КОЛЕЛА, ТУМБЛЕРИ производство и маркиране.

lynx

Редовен Потребител
Аз виждам едно реално предимство на "по-развитата" спирала:
При надписването на метрите върху голямото колело между 46 и 50 метра ще имам много по-голямо разстоние и при мерене на метрите няма да хвърлям боб дали е 47 или 51 примерно ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Това което аз си мисля е, че за да е направена спиралата силно отваряюща се /спирала на Фибоначи/ не е случайно!
Забележете, че стъпката не е равна!
Ако се направи на две или три нива тогава ще е невъзможно или поне ще трябва да е огромно колелото от механизма.

Спитала на Фибоначи.
020810-38.jpg


Механизъм като този който показва Линкс ще подобри позиционирането но както кава soundmax и според мен по-доброто мерене би трябвало да зависи от оптичната система и разстоянията м/у лещите и.
Така или иначе нямам излиши едни 1400 лв за да пробвам. :D

Всичко това ми идва на ум защото аз самия използвам в момента подобна спирала за направата на голямо колело.
С навлизането в големите метре спиралата прогресивно се отваря все повече. Предполагам, че и те гонят тоя ефект.
Clip_2-4.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Всъщност нещото, което повече сега ме интересува е:
Какво е влианието и как точно влиае "дифузиония" отвор направен в/у капачката на оптиката, че да "премахне" паралакса. Колко голям трябва да бъде отвора?
Как така става, че обект който не мога да фокусирам на ЗУМ-10 на разстояние 9-10м с пробита капачка мога да видя на разстояние от 5м ?!
Днес цял ден си играя и експериментирам с това, какво и как се вижда.
Метода е използван успешно в ХФТ-то но как работи?! ???

DSC07616.jpg


DSC07621.jpg
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Пробитата капачка влиза в ролята на свръхзатворена бленда /при фотоапаратите/. Намалява светлосилата и увеличава дълбочината на фокуса.
Подобен ефект /макар и в много по-малка степен/ се получава и при използването на сенник. Аз моя го разкарах :D .
 

DANNY

Редовен Потребител
Архитекта написа:
Пробитата капачка влиза в ролята на свръхзатворена бленда /при фотоапаратите/. Намалява светлосилата и увеличава дълбочината на фокуса.
Подобен ефект /макар и в много по-малка степен/ се получава и при използването на сенник. Аз моя го разкарах :D .

Аха, разбрах :yes:
А защо тогава си го разкарал?
Всъщност май е по-добре по тая логика да си без сенник и да имаш само пробита "клик-клак" капачка, която да спускаш само при нужда (близка дистанция). ???
Утре продължавам с експеримента!
Имам точно капака, който ми трябва. :)


----------------------едит--------------------------

Ето и капачката.
Прозрачната плака, която е лицевата страна, ще я покрия с черно фолио и ще оставя само един отвор в средата.
Хем ще мога да експериментирам с големината на отвора.

DSC07623.jpg
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
DANNY написа:
А защо тогава си го разкарал?
Ами именно защото леко увеличава дълбочината на фокуса. А при ФТ търсим точно обратното. Ти правиш експерименти в посока приложение на ФТ оптика за ХФТ /вероятно/ и в твоя случай ефектът помага. Ако пък експериментът е с идея да се ползва капачката при свръхблизки мишени на ФТ - дали това е регламентно допустимо ??? ?
 

DANNY

Редовен Потребител
Не аз не търся ползване на ФТ оптика за ХФТ!
Аз търся начин без да препаралаксирам оптиката да мога да видя и фокусирам мишена под 10м.
А това с Никкото е трудно :)




--------------------------едит----------------

Няма никъде написано или забрана свързана с това с какво точно може да гледаш мишената.
Е като изключим лазерен далекомер.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
В този случай капачката ще ти свърши работа. Но казусът е интересен - някой от колегите международни състезатели може ли да даде тълкувание: имам ли право по време на състезание да добавям, или махам нещо от оборудването по пушката /или в частност - от оптиката / ??? ?
 

DANNY

Редовен Потребител
Аз едитнах горния пост но да кажа, че според мен това не е "добавяне или махане" от оптиката.
Ти просто стреляш като гледаш/прицелваш се през капачката на оптиката. :quiet:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
DANNY написа:
Ти просто стреляш като гледаш/прицелваш се през капачката на оптиката. :quiet:
Но я добавяш - т.е. не стреляш всички мишени с капачка, а само свръхблизките. Казусът наистина ми е интересен и се отнася и за други подобни случаи: аз, например, като стрелям без сенник имам ли право да го поставя инцидентно за някоя насрещно осветена мишена ?
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Аз не бих заложил, че кривата, по която е построен канала е спирала. По скоро е някаква гърбична крива построена експериментрално от производителя в зависимост от точните места на фокусиране на конкретната оптична система. (Поне за мен така е по-логично ). Много по-трудно е според мен да построиш оптична система, която да се фокусира по предварително зададен алгоритъм касаещ междулещовите разстояния ( в случая спиралата определя точно определен закон за движение - ъгъл на завъртане - разстояние)
 

DANNY

Редовен Потребител
И в това може да има логика.
По принцип при Никкото (това е оптиката от снимката) има едно място на което метрите не вървят с нормалната стъпка. Мисля, че бяха към 16-17м Там сякаш фокусира леко не на местото което би трябвало да е.
Трудно може да ме разберете ако не сте го виждали.
Но имам потвърждение и от други собственици на Никко, че и при тях е така.
 

lynx

Редовен Потребител
Архитекта написа:
Но казусът е интересен - някой от колегите международни състезатели може ли да даде тълкувание: имам ли право по време на състезание да добавям, или махам нещо от оборудването по пушката /или в частност - от оптиката / ??? ?

Без да съм участник в международни състезания ще изкажа предположение, че можеш да "добавяш".
Забележи по снимките от международни състезания, че собствениците на Леуполд "добавят" накрайника за близки дистанции, който отново е монтиран като капачките, но е отделен елемент.
 

DANNY

Редовен Потребител
Всъщност това е отговора!
Никой не и забранява да "добавят" Леуполдски накрайник.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ако позволите, да се намеся.

Не е разрешено да се сваля или добавя какво и да било от пушката за стрелба, което може да окаже влияние на стрелбата/точността!
Имаше подобен казус по някое от състезанията (мисля, че беше световното в Унгария 2010г.), на което сме били с колеги.
На един от англичаните му се развали захвата точно на обсъжданата лупа на Люпа. След изричното съгласие на главния съдия, му беше разрешено да я ползва отделно от системата.
Така че, принципно е забранено, но при такива форсмажорни ситуации винаги ще се намери решение или компромис. И там стрелят хора като нас ;)

ПП: Не е случайно това, че колегите ги слагат на флип-ъп капачки и ги ползват по този начин.
 

DANNY

Редовен Потребител
fatalen написа:
...........................................

ПП: Не е случайно това, че колегите ги слагат на флип-ъп капачки и ги ползват по този начин.

Тоест на капачка може?
Аз и това имах предвид под "добавяне"
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Така изглежда моя тумблер, модела е с подвижна гривна. Изместването на корекциите при прострелка на различни места за стрелба става много лесно. Развива се капачката с накатката измества се гривната и пак се стяга. На една от снимките се вижда как съм разграфил колелото. И за двете съм изполлвал прозрачно самозалепващо се фолио. Вижда се и куик фила направен от Дидо. Много удобно нещо. Извинявам се за снимките, но са правени с телефон.
 

Attachments

  • 10032012173.jpg
    10032012173.jpg
    63.1 KB · Прегледи: 190
  • 10032012174.jpg
    10032012174.jpg
    50.3 KB · Прегледи: 169
  • 10032012175.jpg
    10032012175.jpg
    38.5 KB · Прегледи: 184
  • 10032012176.jpg
    10032012176.jpg
    45.4 KB · Прегледи: 182
  • 10032012183.jpg
    10032012183.jpg
    45.4 KB · Прегледи: 174

tzocho

Потребител
Павка, много добре е станало, ... като скала от ЦПУ ;) ама следващия път снимай с фотоапарат! ;)
По чеъргън ли разграфи или си прави прострелка?
 

TeXHo

Потребител
Малко да съживим темата.
От доста време ме мъчи идеята, как трябва да изглежда едно колело за паралакс с екстендър (допълнителен изнесен сектор за далечните метри), така че екстендъра да изглежда като част от колелото. Идеята ми е, че екстендъра не трябва да изгледа като нещо натрапено на дизайна на колелото. В крайна сметка ми дойде една идея, която нахвърлях на чертеж. Днес имах време да я рендерирам в 3 измерения. Кажете мнение, предложете подобрение и ако някой е заинтересуван от такова колело, нека ми каже, за да знам има ли интерес за изработка.
 

Attachments

  • rend4.png
    rend4.png
    103.4 KB · Прегледи: 149

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
:bravo: :bravo: :bravo:

Браво за ентусиазма!
Колелото изглежда много добре. По-хубавото е, че този "профил" ще може да се използва на различни оптики с една преходна втулка, надявам се.
 
Нагоре