Зимно цепене на дърва.

petkof

Редовен Потребител
Но това е било някога. Сега береш, когато горския реши да даде бележка. За дърва за горене, който бере за себе си, спазва това правило. Но като бере фирма, само се гледа да може да мине камиона. А за дървопреработващата промишленост има други технологии. Какво да се прави-прогрес.
Вярно е това, но прогрес и качество не са синоними. За ефективност пък да не говорим. Например пелетите, които вече са повсеместни, за да се произведат и да са годни за качествен горивен процес, изискват влагане на много енергия.Първо е раздробяване на дървесината.После е сушене, следва пресоване, отсяване,пакетиране и т.н.. Тези процеси изискват разход на енергия. В крайна сметка икономията не е ясно каква е. Освен това параметрите на пелетите за влажност,калоричност и качество на изгаряне са постигнати и сертифицирани при влажност на продукта постигнат след изкуствено изсушаване, при влажност 5-8%. В момента, в който се отвори чувала с пелети през зимата и се сипе в бункера, този сух материал хигроскопира влага от въздуха и влажността му достига норми непригодни за правилен горивен процес. Влажността на въздуха варира от 35% до 100% в зависимост от региона. Това вече струва много пари.
 

bleu81

Редовен Потребител
Като стана въпрос за цепене да направим един бърз обзор на брадвите към 2020.
Тия 9.5 кубика
IMG_20200414_141533.jpg
ги на цепих с тази.
IMG_20200414_140851.jpg IMG_20200414_140932.jpg
Но сапа и е вече доста амортизиран и реших да заприходя една нова.

В черни Осъм има ковач който прави традиционни брадви с одебелен скос за цепене с 2кг глава и Буков сап. Пробвах една и работеше добре но не колкото тази бузестата от снимката. С тази брадва почти нямах ситуации в които да не мога лесно да я отклиня от някой чепато дърво. За тия дърва ми се случи общо 4 5 пъти. Българската заклинваше повече.
Колебаех се между голямата за цепене на хускварна, голямата за цепене на щил, фискарс х27 и едно бахко със същия бузест профил. Основния критерии беше тегло поне 2кг за предпочитане 2.5, профила да не позволява заклинваше и да има резервни сапове на склад. Х27 отпадна заради сапа който ако и и да е здрав видях доста счупени в "нета" а не може да се сменя.
Щила ми се видя с най "заклинваща" форма. Хуска доста го гледах но нещо не ми хареса че острието е "право" а не дъговидно. В крайна сметка се чух с един консултант за Бахко с идеята да поръчам от тях "бузестата" но човека отсреща ми каза че хората от дърводобива най много се купували тоя модел мерлин 2.5кг с фибростъклена дръжка и ми я препоръча. Бузестата се правела в Китай а тази в Италия. Избрах европейската и сутринта ми я докараха.
IMG_20200414_121816.jpg IMG_20200414_142116.jpg
Бях си оставил половин кубик колкото да пробвам новата брадва и като я взех сцепих с лекота няколко дървета. Преди същинския тест ще полирам предната част на острието и ще я пробвам на едни заплетени дънери които не успях да сцепя с другата. Знам че има ками за тая работа ама пращенето на дървото при цепене ми носи едно особено удовлетворение и ми е "кеф" да млатя с брадвата.

Интересно ми е вие с какво цепите и има ли определена брадва която е с класи над останалите.
Клипове как се цепи права иглолистна дървесина всички сме гледали и това го може всяка брадва.
Тия модерните с несменяеми сапове честно казано не са ми интересни. Интересуват ме тежки брутални брадви с които обикновено не се повтаря.
Това бахко като го пробвах сутринта не се налага ше да го вдигам над нивото на гърдите за правите цепеници и като хвана с дясната ръка близо до главата при повдигане теглото почти не се усеща.

Поздрави
 

petkof

Редовен Потребител
Малко снимки. После ще редактирам за обяснения. С последната играя Диабло! :D
На първата снимка са трите ми основни брадви, които ползвам за сечене и цепене на дърва. В ляво е тази, която ползвам за сечене. Тя е по-лека, с по-малък ъгъл на клина и с дълга и широка част зад режещия ръб. Втората, жълтата в средата е ясно, че е за цепене и то на почти всякакви усуканици. Тя е на Топ Мастер 2,7 кг. Много съм доволен от нея. https://www.topmaster.bg/c/bradvi-73/bradva-tip-klin-296
Исках да си купя Фискарс 27 но я нямаше налична и затова взех тази, но въобще не съжалявам.
Третата в дясно е по-универсална, с по-голям ъгъл на клина и по-къса и тясна режеща част. Нея я ползвам за цепене на прави и с малък диаметър трупчета.
Малката брадвичка с новата дръжка, ще я почистя от ръждата и ще е за сечене на трупно месо.
А най-старата брадва от предпоследната снимка с масивен клин и дълга извита режеща част, не е особено профилирана и затова я пазя за Диабло.
 

Attachments

  • IMG_20200414_154401.jpg
    IMG_20200414_154401.jpg
    371.5 KB · Прегледи: 86
  • IMG_20200414_155217.jpg
    IMG_20200414_155217.jpg
    248.7 KB · Прегледи: 84
  • IMG_20200414_154750.jpg
    IMG_20200414_154750.jpg
    393.5 KB · Прегледи: 82
  • IMG_20200414_155038.jpg
    IMG_20200414_155038.jpg
    261.6 KB · Прегледи: 83
  • IMG_20200414_155137.jpg
    IMG_20200414_155137.jpg
    250.6 KB · Прегледи: 81
  • IMG_20200414_155350.jpg
    IMG_20200414_155350.jpg
    244.4 KB · Прегледи: 81
  • IMG_20200414_155558.jpg
    IMG_20200414_155558.jpg
    288.1 KB · Прегледи: 86
  • IMG_20200414_155758.jpg
    IMG_20200414_155758.jpg
    222.7 KB · Прегледи: 83
Последна промяна:

zograffa

Редовен Потребител
От 5 години съм с фискарс и цепя странджанско меше.Не е мръднала,дори не се е налагало да я точа.Дръжката е идеална,и аз бях резервиран за пластмасата,но едно,че е уникално здрава,отделно е супер удобна и вибрациите са по-малко от дървения сап.Не ща да чуя вече за никакви цигански брадви ковани от незнам кой майстор.
 

bleu81

Редовен Потребител
Малко снимки. После ще редактирам за обяснения. С последната играя Диабло! :D

Петков,
Тази със жълтата дръжка има същата глава като моята старата. От нея ли си най доволен?

От 5 години съм с фискарс и цепя странджанско меше.Не е мръднала,дори не се е налагало да я точа.Дръжката е идеална,и аз бях резервиран за пластмасата,но едно,че е уникално здрава,отделно е супер удобна и вибрациите са по-малко от дървения сап.Не ща да чуя вече за никакви цигански брадви ковани от незнам кой майстор.

Зограф,
Тоя клип съм го гледал но по брадварските форуми видях доста снимки на счупени фискарс х25 и х27 и това ме спря. Острието също ми се вижда по тънко и не толкова дебело колкото при тая с бузите например. За ковани те брадви не бива да ги поставяме под общ знаменател. Някой от тях се справят доста добре със сечене и кастрене, просто цепенето не им е силата.
 

zograffa

Редовен Потребител
Не знам какво трябва да направиш за да счупиш такава дръжка.Дървата ти ми приличат на бук,повярвай ми странджанския дъб е ужасно дърво,а аз горя по 7-8 кубика на година.Бузестата брадва е и тежка и това не е много добре,отделно бузите пречат повече отколкото помагат.Все пак вече си купил и тази също ще ти върши отлична работа на бука.
 

bleu81

Редовен Потребител
Не знам какво трябва да направиш за да счупиш такава дръжка.Дървата ти ми приличат на бук,повярвай ми странджанския дъб е ужасно дърво,а аз горя по 7-8 кубика на година.Бузестата брадва е и тежка и това не е много добре,отделно бузите пречат повече отколкото помагат.Все пак вече си купил и тази също ще ти върши отлична работа на бука.

Може да си прав за Фиска но ако напишеш фискарс счупена дръжка на английски в Гугъл излизат много снимки на счупени брадви от всичките им модели включително най яките х25 и х27 като тия например:
1586885388931.jpg 1586885397901.jpg 1586885407229.jpg images(1).jpg images(2).jpg images(3).jpg
Не знам как са ги счупили ама едва ли са ползвали танк. Предполагам са удряли дръжката многократно и така са я спукали или някой дръжки имат фабричен дефект..Може да се случва 1/1000 ама мен идеята да ми се прекърши брадвата на две и да полети в посока прозореца на къщата не ми харесва. Не ми харесва и че не мога да поправя сапа ако се наложи щото видно е не са вечни. Всички други марки предлагат резервни сапове само тия се изхитрили да си купиш нова брадва.. не благодаря. При бахкото например сапа е от сравнително мек и по скоро пластичен полимер който не може да се сцепи а сърцевината е греда от фибростъкло и ми се вижда по невероятно да се счупи.

И да цепя бук но всяко 5то дърво има чеп щото все пак хубавите трупи отиват за дървесина а се горят чепатите и разклонените и си трябва сериозен удар за да се разцепи на земята без да трябва да вдигаш брадвата с цепеницата и да удряш наобратно. Мен като човек с болки в кръста не ме мори замахването с тежка брадва а ми е проблем да ги дигам щото някой са по 15кг.

Колкото до бахкото днес реших да довърша дървата с фабричното заточване и се справи добре но не перфектно.
IMG_20200414_183003.jpg
Скоса ще трябва да се коригира малко че се случва да отскача в чеповете. Ако трябва да ги сравнявам сега с фабричния скос със старата ми с бузите старата цепи по добре лесните дърва и с нея мога да работя и с една ръка. Засили ли се обаче добре тия 2.5кг си казват думата и сцепих няколко дървета които ми се опънаха с 2-килограмовата. С едно добро заточване ще стане много добра а за лесните дървета може да си взема една по лека 1.5кг и да ги карам разделно.

Поздрави
 

zograffa

Редовен Потребител
Най-важното е да сме здрави да може да ги мааме,останалото са подробности лесно отстраними.Поздрави и наздраве.
 

bleu81

Редовен Потребител
Най-важното е да сме здрави да може да ги мааме,останалото са подробности лесно отстраними.Поздрави и наздраве.
:cheers::cheers:
Прав си, Да пием за здравето пък дървата
с една или друга брадва все
ще ги нацепим
 

staz

Редовен Потребител
Към момента цепя с:
https://honeybros.com/shop/forestry.../axes-mauls/axes/husqvarna-wooden-sledge-axe/
това е само за цепене. Брадвата, която имам е от първо поколение, правена в Швеция от реномиран производител. Посло шведите смениха доставчика, редуцираха разходите, качеството и др. Ако забележиш, задната част е издължена и позволява да “чукаш” с нея. Дръжките са от цикория и са доста здрави. Естествено, когато не уцеля, хвърчат трески от дръжката, но се продават резервни. Само това не ми харесва в тези брадви - няма предпазител на дръжката под острието за такива ситуаци.
Относно дръжките на Хускварна и Гардена от фибростъкло: когато ги пуснаха на пазара, брадвите ми идваха къси и в последствие видях, че на рекламните банери европейците цепят на дънери с височина малко под кръста. После Фискарс пуснаха брадва с удължена дръжка и всички ги последваха. Да се върнем на дръжките: лично на мен компилацията между фибростъклото и евтината стомана ми грознее и простее, а цените са брутални. Спомням си, че преди 5-6 год., доставната цена на най-голямата не надвишаваше 30 евро, а представете си колко е производствената. Плащаш едни пари за нещо кухо...
Фискарс: имам със стъклопластова дръжка с дължина 60-70 см., не помня точно. Острието тежи под 1,4 кг. Не ми харесва, че трябва да засиля добре, за да цепи. Не съм сигурен дали нямаха някаква политика при счупена дръжка.
Щил: старите им брадви за цепене приличаха на заострени чукове. Поръчваха ги от някакъв масов европейски производител на брадви, който е много вероятно да произвежда 60% от “бузестите” брадви.
Като се замисля имам и брадва гардена с къса дръжка от фибростъкло и малка къмпинг брадвичка с дървена дръжка.
Относно цепенето: когато е много чворесто, го режа с резачката.
Снимки ще дам, когато си отида на село.
 

petkof

Редовен Потребител
Брадвите с дървени дръжки трябва да се поддържат за да не се разсъхват. Като им изсъхнат дръжките се получава хлабина между желязото и дървото, която е много вредна като цяло и за дръжката, и за употребата, и за безопасността при използването на брадвата. За да не се получава така, аз регулярно овлажнявам дръжките на брадвите, като ги окачвам вертикално и поставям върху челата на дръжките стара гъба за миене напоена с вода.
 

Attachments

  • IMG_20200417_211457.jpg
    IMG_20200417_211457.jpg
    169.6 KB · Прегледи: 56
Нагоре