Зимно цепене на дърва.

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Тоя ако беше взел по голяма брадва нямаше да е толкова изморен...
 

daraka

Потребител
Имам склад за дърва. На година продавам около 1500 кубика. Над 70 процента от тях ги цепи единия ми работник. Висок 165 см, тегло 65 кг. Възраст - 72 години. Консумация - 300 грама гроздова на ден. Нямам обяснение.
 

petkof

Редовен Потребител
Имам склад за дърва. На година продавам около 1500 кубика. Над 70 процента от тях ги цепи единия ми работник. Висок 165 см, тегло 65 кг. Възраст - 72 години. Консумация - 300 грама гроздова на ден. Нямам обяснение.
Добра физическа закалка в миналото и умерена консумация на алкохол!:D
Между другото твърдият алкохол съдържа много калории и при правилна употреба дава много енергия.:cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Вечер не мога да отворя прозорец или балконска врата.
След няколко дни като застудее, това вероятно и през деня няма да е възможно.
Вечер дори по улиците като се движи човек пеша е гадно да се диша.
Смрадта, особено от горенето на въглища е отвратителна.
Народът гори каквото му падне.
Гуми, пластмасови бутилки, парцали, обувки, стари дрехи, отпадъци от мебелната промишленост.
Ужас. Заприличахме на маймуни. Колко хубаво си беше, когато почти всички се топлеха с електричество.
Сега навън мирише на беднотия, на мизерия.
Шест къщи в махалата са на кюмюр.
Встрани са от мен и рядко, ако задуха в моята посока ги усещам, но ходейки по улицата яко смърди.
Имам си един на ПДЧ обаче хептен под носа.

Това по-долу е разговор с приятел, в който коментирахме начин за отопление.
Копирах го и с малко редакция го докарах до вид подходящ за пускане тук.

"Аз лично се отоплявам с климатици. Минах през всичко.
В мазата имам водогреен котел ДАКОН и 15 тона Донецки въглища. Така стоят от близо 15 години.
Писна ми. Обърнах се на огняр. Вмирисваш се на кюмюр. Чистенето на сгурия е отврат.
Минах на дърва, етажно.
Суха риза с принудително обдухване, въздуховоди. Ташак. Колкото и да внимаваш и пазиш - не става.
Слугуване. Пали, поддържай огъня нощем.
Сутринта чисти, мъкни дърва, чуди се де да ги дяваш, ако искаш да си качиш за ден два поне.
Мизерия, прах, пепел за чистене. Аромат на изгоряла дървесина и пепел. Някои казват, че им харесва.
Ех, на мен не ми.
Пролетта - боядисване. Черни опушени ъгли.
За следващата зима мислех да закача съществуващите радиатори към печка с водна риза.
Добре, че не минах и през това, защото всички негативи от предишният вариант си оставаха.
От 12 години съм на климатици. Пускам към средата на ноември, спирам към края на април.
Чиста работа, никакви грижи. Четкам си филтрите веднъж-дваж месечно...за три минути работа.
Профилактиката си я правя сам. Миналата есен за 11 години работа на първия закупен Панасоник,
платих да сменят лагери на турбината на вътрешно тяло.
Плащам между 35 и 45 лв на климатик на месец, като поддържам 21-22 градуса в помещенията.
Тази зима с 10 сантиметровата немска шуба на "къщурката" , новите: термо врата на гаража,
входни врати, прозорци стълбище и бани, се надявам микроклиматът в къщата осезаемо да се подобри.
За сега климатикът в кухнята все още не е пускан за постоянно.
Всеки си го пуска и спира, когато реши, че му е студено. Като застудее ще се пусне постоянно.
Климатикът в южната стая, вече цяла седмица, при вдигнати щори на прозорците, в 9:30 изключва и се включва чак около 15:30-16 ч
В момента при 2 градуса външна температура, макар да е с много нисък минимум около 220 вата, е минал в режим on-off.
За последните 4 месеца, (то и студено беше много за кратко де) съм платил 180 лв за ток, като 30 от тях са на трифазен електромер,
който няма нищо общо с отоплението.
В тази сума обаче влизат уредите в кухнята, като съществен консуматор е фурната, в която почти всеки ден се пече хляб и закуски,
а това си е повече от час работа. Котлон, около 10-15 минути почти ежедневно.
Бойлерът за топла вода и пералнята обаче са на друг етаж и тяхната консумация не влиза в посочената по-горе сума.
Според мен добрата изолация и дограма е инвестиция, в която си струва да се налеят пари."

Изводът направете сами, дали хамалогията и цената да се топлите с дърва е удачен вариант.
Де що има място за дърва в къщи е пълно, но тях ги горя само в барбекюто и в "шамбъра" когато се събираме.
Дано съм бил полезен.
Весело посрещане на Новата и дано да ви е топличко.
 

dberov

Редовен Потребител
Вечер дори по улиците като се движи човек пеша е гадно да се диша.
Смрадта, особено от горенето на въглища е отвратителна.
Майка ми живее в махала застроена с едноетажни къщи населени предимно от възрастни хора и при ниско атмосверно налягане наистна не се диша, но какво да правят хорицата - немотийката ги е докарала до кюмура.
Парно на дърва направихме но хамалогията си я има а за възрастен човек си е наказило. Преди 7 години сложих климатици на къщата и апартамента и рахатясах. Верно е всичко горенаписано.
 

pikaso

Потребител
Вечер не мога да отворя прозорец или балконска врата.
След няколко дни като застудее, това вероятно и през деня няма да е възможно.
Вечер дори по улиците като се движи човек пеша е гадно да се диша.
Смрадта, особено от горенето на въглища е отвратителна.
Народът гори каквото му падне.
Гуми, пластмасови бутилки, парцали, обувки, стари дрехи, отпадъци от мебелната промишленост.
Ужас. Заприличахме на маймуни. Колко хубаво си беше, когато почти всички се топлеха с електричество.
Сега навън мирише на беднотия, на мизерия.
Шест къщи в махалата са на кюмюр.
Встрани са от мен и рядко, ако задуха в моята посока ги усещам, но ходейки по улицата яко смърди.
Имам си един на ПДЧ обаче хептен под носа.

Това по-долу е разговор с приятел, в който коментирахме начин за отопление.
Копирах го и с малко редакция го докарах до вид подходящ за пускане тук.

"Аз лично се отоплявам с климатици. Минах през всичко.
В мазата имам водогреен котел ДАКОН и 15 тона Донецки въглища. Така стоят от близо 15 години.
Писна ми. Обърнах се на огняр. Вмирисваш се на кюмюр. Чистенето на сгурия е отврат.
Минах на дърва, етажно.
Суха риза с принудително обдухване, въздуховоди. Ташак. Колкото и да внимаваш и пазиш - не става.
Слугуване. Пали, поддържай огъня нощем.
Сутринта чисти, мъкни дърва, чуди се де да ги дяваш, ако искаш да си качиш за ден два поне.
Мизерия, прах, пепел за чистене. Аромат на изгоряла дървесина и пепел. Някои казват, че им харесва.
Ех, на мен не ми.
Пролетта - боядисване. Черни опушени ъгли.
За следващата зима мислех да закача съществуващите радиатори към печка с водна риза.
Добре, че не минах и през това, защото всички негативи от предишният вариант си оставаха.
От 12 години съм на климатици. Пускам към средата на ноември, спирам към края на април.
Чиста работа, никакви грижи. Четкам си филтрите веднъж-дваж месечно...за три минути работа.
Профилактиката си я правя сам. Миналата есен за 11 години работа на първия закупен Панасоник,
платих да сменят лагери на турбината на вътрешно тяло.
Плащам между 35 и 45 лв на климатик на месец, като поддържам 21-22 градуса в помещенията.
Тази зима с 10 сантиметровата немска шуба на "къщурката" , новите: термо врата на гаража,
входни врати, прозорци стълбище и бани, се надявам микроклиматът в къщата осезаемо да се подобри.
За сега климатикът в кухнята все още не е пускан за постоянно.
Всеки си го пуска и спира, когато реши, че му е студено. Като застудее ще се пусне постоянно.
Климатикът в южната стая, вече цяла седмица, при вдигнати щори на прозорците, в 9:30 изключва и се включва чак около 15:30-16 ч
В момента при 2 градуса външна температура, макар да е с много нисък минимум около 220 вата, е минал в режим on-off.
За последните 4 месеца, (то и студено беше много за кратко де) съм платил 180 лв за ток, като 30 от тях са на трифазен електромер,
който няма нищо общо с отоплението.
В тази сума обаче влизат уредите в кухнята, като съществен консуматор е фурната, в която почти всеки ден се пече хляб и закуски,
а това си е повече от час работа. Котлон, около 10-15 минути почти ежедневно.
Бойлерът за топла вода и пералнята обаче са на друг етаж и тяхната консумация не влиза в посочената по-горе сума.
Според мен добрата изолация и дограма е инвестиция, в която си струва да се налеят пари."

Изводът направете сами, дали хамалогията и цената да се топлите с дърва е удачен вариант.
Де що има място за дърва в къщи е пълно, но тях ги горя само в барбекюто и в "шамбъра" когато се събираме.
Дано съм бил полезен.
Весело посрещане на Новата и дано да ви е топличко.

Сякаш това аз съм го писал :cheers:
Весело и топло посрещане на празниците и от мен.
 

barbaron

Редовен Потребител
Някой нещо по въпроса?
Общи приказки ще ти кажа, защото и въпроса ти е общ.

1. Финансова равносметка за инвестицията - много е важно да знаеш заслужава ли си даването на парите и за колко време ще ти се възвърне вложението (спрямо сегашното потребление на енергия). Ако парите които ще дадеш, ще можеш чрез икономия да си ги възвърнеш за по малко от 7-8 години - можеш спокойно да влагаш. Можеш да си направиш "Обследване за енергийна ефективност" - скъпичко е, но можеш да разчиташ на достоверност. ПОсле с този доклад можеш да се пробваш и да кандидатстваш по някой "Фонд енергийна ефективност" - сега е доста актуално.
2. Не се прави на новатор (не експериментирай) - ще ти излезе по-скъпо!
3. Помисли си за "съхранение на енергията" - топлоизолация и дограма. Използвай ефекта - термос (външна изолация, за да може вътрешните части да останат "топли" през зимата и "студени" през лятото)
4. Когато започнеш да "проектираш", не се свиди и предвиди поне 2 енергийно независими системи (ако спре тока или свършат дървата - да не останеш на студено).
5. Участвай "активно" в проектирането(ако го възложиш на професионалист), за да бъдеш убеден в това, че си постигнал най-добрия технико-икономически ефект и от твоята гледна точка.
6. Ако имаш в предвид някой иновативен метод за отопление - задължително го коментирай с професионалист (проектант топлотехника), защото в много от случаите човек бързо може да бъде подведен. Ефекта от "ялово" или незадоволително капиталовложение в тази област се вижда на доста по-късен етап...

Най-общо това мога да ти кажа. Ако имаш по-конкретно питане и мога да съм ти полезен - ще продължа да пиша...

Късмет!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Помпите които предлагат от горния линк са добри.
Колегата barbaron, много точно е описал, какво трябва да направиш, преди да се гмурнеш в батака.
Аз мога да ти помогна още повече.
С една дума. Забрави.
Ще ти кажа малко и защо.
Преди две години замислях да спретна с тотална реновация помещенията от един приземен етаж,
като за целта се предвиждаше къртене на подове, изграждане на нови и премахване на съществуващи стени.
Мислех, така и така ще се кърти, ами да взема да изградя системата от тръби за вграждане в подовете, колекторите и т.н.
Беше по това време...зимата, а стартирането на проекта бе предвидено за предстоящото лято.
Разполагах с време и седнах да проучвам, кое какво.
Имам двама приятели, които се занимават с това. Единият тук, другият в Германия.
Исках обаче преди да питам тях, предварително да се "подкова", за да знам какво да питам и да не задавам глупави въпроси.
Изчетох де що намерих по въпроса. Форуми като "Направи си сам" "Строителство и ремонти", а бе де що намерих. Цяла зима четене.
За да не се впускам в подробности и дълго писане , просто ще пейстна един текст, от който ще се ориентираш за вида на системите:
Термопомпи
Видове термопомпени състеми :

1. Вода - въздух (Директно обработват въздуха във вентилационната система).Предимства на термопомпа вода - въздух в сравнение с термопомпа вода-вода

2. Вода - вода. Термопомпи с "най - висок" коефициент на превръщане. Изискват големи количества вода, по възможност на малка дълбочина и с "добър" химичен състав. Трудност представлява и дренирането на водата. Към настоящия момент е необходимо узаконяване на сондажа и заплащане на черпената вода от сондажа (0,06 лв./м3) . Вода с температура под 7 градуса не е препоръчително да се използва. Ако някои доставчик претендира, че в неговите термопомпи могат да я използват, това означава, че термопомпата няма защита против замръзване.

3. Земя - вода. Термопомпата "извлича" само топлината на земята и ненарушава другите баланси : вода, химичен състав, организми и др.

3.1. Хоризонтална външна инсталация - За България система "slinky" не е подходяща. Тя е е по - компактна от другите, но изисква и по - влажни почви. Тръбите трябва да са полиетилен висока плътност (като водопроводните и газовите - HDPE, SDR11). Минимален диаметър 32 мм, и дължина на всеки кръг 100 м (над 100 м - системата е хидравлически неиздържана, под 100 м - системата е топлотехнически неиздържана) - изискванията са според европейския стандарт за земно свързани термопомнени системи.

3.2. Вертикална външна инсталация - Универсална, може да се прилага във всяка точка на света. Тръбите са със същите изисквания като хоризонталната.Термопомпени сондажи.

Избора на термопомпа е по някалко основни показателя : Отопление, Охлаждане, Отопление и Охлаждане, Отопление и битова гореща вода, Охлаждане и битова гореща вода, Отопление, охлаждане и битова гореща вода, типа на подходящата термопомпа - в ъздух - вода, вода - вода или земя - вода

Ако още не ти се е изпарило желанието. Питай чичко Гугъл, той знае страшно много по въпроса.
Моят приятел, който работи в Германия точно изграждане, монтаж, настройка и поддръжка на геотермални термопомпени системи и то не в един град, а на територията цяла Германия ми каза да не се занимавам с глупости и да избягвам инсталации с топлоносител вода. Питах защо? Понеже точно за нещо такова си мислех. Отговори ми, че е дълго за обяснение и, че сега не мога да го разбера. Ако обаче си направя нещо такова, след две години...максимум три, щял съм много добре да го разбера.
След всичко изчетено от мен по въпроса и аз бях стигнал до подобен извод, ама исках някой, на който материята не му е чужда, да го потвърди.
Инвестиция в подобна инсталация, може би била оправдана, при положение, че става въпрос, за семеен хотел, спа комплекс, отопление на басейни и т.н. където ще има човек и фирма, които да се занимават с поддръжката и профилактиката на подобно съоръжение.
Още един линк по темата:
http://thermo-life.com/index.php?op...-02-38&catid=35:2009-01-20-20-59-38&Itemid=60
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Това лято колега също си инсталира такава система. Проби, проби, накрая казват ОК е всичко и действа, да ви е честита.
Да, ама не - не беше както трябва и още при първите по-хладни дни се видя че не работи ефективно, харчи много ток а не топли.
Наложи се да се върне 20-на г. назад и да си припомни всичко което е учил и проектирал по автоматизация на процесите.
Пренареди се лигически цялата система, някои датчици бяха заменени, вкараха се допълнителни контролери и ред други неща. "Капацитетите" от фирмата монирали я спореха, спореха, но добре че са приятели със собственика на фирмата, та накрая се съгласиха да направят въпросните промени. Те си работели по техните схеми, както те си знаят и нямало проблеми.....
Вложи неимоверно много време и нерви, докато заработи както трябва. "Харча" на ел. енергия обаче падна двойно, а отдаваната топлина се повиши....
Та изключително важен е и "капацитета" на проектиращите и изграждащите системата.
 

ivan_v

Потребител
Аз от няколко години ползвам ТП, която направих сам от климатик 12-ка. След поставянето на прилична топло изолация разходите за отопление на къщата ( два етажа от по 90 и няколко квадратни метра) са около 350 лева за цялата зима. Отоплението не се изключва, на единия етаж се поддържат 21-22гр., а на другия 22-23гр.( на единия етаж пенсионери, на другия малки деца). Инсталацията е от алуминиеви радиатори. Прикачения файл е историята за сметките за 12 месеца назад.
Подробности за системата:
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=35734&start=20
 

Attachments

  • Untitled.png
    Untitled.png
    93 KB · Прегледи: 32

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Аз ли не виждам както трябва или нещо пропускаш да кажеш.. По таблицата за тока тия 350 лв. си ги дал за по-малко от 3 месеца а не за цялата зима..
 
Нагоре