Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Днеска с помоща на Павката (shaman) пуснахме едно електронно уведомление за една въздушна пушка внос от чужбина. Та да видим дали евентуално някой от служба КОС ще ми се обади да ми откаже или ще ме разхожда с пушката до тях.
Просто след месец отиди да си вземеш уведомлението. Години наред го пиша това в този Форум...
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Току що се връщам от нашия КОС. Поговорихме си с косаджията (много приятен човек), подадох си уведомлението и това е!
 

Маро

Потребител
Точно !

Ако пък не ви се разхожда до КОС - ето линк за електронно уведомление:


Тук няма косаджия, който да откаже ;)

(трябва да имате валиден електронен подпис)


П.П. Оказа се, че и електронния подпис вече не е проблем ! Да се ненадяваш :) Приемат и такива с отдалечено подписване, които са безплатни ! Само се инсталира една програмка на телефона и сте готови !

За съжаление това не работи:
Аз си пуснах уведомлението, както си му е реда и с КЕП.
След няколко дни получих обаждане от КОС с инфо, че са ми спрели процедурата докато не отида да им занеса пушката за сверка(на сериен номер) + да им занеса снимка.
Занесох ги и им казвам - добре де, за какво е тази ел. опция, като пак трябва да ходя до КОС и при положение, че те ми имат всички данни от ЛК в базата данни за какво им е снимка? Също така това със сверката би трябвало да действа както е и при ел. винетки - като си въведеш грешен номер на колата после си отнасяш голобата, че караш без винетка - никой не те кара да ходиш до КАТ да ти сверят номера на колата с този, който си записал за винетката. В крайна сметка това е уведомление, а не регистрация....
Отговора беще, че всъщност те по закон трябвало да направят сверка и тази ел. услуга не е доизкусурена - второто се потвърди малко по-късно.
След около 2 седмици получих имейл, че ми е издадено уведомлението в ел. формат. Влизам на посоченото място, но там се мъдрят само няколко стари документа от преди няколко години. Обадих се в КОС и разбрах, че всъщност ел. уведомление няма и да получа - системата още не работела както трябва, затова трябва да отида и да си го взема лично.

В крайна сметка ходих 2 пъти до КОС въпреки, че си пуснах ел. уведомление - същото щеше да е и ако не се бях занимавал с ел. услуги на МВР...

Поздрави!
 

llcoolj

Редовен Потребител
За съжаление това не работи:
Аз си пуснах уведомлението, както си му е реда и с КЕП.
След няколко дни получих обаждане от КОС с инфо, че са ми спрели процедурата докато не отида да им занеса пушката за сверка(на сериен номер) + да им занеса снимка.
Занесох ги и им казвам - добре де, за какво е тази ел. опция, като пак трябва да ходя до КОС и при положение, че те ми имат всички данни от ЛК в базата данни за какво им е снимка? Също така това със сверката би трябвало да действа както е и при ел. винетки - като си въведеш грешен номер на колата после си отнасяш голобата, че караш без винетка - никой не те кара да ходиш до КАТ да ти сверят номера на колата с този, който си записал за винетката. В крайна сметка това е уведомление, а не регистрация....
Отговора беще, че всъщност те по закон трябвало да направят сверка и тази ел. услуга не е доизкусурена - второто се потвърди малко по-късно.
След около 2 седмици получих имейл, че ми е издадено уведомлението в ел. формат. Влизам на посоченото място, но там се мъдрят само няколко стари документа от преди няколко години. Обадих се в КОС и разбрах, че всъщност ел. уведомление няма и да получа - системата още не работела както трябва, затова трябва да отида и да си го взема лично.

В крайна сметка ходих 2 пъти до КОС въпреки, че си пуснах ел. уведомление - същото щеше да е и ако не се бях занимавал с ел. услуги на МВР...

Поздрави!
Интересно как при едни колеги се получава електронно уведомление на ВО, а при други не. Аз на 18.05.2022г бях пуснал също електронно уведомление. След 30 дена ще се разходя до РПУ-то да си го взема и ще видим какво ще стане при мен.
 

Маро

Потребител
Интересно как при едни колеги се получава електронно уведомление на ВО, а при други не. Аз на 18.05.2022г бях пуснал също електронно уведомление. След 30 дена ще се разходя до РПУ-то да си го взема и ще видим какво ще стане при мен.

Като пуснеш ел. уведомлението, можеш да си следиш статуса.
Аз го пуснах с опция в последствие да го получа електронно, което не се случи, въпреки, че получих имейл от системата на МВР.

Иначе ако наистина работи при някой, то следователно разликата може да дойде само от местните служители на КОС, които знаят/незнаят как да боравят с електронната с-ма на МВР.

Поздрави!
 

Kd5332

Потребител
Мммм да!!! И в плевен не работи електронното уведомление,само през кос...
Няма значение,важното е че е безплатно ,и не правят проблеми при покупко продажба!!!
За сведение проверих как стоят нещата в Русия...
Доста по строго от при нас...
До 3дж не се води оръжие/пневматика/а нещо което прилича на оръжие и не е нужно нищо за него.
От 3 до 7дж е пневматично оръжие което е на уведомителен режим.
Над 7дж се води пневматика за лов и е на регистрационен режим.
За сравнение със САЩ където са много по либерални и не е нужно нищо от горепосочените освен че не може да се изнася от щата изключаем ако си на законен лов!!!
 

Астрален

Редовен Потребител
САЩ където са много по либерални
Правото да притежаваш оръжие е закрепено в тяхната конституция писано преди 300г. (приблизително). И колкото и да се напъват либерал-педеругите да отнемат това основно право на американските граждани, в крайна сметка ги спира конституцията, която там стои непроменяна с векове. За сега...
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Втора поправка(добавка) в конституцията на САЩ,предложена за обсъждане на 25.09.1789г.,влязла в сила на 15.12.1791г.
"Тъй като за безопасността на всяка свободна държава е необходимо добре организирано опълчение, правото на народа да притежава и носи оръжие не може да бъде нарушавано."
*
Лятото на 1789г. започва Френската революция,просто паралел...на балканите вилнеят кърджалиите(айдуци),тук таме се чете и преписва "История славянобългарска"!
;-)
 

llcoolj

Редовен Потребител
Като пуснеш ел. уведомлението, можеш да си следиш статуса.
Аз го пуснах с опция в последствие да го получа електронно, което не се случи, въпреки, че получих имейл от системата на МВР.

Иначе ако наистина работи при някой, то следователно разликата може да дойде само от местните служители на КОС, които знаят/незнаят как да боравят с електронната с-ма на МВР.

Поздрави!
Днеска си взех уведомлението , което бях пуснал електронно с помоща на Павката (Шаман) преди повече от 30 дена. В Русе можело. Пушката е нов внос от чужбина (Турция).
 

DGman

Редовен Потребител
Електронно ли го получи или ходи да си го получиш на место физически?
 

Ватник

Новодошъл
Тьп вьпрос: самоделните принтирани заглушители принципиално легални ли са в момента? Питам защото преди време изготвих параметричен модел за един пневмоглушител. Мога да го предоставя .STL фаела.
 
Последна промяна:

llcoolj

Редовен Потребител
Колеги, да сте чували за нов закон от януари месец тази година (2023) , според който вече нямаме право да си препродаваме въздушните пушки с договор за покупко продажба. Днеска на един приятел му е казано това в КОС Русе, след като е отишъл да си отписва вече продадената пушка.
 

Jorom

Редовен Потребител
Вчера бях в служба КОС да видя защо се бави отписването на продадена от мен пушка в края на декември...шефа още не е разписал ми каза косаджията, поговорихме малко, нищо такова не ми каза...ако имаше такова нещо точно на мен не вярвам да пропусне да ми каже...
 

Kd5332

Потребител
добро утро....говоря Ви за това от ноември миналата година.....просто още не е влязло във всички РПУта...
 

milen milkov

Редовен Потребител
Колеги, да сте чували за нов закон от януари месец тази година (2023) , според който вече нямаме право да си препродаваме въздушните пушки с договор за покупко продажба. Днеска на един приятел му е казано това в КОС Русе, след като е отишъл да си отписва вече продадената пушка.
На 4 януари уведомих пушка закупена от колега- нито при мен имаше проблем, нито при него като се чухме. А разстоянието между нас си е доста ...
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре