КОЛЕЛА, ТУМБЛЕРИ производство и маркиране.

DANNY

Редовен Потребител
Следващ вид колела са такива при които липсва част/сегмент от окръжноста, с цел да може да се слага и вади барабана на пушката ако тя е многозарядна.

S41020NS20Nighteater204-16x50.jpg


L1020064.jpg


111178913.jpg


AA2051020with20Viper.jpg


762X9849.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Следващите по вид колела са едни от най-разпространените и едни от най-практичните. Тези колела седят на две или три нива. Като по-големите диаметър е частичен. Прилича на стъпало.

Ето и сники на стъпаловидното колело.

Това е Африканското колело. Закупено от там цената му приблизително 80лв.
Нонтирането му става с дирекно нанизване в/у оригиналното колело на Никкото.
Var20Dia20Wheel20For20Big20Nikko.jpg


Това пак е от там но не ми се мисли за цената.
SW1.jpg


Това е колелото на колегата pavloff монтирано в/у оригиналното ЗОС-ко колело.
Made in Bulgaria
Hammerli-3.jpg


И моето колело, което е с един "етаж" по-високо.
Made in Bulgaria
DSC04720-1.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Следващия вид са доста разпространени на запад. При нас има едва две или треи такива.
Колелата, които повече приличат на джанта от лъскава джипка. :D
Класика в жанра.

Jon Harris (UK)


Смия той Jon Harris
JonHarris_J4F3709.jpg





-Контакти:
...Някой от колегите ги имаше ???
Да си признае бързо! :)
Цени....

Някои от произведенията му
MarchX8-80IRWheelandMarkerSilveranodised000128Sept002.jpg


Falcon5-25Thailand008.jpg


398674434.jpg


Falcon5-25DirectwheelsSadkaDunkWanichinThai.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Стигнахме до това как се правят колела тип -джанта от лъскава джипка :)

Всичко започва с едно голяма парче дурал.
user2053_pic1145_1221038167.jpg



Струговане, като идеята е да се направи средната свързваща час "нагъната" повърхност.
Така ще изглежда по-добре от колкото ако е права/плоска повърхност.
user2053_pic1146_1221038167.jpg


Това е лицето
user2053_pic1147_1221038167.jpg


Това е гърбът на който се вижда шийката където ще се нанизва тумблера на оптиката.
Затягането ще става със стоп шестограмни болтчета.
user2053_pic1148_1221038167.jpg


Качване на фреза за направата на олекотителните отвори
user2053_pic1150_1221038167.jpg


user2053_pic1151_1221038167.jpg


user2053_pic1152_1221038167.jpg


това е резултата
user2053_pic1154_1221038167.jpg


user2053_pic1153_1221038167.jpg


По желание се анодира.
user2053_pic1487_1222863934.jpg


user2053_pic1486_1222863934.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Естествено не е необходими или пък задължително да имате паралаксно колело за $150.
Стига да имаш желание да стреляш ФТ ще намериш начин да си направиш колело. Дали ще е от алуминиеви шини, дървено или пък от друг материал всеки сам може да развихри фантазията си и да използва способностите си.
Ето и един ентусиазт, който е направил своето колело от пластмасова дъска за рязане (кухненска).
Крайния резултат не е идиално лош!
Мое лично мнение е, че би била тежка в сравнение с направените от алуминиеви шини.

Ето и снимките:
Използва се обикновена пластмасова дъдка.
Използва се и колелото или капачката на тумблера с които се очертават основните контури.
...Перманентен маркер, пергел...
side-wheel-pt2-4.jpg


С ръчна фреза е направил основните олекотителни отвори.
side-wheel-pt2-5.jpg


side-wheel-pt2-6.jpg


Използван е пробивен трион за изрязване на формата
...Пила за заглаждане на ръбовете.
side-wheel-pt2-8.jpg


Метчик за нарязване резбите където ще бъдат сложени шестограмните стоп болтове.
side-wheel-pt2-9.jpg


Тук вече е боядисано и има монтирани стоп болтове с кото ще се задържи колелото към тумблера.
side-wheel-pt2-14.jpg


side-wheel-pt2-1.jpg


Боядисано не изглежда идиално зле :yes:
side-wheel-pt2-13.jpg


...и върши работа колкото "джанта" за $150!
side-wheel-pt2-3.jpg
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Друг важен аксесоар при ФТ-стрелбата е тумблера и съответно показалец за него.
Тумблер е детайла който се поставя на врътката за вертикална корекция на оптиката.
Какво е неговото предназначение?
След като колелото за страничният паралакс е с нанесени вече метри ще трябва пушката да се простреля на различните дистации и срещу всеки метър да се отбележи съответната корекция от вертикалната врътка на оптиката.
Може това да се направи на картонче (пищов), което да се ламинира и когато отчетем метрите до мишената да погледнем картончето (пищова)каква корекция трябва да направим за този метър.
Каква е опасността при този начин на отчитане на корекциите?
Има голяма вероятност при такова отчитане да се превърти врътката или да се вземе неправилно корекция при изстрела под въздействието на адреналина, претисненито да се включим във времето за изстрела. Вариан който според мен не се прилага често.
За да се избегне този вариан идва на помощ тумблера.
С по-големият си диаметър, тумблера ни дава възможност да нанесм върху него самите метри с числа. Или образно казано, ако отчетем мишената на 35 метър, тумблера също да сочи 35-я метър.
Това визуално съвпадение помага на стрелеца да несгреши корекцията, пести време.
За тумблерите аз знам два начина за изработка – с фиксиращи стопорни болчета и с фиксираща гривна. В пост №22 в тази тема на четвъртата снимка е показан тумблер с фиксиращи болчета. В приложеният файл съм дал чертеж на тумблер с фиксираща гривна. В черетежа е важен вътрешиня диаметър ф33.8 мм защото там влиза врътката на оптикта. Този чертеж е за отика ЗОС и Фалкон. Ако някой реши да прави такъв тумблер ще тряба предварително да си провери размерите на своята оптика и тогава да пристъпи към изработването му.
Предимството на първия вид тублери е, че лесно се изработват, недостък е, че при промяна на корекцията при нулиране на оптикта ще трябва се носи и съответното ключе за за развиването му.
За втория вид тумблери с гривната недостатък е, че трябва да се изработят три детайла по-скъпо е, предимството е, че не се носи ключе и нулирането става с развиване на детайла който пристяга гривната.
При ФТ- стрелбата , честа грешка е превъртане на тумлера и от там неточен изстрел.
В следващия пост ще опиша как става нулирането на тумблера и как да се избегне опасността от неговото превъртане.
 

Attachments

  • tymbler.xls
    19 KB · Прегледи: 115
  • 022720085[1].jpg
    022720085[1].jpg
    63.2 KB · Прегледи: 203

DANNY

Редовен Потребител
Браво :bravo: Вече си мислех, че само аз ще си пиша в тая тема :bravo:

Може това да се направи на картонче (пищов), което да се ламинира и когато отчетем метрите до мишената да погледнем картончето (пищова)каква корекция трябва да направим за този метър.

Ще те визуализирам :D с това видео. На него много добре се вижда картончето пищов. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=KVNmCJkA ... r_embedded

Винаги съм се кефил на техния стил на стрелба :yahoo:
Никакво бързане, напрежение, впрягане, нерви, викове и смях по трасето. Стрелят с лекота като в същото време са много концентрирани при самия изстрел

Тук пък пищова е закачен в/у предната капачка на оптиката
http://www.youtube.com/watch?v=eiXhqLVz ... re=related
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Има два начина за нулиране на тумблера. Поне аз знам толкова.
Първи начин:
Избира се определена дистация в диапазона 8- 50 метра, примерно 35-я метър, поставя се мишената на това разстояние и от упора се прострелва оптиката. След като това сме го направили, охлабва се притискащия детайл (винта) на гривната и тя са завърта така, че на показалеца да сочи 35 метър и се притяга пак с винта. При другите тублери се развива с ключето и се завъртана 35-я метър и пак се притяга.Нулата на оптикта (цифрата 35) се бележи в друг цвята примерно червен и се знае, че това е нулата на оптиката. След това същата дистаниция на която сме нулирали оптиката я прострелвама от фт-поза. Тоест стреляме от фт-поза на 35 метра, защото предното нулиране беше от упора. Ако е нужно, а то винаги е нужно се прави отнов завъртане на гривната или самия тумблер в зависимост кой от двата тумблера използваме. Така може да се каже, вече че оптикта е нулирана на 100%.
Няма да спирм, на това, че след това се прострелва всяка дистанция от 8 до 50 метра и корекциите се нанасят върху тумблера.
Предимството на това нулиране е, че при стрелба да речем в София, корекциите на тумблера са едни, в Троян или Ловеч или Варна са други корекции.
И за това, ако оптиката е нулирана в Троян а се стреля в Русе, е нужно само да сложи мишена на 35-я метър и да настроя пушката да бие на център, разхлабва се гривната или самия тумблер и се завърта на 35 да сочи на показалеца. Тогава вече всички корекции се изместват спрямо това завъртване на тумблера и изцяло отговарят на нанесените корекции върху него. Това е продиктувано от извода, че с корекции направени в Каспичан неможе да се стреля в Долни Богров. То може, но не се знае дали ще се уцелват мишените. Този начин води до това, че когато започнем да стерляме по трасето корекциите които правим на тумблера ще са в двете посоки, тоест ще въртим тумблера и по посока на часовниковата стерлка и в обратна посока в завсимост на каква дистанция се намират мишените. Това води до голяма вероятност да се объркаме и да превъртим тумблера с един оборот и от там всичко се обърква. И въпреки това, този начин на изместване на вертикалната корекция е по-надежден от това да го правим с оригиналната врътка на оптикта.
Вторият начин:
Нулирането на оптикта е изцяло идентичен с първият с тази разлика, че чрез програмата „Чеаргън” се намира тази дистанция за нулиране на оптикта в диапазона 8-50 метра при която корекциите на тумблера са само в една посока на въртене на самия тумблер. Тоест при корекции на различните метри на стрелба тумблера го въртим само в една посока. При мен това е разстояни е е 25 метра и съм си нулирал оптикта на 25 метра. Това е още една крачка към това да избегнем вероятността да превъртим тумблера. Опасност винаги има и при този вариан, но смятам, че е сведен до минимум.
И две думи за дистанциите 8-15 метра които са критични при определяне на корекциите за вертикално изместване на оптикта. Да не забравяме, че УЗ на мишените на тези дистанции са 15 мм.
При тях се прилига следния начин: правим възможната корекция с тумблера до вариант без той да прави повече от един оборот и ако пушката не бие на център се използват дотовете на отиката.
Идеята е всички корекции на тумблера в диапазона 8-50 метра да са в едни оборот и да се върти в една посока.
Това е от мен, ако нещо съм пропуснал ще се радвам да бъда допълнен, ако нещо съм сбъркал, ще се радвам да бъда поправен. И накаря дано съм бил полезен на някой с това си писане.
 

DANNY

Редовен Потребител
Един интересен показалец.
Стига да имате достъп до лазер и плексиглас...

98433350335416072230.jpg


23130502419027669175.jpg
 

vanko

Редовен Потребител
И на мен ми направи впечатление едно колело тип джанта

29ynlv6_6c35c_29198274.jpg


и в червена анодация

ir4c1z_ed5b7_29198275.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Кой каза, че италянците не си пададат по кича и креватната живопис ;) ;) ;)

DSC00913.jpg


DSC00743.jpg


DSC00630.jpg


DSC00628.jpg


DSC00914.jpg



Този дизайн много ми напомня на едновремешните метални табли за легла. Имаше ги по селата. ...С едни водопади, огнени залези и излегнали се полу голи пищни мадами ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Чак сега видях на какъв принцип работи страничния праралакс.
До сега съм си представял, че е с някакъви червячни предавки.

Cimg4105.jpg


...и сега разбирам защо при Никкото винаги се усеща едно леко задържане в самото начало на завъртането.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
DANNY написа:
...и сега разбирам защо при Никкото винаги се усеща едно леко задържане в самото начало на завъртането.

Но не си разбрал нещо много по-важно!!!
Адио Рио!
Или с други думи - адио Нитро!
 

DANNY

Редовен Потребител
fatalen написа:
DANNY написа:
...и сега разбирам защо при Никкото винаги се усеща едно леко задържане в самото начало на завъртането.

Но не си разбрал нещо много по-важно!!!
Адио Рио!
Или с други думи - адио Нитро!


Разбрал съм го! Всъщност то е логично :yes:
Там от където свалих снимките изрично си пишеше:
Nicolas "Xaloc"does scope repairs...feel free to contact him if you have a scope out of warranty...

Човека си играе да връща към живот "мъртъвци".

Снимката я показвам за да се види какво представлява от вътре.
...нечие любопитство да не наделее над здравия разум! :yes:
На всичкото от ляво имаме реален пример за това любопитство :D
 

lynx

Редовен Потребител
Извинявам се за оффтопика, но ми се струва че ако се замени показаното колело със спиралата с друго, чиято спирала "изминава по-дълъг път" до крайната точка, оптиката ще мери по-точно метрите.
Прав ли съм?

P.S. Дани, мерси за снимката. И на мен ми "светна" най-накрая. ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Има логика в това което казваш но не съм сигурен, че самите производители, произвеждат оптиката с една единствена цел -ФТ.
Т.е. тя е използваема и за друго освен за мерене на разстояния. А правенето на спиралата двойна или торойна прави оптиката много неприятна за ползване. Трябва да въртиш колелото два или три оборота.
В момента цялото завъртане е в рамките на 3/4 от пълен оборот.
Гледайки снимката и това, което виждам повече ми прилича на спирала на фибоначи.
А това може да е направено с цел по-добра работа, до колкото е възможно, в големите метри.
 

lynx

Редовен Потребител
В момента на Никовците ако е около 3/4 оборот, нещо подобно на това мисля че ще е добре:
 

Attachments

  • Cimg4105.jpg
    Cimg4105.jpg
    135.7 KB · Прегледи: 218

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
lynx написа:
В момента на Никовците ако е около 3/4 оборот, нещо подобно на това мисля че ще е добре:

Да :eek:
И ще трябва да сложиш серво на паралакса ;) ;) ;)
Шегувам се, разбира се :p :p :p
Даже ще е по-леко въртенето. Но пък от моя опит мога да кажа, че много лекия паралакс не е много комфортен за употреба.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Едва ли ще почне да мери по-точно, по скоро както каза Дани ще се върти повече - Точното мерене зависи от разтоянието между лещите, а диапазона на хода им ще е така или иначе един същ и ще може и по двата начина да се отчита едно и също, така или иначе все пак са го направили с цел удобство ;) а те знаят как да правят нещата не случайно са на тази цена.
Относно спиралата тя си е жива гърбица според мен проектирана, така че на даден фокус при линейно изменение да може да се отчита определено разтояние (градус) по кръговата дъга на колелото (демек да не са наблъскани стойностите за метрите) и едновременно с това да е плавно всичко - инак казано прецизни сметки, и добре измислено ;)
Проектирането на гърбици си е крива задача доста зор ми даваше на времето ;)
 
Нагоре