Кой каква антика притежава

Tayson

Потребител
Създавам тази тема с цел да покажем,някои стари и надживели времето си въздушни оръжия,които притежаваме и които трудно бихме могли да намерим в оръжейните магазини.Знам,че има отделна тема за това,кой каква пушка притежава,но си мисля,че би било по-добре,ако обърнем по- специално внимание на старите и антични оръжия с които са стреляли нашите дядовци и които имат сантиментална стойност за нас.Ако модератора реши,че такава тема е излишна и ненужна нека да я коригира или изтрие.

За да дам старт на темата започвам с едно оръжие,което притежавам и с което са стреляли голяма част от нас.Това е хромиран Хайнел 49 а спорт,който се е използвал за тренировъчна стрелба в армията на Чехословакия.Въпросната пушка,както ще се види и от снимките е със запазена маркировка(сериен номер) и година на производство-1962г.
Съчмите с които стреля са 4,4мм.

cqs1412344398y.jpg


jdv1412344458d.jpg


rgh1412344520c.jpg
bwy1412344597k.jpg


klz1412344649o.jpg


jdv1412344739s.jpg


klz1412344778t.jpg


jdv1412344831f.jpg


jdv1412344888e.jpg
 

Tayson

Потребител
Пушката е закупена преди 30 години от ГДР-Германия.Изкарала е в оръжейна каса тези 30 години без употреба.Реставриран е приклада,направена е накатка,хромирана е.Един от винтовете,който държи спусковата скоба и мерника не са оригинални.Всичко друго по пушката е напълно оригинално.Моля само,ако има някакви питания да са на лично съобщение!
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Имам една Diana mod. 20 T01. Всичко и е оригинално и я използвам да гоня комшийските котаци когато налазят моя. Нищо им няма, само дето подскачат по метър нагоре и после ги няма поне за седмица....

images
 
Последна промяна:

ininia

Потребител
ФТКС
Понеже съм мисля най-стлария във форума,да напомня на по младите,че имам Диана 22 с която стрелям от 1943 г.До момента пушката напълно изправна.Както каза Бад Торо - стреля като пищовче.
Има снимки в налните страници на темата за Дианите.Много прилича на пушката на Самурая.
 

cdman

Администратор
Моля само,ако има някакви питания да са на лично съобщение!

Точно това мисля, че е погрешно, ако някой има въпроси съм сигурен че и други ще се интересуват от отговорите. Все пак това е форум а не лична електронна поща!
 

Tayson

Потребител
Приемам забележката!
Надявам се повече колеги да публикуват снимки на своите пушки и пистолети!:cheers:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Една група на 18 метра прав подпрян на касата на вратата на механични с баба Диди. Чашките са Полимаг. Мисля че стрелях 9 пъти, номоже и да съм сбъркал... Навремето и бях сложил оптика 4х и на 50 м целех капачка от боза. Но само като няма вятър. Джаулите са към 6,5.
5aed93aa42b296779fed54a041427a2c.jpg
 

рангел

Потребител
Някой има ли идея какъв модел е моето пушле от детството? Днес го изрових. Горката трябва да и търся пружина преди двадесетина години ми правиха но не се получи и от тогава даже не я бях виждал. На снимката се вижда емблема и 1966 г. По стара е от мен :)
IMG_20150531_131933.jpg IMG_20150531_132022.jpg IMG_20150531_132140.jpg
 

noangel

Потребител
Кросман 101, в производство в периода 1924-1950 години.





Конкретната, предвид многоъгълната форма на кутията където влиза цевта, липсата на логото на фирмата, а единствено датата на патента и семплото назъбено колелце за взвеждането на УСМ, се определя към първото производство от 1924-та до 1929-та. Тоест, в най-добрият случай дядовците ми /лека им пръст/ са били в първо отделение - съобразно тогавашното основно образование.
Принципно всичко освен дървото е било намазано с черна боя, но в този и "оголен" вид я намирам за по-чаровна. В цевта не се забелязват нарези, изглежда по-скоро полигонална. Въпреки това е безкомпромисно точна в домашната осем метрова дистанция, макар че трудно се свиква с диоптричния мерник.
Устройството е в перфектно здраве, две помпи са достатъчни за прав изстрел без рикошети /ползвам за подложка на мишените две залепени едно към друго списания, общо 128 листа и четири корици/ за описаната дистанция. При пет помпи с металмаг съчмата минава "на вылет" и спира в кашон с дунапрен. Не смея да я напъвам повече, а и без това идеята и е повече интериорна отколкото за ползване :)
 

Venco

Редовен Потребител
Здравейте, и аз да покажа моята антика - ИЖ 22. Ако може да се вярва на руските сайтове е произведена 1951г.,със сериен номер започващ с буква В, но леко ме съмнява...Пушката беше със спукан приклад на две места, боядисан с неква тъмнокафява боя или нещо подобно и съответно за смяна на маншет, уплътнение на цевта и пружина, постарах да я възстановя доколкото имам сили и възможности. Резултата ме удовлетворява и много и се радвам....като малко дете :)))
 

Attachments

  • IMG_20170906_150442.jpg
    IMG_20170906_150442.jpg
    187.9 KB · Прегледи: 149
  • IMG_20170906_150525.jpg
    IMG_20170906_150525.jpg
    188 KB · Прегледи: 141

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Да изтупам и аз малко "вековния" прах от това пушле.
OWill 1.jpg
Original Will, калибър 6,2(6 1/5) или 6,33(6 1/3) мм.
Производство на Oscar Wil Waffenfabrik - Zella-Mehlis, Thüringen.
Произвеждани са от 1900 до 1921 г няколко модела въздушни пушки и пистолети, естествено с прекъсвания заради ПСВ, когато са произвеждали само цеви за огнестрелни, предимно за Маузер. Имали са и договори за огнестрелни - за Финландската армия, изпълнен съвместно с още 2-3 по-малки фабрики.. След 1921 е продадена на Wilhelm Foss и марката е сменена на Venus Waffenfabrik, като е функционирала до края на ВСВ.
Моделите са няколко(на този линк http://www.muzzle.de/N7/Druckluft/Original_Will_Bugelspanner/original_will_bugelspanner.html който го интересува, може да прочете повечко).
Моята е от модела Bügelspanner, с конусна пружина. Със сигурност според модела (с гладка кутия) е след 1906 г, но коя точно до 21-ва не може да се определи.
По тази е работено от предишни собственици, вижда се че са хромирани повечето метални части.
Реставрирана е като за "окачена на стената", но вътре и почти всички чаркове са и оригинални.
Дървото е сменяно по някое време, от винтовете само 4-5 изглеждат да са стари, другите са подменени. Мушката и мерника са регулируеми, но само странично.
Пушката е напълно функционална, но заради рядко срещания калибър може да се стреля само с прекалибровани муниции, които са малко тежички за предимно "стрелбищна" пушка.
С прекарана няколко пъти през цевта чашка 1,645 грама .25 на JSB, докарва от 69 до 80 м/с. Това са 3,5-5 Дж макс - пре достатъчно за стрелбище. Пробвал съм и еднограмови в .22 с разширени поли, но резултата е същия.
 

Attachments

  • OWill 1.jpg
    OWill 1.jpg
    43.9 KB · Прегледи: 115
  • OWill 2.jpg
    OWill 2.jpg
    34.7 KB · Прегледи: 102
  • OWill  4.jpg
    OWill 4.jpg
    58.7 KB · Прегледи: 105
  • OWill  5.jpg
    OWill 5.jpg
    25 KB · Прегледи: 96
  • OWill  6.jpg
    OWill 6.jpg
    48 KB · Прегледи: 103
  • OWill  7.jpg
    OWill 7.jpg
    35.1 KB · Прегледи: 102
  • OWill  8.jpg
    OWill 8.jpg
    60.1 KB · Прегледи: 102
  • OWill  3.jpg
    OWill 3.jpg
    46.5 KB · Прегледи: 103
Последна промяна:
Нагоре