Комета Орион Булпап

andi

Редовен Потребител
Здравейте!

След като, напоследък, помогнах на няколко човека да си вземат въздушни пушки "Комета" с отстъпка ,и всички, в момента, са много доволни от избора си - точно за Великден получих за тестове от вносителя на Комета за България "Сотис Бг", най-новия модел ПЦП на Комета - Комета "Орион" булпап, кал 5,5мм . От пружинните пушки на Комета нямам преки впечатления, освен много положителните отзиви на колегите, на които съм помагал да си ги закупят. От ПЦП-тата съм тествал Комета "Линкс" и смятам, че това е най-доброто предложение цена-качество на пазара в БГ. На цената на Хатсан получавате мнооооооого повече. Комета имат два модела ПЦП - Линкс и Орион, като Орион е по-бюджетен вариант без редуктор и с по-малък резервоар за въздух. До този момент, не ми беше минавал Орион през ръцете.

Сега за конкретната пушка. Пристига в много симпатичен куфар с дължина 83см и плъзгащи ключалки /същите като на Валтерските куфари/. Куфарът е твърд и много добре направен, с укрепващ жлеб, против навлизане на прах. Отваряйки куфара вътре е самата пушка и едно пликче с 13-заряден барабан, щуцер за зареждане, няколко резервни О-пръстена и шестограмно ключе /много е характерна миризмата като си първия, който отваря куфара след завода, -миризма на ново/. Приклада на пушката е дървен, в комбинация със сменяема пластмасова ръкохватка. В комплекта е включена и предна раздвижена ръкохватка, монтирана на уивър база. Дизайна на приклада е много изчистен - има всичко необходимо и нищо излишно. Финишът е добър и на живо създава по-добро впечатление, отколкото на снимки. За разлика от Линкса /с неговия ХХL щрауд/, този тук е със стандартните 25мм дебелина. От Комета са сложили декоративен предпазител между двете осмици, за да не остане гола цев. На мен лично, такова решение ми харесва. Странна ми е задната извивка на приклада, но когато се прикладва е удобно. Допада ми, че можеш да сменяш ръкохватките, защото това е тактическа ръкохватка, която предлагат много производители. Ръката на стрелеца стои доста близо до цилиндъра на пушката и съответно близо до центъра на тежестта. Спусковата скоба е метална, с проста форма вградена в приклада, отворена в задния край, което позволява оптимално положение на ръката. Направена е така, че да може да се смени от стрелеца, с такава по негов избор. На мен лично спусковата скоба ми харесва, не съм фен на дървени такива. Предпазителя е разположен пред спусъка. Дължината на пушката в сайта на комета я дават 68см, но моята ролетка показа 71см. Въздушния цилиндър е 300 куб.см, 200 бара работно.Дължината на цевта не е дадена никъде, но предполагам че е 50см.Зареждането е класическо, с така наречения заден болт Манометърът е в задната част на приклада под порта за барабана, там е много по-удобен за наблюдение при стрелба и при зареждане отколкото ако е отпред. Когато стрелят и искаш да провериш, какво е оставащото налягане не въртиш цялата пушка, а с леко завъртане се информираш. Скалата на манометъра е цветна, разграфена точно за този модел, което е много удобно при ползване. Барабанът при калибър 5,5 е 13-заряден, същият като на новите ФХ, зарежда се един по един, през въртяща прозрачна капачка. Нещо което много приятно ме изненада, широчината му е малко по-голяма от стандартната и без проблем събира прослувутите сачми Предатор полимаг и дори остава още място. За първи път виждам, толкова широк барабан от затворен тип. Барабанът влиза в порта на цевната кутия от дясно на ляво. Но на цевната кутия има двустранно място за стопера, за да може да се обърне от ляво на дясно.

Сега към тестовете. Времето по празниците не беше много благосклонно, но когато се събираше групата на Халетата занесох пушката там, за да направя колегите съпричастни към тестовете й. Заредих пушката на 200 бара и започнах хронотест. Стрелях с различни сачми и до края на зелената зона /110 бара/, пушката направи точно 5 барабана по 13 общо 65 изстрела, с мощност 43-45 дж, в коридор 15-16м/сек. - направо не можехме да повярваме. Платото е много плавно с много близки стойности от изстрел до изстрел. Поне 4-5 пъти хронографът показваше, няколко поредни изстрела с една и съща скорост. Не очаквах, че толкова евтина пушка, ще дойде с някаква фабрична настройка, но определено съм много изненадан. Пушката от кутията е перфектно настроена за стрелба и много икономична, щом направи толкова много изстрели. Лично аз не бих пипал нищо по тези настройки. Даже колегите няколко пъти ме попитаха сигурен ли съм, че няма редуктор. За проверка как стреля на мишена монтирах любимата си оптика за булпап Липърс 3-12х44 компакт (отново от вносителя на Leapers за България) - направо заспа и тук дойде поредната изненада. Пушката с монтирана оптика се събира перфектно във фабричния куфар, дори остава свободно място, което е супер, защото много трудно се намират куфари за булпап, цената им не е малка, а фабричният е много здрав. Сложих мишената на 50м и за първоначална прострелка стрелях с нови за мен сачми дадени ми за тестове Webley Accu pell 0,93гр. Пуснах една група, започна да заръмява и веднага прибрах пушката, когато отидох до мишената не можах да повярвам, групата беше 2см с тези уж непретенциозни сачми. Вятърът беше приемлив, около 1,8-2м/сек. На следващия ден духаше доста по-силно /по Синоптик БГ - 4,5-4,6м/сек/, но бях решил да пробвам с различни видове сачми. С моята пушка обикновено стрелям на 60м и бях решил за сравнение и тази да тествам на 60м, но заради силния вятър ги намалих на 55м. Стрелях от торбичките ми пълни с гранула, прав от задния капак на колата ми. Заради вятъра реших да пускам групи по 10 броя. Групите се получиха доста консистентни с максимално разстояние между центровете 3,5см., което в предвид условията за стрелба са много добри. Стрелях с Webley 0,93гр., JSB 1,03гр., JSB 1,17гр., H&N Баракуда 1,37гр. и с JSB Предатор полимаг 1,03гр. Снимал съм мишената. Започнах от 200бара, след 50 изстрела манометърът показваше 130бара, което потвърди икономичността на пушката от хронотеста предния ден. Снимал съм клип и снимки на мишената, на които се виждат и мишената и силата на вятъра. Интересно, че точността е еднаква с различните видове сачми /при тези условия/. Това потвърждава високото качество на цевите на Комета /студено ковани, тяхно собствено производство / и "всеядността им".

За първи път ползвам предна тактическа ръкохватка и бях много скептично настроен. Оказа се много удобна при стрелба прав да се използва като хамстер. Пушката стои стабилно и кръста не играе върху целта.

Заключение: Вносителят на Комета за България продава тази пушка за 1333лв. Това е най-евтиното предложение за фабричен булпап настроен да стреля перфектно от кутията, окомплектован с 13-заряден барабан + функционална предна тактическа ръкохватка и най-големят бонус много симпатичен, функционален и здрав куфар. От купувача се иска само да направи елементарния монтаж на оптиката и да започне да стреля. Забележките ми в сравнение с другите фабрични булпапи са дребни по-скоро козметични - сайдлевърът (като на Комета Линкс) би бил по-удобен от задния болт, някои ръбчета по железарията не са добре полирани. Като цяло, в предвид ниската си цена, пушката много ми харесва. Да, не е Крикет или Еваникс /примерно/, но е точно два пъти по-евтина от Крикета.
Горещо я препоръчвам.
 

Attachments

  • 20160428_225027.jpg
    20160428_225027.jpg
    265.6 KB · Прегледи: 601
  • 20160428_225208.jpg
    20160428_225208.jpg
    369.3 KB · Прегледи: 612
  • 20160428_225437.jpg
    20160428_225437.jpg
    298.1 KB · Прегледи: 622
  • 20160428_225544.jpg
    20160428_225544.jpg
    272.5 KB · Прегледи: 598
  • 20160428_225713.jpg
    20160428_225713.jpg
    294.2 KB · Прегледи: 582
  • 20160428_230043.jpg
    20160428_230043.jpg
    292.1 KB · Прегледи: 575
  • 20160429_201534.jpg
    20160429_201534.jpg
    462.1 KB · Прегледи: 595
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
мишените на 55м
 

Attachments

  • 20160501_122530.jpg
    20160501_122530.jpg
    373.8 KB · Прегледи: 375
  • 20160501_123843.jpg
    20160501_123843.jpg
    313.8 KB · Прегледи: 356
  • 20160501_125150.jpg
    20160501_125150.jpg
    291.9 KB · Прегледи: 364
  • 20160501_125157.jpg
    20160501_125157.jpg
    361.4 KB · Прегледи: 355
  • 20160501_125208.jpg
    20160501_125208.jpg
    335.2 KB · Прегледи: 355
  • 20160501_125427.jpg
    20160501_125427.jpg
    454.3 KB · Прегледи: 370
  • 20160501_125510.jpg
    20160501_125510.jpg
    445.6 KB · Прегледи: 358

pitbula74

Потребител
Ако беше със сайдлевър може би следващата ми пушка да беше Cometa.С това задно зареждане нещо не ме кефи.
 

sgb1

Потребител
Пушлето не е лошо, с фабрични настройки доста добре стреля, е има още какво да се иска , но не е все пак пушка от 3000лв.Някой и за 3000лв не правят такава група и то без да са пипани.
 

lynx

Редовен Потребител
Браво за ревюто, Анди :bravo:
Модерът разглобява ли се и има ли нужда от побългаряване?
Или си върши работа без да се налагат интервенции?
 

Niki

Редовен Потребител
Техническите данни може да са добри,но има доста грозна визия.Тия пласмаси все едно са взети от някъде и присъдени !Определено няма да кандидатства за най красив булпап!
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Бах... визия!?
Ами прототипа виждал ли си?
Ей го - Убавец

gol-iwa11.JPG
 

lynx

Редовен Потребител
:p
Аз още не искам да повярвам, че прототипа от снимката ще се появи на пазара с това подобие на приклад.
Прилича на сделано набързо в кръжока по ТНТМ от Цоциализма :D:p
 

andi

Редовен Потребител
Станчев , това на твоята снимка е на база Комета Линкс :
- монолитна цевна кутия
- сайдлевър
-30мм щтрауд , фулсайз(за първи път фабрично на булпап)
-редуктор
Та механиката си много читава даже. А за приклада - този прототип е показан на миналата IWA 2015 . и са бързали , виж че е правен на ръка.
Иначе "прототипа" и серийната , която тествах нямат нищо общо , освен цевта.
 
Последна промяна:

5ko

Потребител
Много добра статия.Това за Анди....... А за пушката когато прикладваш на бузата си трябва да имаш дупка за пълнителя..иначе стреля прилично но е много грозна Китайците даже се стараят повече....
 

andi

Редовен Потребител
Модерът разглобява ли се и има ли нужда от побългаряване?
отпред има капачка с накатка - предполагам е за да се развива . Но не съм пробвал - обяснимо предвид колко я пазих . Иначе си работи прилично - до мен имаше Крикет и разлика не чух , а по спомен той беше малко по-слаб от Кометата.
Със сигурност ако се "побългари" читаво ще е още по-добре - досега винаги когато съм пипнал фабричен щтрауд или модер е имало голямо подобрение.
 

andi

Редовен Потребител
.Тия пласмаси все едно са взети от някъде и присъдени !Определено няма да кандидатства за най красив булпап!
Да , взети са и са присадени , от Leapers .
http://www.leapers.com/prod_detail....=&level2=&itemno=RB-FGRP172B&status=&mtrack=m
http://www.leapers.com/prod_detail....=&level2=&itemno=RB-FGRP170B&status=&mtrack=m
За най-красив не е и правен , правен е за да най-евтиния много добре стрелящ и оборудван булпап.

пп. казвал съм го и преди : за мен булпапите са измислени за "работни", черни пушки , и си е загуба на време да ги правим "красиви" .
В тази връзка аз бих направил приклада изцяло черен .
 

Niki

Редовен Потребител
Анди,значи не съм се изразил точно прдният път,имам впредвид думата красив!За мен булпапа не трябва да има излишни детайли,по своему той трябва да бъде изчистен,дори простоват на външен вид.Има вече от доста години утвърдени стандарти как би трябвало да изглежда такъв тип пушка.Еталон за мен е Едгън,никакви дръжки,никакви контрастни материали и цветове!Може би трябваше да кажа естетичен,а не красив!Вероятно кометата има добри характеристики,но вида и определено ще отблъсне евентуални купувачи,в това не се съмнявам.Сигурен съм ,че от фирмата ще констатират този недостатък и ще го коригират!
 

milen.m

Редовен Потребител
ФТКС
Браво за превъзходното ревю :bravo:. Моите впечатления от пушката са много сходни, макар да не съм стрелял с нея.
 

King Heavy

Новодошъл
На мен булпапчето ми харесва и като визия и като характеристики от това което прочетох за него.Определено има какво да се желае по отношение на дизайна от към естетика,но мисля че испанците са се ръководили от функционалността в случая.Изглежда ми прикладиста и удобна пушка.Пулсара на Дейстейт и той не е много УбаФ :) .Мисля че като цена качество,за момента от Комета предлагат продукт който е без конкурент.Единственият сериозен недостатък за мен е перманентно фиксирания резервоар.Да видим как ще се представи варианта в .30 кал.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Тъй като имам Orion SPR (и си ми харесва) ... та си понаправих цвъцка за единична стрелба. Всъщност играейки си с малката фреза направих повечко, а може и още да направя.
Идеята ми е ... който ще си взима или има Lynx или Орион, било булпап или SPR ... имам и подарявам приставки за единична стрелба.
Спомням си, че в темата за Lynx бях постнал картинки на тези приставки/адаптерчета.

п.п. Предимството на цвъцката за единична стрелба е, че пелети с плоски глави създават реални досадни проблеми при зареждане с 13 зарядния магазин. Щракат, заклинват се, не влизат елеганто и дори се е налагало да вкарам 2 в цевта, за да се оправя. Разбира се, за dome пелетите такъв проблем няма.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
Няколко колеги ме попитаха дали ще донеса булпапа на Комета на днешното състезание в Пловдив, за да го видят на живо и гостите от страната, освен пловдивчаните .
Не се доразбрах с вносителя пушката да остане в мен още няколко дена (до днешното състезание) и след великденските празници я върнах .
Сега и мен ме е яд , защото булпапчето като го вземеш в ръце е много убедително . И разбираш защо от Комета са сложили Липърските пласмасови ръкохватки . Аз се чудя защо досега другите производители не са се сетили за това .
 
Последна промяна:

Niki

Редовен Потребител
Този модел пушка го има в магазина на Булармс под 6РПУ в София!
 

andi

Редовен Потребител
Този модел пушка го има в магазина на Булармс под 6РПУ в София!
Нормални отношения м/у вносител и краен търговец . Булармс пък примерно, са единия от вносителите на JSB и други търговци купуват сачми от тях .
 
Нагоре