Избор на тояга

Маро

Потребител
Здравейте,

От известно време чета, гледам клипове, сравнявам и пак чета, гледам.....

В общи линии доста смалих опциите, но сега е ред на най-трудното - избор на 1 от следните:
https://hatsan.com.tr/product/bt65sb-elite/
https://hatsan.com.tr/product/bt65sb-w/
https://kralarms.com/en/bigmax-x/#ozellikler
6.35/.25
http://www.airrifle.co.kr/bbs/board.php?bo_table=sub02_01&wr_id=18
Sumatra 2500 500cc 6.35/.25

Четох и няколко теми из форума за Бигмакса и Суматрата и виждам, че и двете са доста стабилни пушки - никак не ме улесни в избора това :)
За Хасаните си признавам нямам особена информация освен малко клипове на тестове с тях, както и стари мнения из форума, че са им калпави цевите. Но пък мненията бяха от 2007-2008г и доста вода се е изляла от тогава, а и тези пушки по-горе все пак не са им в ниския клас...

Всички мнения и съвети са добре дошли, като приемам и такива за други пушки различни от горе изброените, но поне сходни като сила/мощност и с мерник - за сега няма да слагам оптика.

Междувременно аз продължавам да се обучавам, но то не е една беля - пушка, бутилка, зар. станция, компресор, масла, възглавници........

П.П. Ако бях жена, щях вече да съм купил тази красавица:
https://hatsan.com.tr/product/galatian-5-auto/
Направо се влюбих във външния и вид, но хората са казали - "Не съди книгата по корицата", а този "топ модел" най-малкото е доста по-слаб за съжаление....:/

Поздрави!
 

Gadnqra

Редовен Потребител
От пушките, които си посочил от линковете, Бигмаксът в 6,35 е най-доброто решение. Съветвам те, пушки от серията и на базата на BT-65 изобщо да не ги гледаш.
 

Маро

Потребител
@Дончо Иванов
Би било чудесно наистина, но за съжаление не познавам все още никой с PCP, а още по-малко с някой от моделите горе.

@Gadnqra
Благодаря за съвета! Видях защо относно БТ65 от твой отговор в друга тема, но виждам в подписът ти, че имаш Hatsan Hercules § Piledriver. Там отстранен ли е този проблем с цевната кутия - най-вече за Hercules, че Piledriver-а беше еднозаряден?

Видях,че ти си магьосника на Суматрите - може ли с две-три думи, защо Бигмакс пред Суматра? Аз като абсолютен лаик, виждам 20+джаула и по-голям пълнител в полза на първата(и може би малко повече изстрели с 1 пълнене поради вместимостта на двете бутилки), но най-вероятно пропускам нещо.

Поздрави!
 

Маро

Потребител
Благодаря за предложението! Определено ще го имам в предвид.

Иначе съм на около 140км, а с жената имахме намерение да отскочим до Търново този Петък за "Звук и светлина", но работата още не е много сигурна.

А от чисто любопитство - какви пушки имаш в твоята колекция?

Поздрави!
 

Дончо Иванов

Редовен Потребител
Благодаря за предложението! Определено ще го имам в предвид.

Иначе съм на около 140км, а с жената имахме намерение да отскочим до Търново този Петък за "Звук и светлина", но работата още не е много сигурна.

А от чисто любопитство - какви пушки имаш в твоята колекция?

Поздрави!
Биг Макс,Брейкър,Емпаер XS,Херкулес Були и Херкулес.От петък сигурно и няколко ЗЕОН-а.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
@Дончо Иванов
Би било чудесно наистина, но за съжаление не познавам все още никой с PCP, а още по-малко с някой от моделите горе.

@Gadnqra
Благодаря за съвета! Видях защо относно БТ65 от твой отговор в друга тема, но виждам в подписът ти, че имаш Hatsan Hercules § Piledriver. Там отстранен ли е този проблем с цевната кутия - най-вече за Hercules, че Piledriver-а беше еднозаряден?

Видях,че ти си магьосника на Суматрите - може ли с две-три думи, защо Бигмакс пред Суматра? Аз като абсолютен лаик, виждам 20+джаула и по-голям пълнител в полза на първата(и може би малко повече изстрели с 1 пълнене поради вместимостта на двете бутилки), но най-вероятно пропускам нещо.

Поздрави!
Здрасти, колега. Херкулесите и Пайлдрайвъра нямат такъв проблем с цевните кутии, като АТ-44 и ВТ-65, защото са съвсем различни пушки с различни цевни кутии. При Херкулес и Пайлдрайвър, цевната кутия е монолитна - едно тяло, в което са поместени цев, клапанно тяло, ударник и др. елементи. Това е много здрава и надеждна сглобка. При АТ-44 и ВТ-65, цевната кутия е от 2 части, съединени с 2 малки болтчета по средата. Тази сглобка е много по-слаба и носи със себе си куп неприятности и проблеми. Това е първата платформа за ПЦП на Хатсан. Херкулесът, Галатианът и Пайлдрайвърът са топмоделите на тази фирма, вероятно, защото са с откраднат дизайн - в случая от Еваникс Монстър и Близард.

Относно Суматрата - смятам я за прекрасна пушка, но бих предпочел Бигмакс. Суматрата има предимства пред Бигмакса, но има и недостатъци. Може да достигне до по-висока мощност, но тогава платото отива на 230 бара, а работното налягане на резервоара е 200 бара. Самият резервоар е несменяем. А също си има определен живот. А и, нацепена до дупка прави 12 изстрела в плато. При плато от 200 бара, с около 94 джаула - изстрелите са 24. Суматрата има 6 заряден пълнител, Бигмаксът - 10. Резервоарите на Бигмакса могат да се сменят - това го прави вечен. Освен това са алуминиеви и не корозират. Резервоарът на Суматрата е стоманен и при лоша поддръжка корозира. Спусъкът на Бигмакса е по-добър. Разглобяването също е по-лесно при Бигмакса. След тунинг прави 50+ изстрела в плато, с около 94 джаула. Като килограми, двете пушки са почти еднакви. Като красота - Суматрата е много красива пушка. Аз лично ги харесвам много и двете. Но заради, някои особености, които посочих, бих предпочел Бигмакса.
 
Последна промяна:

Маро

Потребител
@Gadnqra
Много ти благодаря за изчерпателния отговор!

2х точни изстрели никак не е малко, а и определено е доста по практично да можеш да сменяш резервоарите - аз си мислех, че това е опция(макар и по-трудоемка) и при Суматрата.

Явно за сега ще се купува грозна, но ефективна пушка. А при добър късмет в бъдеще, може и да се появи някой добър и мощен Galatian :)

Поздрави!
 
Последна промяна:
Нагоре