Зимно цепене на дърва.

DANNY

Редовен Потребител
Миналата събота и неделя трябваше да цепя дърва за вилата.
Тежка работа! :baraban:
Изгърбих се яко и 3 дене не можах да мръдна. :strecher:
Затова и реших да се разровя из нета да потърся машини за цепене на дърва.
Рових и гледах най-различни варианти с пневматика, с клинове и какво ли не....
Но това което ме впечетли най-много и си заслужи вниманието е една шведска измислица.
Просто и евтино. :bravo:
От другата седмица се захващам с изработката на въпросната машина. Ако въопще може да се нарече така.


Ето линк към клипа победител :winner:
http://www.youtube.com/watch?v=4aY3NHPXuHg&NR=1


А това е страницата на производителя
http://www.stiepacka.wbl.sk/-Fotogaleria.html#foto


Това са разни други машинки които са ефектни но бавни и скъпи. Даже ги има и на нашият пазар.
ТАзи е доста скъпичка :crazy:
http://www.youtube.com/watch?v=hhmKBDIA ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=NHLQhEq5 ... re=related


Тази е по-лека но пак скъпа
http://www.youtube.com/watch?v=zuXa1osJ ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=kiByaT8R ... re=related



Ако сметнете, че темата не ви е интересна..... .....в коша!
Аз си мисля, че има полезна информация за доста хора които живеят в къщи и се отопляват на дърва.
 

ангел иванов

Потребител
Добрата стара брадва май си е най-добре.Нарочно зареждам дърва в последния момент,да са по-сурови,хем лесно се цепят,хем горят по-бавно. И ги смесвам с по-стари и сухи дърва,че иначе със зор хващат.Ноникога не използвам гума или гориво за по-лесно запалване-опасно е и задръства кюнците!
Ебаси темата!!! ;) ;) ;)
 

milen milkov

Редовен Потребител
Тая тема идва точно на време за предстоящите зимни дни . Ще е интересно да се сподели опит относно цепенето на дръвца - със :cheers: или без загрявка ;) но и в двата случая човек се згрява да ли от брадвата или от чашката с червено винце ;) . Общо взето подходящо занимание - като ви омръзнат пушките - хващате брадвите ;) Относно изобретението по горе смятам че ще свърши изключително ефикасна и бърза работа ако домашните ви притесняват със дръвца и печки а на вас страшно ви се стреля :rambo: ;)
 

didarai

Редовен Потребител
От трима гладни циганина с нащърбени брадви по-добра машина няма ;).Миналото лято за 3 часа нацепиха и прибраха 7 кубика дърва в най-голямата жега (13-16 ч.) :sunny:.Аз само стоях под сянката и ги гледах и се размазах от жегата.Много тежко ми беше :dazzed: .Цялата работа отиде на 25 лв.(общо,не на човек и то след пазарлък,щото бяха съгласни и на 20,но ми дожаля за тях) и 2 бутилки с чешмяна вода.
 

andro

Потребител
Още не сте престарели мангалите да ви цепят дървата .Една от малко останали мъжки дейности .Не напразно в повечето филми свалките стават до пъна и замахващия с финес мъжага !Друг вариант е яка булка мъжкарана, с всички произтичащи от това екстри, да маа с топора докато съпруга си пие ракията и не мисли за боя дето може да изяде ...Като се върне .С две думи мъжка тема !
 

HellBoY

Потребител
От къде може да се купи такъв винт ? Предполагам е закален и едвали може да се изработи на обикновен струг. Освен това е хубаво да има клин под винта за да не ти усуче ръцете ;)
 

angelmr

Редовен Потребител
Гениална идея е това с винта, но аз все още предпочитам романтиката на ръчното цепене на дърва преди всяко палене на камината. Дори като се налага да газ в сняг до коленете за да го правя. :)
 
A

Anonymous

Гост
На клипа има клин. Очарован съм от изобретателността и свежата идея. Това е идеално за хора с печки и камини по апартаментите. Едно време имах камина и като цепех сържа на тавана, блока се тресеше ;)
 

andro

Потребител
Предлагам темата да стане пособия за цепене и отопление с Дърва-камини ,печки, кюмбета -джипси лъв,соби и каквото ви дойде или сте видели работещо на дърва.Лично аз ползвам камина с въздушна риза ,собствено производство.Направена е от нисковъглеродна корабна стомана ,вентилатора изсмукващ горещия въздух е от винкел ,кутия за грес ,ел.мотор от наркопски вентилатор ,имаше ги във всеки соц .магазин,наместо сегашните климатици и турбина от нафтова печка .Изгаря между 15 и 17 кубика дърва на сезон нацепении прибрани съответно от тук пишещия! :crazy:Температура в стаята при -10 гр.навън около 27-28.Кпд- колко по вече толкова по- добре ;)Малко казармени спомени по темата няма да са лоши :'(
 

Attachments

  • 111310140904.jpg
    111310140904.jpg
    122 KB · Прегледи: 85

didarai

Редовен Потребител
andro написа:
Още не сте престарели мангалите да ви цепят дървата ....
7 кубика дърва стоварени на улицата на 35-37 гр.горещина :sunny: и в часовете с най-силно слънце :-\ .Точно си е за мангал работа.Сам кога ще ги нацепя пък и кой ще ме чака да държа улицата полузатворена?
 

akiro

Потребител
Днес 3 мангала за 1 ч. ми качиха на трети-висок етаж 600 кг екобрикет и 2 куб дърва.
 

mdinkov

Редовен Потребител
тово с винта си е направо гениала идея и като гледам стругар ще може да го направи спокойно . иначе цепенето на дърва с брадва си е незаменим фитнес :bravo:
 

andro

Потребител
Не се впрягай!Само си представих картинката, ти с чаша студена бира в ръка на сянка като стар плантатор и горките брикети цепещи дърва ... :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
didarai написа:
andro написа:
Още не сте престарели мангалите да ви цепят дървата ....
7 кубика дърва стоварени на улицата на 35-37 гр.горещина :sunny: и в часовете с най-силно слънце :-\ .Точно си е за мангал работа.Сам кога ще ги нацепя пък и кой ще ме чака да държа улицата полузатворена?
Според мен доста време са те държали да се потиш с бирата. :D
Аз лятото засичах на двамата си братовчеди как нарязаха, нацепиха и натовариха на камион осем кубика габър за 1 час и 40 мин. ;)
 

didarai

Редовен Потребител
Ключовата дума тук е "нащърбени " брадви.Те брадвите си бяха както трябва,но нали се хвърлиха с горещ ентусиазъм в работата,та няколко пъти ги забиха в паветата отдолу.Опитах се да им обясня ,че така ще им е трудно по-нататък и на единия дори му я презаточих,но....след 5 минути беше същата и се отказах.Да видиш какви причудливи триизмерни вълнообразни кривини бяха добили остриетата.Оставих ги да бухат като не чуват.Освен цепенето(2-ма цепеха) ги прибираха и в мазата.При това ,двамата бяха полу пияни и 45 килограмови. ;)
 

Loki

Потребител
Тая година си викнах 5-6 кубика нарязани дъбици за вилата на село :) Лека-полека си ги цепя с брадвата.. имам си външна и вътрешна каминка.. и кюмбе..
 

akiro

Потребител
Ако не си бях взел от Германия дървоцепачка -4 тонна,щях да си направя такава-мойта при яки чепове блокира- като от предпоследния клип е за Бога братя -не си купувайте такава ;), а последния е 10 тонна цепачка.Но винта е нещо уникално вярвайте ми !!
 

DANNY

Редовен Потребител
Нямам нищо против мусколите, миризмата на пот, студена ракия и кисела салата....
....Все неща които съпровождат цепенето на дърва, или поне при мен.
Но идеята с винта я харесъх най-вече заради лесния начин с който без проблеми може и майками или бащами сами да се справят /които вече са доста стари/. Не изисква никаква сила а само да дигнеш едно пърче дърво от земята и да го поднесеш към винта.
Изгледах много такива клипове за винтовото цепене. Другото което ме впечетли е, че без проблеми цепи дърва които са с големи "възли". Винта направо влиза в чвора и до разделя на две като вафличка.
А както и някой от колегите писа това е идеално за цепене на дърва в блокове и общи жилищни згради без да дразниш съседите с лумкане на брадва.
 
Нагоре