Избор на въздушна пушка

t.marev

Редовен Потребител
Само аз ли виждам противоречие, или колегата Марев е размислил?
Наборе, наборе....Успя да си сипеш рано, рано, преди да те е видяла жената! Само ти виждаш нещо, което го няма!:)
Правилен калибър НЯМА! За всяка пушка, според предназначението и конструкцията и, е ПОДХОДЯЩ различен калибър. За тази конкретно пушка /Гамо Хънтър 1250/, кал. 4.5 НЕ Е ПОДХОДЯЩ, така както кал. 5.5 не е подходящ за някой Хайнел.
Ще ти го обясня и по друг начин - през зимата в снега, джапанките не са подходящи, както и кубинките през лятото на плажа. Не че не става, ама не са подходящи.
Беше ми приятно да си побъбрим.:no:
 

rivan

Редовен Потребител
Наборе, наборе....Успя да си сипеш рано, рано, преди да те е видяла жената!
Наборе, наборе.... Дано с пушката да уцелваш повече...
За останалото...си прав...и аз това казвам...
В пушката всичко трябва да е балансирано и да си съответства, калибърът/теглото на чашката/ трябва да съответства на дулната енергия. За слаби пушки /до 20 дж. примерно/ подходящ е 4,5, за средно мощни /от 20 до към 70-80, в зависимост от проектила, чашка или пълнотел/ - 5,5, за мощни 6,35 и нагоре...Във всички случаи скоростта е добре да е от 240-250 до към 270-290 м.с., защото повечето проектили летят най-добре при тези скорости. Това според мен! Затова "правилен" калибър е този, който съответства и осигурява скорости на проектилите, близки до посочените по-горе. Това от мен и според мен!
 

t.marev

Редовен Потребител
......За останалото...си прав...и аз това казвам...
В пушката всичко трябва да е балансирано и да си съответства, калибърът/теглото на чашката/ трябва да съответства на дулната енергия. За слаби пушки /до 20 дж. примерно/ подходящ е 4,5, за средно мощни /от 20 до към 70-80, в зависимост от проектила, чашка или пълнотел/ - 5,5, за мощни 6,35 и нагоре...Във всички случаи скоростта е добре да е от 240-250 до към 270-290 м.с., защото повечето проектили летят най-добре при тези скорости. Това според мен! Затова "правилен" калибър е този, който съответства и осигурява скорости на проектилите, близки до посочените по-горе. Това от мен и според мен!
Е, тука няма как да не се съглася - така си е!:bravo:
Ето това е хубавото на дискусиите, че се разглеждат нещата в детайли и се изясняват недоразуменията, възникнали от някоя неточна дума или неправилно възприето послание.:sorry:
Към твоята добра класификация, аз бих добавил и още един критерий - предназначението. Лично аз, в повечето случаи го слагам на първо място. Та от тази гледна точка, бих поставил границата на целесъобразност между 4.5 и 5.5, на 16 дж. Разбира се тази "граница" е условна, няма да ги правим на въпрос тия 3-4 джаула, които даже в повечето случаи, уж ги има, ама ги няма.
Та да се върнем на "правилния" калибър, откъдето започна приказката. Правилен калибър, без връзка с конкретна пушка няма, затова аз предпочитам да използвам думата подходящ. Сега разбирам, че и ти смяташ така и в този смисъл спор няма. Възможно е моята мнителност и вглеждане в детайлите да са ме подвели, но в крайна сметка, по-важното е, че изяснихме нещата.
:cheers:

П.П. След 16 ч. вече е законно да си сипем по едно.:)
 

xpresident

Редовен Потребител
П.П. След 16 ч. вече е законно да си сипем по едно.:)
Аз се прибирам от стрелба намръзнал и си сипах, така че може да продължим темата.
Освен калибър, има и тип пушки подходящи за съответна мощ. За ПП пушка, разумното съобразено с механиката и, е до 20-25 джаула. По-нататък, става устройство за дупчене и трошене, което няма ни точност, ни кеф от стрелбата. За ПЦП, не знам колко, но 1000 джаула който иска, минава не на по-голям калибър, а на огнестрелно. По-нататък, на ракетно, ядрено и т.н. По тази причина подходящия калибър за ПП в общия случай е 4.5мм.
 
Последна промяна:

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
По тази причина подходящия калибър за ПП в общия случай е 4.5мм.
С двете ръце гласувам ЗА!
Пружинни пушки съм имал малко. Имах 5,5 ~35джаула Диана 56. Водя я като изключение от правилото. Стреляше много точно но и много се трошеше.
 

wan13

Потребител
Евгений Б. написа:
Аз съм от скоро във форума, но ми е интересно да разбера, дали е имало случай, в който някой е дошъл за съвет за първа пушка до 400лв и сте го съгласили на някой Хайнел или Диана на по 30-40 години? :)
Освен теб, няма друг.
Явно съм от малкото "съгласени" хора. След дълго четене на форума, малко въпроси към знаещите и още четене се насочих към "Комета". Благодарение на "любезното" отношение на персонала на Сотис не я купих, само разходката до София ми остана. После още четене, още питане и стигнах до Вайраух 30 на достолепна възраст, но в прекрасна кондиция. Благодаря на хората, които отговаряха коректно и търпеливо на въпросите ми. После се загледах по обявите на участник във форума, с когото влязохме в малки противоречия, но без лоши мисли, та пропуснах няколко добри предложения. Възможно е следващата ми покупка отново да не е първа младост. Успех на всички във форума!
 

rivan

Редовен Потребител
Към твоята добра класификация, аз бих добавил и още един критерий - предназначението. Лично аз, в повечето случаи го слагам на първо място.
Предназначението не променя градацията мощност - калибър. Колкото и да ми се иска мощ, с едни 20 дж в 6,35 все едно ще имам анемичен за калибъра изстрел с много гърбава траектория. С тази мощност предпочитам да стрелям в друг калибър. С двуграмова чашка /например/при 20 дж скоростта е 140 м.с, което е нищо и бързо ще те откаже от стрелба.
Та от тази гледна точка, бих поставил границата на целесъобразност между 4.5 и 5.5, на 16 дж. Разбира се тази "граница" е условна, няма да ги правим на въпрос тия 3-4 джаула, които даже в повечето случаи, уж ги има, ама ги няма.
Е с това съм съгласен! Тук е мястото за чудене! 4,5 или 5,5 при мощности 15 -20 - двайсе и нещо джаула.Оттам нататък по-голям цилиндър, по-тежко бутало, по силна пружина, по-тежък спусък. Тук, според мен се изчерпва разумното при ПП! И идваме до ПЦП! Всичко по-мощно от 20-25 дж. максимум не може да бъде достигнато от ПП без сериозни компромиси!
Разбира се , това пак са моите разбирания и никого не задължавам с тях! Всеки може да избере каквото иска!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Абе има и един опит за междинен калибър ма по наще ширини го няма много а и е тегаво,само скъпи пушки,скъпи чашки а и ги няма.За 5,0мм говоря!
Да,колегите без опит инстинктивно се подвеждат от огнестрелното,тук при пружинните въздушни пушки мощността не зависи от калибъра а от компресора!
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Предназначението не променя градацията мощност - калибър. Колкото и да ми се иска мощ, с едни 20 дж в 6,35 все едно ще имам анемичен за калибъра изстрел с много гърбава траектория. С тази мощност предпочитам да стрелям в друг калибър. С двуграмова чашка /например/при 20 дж скоростта е 140 м.с, което е нищо и бързо ще те откаже от стрелба.
......
Ето, това е пример за лош избор, несъобразен с предназначението на пушката! За чий ти е 6.35 при 20 джаулова пушка?! По твоята таблица, този калибър иска 70-80 дж. и нагоре.
Говорихме за масовите ПП, които са най-разпространени. Те са 16 до към 22 - 23 дж. Тук вече гледаме предназначението на пушката....Ако ще дупчим хартийки на 15-20 метра, то тогава не ни трябва и тази мощност. Този тип стрелба изисква много на брой изстрели, следователно жертваме мощността, за да получим лесно зареждане и голям ресурс на механизмите. Е и малко по-евтини чашки. Стрелбата е сравнително еднотипна, в почти еднаква среда. Избираме 10-на джаулово устройство за изстрелване на проектили /цитирам по памет/:) естествено кал. 4.5. За останалите видове стрелби, нека ги наречем условно развлекателни /стрелба по кенчета, бутилки, дупчене на дъски и пр., до "ловните" случаи/ мощността се явява приоритет, а също и поразяващата способност на сачмата. Следователно изборът е над 16 дж и кал. 5.5. Колкото повече - толкова повече! Е, над 24 дж. изборът на ПП е малък и зареждането е трудно, ресурса на пушката рязко намалява, трошат се оптики и т.н.т. Но който иска да язди камилата, трябва да свикна да и души и пръднята, гласи една арабска поговорка. При този тип стрелба, изстрелите на излет са по-малко, излетите са по-редки, ако има някакво влошаване на точността /което е изключително спорен въпрос/ то е приемливо, цената на сачмите е без значение. Не е случайно че пушките от този тип са десетократно, по-разпространени от по-слабичките устройства кал.4.5.
Понеже питащите във форума, каква пушка и какъв калибър да изберат, над 90 % вероятно имат предвид стрелба от втория тип / е, от кумова срама споменават групи, да направят някакво впечатление/ е важно да си изяснят за какво ще ползват пушката. Тоест да си изберат часовникарско отвертка или нещо по-голямо.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
IMG_20220214_161405_HDR.jpg 25 метра с пет изстрела..,ако искате това то пружинката не е за вас...!В някаква степен хората дето чешаме по клавиатурата относно избора на пружинка всъщност сме от една и съща порода,харесваме ги тия " неандерталци" въпреки всичко...и ако ще е до краста то тогава избора не е богат,вече ПЦПта има и по 400-500 лв..
Тодоре ще ми се да инвестираш теоретичните си познания и практични умения в пружинка 30дж. с газова пружина и спусък подобен на ИЖ 513/15,това ще си плаче за патент ;)
Ръкавицата е и към soundmax,мога да се включа в евентуалния проект с един ИЖ 513 ако е подходящ за база.
 
Последна промяна:

Бай Колю

Редовен Потребител
4,5 или 5,5 при мощности 15 -20 - двайсе и нещо джаула.Оттам нататък по-голям цилиндър, по-тежко бутало, по силна пружина, по-тежък спусък. Тук, според мен се изчерпва разумното при ПП! И идваме до ПЦП! Всичко по-мощно от 20-25 дж. максимум не може да бъде достигнато от ПП без сериозни компромиси!
Има и някои изключения при ПП. Но е на цената на доста читаво ПЦП. Диана 56 5.5мм - вероятно е единствената пружинна пушка в 5.5 с противооткатна система и е почти 30 джаула.
Тук съм сложил една мишенка с нея.
https://forum.airguns.bg/index.php?threads/МИШЕНИ-снимки-За-мунициите-и-групите.114/page-203#post-311541
Противооткатната система работи безупречно. Но е най-тежката пушка, с която съм стрелял - 5.1 кг без оптиката. Бе изморителна е стрелбата с тази Диана.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
И единствената съвременна пружинка с противооткатна( не са използвали схемата на Д 75:),щеше да е бая длъжка:D),модера каза(вярвам му),че се чупят често,сподели и ти мнение!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Моята Диана 56 е почти нова. От последните партиди, произведени в Германия преди да изнесат производството. На максимум 1000-1500 чашки е.
За честото чупене не знам кой какво е казал. Желязна машина е според мен тази Диана. Трябва човек да е здрав и издържлив за да направи една продължителна стрелба с нея. При първата ми стрелба с нея бедрото ми беше посиняло там, където я подпирах за опора докато я зареждам.
Няма нужда от допълнителен заглушител. Направих и преходник за Вайраухски и я тествах, но почти няма разлика дали е с и без заглушител. Звукът при изстрела идва само от тежкия откат който поема противооткатната система.
За пружинка е брутално точна. Тези две мишенки ги направих с една работна оптика 3-9х40. В момента съм и сложил един Хоук 4-12х40, но не съм и правил тестове за група на 50м.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
За 30 джаула пружинка харесвам освен Диана 56, която е много красива пушка и съм стрелял с нея и да точността беше добра, бих прибавил и още една красавица, а имено Gamo hunter 1250 с която съм имал страхотни и незабравими изстрели и на 150 метра по кенче.
Ръкавицата е и към soundmax,мога да се включа в евентуалния проект с един ИЖ 513 ако е подходящ за база.
Каква целта на занятието, да преебем пушката ли, че ти е омръзнала :D Какво трябва да се докзва реално с 30 джаула пружинка реално, в много от случаите хората просто нямат умението да стрелят с подобни пушки, там се иска много съсредоточеност и силата на захвата е от съществено значение, а Бай Колю да пробва с малко по-здрав захват пак групи с Дианата( ако е стрелял с лек захват като при ПЦП до сега) да видим дали няма да се подобрят нещата в групите, защото макар и с противооткатна голяма маса се премества назад и това изменя позицията на пушката (главно по вертикала) по време на изстрел така или иначе. За хубав спусък е излишно да споменавам, че трябва да се притежава иначе не става, и тука мога да спомена Куатро спусъка на Хасан, който съм го настройвал прекрасно за моите нужди и разбирания и мисля, че дава широк диапазон на настроики, ама както се знае си е малко кекав и създава проблеми по някой път, но с тези мощности е така.
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
.....Тодоре ще ми се да инвестираш теоретичните си познания и практични умения в пружинка 30дж. с газова пружина и спусък подобен на ИЖ 513/15,това ще си плаче за патент ;)
.....
Ласкаеш че малко....освен ако не си правиш майтап.;) Теоретичните ми познания са съвсем скромни /аз съм лаик-практик/, виж практичните умения си ги имам и се гордея с тях.
Ами аз имам такава пушка, инвестирал съм преди две години в нея и ти имаш заслуга за това. "Слонската" ми пушка е точно такава - 30-тина дж., газова пружина и Хасански Куатро спусък. Много съм доволен от нея, оборудвах я с оптика и започвам да стрелям по пр....по комари.;) Моите постижения с нея са съвсем обикновени, но в ръцете на добър стрелец, смятам че пушката ще се представи отлично. sounddmax, е абсолютно прав - в много от случаите хората просто нямат умението да стрелят с подобни пушки, там се иска много съсредоточеност и силата на захвата е от съществено значение. Готов съм да я предоставя на някой, за да проверим дали това е така.
Лично на мене, стрелбата с мощни пушки ми доставя удоволствие, но не отричам достойнствата на пушките с малка, но достатъчна мощност за целите за които са проектирани и нямам нищо против, някой да се забавлява с тях.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Целта 30 дж. защото реално повечето хора търсят мощност а тази е осъществима за ПП,с газова заради "по-мекия" изстрел и възможността да стои сгъната неопределено време спусък,като на ИЖ 513 защото не е "натоварен" ,фактически пружината можеш да я заредиш,когато си искаш а спусъка да го взведеш,когато трябва!
 

rivan

Редовен Потребител
Малко ми се струва изместихме акцента на темата, но няма лошо, чудещите се трябва да знаят, за какво става дума.
Според мен има голяма разлика в това, да уцелиш целта, и това, да я поразиш. Мисля, че повечето питащи в тази тема искат да поразяват целта, тя да се чупи, да летят трески от нея или да падне и да спре да диша/което не е предмет на разискване в този форум/. И доколкото идеята на форума е да се уцелва целта, съответно и съветите, които даваме/поне аз/ за избор на пушка са в тази насока. Който е привърженик на стрелба за поразяване на целта, трябва да се ориентира към възможно по-голям калибър. Ако избере ПП, ще трябва да се примири с реалностите. Ако се ориентира към ПЦП, ще трябва да се примири с цената. Е, може да спести от пари за оптика и крепежи, но ще трябва да си купи помпа/компресорче/ или бутилка. Както се казва - пълно щастие няма!
 

Mishok

Новодошъл
Здравейте, Братя по оръжие!
В различни сайтове се твърди, че разширението до 3,8мм на въздушния орвор на цилиндъра на пневматичните пушки увеличава с 60% тяяхната мощност. Истина ли е? Правил ли го е някой и какво е математическото обяснение? Ще се радвам да споделите вашия опит и становище.
 

Hidden

Редовен Потребител
Колега, няма нужда да пускаш няколко еднакви постове във Форума в отделни теми. Вече ти отговорих в другата тема.
 

Mishok

Новодошъл
Извинявам се на всички за предизвикания смут. Предположих, че съобщението ми ще сттигне до повече хора. Благодаря за бележката и за отговора.
 
Нагоре