прегледи: 54
  • IMG_20211212_202310.jpg
    IMG_20211212_202310.jpg
    127.9 KB · Прегледи: 52
  • IMG_20211213_174249.jpg
    IMG_20211213_174249.jpg
    175.5 KB · Прегледи: 38
Последна промяна:
Нагоре