Зимно цепене на дърва.

big_dragon

Редовен Потребител
dinkata написа:
Дайте да насочим леко темата към правилната насока :)
http://www.youtube.com/watch?v=ADTuTLxf ... e=youtu.be
Динка,
Ако прекараш кабела на удължителя през куката на дръжката (не кабела на машината), резачката ще спре да се изключва при всяко настъпване на кабела...
Иначе, добре се справяш!
 

dinkata

Редовен Потребител
big_dragon написа:
dinkata написа:
Дайте да насочим леко темата към правилната насока :)
http://www.youtube.com/watch?v=ADTuTLxf ... e=youtu.be
Динка,
Ако прекараш кабела на удължителя през куката на дръжката (не кабела на машината), резачката ще спре да се изключва при всяко настъпване на кабела...
Иначе, добре се справяш!

За 5 кубика един път само се изключи :) Няма проблем с това ...
 

dinkata

Редовен Потребител
piperov_pipi написа:
dinkata написа:
Дайте да насочим леко темата към правилната насока :)
http://www.youtube.com/watch?v=ADTuTLxf ... e=youtu.be
Динка, наточи веригата, приятелю... :pardon:...

УЖ беше понаточена... все пак е електрическа и не може да реже като бензиновата !
 

petkof

Редовен Потребител
Като стана на въпрос за точене на вериги за машинни триони, препоръчвам веригите да ги давате за точене на места, където се точат автоматично на специялно направена за тази операция машина.Като пример ще кажа,следното.Минали през махалата миналото лято двама цигани и продавали китайски бензинопили имитиращи Штил за по 50 лв.Всички дядовци, даже и моя си накупили такива. :D След няколко ряза се оказа, че веригите не са заточени.Казах на дядото повече да не я мъчи за да не прегрее и да се счупи,да и свали веригата за да я занеса да я заточат.Занесох я на представителя на Хускварна, който има заточваща машина.Услугата струва 3 лв.След това бензинопила заработи, и за мое учудване още работи!На комшиите, се били скапали още миналото лято, но те май не са си наточили веригите, което води до повишено натоварване на двигателя,който в случая с китайските ментета много лесно прегрява и блокира.
 

stelibg

Потребител
[/quote
УЖ беше понаточена... все пак е електрическа и не може да реже като бензиновата !
[/quote]

НЕ СЪМ съгласен с това твърдение - електрическият трион си реже точно като бензиновият. Въпрос само на мощност.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
И какво като е електрическа?! Моята е на Спарки-Елтос Ловеч. Електромотора е 1,8 киловата което е 2,5 коня.
Реже та се пушек вдига. Единствено по-доброто на бензинката е автономността, докато с електричката трябва да се съобразяваш откъде ще вземеш ел.
 

Loki

Потребител
Тия 1,8 кв не са отдавана мощност, а консумирана- както при всички ел инструменти. Имал съм 3 ел резачки- Блек енд декер, Бош и сега няква Алко за 190лв, всичките са някак си нежни в сравнение с бензиновите, и като изпълнение и като рязяне. Силата на електрическите идва от постоянните обороти и големия въртящ момент, дакато моторните разчитат на високите обороти и мощност разбира се. При евентуално претоварване на електрическите може да изгори двигателя (както се случи с една от моите..), докато на бензиновите ще изгасне, освен това си имат защити. Така че с ел машина не препоръчвам да се режат твърди дърва с по голям диаметър от 20- 25 см- бук, дъб, габър, клен, слива и т.н.. еле па ако са сухи! Винаги имайте по 2-3 комлекта наточени вериги под ръка. Няма да забравя как един сух бряст- ужасно твърдо, но качествено дърво- ми изяде веригата за 20мин рязане, после разбрах, че бряста дърпа мн пясък от почвата и дърводелците го работят с едно наум или въобще отказват да го работят...
 
A

Anonymous

Гост
Преди време рязахме изсъхнала мушмула с ел. резачка. Уж наточена верига, а не реже и не реже. На места дървото чак се обгори от загрялата верига. Много плътно дърво, че и някак усукано стоеше, не знам как така се е въртяло, докато е расло. Не че и с бензинова щеше да е лесно, освен с някой професионален модел.
 

dinkata

Редовен Потребител
Аз не казвам, че електрическата НЕ реже ! Просто бензиновата си реже с доста по - висок темп, което е напълно нормално. До момента сме рязали доста дървета като кубици, между тях е имало и доста дебели и не е виждала никакъв зор ! Относно веригата, точим я точно както каза Петко, в магазин на Щил за 3лв и е перфектна :)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Точенето на верига ,най добре се прави с обла пила и шаблон.Както и чистача на веригата с плоска.Живота на веригата се увеличава около 50 пъти от колкото като я дадеш да я точат на абразивния диск.Ако е разтеглена е ударена ,тогава спасение няма ;) :cheers:
 

Propar

Потребител
njatanasow написа:
Точенето на верига ,най добре се прави с обла пила и шаблон.Както и чистача на веригата с плоска.Живота на веригата се увеличава около 50 пъти от колкото като я дадеш да я точат на абразивния диск.Ако е разтеглена е ударена ,тогава спасение няма ;) :cheers:

Подкрепям това мнение на 100% . Имам бензинопил от 98 год. и го ползвам целогодишно .
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Може да се цепят така върби и брези.
Но ако се наложи да цепи осемдесет годишна букачка с диаметър 60-70 см. или някой чворест дъб много бързо ще се откаже от това нещо.
За нашите дърва ми се вижда неприложимо
 

petkof

Редовен Потребител
pavloff написа:
Може да се цепят така върби и брези.
Но ако се наложи да цепи осемдесет годишна букачка с диаметър 60-70 см. или някой чворест дъб много бързо ще се откаже от това нещо.
За нашите дърва ми се вижда неприложимо
Това ще кажа и аз.Руските праволинейни дървесини стават за този метод.Бука,габъра,акацията,някои дъбове и т.н. ще стават само определени части от дърветата.Другите на ръка или с топора. :)
 
Нагоре